Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 27.03.2014

Akcie roku 2014: Akcie s vysokým dividendovým výnosem, část druhá, závěrečná.
Sektor 30: Spotřební zboží

V sektoru spotřebního zboží se oba kandidáti pohybují v tabákovém průmyslu. Jak jsem zmiňoval dříve, nemusí se mi líbit jejich výrobky, ale může se mi líbit rekordní růst těchto firem a růst jejich dividendových výnosů.


 
Philip Morris International (PM)
Philip Morris International Inc. se zabývá výrobou a prodejem tabákových výrobků mimo území USA. Společnost podniká ve 180 státech světa. Ve svém portfoliu má mezinárodní i lokální značky.
 
 
Sektor 40: Finance
Ve finančním sektoru se pohybují kandidáti v realitním podsektoru (REIT). Je to jediný sektor, který dnes poskytuje vysoké dividendové výnosy a přitom má rozumné riziko. Některé akcie mohou poskytnout pěkný celkový zisk.


 
Omega Healthcare Investors Inc (OHI)
Omega Healthcare Investors, Inc., je nemovitostní investiční trust (REIT), který investuje do realit v oblasti zdravotnictví, zvláště do realit pro dlouhodobou zdravotní péči na území Spojených Států.
 
 
Sektor 45:  Informační technologie
V sektoru informačních technologií se nachází jen jeden kandidát. Nicméně se dá říct, že jde o hodnotnou akcii, na základě konzistentního dividendového výnosu od roku 2009.


 
The Western Union Company (WU)
The Western Union Company provozuje platební služby a finanční služby pro firmy i obyvatele.
 
 
Sektor 50: Telekomunikační služby
Jediným kandidátem v tomto sektoru je AT&T, Inc. Z hlediska investora je vhodné si uvědomit, že dnešní AT&T je zcela jinou společností než byla dříve. V roce 2005 SBC zakoupila původního vlastníka AT&T a zachovala tuto ikonickou značku a akciový symbol. Uvádím data v grafu od roku převzetí. Tento kandidát byl vybrán z hlediska vysokého dividendového výnosu.


 
AT&T Inc (T)
AT&T Inc. provozuje telekomunikační služby. Společnost poskytuje produkty a provozuje služby ostatním provozovatelům telekomunikačních služeb jak v USA, tak i ve světě.
 
 
Sektor 55: Infrastruktura
V oblasti infrastruktury máme několik kandidátů. Akcie v tomto sektoru mají obvykle malý růst. Proto je třeba v tomto případě s investicí počkat, až se projeví správné ohodnocení příslušné akcie. V roce 2013 byly některé akcie v oboru infrastruktury nadhodnocené. V současné době to vypadá, že se opět ceny akcií vrátily na úroveň správného ohodnocení. Hlavním účelem investování do sektoru infrastruktury je stabilní dividendový výnos v důsledku nízkého růstu ceny akcií.


 
Southern Company (SO)
Southern Company, je elektrárenská společnost, která vyrábí, přenáší a distribuuje elektrickou energii. Provozuje uhelné, atomové, ropné a plynové elektrárny a vodní zdroje.  (Poznámka: Závěrečné výsledky roku 2013 zahrnují zisk po zdanění ve výši 729 miliónů USD, čili 83 centů na akcii v důsledku výstavby integrované továrny na zplynování uhlí v Kemper County, Mississippi (Kemper IGCC). Tato investice měla výrazný dopad na ziskovost a výplatu dividend v prvním a posledním čtvrtletí roku 2013.


 
Xcel Energy Inc (XEL)
Xcel Energy Inc., prostřednictvím svých poboček vyrábí, přenáší a distribuuje elektrickou energii v USA.
 
 
Souhrn a závěr
Dosáhnout odpovídajících příjmů z důchodového portfolia je v dnešní době mnohem těžší než v minulosti. Přesto si dovolím varovat investory před pokušením dosáhnout vysokých výnosů agresivním přístupem k investování. Obvyklé mínění, že vyšší výnos s sebou nese i vyšší riziko obecně platí, i když tomu tak není vždy. Vyšší dividendový výnos z držení nějaké akcie nemusí nutně znamenat, že je to spojeno s vysokým investičním rizikem. Obecně se nedá říci, že investice do akcie s vysokým výnosem je riskantnější, než investice do akcie s nižším dividendovým výnosem.

Existuje období, kdy nízké ocenění je zdrojem vyššího výnosu, a nízké ocenění zmírňuje riziko. Proto podhodnocené exkluzivní akcie s vyšším výnosem mohou mít nižší riziko, než srovnatelné správně ohodnocené, nebo mírně nadhodnocené exkluzivní akcie. Jak jsem již uvedl v úvodu, existuje mnoho aspektů rizika, a dokonce i mnoho pohledů na koncepci rizika. Proto by měl každý investor zhodnotit všechny aspekty rizika, které připadají do úvahy.

Jak jsem se snažil naznačit v tomto článku, domnívám se, že existuje prostor pro zařazení akcií s vysokým dividendovým výnosem do téměř každého portfolia. Osobně nedoporučuji budovat celé portfolio z vysoce výnosných akcií. Nicméně několik strategicky umístěných akcií v portfoliu může tvořit rozdíl v odpovídající úrovni příjmů. Osobně mám tendenci vyhýbat se extrémně vysokým výnosům akcií, jako jsou hypoteční REIT. Je sice pravda, že výnosy vypadají v dnešním prostředí nízkých úrokových sazeb velmi lákavě, ale velikost pákového efektu potřebné k získání těchto výnosů se mi zdá nebezpečná.

Ještě bychom si měli uvést definici vysokého výnosu. Například exkluzivní akcie s mírně nadprůměrným dividendovým výnosem, avšak s podprůměrným růstem ceny akcie může být dobrým zdrojem pro náš příjem, pokud rezignujeme na celkový výnos. Dividendový výnos ve výši 4 % dnes poskytuje mnoho kvalitních akcií. Když se však zaměříme na kvalitní REIT, nebo MLP můžeme získat 6% až 8% výnos a můžeme případně těžit i z vyššího celkového výnosu (součet dividendového výnosu a výnosu z růstu ceny akcie).

Vyšší výnosy poskytují i společnosti podnikající v tabákovém průmyslu. Mnoho společností, které podnikají v oborech, které jsou diskutabilní, má dlouhou historii rostoucích dividendových výnosů, založených na dlouhodobě rostoucích příjmech. Investování do těchto oborů může být z morálního hlediska kontroverzní, nicméně výnosy zde pravidelně rostou, alespoň z historického hlediska.

Pro investory, kteří se zaměřují na aktuální příjem, existuje mnoho nejrůznějších akcií s vysokým výnosem z dividend, které by mohly zaplatit životní náklady. Je však třeba mít na paměti, že posuzování rizika a investiční záměry jsou u tohoto typu akcií odlišné, než u běžných druhů akcií. Investování do tohoto druhu akcií by mělo být uvážlivé a strategicky rozložené podle konkrétních záměrů jednotlivých investorů. Každý investor by před vstupem do investice měl zvážit své cíle, a svoji toleranci k riziku.

Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: Chuck Carnevale, FastGraphVaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.