Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 21.03.2014

Akcie roku 2014: Jsou cyklické akcie vhodné pro dividendová, důchodová portfolia? Část druhá, závěrečná.
Caterpillar Inc (CAT)
Caterpillar Inc vyvíjí a vyrábí stroje pro stavební a těžní průmysl. Vyrábí dieselové a plynové motory, průmyslové plynové turbíny a diesel-elektrické lokomotivy. Společnost byla založena v roce 1925 v Kalifornii pod jménem Caterpillar Tractor Co. V roce 1986 se přejmenovala na Caterpillar Inc.

Než se podíváme na dividendy, podívejme se na zisky společnosti od roku 1996 (oranžová čára). V grafu jsou přidány šipky znázorňující cyklický charakter zisků společnosti během tohoto období. Tato společnost je typickým představitelem cyklické akcie z hlediska příjmů v dlouhodobém pohledu. Předvídat však tyto cykly z hlediska přesného načasování může být složité, nebo to ani nejde.


es
Na následujícím grafu si můžeme ukázat, že investice od cyklické akcie může být pro investory opravdovou výzvou. Černá čára představuje měsíční koncové ceny akcie. Můžeme vidět, že černá čára je po většinu doby silně korelována s (oranžovými) zisky společnosti. Z hlediska investora to znamená, že když je výkonnost společnosti slabší, padá i cena její akcie, v závislosti na periodě ekonomického cyklu společnosti Caterpillar.

Vidíme ovšem také, že období slabosti společnosti je vždy jen krátké a je vystřídáno obdobím rychle rostoucí síly. Z toho vyplývá, že období slabých zisků společnosti je vhodnou dobou pro vstup do investice. Například do společností ze seznamu Dividend Contender. Poslední doporučení bude správné zejména, pokud vaše hlavní zaměření bude na celkové zhodnocení investice. Nakupuj nízko a prodávej vysoko je základní investiční mantra.


s
V dalším grafu si zkrátíme časový rámec. Začneme rokem 2005, kdy se hodnota P/E společnosti pohybovala přibližně na hodnotě 15 (cena se dotýkala oranžové čáry). Toto správné ohodnocení vycházelo ze zisků v tomto roce. Když však zisky poklesly ze 4,21 USD v roce 2005 na úroveň 2,29 USD v roce 2009, znamenalo to, že P/E se zvýšilo z tehdejší férové hodnoty 15 na hodnotu dosahující v roce 2009 úrovně P/E=22. Akcie se tak staly vzhledem k zisku nadhodnocené. To je hlavní nepříjemná vlastnost cyklických akcií, se kterou se investoři musí vypořádat. Všechno probíhalo dobře až do nástupu Velké recese v roce 2008. Cena akcie zamířila dolů, zřejmě v důsledku očekávání recese a poté začaly oslabovat i zisky, když se očekávaná recese opravdu dostavila.

V důsledku toho vlastnictví akcií Caterpillar z hlediska kapitálového zhodnocení od roku 2005 do roku 2008 vyústilo do ztráty 2,2 % ročně. Přirozeně něco takového není z hlediska investora orientovaného na celkový výnos akceptovatelné. V souladu s tímto výsledkem mohli netrpěliví investoři zaměření na celkový výnos začít přemýšlet o prodeji této akcie, která evidentně neplnila očekávání. Na druhou stranu mohli tito netrpěliví investoři prodat cyklickou akcií, která v té době byla jednou z největších investiční příležitostí své doby. Investování do cyklických akcií je pro investory zaměřené na celkový výnos velkou výzvou. A pokud se strefí do správného načasování, může být i velmi výnosné.

V protikladu u investora, který se zaměřuje na dividendový růst, může být cykličnost a cenová i zisková volatilita firmy Caterpillar mnohem méně důležitá. Fialová čára vyznačuje výši dividend na akcii, a vidíme, že v případě naší firmy se jedná o stabilně rostoucí dividendový výnos. Dokonce i v období Velké recese dividendy neklesaly. Nicméně sázka na stálý růst dividendového výnosu akcie je možná jen v případě, že si je investor vědom cyklické povahy v chování akcie. Vlastně by měl investor se zaměřením na dividendový výnos takové cyklické chování trochu očekávat. Nicméně obavy by měl mít pouze v případě, že by u dividendových výnosů došlo k přerušení růstu, nebo k jeho poklesu.


 
Z dlouhodobého hlediska (od roku 2005) poráží celkový výnos akcií Caterpillar (výnos z kapitálového zhodnocení + dividendový výnos) výnosy na akciovém indexu S&P 500 a to navzdory cyklické povaze této akcie. Z dlouhodobého hlediska si vede Caterpillar skvěle. Potíže přináší jen cyklické chování v průběhu doby. Toto cyklické chování však také představuje pro investory výzvu.

Z pohledu trpělivého investora orientovaného na celkový výnos, nebo z pohledu investora, který se chce podílet na „partnerství ve skvělém podnikání“ se odměna za trpělivost nakonec dostavila. Investor orientovaný na dividendový výnos získal nepřerušenou řadu dividendových výnosů s průměrným ročním růstem těsně pod 13 %. Rentiéři žijící z dividend tak získali příjemný každoroční růst příjmu, který byl sice v období Velké recese menší, ale stejně rostl.


 
Jako druhý příklad tu máme společnost Deere & Company, což je také exkluzivní akcie s cyklickým vývojem. Graf hovoří sám za sebe a je příkladem toho, že i jiné exkluzivní cyklické akcie sdílí vzestupy a pády podobně jako v případě Caterpillar.

Deere & Company: (DE)

 
ConAgra Foods, Inc (CAG)
ConAgra Foods, Inc. vyrábí a prodává balené potraviny na území Severní Ameriky. Společnost se zaměřuje na potraviny, zmražené brambory, výrobky ze sladkých brambor, a ostatní zeleniny. Dodává koření, pečivo a výrobky z obilí do restaurací a potravinových řetězců a pro komerční zákazníky. ConAgra Foods, Inc. byla založena v roce 1919.

Dalším příkladem, který ilustruje složitost investování do cyklických akcií je společnost ConAgra Foods, Inc. Na tomto příkladu si ukážeme, že investice do cyklických akcií může být záludná i pro dividendově orientované investory. Když se zaměříme na fialovou čáru označující výši vyplácených dividend, vidíme, že společnost shledala nezbytným, omezit výši dividendového výnosu (označeno červenou elipsou). I když dnešní dividendy jsou vyšší, než ty před omezením, stejně to znamená, že investoři do akcie ConAgra Foods, Inc. se museli smířit s poklesem výše vyplácených dividend, i když jen na krátkou dobu.


 
Závěr a zhodnocení

Myslím, že tento článek dobře ilustruje, proč osobně dávám přednost investování do společností s konzistentním dlouhodobým růstem ziskovosti. Aby toho nebylo málo, dokonce mám sklon zvýhodňovat společnosti s dlouhodobým konzistentním růstem zisku, před velmi rychlým růstem zisku. Nicméně pro zachování objektivity je třeba konstatovat, že najít společnosti, které by vyhovovaly ve všech kritériích je velmi složité a společností s dlouhodobým konstantním růstem zisku je málo.

Dokonce i taková typická dividendová akcie jako Church & Dwight tu a tam zažije rok, kdy zisk neroste, případně rok od roku nepatrně klesne. Když se podíváme na dvacetiletý graf zisků na akcii společnosti Church & Dwight, jsou tam zakroužkovány roky, kdy zisk nerostl, nebo mírně klesal. Tyto nepatrné poklesy ziskovosti neznamenají, že jde o cyklickou akcii.


 
Je rozdíl, jestli zisk rok od roku tu a tam klesne, nebo jestli jde o několikaleté přerušení růstu ziskovosti. Drobný pokles zisku nemá na cenu akcie zpravidla velký dopad. Pokles ceny akcie je většinou jen krátkodobý, pokud k němu dojde. Jestliže však společnost zažívá několikaletý pokles zisku pak je odpovídající cyklus poklesu ziskovosti a poklesu hodnoty akcie mnohem těžší zvládnout.

Z mého pohledu je zařazení cyklických akcií do důchodového portfolia, kdy je investor zaměřen na soustavný dividendový výnos, poněkud limitováno. To však neznamená, že by dividendově orientovaní investoři neměli nikdy cyklickou akcii do svého portfolia zařadit. Jenom doporučuji, že když už k tomu dojde, mělo by to být jen výjimečně a investoři by si měli být plně vědomi povahy cyklických akcií a z toho vyplývajícího chování. Zkrátka by měli být investoři mentálně připraveni na problémy, které mohou přijít v případě, že se cyklická akcie dostane do problematické fáze svého cyklu.

Pro investory, zaměřující se na celkový výnos platí, že investice do cyklických akcií mohou být velmi ziskové. Ovšem také to znamená, mít odvahu vstoupit do investice ve chvíli, kdy podle známého úsloví „teče krev v ulicích“. Méně expresivně vyjádřeno, když je cyklická akcie slabá. Jakmile se výhled společnosti zlepší, zisky začnou růst a cena akcie pak může podstatně vzrůst. Alespoň na přechodnou dobu.

Jestliže se rozhodnete vstoupit do cyklické akcie a vaše investiční záměry jsou jakékoli, mějte na paměti, že tu neexistuje žádná záruka. Investujte s rozvahou. Síla se ukrývá ve znalostech.

Čtěte dále: Akcie roku 2014: Jsou cyklické akcie vhodné pro dividendová, důchodová portfolia? Část první.

Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: Chuck Carnevale, FastGraphVaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.