Akcieatrhy  >  Akcie  >  Fundamentalni-analyza  >  6 akcií na nákupním seznamu Templetonova učně
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 15.04.2015

6 akcií na nákupním seznamu Templetonova učně


 

Finanční manažer Alan Lancz sice má obavy z vývoje na kapitálovém trhu, nicméně je stále schopen nacházet podhodnocené akcie, které jsou momentálně v nemilosti. 
 
Jako žák legendárního investora Sira Johna TEmpletona se Alan Lancz nebojí jít proti davu a stáhnout své investice dřív, než ostatní. A v minulých týdnech americké akciové indexy poklesly ze svých rekordních výšek.
 
Zakladatel a ředitel poradní investiční společnosti Toledo, Alan B. Lancz radí svým klientům, aby stáhli své akciové zisky a začali se poohlížet po levných akciích k nákupu. Vidí příležitost vytvořenou souběhem poklesu cen ropy, sílícího dolaru a politickou nestabilitou v zahraničí. V investorském doporučení pro rok 2015 radí svým klientům prodat sektor inženýrských sítí a hotovost investovat do evropských akcií, případně do defenzivních akcií s vysokým dividendovým výnosem v sektoru telekomunikací a v sektoru spotřebních služeb. 
 
Netrvalo dlouho a nálada trhu se posunula ve smyslu Lanczových doporučení. Evropské akcie začaly prudce růst a index Stoxx Europe 600 atakoval svá historická maxima. Lanzc opouští atraktivní akcie a poohlíží se po podhodnocených akciích, které má trh aktuálně v nemilosti. Mezi jeho nákupní doporučení patří Baxter International (BAX), Huntsman (HUN) a Harsco (HSC).
 
„Vždy chcete nakupovat akcie dole,“ říká Lancz. „Nikdy je nechcete nahánět v růstu.“
 
Lanz začal v roce 1982 a v současné době spravuje majetek movitých klientů ve výši 200 miliónů dolarů. Na začátku osmdesátých let se Lanz zúčastnil setkání s legendárním investorem Templetonem a poté zůstali spolu v kontaktu. Celých dalších dvacet let se setkávali a probírali spolu investiční strategie a nápady.
 
Lanczova metodologie je poměrně jednoduchá. Hledá podhodnocené akcie s dobrým řízením, dobrým cash flow a růstovým potenciálem. Pokud je růstový potenciál třikrát až čtyřikrát vyšší, než riziko propadu, nakupuje. Tato strategie mu v minulých letech přinesla mnoho úspěchů. Po doporučení, aby jeho klienti v září 2012 prodali akcie společnosti Apple (AAPL), což bylo v době, kdy se akcie Apple rozdělovaly v poměru 1 : 7 na cenu 100 USD, začal Lacz doporučovat Apple k nákupu o šest měsíců později. Mezitím akcie ztratila 40 % své hodnoty. Od té doby se hodnota akcie zdvojnásobila. Proti davu šel Lancz také v případě akcií společnosti Facebook (FB). Facebook byl v nemilosti, akcie se potácela po neúspěšném primárním úpisu dole. Lanz nakoupil a nyní se akcie pohybuje na ceně 80 dolarů. Lancz se také proslavil svým doporučením k agresivnímu prodeji v roce 2007, jen pár měsíců předtím, než index Standard & Poor´s 500 dosáhl svého maxima a pak se zřítil na polovinu své ceny.
 
„Každý si myslí, že jít proti davu je taktika založená na tom dělat přesný opak toho, co dělají všichni. Ve skutečnosti jde o to, že máte výhodu ve znalosti nadhodnocení, nebo podhodnocení aktiv,“ říká Lancz. „Investoři rádi nakupují, když jde trh nahoru a prodávají při prvním náznaku negativního vývoje. Jediný rozdíl úspěchu tkví v tom, že se vyhneme těmto krátkodobým mentálním projevům, budeme vědět, co chceme nakupovat a proč a budeme věřit své analýze.“
 
V současné době má Lanz 66 % svého portfolia v amerických akciích, 14 % v zahraničních akciích a 8 % drží jako volné peníze. Zbylých 12 % má v dluhopisech. Lancz preferuje municipální dluhopisy, protože nabízejí vyšší výnos, než dlouhodobé vládní dluhopisy. Drží se stranou korporátních dluhopisů s vysokým úrokem, protože má obavy z bankrotu malých energetických společností. 
 
Ve svém rozhovoru pro Barrons Lancz říká, jaký má pohled na současný vývoj na trhu a které akcie jsou nyní podhodnocené:
 
Barrons: S&P 500 v březnu dosáhl svého historického maxima. Někteří analytici uvádějí, že do konce roku vyroste ještě výš. Jaký je váš názor?
 
Lancz: Snažíme se aktivně řídit své pozice. Investoři přehoupli kyvadlo daleko na opačnou stranu, takže má smysl vybrat z trhu nějaké zisky. Nicméně nedoporučujeme se zbavovat všeho napříč trhem. Spíš doporučujeme prodávat vysoce zhodnocené akcie a sektory a reinvestovat utržené peníze. Vzhledem k vysoké volatilitě budou mít investoři příležitost znovu nakoupit prodané akcie na konci roku. 
 
Q: Kde si myslíte, že se bude pohybovat trh na konci roku?
 
A: Hodně bude záležet na tom, jestli trh vytvoří růst koncem roku, podobně jako tomu bylo v roce 2014: Tou dobou totiž začnou růst úroky. Nicméně investoři od nás očekávají zhodnocení okolo 10 procent, takže se musíme snažit. Zatím jsou úroky nízké, a pokud chtějí investoři vyšší zisky, musí se tlačit do akcií. Jak se v letech 2016 a 2017 začnou zvyšovat úroky, stanou se akcie méně atraktivní. Možný přesun kapitálu do dluhopisů může být pro růst akciového trhu rizikem.
 
Q: Jak umíte poznat, že je akciový trh na svém vrcholu, případně na svém dně?
 
A: Kdyby to šlo zjistit nějakým kouzlem, byl by život mnohem jednodušší. Existuje zde pár varovných znamení. Například některé sektory zaostávají za indexem S&P 500 o více než 20 %. Zatím nikdo neprodává, ale cena se přehoupla do překoupené oblasti. Vznikla výhodná situace pro částečnou realizaci zisků. Také vznikla příhodná situace na poli fundamentálních ukazatelů, jako je P/E, marže, růst zisků, velikost cash flow a výše dluhů. Porovnáním fundamentálních ukazatelů jednotlivých společností s jejich historickými hodnotami můžete dojít k závěru, jak na tom ta která společnost momentálně je. To vám umožní zjistit, jestli růst cena akcie je veden fundamentálními daty, nebo je to v důsledku sentimentu trhu.
 
Q: Co je v současné době největší výzvou na kapitálovém trhu?
 
A: Protože se ceny ropy kompletně nezřítily, domnívám se, že větším nebezpečím je nyní dolar. Trhy budou muset absorbovat zvýšení úrokových sazeb a také politické tlaky na Středním východě a v Rusku. Kvůli obavám z celkového vývoje jsme se koncem minulého roku stali více defenzivní a také kvůli růstu cen akcií na konci minulého roku. Není to stejné jako v roce 2007, kdy se trh zřítil v důsledku špatných fundamentálních dat. Pokud FED nedopustí rychlé zvyšování základní úrokové míry a ekonomika bude pokračovat v růstu, může být rok 2016 pro akcie velmi dobrý.
 
Q: Které akcie máte momentálně v hledáčku pro své investice?
 
A: Se vstupem do roku 2015 jsme se zaměřili na defenzivní akcie s výnosnými dividendami. Také doporučujeme investovat do evropských akcií. Mezi pět nejlepších akcií patří Verizon Communications (VZ), Unilever (UN), Eastman Chemical (EMN , GlaxoSmithKline (GSK) a LyondellBasell Industries (LYB). Všechna tato jména se zhodnotila a na současné úrovni je nebudeme dokupovat. Nyní se zaměřujeme na společnosti, které se nacházejí v blízkosti svých minimálních cen, například výrobce léků Baxter International, chemickou společnost Huntsman, mediální společnost Discovery Communications (DISCA) a Harsco. Také jsme znovu vstoupili do sektoru energií nákupem společnosti provozující ropovody Williams Cos. (WMB) a Magellan Midstream Partners (MMP).
 
Q: Čím vás tyto společnosti zaujaly?
 
A: Bude to trvat dlouhou dobu, než se cena ropy a ropné společnosti zotaví, nicméně společnosti typu master limited partnerships vyplácí solidní dividendy. Příjmy vybraných společností závisí na objemu přepravované ropy a zemního plynu, nikoli na ceně suroviny samotné. Williams a Magellan mají zdravé účetnictví a jsou vedoucí firmy ve svém sektoru. Harsco je okrajový hráč v ropném sektoru. Pouze jedna z jeho divizí je zasažena vývojem na ropném trhu a táhne cenu akcie dolů. Nicméně Harsco je lepší alternativou pro investory, kteří se chtějí řekněme vrátit do ropného sektoru, než přejít k průzkumným a těžebním společnostem. Mimochodem Baxter v tomto roce oddělil svoji rychle rostoucí bio-farmakologickou divizi a je momentálně podhodnocený. Investoři do společnosti Huntsman reagovali přehnaně na pokles cen akcií v důsledku obav, jaký bude mít propad cen ropy na ziskovost společnosti. Americká ekonomika sice supí, ale společnost si povede lépe, než očekává Wall Street. Discovery je příkladem sázky na aktiva. Kdykoli můžeme nakoupit společnost s velkými aktivi a nízkým historickým zhodnocením, uděláme to. Takový nákup se vyplatí. Líbí se nám řízení společnosti a myslíme si, že Wall Street zatím přehlíží možnosti plynoucí ze zahraničního působení společnosti.
 
Q: Čemu se v současné době vyhýbáte?
 
A: S výjimkou několika průzkumných společností se vyhýbáme ropným společnostem jako je například ExxonMobil (XOM), těžařům na moři a servisním společnostem. Z dluhopisů se vyhýbáme vládním dluhopisům s dlouhodobou expirací. Také jsme v minulém létě prodali korporátní dluhopisy s vysokým výnosem. Nicméně se domníváme, že municipální dluhopisy nejsou od věci. Některé z nich nejsou dobře ohodnoceny a tak chceme těžit z jejich podhodnocení a z rozšiřujících se úrokových výnosů. Protože se na obzoru vynořuje možnost zvýšení základní úrokové sazby, zaměřujeme se na krátkodobé dluhopisy, maximálně desetileté. 
 
Q: Co si myslíte o sektoru inženýrských sítí, který se nachází v poklesu?
 
A: Do sektoru inženýrských sítí se selektivně chystáme vstoupit, protože investoři to mírně přehánějí se svými prodeji.
 
Q: Co si myslíte o Applu?
 
A: Apple je stále naší největší investicí v řízených portfoliích. Nicméně jsme v poslední době jeho akcie nenakupovali, protože je nyní nadhodnocený. Apple je skvělá společnost, ale budeme její akcie dokupovat, pokud klesnou pod 95 USD. V tomto případě raději prodávám do růstu, než nakupuji při poklesu. Akcie Applu by měla dojít někam mezi 150 až 170 dolarů.
 
Q: A co Facebook?
 
A: Stejně jako Apple již není ani Facebook podhodnocený. Budeme nakupovat, pokud jeho cena klesne pod 50 dolarů. Prodávat chceme na 80 až 90 USD.
 
Q: Děkujeme za váš čas.
 
 

Životopisné údaje
Jméno:  Alan B. Lancz 
Věk: 56
Postavení: Zakladatel a prezident společnosti Alan B. Lancz & Associates, ředitel výzkumu LanczGlobal.com
Vzdělání:  B.A. v psychologii, University of Toledo 
Záliby:  Cestování, tenis, lyžování
 
 


Doporučované akcie
Baxter International  BAX
Huntsman HUN
Harsco HSC
Discovery Communications  DISCA
Williams Cos. WMB
Magellan Midstream Partners MMP
 
 
Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: Johanna Bennett
 
 


Zprávy na podobné téma


05.07.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v červenci 2017?
03.07.2017 DOW JONES INDUSTRIALS
26.06.2017Poměrové grafy – skrytá informace, která dává smysl
25.06.2017Zajiťovatelé shortují euro, americké sektory rotují
21.06.2017Aktuální přehled trhů v 25. týdnu
19.06.2017Elliottova analýza indexu Dow Jones naznačuje krátkodobý pokles
15.06.201750 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v květnu 2017
14.06.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v červnu 2017?
29.05.2017ES_F E-Mini S&P500 Elliottova analýza
25.05.2017Kumulovaný zisk amerických bank v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl o 12,7 %, ukazuje FDIC
24.05.2017Elliottova analýza – DAX a stříbro
18.05.2017Facebook dostal od EK pokutu 110 mil. € za poskytnutí zavádějících informací při převzetí WhatsAppu
17.05.201750 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v dubnu 2017
12.05.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v květnu 2017?
11.05.2017MONETA Money Bank - Klesající úrokové marže dále sužují ziskovost banky; vysoká dividenda stále na dosah
11.05.2017ČEZ výsledky za 1Q17 pozitivně překvapil, celoroční cíl zvýšen - rozšířený komentář
10.05.2017Wal-Mart zaplatí 300 milionů dolarů za to, že jeho zaměstnanci upláceli, tvrdí Bloomberg
05.05.2017Moneta Money Bank - Klesající čistá úroková marže stále tlačí na nižší ziskovost banky
27.04.2017Akciový index DOW JONES INDUSTRIALS
13.04.2017Růst ekonomiky USA zpomaluje, ale růst cen akcií bude pokračovat
   další >>
Stránka: 1 z 19

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.