Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 19.02.2015

Akcie AbbVie: Farmacie ve slevě
Investoři opouštějí AbbVie v obavách z ukončení patentové ochrany léku Humira – nejprodávanějšího léku na světě. Akcie společnosti AbbVie (ABBV) klesly z ročního maxima o 13 %. V sektoru velkých farmaceutických společností nyní dosahuje nejmenšího ohodnocení. 
 
Máme tu nákupní příležitost!
 
S odhadovanou P/E pro rok 2015 na úrovni 13 jsou akcie AbbVie (ABBV) oproti indexu S&P 500 podhodnoceny o 24 %. Sektor velké farmacie s firmami jako jsou Pfizer (PFE), Merck (MRK) a Bristol-Myers Squibb (BMY) je v průměru oproti indexu S&P 500 podhodnocen o 17 %. Pokles ceny akcií společnosti AbbVie by mohl být setrvalý, pokud by společnost neměla náhradu za zisky, které jí dosud přináší její světově nejúspěšnější lék proti artritidě – Humira. Tomuto léku vyprší v příštím roce patentová ochrana v USA a v  roce 2018 i v Evropě. Ve skutečnosti má AbbVie ve vývoji dlouhou řadu nových léků, které uvede na trh. Společnost má také vysoké příjmy v hotovosti a mnohem lepší odhady budoucího vývoje v následujících třech letech, než její konkurenti s mnohem dražšími akciemi (viz. tabulka).

 
AbbVie je nejlevnější akcie ze sektoru velké farmacie i z hlediska tříleté projekce
 
 
Společnost AbbVie generuje veliké množství hotovosti a používá ji k financování zpětného odkupu akcií, vyplácení dividend a k akvizicím.
 
Najděte jinou společnost, která se obchoduje na úrovni P/E = 15 a která ze svého ročního maxima na úrovni 75 USD poklesla o 30 % na úroveň 58 USD, vyplácí dividendy ve výši 3,4 % a má výhled na další růst platebních příjmů.
 
Nicméně hlavní zdroj přísunu peněz – lék Humira – je také největším zdrojem obav společnosti. Protizánětlivý lék na artritidu, Crohnovu nemoc, psoriázu a další nemoci generuje od roku 2008 v příjmech víc než 1 miliardu USD ročně. V minulém roce to bylo 12,5 miliardy USD. Jedná se o nejprodávanější lék na světě.
 
Potíž je v tom, že příjmy z prodeje tohoto léku tvoří víc jak 60 % podíl z celkových příjmů společnosti AbbVie a konkurence nespí. Společnost AbbVie vznikla před dvěma roky oddělením od Abbott Laboratories (ABT). Měla prodávat lékařské přístroje, testovací produkty a další nově uváděné léky společnosti Abbott Laboratories. Ta má v současné době P/E na úrovni 21,2.
 
AbbVie se v minulém roce pokusila koupit irskou společnost Shire (SHPG), získat tak další řadu produktů a hlavně snížit si daňovou zátěž. Nicméně vládní zásah proti takovému postupu způsobil, že AbbVie zrušila tuto akvizici a to ji stálo 1,6 miliardy USD na platbě za zrušený obchod. 
 
V prosinci schválil úřad FDA prodej nového léku Veikira Pak. Je to lék na žloutenku typu C. Veikira má potenciál se stát další velkou ránou společnosti a nahradit v příjmech Humiru. Hlavními konkurenčními léky jsou Sovaldi a Harvoni od společnosti  Gilead Sciences (GILD). Tyto léky sice mají vysokou účinnost, ale jsou také extrémně drahé. Denní léčba může přijít některé pacienty až na 1000 dolarů. Lékaři tyto léky od Gillead rádi předepisují, protože denní množství předepisovaných pilulek je malé a doba léčby je krátká. Nicméně AbbVie má naději, že si uřízne podíl z tohoto koláče, protože její lék je levnější. Tento konkurenční tlak donutil Gilead oznámit, že zlevňuje své léky proti žloutence typu C.
 
Tato situace znamená, že společnost AbbVie čelí cenové válce na frontě nového léku Veikira a z druhé strany vypršení patentové ochrany léku Humira. To vysvětluje pokles cen akcií. Nicméně z hlediska odhadovaného vývoje v dalších třech letech má AbbVie mnohem lepší vyhlídky, než by se mohlo zdát z novinových titulků.
 
Začneme s lékem Humira. Jeho prodeje stále rostou. V USA jen mírně, ale v zahraničí je růst mnohem větší. Je to dáno vyšší poptávkou a také růstem ceny. Wall Street očekává vrchol prodejů okolo roku 2018, kdy by měly příjmy z prodeje tohoto léku dosáhnout 16,5 miliardy USD. Očekává se tedy o 4 miliardy dolarů lepší výsledek, než byl ten v minulém roce. Poté by se měly příjmy začít snižovat a v roce 2019 by měly dosahovat 16,1 miliardy. Deutsche Bank se domnívá, že příjmy budou o něco menší a prodeje dosáhnou svého vrcholu v příštím roce. Jejich výše má dosáhnout 15,1 miliardy a poté mají klesat někam k úrovni 11,4 miliardy ročně až do roku 2020. 
 
Tyto odhady naznačují, že by v příjmech mohla vzniknout mezera ve výši 3,7 miliardy USD. Společnost AbbVie očekává pro tento rok zisky ve výši 7 miliard, což je 4,39 dolarů na akcii. Příjmy společnosti mají dosáhnout 22,8 miliard USD.
 
Vstup léku Veikira na trh by měl zaplnit možné výpadky v příjmech z prodeje Humiry. Z prodeje Veikiry by se podle odhadů mělo získat v příštím roce 2,6 miliardy a vrchol prodejů by mohl jít na 3,4 miliardy v roce 2019. I když se jedná o odhady, mění to celkový investiční pohled na věc. JPMorgan oznámila, že se domnívá, že navzdory snížení cen léků na žloutenku typu C společností Gillead se společnosti AbbVie podaří na tomto multimiliardovém trhu urvat velkou část koláče.
 
  
 
Nesmím zapomínat na léky ve vývoji. AbbVie v současnosti testuje léky pro celiaky, léky na leukémii a na endometriózu, což je bolestivé zánětlivé onemocnění dělohy. Dále testuje nový lék na artritidu. Během osmi let by nově vyvíjené léky měly přinést příjmy ve výši 7 miliard ročně. To je dvakrát víc, než pokles příjmů odhadovaný Deutsche Bank. 
 
Máme tu ještě dvě věci zajímavé pro investory. Za prvé, AbbVie vyplácí vývojářům léku Humira licenci za vývoj léku. To skončí s vypršením patentové ochrany. Pro společnost to znamená, že pokles v příjmech bude vyvážen lepší marží. Za druhé AbbVie předpokládá v tomto roce příjmy hotovosti ve výši 7,1 miliardy USD. To je skoro 8 % její tržní hodnoty v akciích. V příštích třech letech by se měl přísun hotovosti ještě zvýšit. Volná hotovost pro investory znamená, větší zpětný odkup akcií, větší dividendy a volné ruce k akvizicím. 
 
 
Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: Jack Hough 
 


Zprávy na podobné téma


05.07.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v červenci 2017?
03.07.2017 DOW JONES INDUSTRIALS
26.06.2017Poměrové grafy – skrytá informace, která dává smysl
25.06.2017Zajiťovatelé shortují euro, americké sektory rotují
21.06.2017Aktuální přehled trhů v 25. týdnu
19.06.2017Elliottova analýza indexu Dow Jones naznačuje krátkodobý pokles
15.06.201750 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v květnu 2017
14.06.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v červnu 2017?
29.05.2017ES_F E-Mini S&P500 Elliottova analýza
25.05.2017Kumulovaný zisk amerických bank v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl o 12,7 %, ukazuje FDIC
24.05.2017Elliottova analýza – DAX a stříbro
18.05.2017Facebook dostal od EK pokutu 110 mil. € za poskytnutí zavádějících informací při převzetí WhatsAppu
17.05.201750 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v dubnu 2017
12.05.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v květnu 2017?
11.05.2017MONETA Money Bank - Klesající úrokové marže dále sužují ziskovost banky; vysoká dividenda stále na dosah
11.05.2017ČEZ výsledky za 1Q17 pozitivně překvapil, celoroční cíl zvýšen - rozšířený komentář
10.05.2017Wal-Mart zaplatí 300 milionů dolarů za to, že jeho zaměstnanci upláceli, tvrdí Bloomberg
05.05.2017Moneta Money Bank - Klesající čistá úroková marže stále tlačí na nižší ziskovost banky
27.04.2017Akciový index DOW JONES INDUSTRIALS
13.04.2017Růst ekonomiky USA zpomaluje, ale růst cen akcií bude pokračovat
   další >>
Stránka: 1 z 19

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.