Akcieatrhy  >  Akcie  >  Fundamentalni-analyza  >  3 biotechnologické akcie s balíkem v hotovosti a solidním výzkumem
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 03.07.2015

3 biotechnologické akcie s balíkem v hotovosti a solidním výzkumem
Sice rizikové, ale potenciálně extra výnosné akcie firem s převratnými léky v závěrečné fázi výzkumu.
 
Akcie malých biotechnologických firem jsou jako lístek do loterie. Když vyhrajete, vyhrajete balík. Ovšem pravděpodobnost výhry zas až tak dobrá není.
 
Začínající společnosti na svých projektech pracují roky. Spalují svoji hotovost v naději, že vyvinou trhák. Ceny jejich akcií se mohou během jednoho dne zdvojnásobit, nebo klesnout na polovinu. A to vše jen v důsledku jedné klinické studie. Neuvěřitelné zhodnocení je obvyklé. Mnoho společností ovšem padne. 
 
Pokud chcete vydělat, musíte se zaměřit na dobře financované firmy vyzbrojené inovativními projekty, které mají lukrativní komerční potenciál. 
 
„V sektoru malých akciových společností existuje spousta hezkých příležitostí,“ říká Kris Jenner spoluzakladatel a výkonný ředitel fondu orientujícího se na zdravotnictví, Rock Springs Capital Management. „Samozřejmě, mnoho z těchto malých firem netvoří zisk, ale jsou dobře financovány, mají dobré vedení a stojí na prahu přerodu v komerční společnost.“
 
Vyhledali jsme tři takové společnosti: Anacor Pharmaceuticals (ANAC), Relypsa (RLYP) a Radius Health (RDUS).
 
Akcie biotechnologických firem v posledních pěti letech raketově vylétly vzhůru. Index Nasdaq Biotechnology se v důsledku záplavy nových léků a kapitálových akvizic zhodnotil o 350 %. V tomto roce vzrostly akcie malých biotechnologických firem o 28 %, akcie jejich větších rivalů jen o 5 %. Když se ohlédneme za posledními pěti lety, tak sektor velikých biotechnologických firem nejenom porážel menší biotechnologické společnosti, ale byl také mnohem méně volatilní.

 
 

 
Na výkonnost malých biotechnologických firem mělo vliv víc faktorů. Investoři zdá se spíš preferovali zisky a hodnotu, takže malé biotechnologické firmy měly horší výkonnost, než širší trh. Jejich akcie zaznamenaly dílčí výprodeje a některé ze společností byly tvrdě zasaženy. Ke každé úspěšné akcii, jako je například Regeneron Pharmaceuticals (REGN), můžeme najít její neúspěšný protějšek, jako je společnost Dendreon (DNDN), která v listopadu oznámila bankrot, a nebo GlobeImmune (GBIM), jejíž akcie v minulém měsíci ztratily polovinu své hodnoty během jednoho jediného dne v důsledku neúspěšných klinických zkoušek nového experimentálního léku na žloutenku typu B.
 
Nicméně malé biotechnologické společnosti jsou nositeli inovací. Veliké společnosti jsou ochotny zaplatit za převzetí menších společností se slibným vývojovým programem. 
 
Pro příklady nemusíme chodit daleko. V březnu oznámila společnost AbbVie (ABBV) plán na převzetí společnosti Pharmacyclics za 21 miliard USD. Valeant Pharmaceuticals International (VRX) pak bojuje se společností Endo International (ENDP) o to, kdo dá lepší nabídku za převzetí Salix Pharmaceuticals. Akcie Salix se v současnosti pohybují na úrovni 173 USD.
 
Spekulace o převzetí mezi malými biotechnologickými firmami jen bují a každá menší firma se slibným vývojovým programem je možným cílem. Předvídaví investoři se vyhýbají spekulacím o převzetí a místo toho sází na menší pozice v několika společnostech.
 
Investoři mohou redukovat své riziko tím, že se zaměří na společnosti s projekty v konečné fázi výzkumu. Takové společnosti obvykle mají mnohem větší zhodnocení. „Výzkum v poslední fázi přináší skvělé obchodní zhodnocení,“ říká Eric Schmidt, analytik společnosti Cowen. „Dobrý lék, znamená velikou výkonnost akcie.“
 
Akcie tří následujících společností prudce rostly, ale pořád ještě nemají hodnotu, která by odpovídala úrovni a stupni vývoje výzkumu experimentálních léků v jejich portfoliu.

 

Anacor Pharmaceuticals

Společnost s tržním oceněním 3 miliardy dolarů má jako jediná z uvedených tří společností svůj lék na trhu. Úřad FDA (Food and Drug Administration) schválil v červnu Kerydin jako lék na houbové onemocnění nehtů. Lék bude uveden na americký trh v září v součinnosti se společností Novartis (NVS). Předpokládané tržby by měly dosáhnout 500 miliónů USD.
 
Cena akcie společnosti Anacor se zhodnotila téměř 14 krát od svého uvedení na trh v roce 2010 a nyní dosahuje úrovně 69 USD. Tyto zisky však ještě plně nedoceňují další léky ve vývoji. Jde hlavně o AN2728, experimentální lék na atopickou dermatitidu, což je častá kožní vyrážka u dětí a kojenců. Podle některých analytiků by příjmy z tohoto léku mohly dosáhnout 1 miliardy USD ročně. 
 
Pro společnost, která v roce 2014 vykázala provozní ztrátu 90,7 miliónů dolarů, tj. 2,06 dolarů na akcii s příjmy 20,7 miliónů je to velký krok kupředu. Nicméně Wall Street čeká na to, jak dopadne další kolo schvalování AN2728 v červenci. Pokud budou data úspěšná, mělo by to vynést cenu akcie někam ke 100 dolarům, říká analytik Schmidt.
 
Anacor má 175 miliónů USD v hotovosti a je na nejlepší cestě realizovat zisk z výzkumu v roce 2018. Pokud bude AN2728 v příštím roce schváleno FDA, může to přijít o 18 měsíců dříve, myslí si Schmidt.

 

Relypsa

Společnost s tržní hodnotou 1,47 miliard USD očekává, že FDA schválí její lék patiromer v říjnu tohoto roku. Analytik Schmidt ze společnosti Coven uvádí, že pokud se tak stane, mělo by jít v následujících pěti letech o prodejní trhák. Jiné zdroje uvádí, že patiromer bude přinášet zisk mnohem dříve, vzhledem k neuspokojené poptávce pacientů s hyperkalemií, což je nebezpečné zvýšení draslíku v krvi. 
 
Nikdy jste o tom neslyšeli? Hyperkalemie postihuje 40 % z 20 miliónů Američanů, trpícími chronickým onemocněním ledvin. Jediná schválená terapie od FDA na léčbu tohoto onemocnění, sodium polystyrene sulfonate, může mít fatální vedlejší účinky na zažívání.
 
Relyspa má vážnou konkurenci ve společnosti ZS Pharma (ZSPH), která teď požádala o schválení svého léku na hyperkalemii. Analytik Jenner ze společnosti Rock Spring říká: „oba léky mají významnou tržní příležitost.“ Nicméně Relypsa má časovou výhodu, protože požádala o schválení dříve. Společnot Relyspa drží hotovost ve výši 322 miliónů dolarů, což by mělo pokrýt provozní náklady na vývoj. Ty se pro tento rok odhadují mezi 180 až 200 milióny USD.
 
Analytici odhadují v tomto roce ztrátu na akcii ve výši 4,64 USD. Analytik Schmidt očekává návrat k zisku do roku 2020.
 
Společnost vstoupila na burzu v roce 2013 s upisovací cenou 11 USD. V současné době se cena pohybuje 15 % pod svým ročním maximem na úrovni 35 USD. Analytici očekávají, že cena v následujícím roce dosáhne 59 USD.

 

Radius Health

Nejmladší společnost v tomto seznamu vstoupila na burzu v roce 2014 s upisovací cenou 8 USD. Společnost se zaměřuje na léčebné metody pro ženy. V současné době společnost drží volnou hotovost ve výši 234 miliónů USD a cena akcie se pohybuje na úrovni 48 USD. Investoři vkládají hlavní naděje do experimentálního léku abaloparatide na léčbu řídnutí kostní tkáně. 
 
Jednodenní injekční léčba je plně vlastněna společností Radius, což znamená, že veškeré zisky půjdou do firmy. Podle výsledku klinických zkoušek v minulém roce konkurenčního léku Forteo od společnosti Eli Lilly (LLY), má mít léčba abaloparatide vyšší úspěšnost. To vytváří příležitost, že by společnost Radius mohla ukousnout část koláče z celkových prodejů léku Forteo ve výši 1,3 miliardy USD. Analytik Schmidt odhaduje, velikost tohoto podílu na 550 miliónů dolarů.
 
Schválení FDA pro abaloparatide se očekává ke konci roku 2016. Jak se bude blížit datum schválení, akcie společnosti Radius porostou. Na cenu akcie bude mít také vliv pokrok ve výzkumu experimentálního léku na léčbu rakoviny prsou RAD 1901 a také pokrok ve způsobu podávání abaloparatide prostřednictvím kožní náplasti, což rozšíří možné způsoby léčby prostřednictvím kožní náplasti.
 
Analytici Wall Street odhadují růst ackií Radius k úrovni 59 USD přesto, že v tomto roce společnost očekává ztrátu ve výši 2,13 dolarů na akcii.
 
„Nyní utrácí peníze za výzkum a do zisku se dostanou během tří let po uvedení prvního léku na trh. To je vcelku běžné,“ říká Schmidt.


 
Společnost Cena akcie (USD) Roční návratnost Lék Odhadované prodeje (USD)
Anacor Pharmaceuticals (ANAC) 69 387% AN2728 1 miliarda
Radius Health (RDUS) 48 499%* abaloparatide 550 miliónů
Relypsa (RLYP) 35 58% patiromer 1,2 miliardy
 
* Radius Health vstoupila na burzu v 6. června 2014.
Zdroje: Cowen & Co., Wedbush

 
Aby bylo jasno, malé výzkumné firmy mohou být tvrdě zasaženy, i jen malým zklamáním očekávání trhu. Kritici varují, že biotechnologické akcie vylétly příliš vysoko a příliš rychle. Dokonce i veterán sektoru, biotechnologický analytik Mark Schoenebaum ze společnosti Evercore ISI, souhlasí, že zde „existuje prostor pro iracionální excitaci“, pokud by se investoři příliš nadchli pro konkrétní léčebný postup, nebo pro konkrétní lék v této kategorii.
 
Klíčem tedy je uvážlivý výběr vhodných akcií. Jak říká Mark Schoenebaum: „Ne všechny lodě musí plavat.“ 
 
 
Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: Johanna Bennett
 
 
 
 


Zprávy na podobné téma


05.07.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v červenci 2017?
03.07.2017 DOW JONES INDUSTRIALS
26.06.2017Poměrové grafy – skrytá informace, která dává smysl
25.06.2017Zajiťovatelé shortují euro, americké sektory rotují
21.06.2017Aktuální přehled trhů v 25. týdnu
19.06.2017Elliottova analýza indexu Dow Jones naznačuje krátkodobý pokles
15.06.201750 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v květnu 2017
14.06.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v červnu 2017?
29.05.2017ES_F E-Mini S&P500 Elliottova analýza
25.05.2017Kumulovaný zisk amerických bank v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl o 12,7 %, ukazuje FDIC
24.05.2017Elliottova analýza – DAX a stříbro
18.05.2017Facebook dostal od EK pokutu 110 mil. € za poskytnutí zavádějících informací při převzetí WhatsAppu
17.05.201750 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v dubnu 2017
12.05.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v květnu 2017?
11.05.2017MONETA Money Bank - Klesající úrokové marže dále sužují ziskovost banky; vysoká dividenda stále na dosah
11.05.2017ČEZ výsledky za 1Q17 pozitivně překvapil, celoroční cíl zvýšen - rozšířený komentář
10.05.2017Wal-Mart zaplatí 300 milionů dolarů za to, že jeho zaměstnanci upláceli, tvrdí Bloomberg
05.05.2017Moneta Money Bank - Klesající čistá úroková marže stále tlačí na nižší ziskovost banky
27.04.2017Akciový index DOW JONES INDUSTRIALS
13.04.2017Růst ekonomiky USA zpomaluje, ale růst cen akcií bude pokračovat
   další >>
Stránka: 1 z 19

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.