Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 27.02.2014

Akcie roku 2014: Růstové a dividendové akcie s důrazem na dividendy. Část druhá, závěrečná.11 exkluzivních Blue Chip akcií s cenovou přirážkou


Moje investiční strategie spočívá v nákupu akcií, které jsou podhodnoceny, nebo se pohybují na správné hodnotě. Jako základní pravidlo je to velmi přijatelné. Nicméně pokaždé existuje nějaká výjimka z pravidla. V tomto případě je zde skupina exkluzivních akcií s vysokým dividendovým výnosem, které se pohybují v nadhodnocené oblasti při obvyklém hodnocení založeném na růstu zisku a za jejichž nákup musíme zaplatit vyšší cenu.

Jako bonus následuje seznam 11 exkluzivních Blue Chip akcií, které poskytují vysoký dividendový výnos a které lze považovat za rozumnou investici i když za cenu akcie musíme zaplatit vyšší cenu, než jsme zvyklí. Nicméně by bylo vhodné nejprve uvést několik důvodů, pro investici do tohoto typu akcií. Nejprve je třeba uvést, že cenovou přirážkou se myslí vyšší hodnota P/E, protože cena akcie je vysoká vzhledem k zisku na akcii. Je vyšší než u běžné akcie. Jinými slovy, trh za nákup tohoto typu exkluzivních akcií požaduje vyšší cenu, než v případě běžné akcie s nižším P/E. Otázkou zůstává proč?

Obecně platí, že za vyšší kvalitu platíme vyšší cenu. Vyšší kvalita v případě investování znamená nižší riziko. Například v případě korporátních dluhopisů vyžadují investoři vyšší procentuální výnos, protože firemní dluhopisy jsou více rizikové, než vládní dluhopisy s nižším úročením. Tato analogie platí i v případě exkluzivních akcií a obyčejných akcií. Investoři jsou ochotni zaplatit za méně rizikové, exkluzivní akcie vyšší cenu. Teoreticky jsou investoři ochotni platit za vyšší kvalitu.

Následuje seznam 11 exkluzivních blue chip akcií s rostoucím dividendovým výnosem. Tyto společnosti jsou aristokraty mezi dividendovými výnosy a patří mezi celosvětově uznávané společnosti. Našlo by se jen málo jedinců, kteří by proti nim mohli něco namítat.


Portfolio 11 exkluzivních Blue Chip akcií s cenovou přirážkou
 

Zvýraznění přirážky za kvalitu v grafu


I když je můj názor vyšší cenu u kvalitních akcií jen hypotézou, pohled do grafů zdá se tuto hypotézu potvrzuje. Pohled na následující čtyři příklady hlavních dividendových akcií potvrzuje tento názor. V následujících grafech se zaměříme na tři čáry vyjadřující hodnotu akcie.

Oranžová čára vyjadřuje hodnotu akcie pro obvyklou správnou hodnotu, kdy P/E je na úrovni 15. To je hodnota, kterou obvykle dosahují běžné akcie. Tato čára nám bude sloužit jako etalon obvyklého vývoje, vůči kterému budeme moci posuzovat vývoj ceny v grafu. Vidíme, že ve všech uvedených příkladech se cena akcií pohybuje nad touto úrovní.

Další čára (tmavě modrá) vyjadřuje obvyklou hodnotu P/E příslušné akcie, tak jak ji oceňuje trh. Zde můžeme vidět, že za obvyklých ekonomických podmínek na celkovém trhu má cena tendenci korelovat s touto čarou, což znamená vyšší ohodnocení akcie. Nicméně v době ekonomické recese se ani tyto exkluzivní akcie nevyhnuly nižšímu ohodnocení. Jak je však v grafech patrné, že po odeznění krize se hodnota akcií opět posunula směrem k vyššímu ohodnocení (tmavě modrá čára).

Purpurová čára v grafu vyjadřuje průměrnou hodnotu P/E uvedené akcie za posledních 20 let. Delší časový rámec u klouzavého průměru vyhlazuje vliv recesí a podle mého názoru lépe vyjadřuje kvalitu akcie (vyjádřenou cenovou přirážkou oproti běžným akciím).

Hlavním důvodem těchto příkladů je podat důkaz, že blue chip akcie mají obecně vyšší hodnotu než běžné akcie. Nicméně je na každém investorovi, aby si na věc udělal svůj názor. Pro mě z toho vyplývá, že investice do exkluzivních akcií má smysl i přes to, že ceny těchto akcií se pohybují na vyšších úrovních. Dalším podpůrným důvodem je působivá historie dividendových výnosů u každé z těchto společností.
 

Procter & Gamble: (PG)


Procter & Gamble Companynabízí značkové spotřební výrobky. Výrobky společnosti se prodávají v přibližně 180 zemích a teritoriích především prostřednictvím maloobchodního prodeje.Zboží prodávají obchodní domy, obchody s potravinami, lze ho získat prostřednictvím členství v klubu, v obchodech s drogistickým zbožím, v rychloobrátkových obchodech a prostřednictvím e-commerce.Společnost působí v přibližně 70 zemích.Tabulka výnosů 

Coca-Cola: (KO)


The Coca-Cola Companyvyrábí nápoje. Společnost vlastní licence přibližně 500 značek nealkoholických nápojů. Hlavně se zaměřuje na nápoje sycené CO2, ale v nabídce má i nesycené nápoje, včetně balené vody, džusů, energetických nápojů, kávových nápojů a sportovních nápojů.Tabulka výnosů 

PepsiCo, Inc.: (PEP)


PepsiCo, Inc. vyrábí nápoje a potraviny. Prostřednictvím autorizovaných plnicích společností, smluvních společností prodává a distribuuje nejrůznější nápoje a potraviny. Působí celosvětově přibližně ve 200 zemích světa.Tabulka výnosů
McDonald’sCorporation: (MCD)


McDonald’sCorporationpůsobí prostřednictvím frančíz v rychlém občerstvení. Restaurace společnosti nabízejí stejné menuve 119 zemích celého světa.Tabulka výnosů
Hodnota odvozená z provozního peněžního toku


Databáze s fundamentálními ekonomickými údaji nabízí většinou jen údaje o zisku a pomíjí údaje o provozním cash flow a dalších fundamentálních ekonomických datech. To může být někdy problém. Pokud vysoké daně ovlivňují zisk společnosti, potom porovnávat EPS dvou společností s různým zdaněním může být zavádějící. V takovém případě se jako výhodné nabízí porovnání společností z hlediska provozního peněžního toku. Jiným příkladem je porovnání realitních akciových fondů (REIT) podle finančních prostředků z činnosti (fundsfromoperations FFO).

Osobně se domnívám, že cash flow je důležitým fundamentálním údajem a stojí za podrobnější analýzu vzhledem k ceně akcie a zisku společnosti, i když mě dlouholetá zkušenost s analyzováním akcií přesvědčila, že korelace mezi cenou akcie a ziskem společnosti je dostatečným kritériem. Ale jak jsme již uvedli výše, existuje výjimka z každého pravidla.

Při analýze exkluzivních dividendových akcií pro tento článek jsem se rozhodl prozkoumat tyto akcie z hlediska provozního peněžního toku. Výsledek tohoto snažení byl velmi překvapivý, protože jsem zjistil, že korelace mezi cenou akcie a provozním cash flow pro tento typ akcií je neuvěřitelně silná. Samozřejmě, že u obvyklých akcií je korelace mezi cenou akcie a ziskem základním hodnotícím kritériem. Ovšem těchto exkluzivních dividendových akcií je korelace mezi cenou a provozním peněžním tokem tak vysoká, že ji prostě nejde přehlédnout.

Následují čtyři příklady, které ukazují provázanost ceny akcie s provozním peněžním tokem v rychlém přehledu. Není mi zcela jasné, proč je pro ohodnocování tohoto typu akcií lepší provozní cash flow, než zisk, a v minulosti jsem váhal se vstupem do těchto akcií, protože mi připadaly vzhledem k zisku nadhodnocené. Možná objev této korelace mezi cenou akcie a provozním peněžním tokem mě přesvědčí o změně pohledu na tuto třídu dividendových blue chip akcií. Možná i starý pes se může naučit nové kousky.
 

Procter & Gamble: hodnota založená na provozním cash flow
Coca-Cola Co:hodnota založená na provozním cash flow
PepsiCo: hodnota založená na provozním cash flow
McDonald’s: hodnota založená na provozním cash flow
 

Závěr a zhodnocení


I když v minulých letech akciové trhy prudce rostly, přesto se domnívám, že existují stále atraktivní individuální akcie, které lze nakoupit. Nicméně cena většiny z dividendových akcií uvedených v tomto přehledu se pohybuje na svých historických maximech. To však nemusí znamenat, že z dlouhodobého investičního horizontu by se nemělo jednat o rozumnou investici. Většina společností v tomto přehledu nabízí dividendový výnos, který se pohybuje také na úrovni historického maxima a to se týká i zisku. Pokud se zaměříme na hodnotu společností, tak hodnota společností se na historických maximech nenachází.
Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: Chuck Carnevale, FastGraph
Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.