Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 28.01.2015

5 nejlepších ETF komoditních obchodů v roce 2015 
Růstoví komoditní spekulanti chtějí rychle zapomenout na rok 2014, který byl pro tuto třídu aktiv poměrně tristní. Je poměrně zřejmé, že po čtyřletém soustavném poklesu jsou komodity uprostřed nejhoršího klesajícího trhu v současné historii. Fundamentální data se sice liší trh od trhu, ale celkově nabídka komodit roste, ale poptávka se snižuje. To je zaručený recept na pokles cen. 
 
Při pohledu do roku 2015 zřetelně vidíme, že nevidíme nic, co by tento vývoj mohlo zvrátit. Obchody spoléhající na další pokles cen se dál hrnou, čehož jsme svědky hlavně v sektoru ropy. Jedinou nadějí je částečně pozitivní vývoj v sektoru drahých kovů, kde po několik let trvajícím propadu začaly ceny opět opatrně růst.
 
Pojďme se podívat na pět obchodních příležitostí v komoditním trhu, které připadají do úvahy v první polovině roku 2015.


 
5. Nakupujte zlato v jenech
Oproti zběsilému propadu v roce 2013 se cena zlata v roce 2014 propadla pouze o stravitelných 1,4 %, vyjádřeno v amerických dolarech. Ovšem díky posílení dolaru cena zlata vzhledem k ostatním měnám roste. Vzhledem k euru a jenu posílilo zlato o slušných 12 %, pokud byste nakupovali zlato za ruské ruble, měli byste zisk 74 %!
 
Na trhu s ETF zde máme fond, který zlato v jenech nakupuje: AdvisorShares Gartman Gold/Yen ETF (GYEN). GYEN je aktivně řízený fond, který nakupuje futures na zlato, případně zlaté ETF a na nákup používá futures japonského jenu, které shortuje za americké dolary. GYEN je na trhu méně než rok a za tu dobu se zhodnotil o 9,5 %. Vývoj tohoto fondu od jeho vzniku můžeme sledovat na následujícím grafu. 
 
 
 
Někdo by mohl namítat, že nakupovat zlato prostřednictvím jiné měny postrádá smysl, ale zlato je odnepaměti považováno za měnu. To jen současná snaha centrálních bank vytlačit zlato mezi komodity je vedena snahou o oslabování zlata prostřednictvím skrytých i očividných intervencí. Zlato je považováno historicky za měnu a tedy nákup zlata prostřednictvím libovolné měny smysl má.
 
Zhodnocování zlata vůči jiným měnám vyjadřuje slabý ekonomický vývoj ve světě vůči USA. Vyjadřuje nízké úrokové sazby, slabý ekonomický růst a případné hospodářské potíže. Vůči rublu se zlato zhodnotilo o 75 %! V USA jsou ekonomická data příznivá a tak se dá očekávat, že vůči dolaru bude zlato ztrácet. Také očekávané zvýšení základní úrokové sazby v průběhu roku 2015 je příznivé pro zhodnocení dolaru. Z toho plyne, že investovat do zlata prostřednictvím jiných měn, než dolaru dává smysl.
 
Investoři tedy mohou nakupovat zlato prostřednictvím eura, nebo jenu když prodají futures na měny a nakoupí futures na zlato. Jak ECB, tak BoE přijaly politiku jejich dlouhodobého znehodnocování a tak pravděpodobnost nějakého dlouhodobého posilování těchto měn není moc vysoká. Je lepší vlastnit zlato, než znehodnocující se měnu.


 
4. Prodávejte ropu
Šlágrem roku 2014 byl kolaps cen ropy. Ropa WTI, hlavní srovnávací měřítko cen ropy pro celý svět se propadla z úrovně 100 dolarů za barel na současných zhruba 50 USD/barel. To je propad o 50 %. Znamená to, že pokud se bude cena ropy z úrovně 50 USD zhodnotit opět na 100 USD, musí cena ze současné úrovně vzrůst o 100 %. Vzrůst ceny o 100 % za rok není pravděpodobný, tedy se dá očekávat pohyb na nízkých cenách delší dobu. 
 
Nicméně zůstává otázka. Existuje prostor pro další pokles? I když nikdo neví, zda dna ceny již bylo dosaženo, přece jen k dalšímu propadu existuje prostor. Vedou se jednání mezi USA a Íránem o ukončení íránského jaderného programu, a pokud budou úspěšná a bude odstraněno embargo na vývoz ropy z Íránu, dostane se na světový trh další milión barelů ropy denně. To zaplaví další nabídkou současný přebytek ropy na světovém trhu. Jaký to bude mít vliv na cenu ropy, se dá očekávat.
 
Ale ani v případě, že k žádné dohodě s Íránem nedojde, se může cena ropy dále propadat. V současné době je na trhu převis nabídky nad poptávkou ve výši 1 až 2 milióny barelů ropy denně. Toto množství se musí někam uskladnit. Jakmile se vyčerpá skladovací prostor v zásobnících ropy a ropu nebude kam uskladňovat, může se cena ropy zřítit na takové úrovně, které donutí producenty ropy zavírat vrty, protože se jim těžba prostě nevyplatí. Omezování těžby a zavírání vrtů by začalo jistě na úrovních okolo 20 dolarů za barel. Pokud by k takovému vývoji došlo, tak zde máme ještě pořádný prostor pro to, abychom na poklesu cen ropy mohli vydělat. 
 
Existuje zde několik ETF akcií, na které bychom mohli v případě sázky na pokles ceny ropy vsadit. Největší ETV z hlediska majetku je ProShares UltraShort Bloomberg Crude Oil (SCO) s hodnotou majetku 205 miliónů dolarů. SCO je inverzní dvakrát pákovaný fond, který sleduje cenu ropy WTI jako podkladové médium. 
 
 
 
Jako inverzní instrument je ETF SCO zaměřen na použití ke krátkodobým taktickým investicím. Rozhodně se nejedná o investici typu kup a drž. Je to vysoce spekulativní investice na pokles cen ropy. Není jisté, že k nějakému většímu poklesu cen ropy ještě dojde, to znamená, že cena tohoto ETF může ze současných vysokých úrovní prudce klesnout.


 
3. Nakupujte XLE pod 60 dolary
S cenou ropy na poloviční úrovni oproti roku 2014 dostaly úder také akcie ropných firem. Nicméně v případě akcií cena neklesla tolik. Například ETF Energy Select Sector SPDR (XLE) ztratil během posledního roku pouhých 10 %. 
 
 
 
Pro tento vývoj existuje řada vysvětlení z nich nejpravděpodobnější je to, že investoři očekávají v průběhu roku 2015 návrat cen ropy k úrovním někde mezi 75 až 85 USD, případně dokonce k úrovni 95 USD. Analytici Wall Street jsou v tomto případě poněkud nejednotní a to je jeden z důvodů proč si akcie ropných firem vedou relativně dobře.
 
Co když se však cena ropy nevzpamatuje? Co když se bude pohybovat na stávajících úrovních delší dobu, třeba rok, nebo dva? Saudská Arábie naznačila, že by jí to vůbec nevadilo. Prostor pro pokles akcií ropných firem existuje a v takovém případě by mohly spadnout podstatně níž. Prozatím asi není vhodné vstupovat do ropného sektoru, ale později v průběhu roku by se mohla objevit investiční příležitost, když se ukáže, že to s růstem cen ropy nebude tak horké. Investice do XLE na úrovní 60 dolarů znamená oproti roku 2014 pokles o 40 % a to by mohlo být vhodné místo pro vstup do obchodu.


 
2. Nakupujte paládium 
Jednou z mála komodit, která asi neztratí svůj lesk ani v roce 2015 může být paládium. Zatímco ostatní komodity produkují přebytek nabídky, u paládia je poptávka větší než nabídka.
 
Data společnosti Johnson Matthey naznačují, že poptávka v roce 2014 převyšovala nabídku o 1,6 miliónů uncí. To je rekordní údaj. Může za to stále rostoucí automobilový trh po celém světě. Poptávka ze strany automobilového průmyslu nemá v úmyslu klesat a zároveň růst těžby ze strany největších producentů, jako je Rusko a Jižní Afrika se také nedá předpokládat. Pokud se cena paladia podívá pod 800 USD, může to být vhodný vstup pro investory.
 
Mezi ETF máme pouze jeden fond, který je věnován čistě paládiu: Physical Palladium ETF (PALL) s majetkem ve výši 400 miliónů USD. PALL sleduje spotovou cenu paládia mínus cena na skladování paládiových cihel v trezorech v Londýně a Curychu. V minulém roce se hodnota fondu zvýšila o 7 procent.
 
 
 

 
1. Prodávejte zemní plyn
Ropa není jedinou energetickou surovinou, která trpí poklesem cen. Také cena zemního plynu se dramaticky propadla a poprvé za dva roky se pohybuje na úrovni 3 USD za mmbtu. Zemnímu plynu chybí hlavně poptávka. Těžba zemního plynu se oproti minulému roku zvýšila o 7 bcf/den, neboli o 9 % oproti říjnu minulého roku. 
 
Máme zde dva inverzní (Shortové) fondy obchodované na burze s podkladem zemního plynu, které mají v minulém roce podobný cenový vývoj. Jejich rozdílná výkonnost jde na vrub finanční páce, se kterou se obchodují. Větší ETF s majetkem 67 miliónů dolaru VelocityShares 3X Inverse Natural Gas ETN (DGAZ) je oproti minulému roku ve ztrátě13,5 %. Menší ETF ProShares UltraShort Bloomberg Natural Gas (KOLD) s majetkem 15 miliónů dolarů je oproti roku 2014 v zisku 15 %.
 
 
 
DGAZ je inverzní (shortový) fond s trojnásobnou pákou. To znamená, že denní pohyb ceny zemního plynu je invertován a vynásoben třemi. KOLD, má dvojnásobnou páku.
 
Rozdíl v dlouhodobé výkonnosti jde na vrub tomu, že oba fondy jsou používány hlavně jako taktické, krátkodobé finanční nástroje. Krátkodobé, až intradenní nákupy umožňují investorům dosahovat vyššího zhodnocení, než v případě obchodní strategie kup a drž. Tato investiční aktivita daná krátkodobými obchodníky je důvodem, že cena často driftuje ze strany na stranu. Investice do těchto nástrojů tedy vyžaduje větší zkušenosti a podrobnější promyšlení investičního záměru.
 
Z fundamentálního hlediska poptávka po zemním plynu mírně roste. Základní poptávka (neovlivněná počasím) vzrostla během prvních 10 měsíců roku 2014 o 1 bcf/den. Ve stejném období silně vzrostla poptávka po zemním plynu díky počasí a rekordně studené zimě. Nicméně s mírným vstupem do nového roku, není poptávka tak vysoká a tím se jen zvyšuje soustavný přebytek nabídky na trhu se zemním plynem. 
 
V minulém roce se cena zemního plynu lehce dostala na 2,5 USD a v letošním roce očekávají analytici, pokud se něco nezmění, její další propad na 2 dolary. Z makroekonomického pohledu zatím neexistuje nic, co by změnilo ustálené podmínky na trhu, takže podle našeho názoru je sázka na pokles zemního plynu tou nejlepší investicí pro první polovinu roku 2015.
 
 
Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: Sumit Roy & Cinthia Murphy


 
Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.