Akcieatrhy  >  Akcie  >  Fundamentalni-analyza  >  Akciový John Hancock Value Fund vyhrává s Blue Chips
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 16.07.2015

Akciový John Hancock Value Fund (JVLAX) vyhrává s Blue Chips
Mark Donovan, manažer fondu John Hancock Disciplined Value Fund má v oblibě exkluzivní akcie s vysokým dividendovým výnosem a schopností překvapovat trh. Od spoluzaložení fondu v roce 1997 se daří Marku Donovanovi nacházet podhodnocené akcie známých a velkých společností.
 
Mark Donovan se neorientuje na hlavní favority. Samozřejmě, že ve fondu John Hancock Disciplined Value Fund (JVLAX), řízeném spolu s manažerem Davidem Pyle mají akcie jako Berkshire Hathaway, Wells Fargo a Apple. Nicméně Donovana nezajímá, které akcie jsou těmi hvězdami ve fondu, ostatně od žádné akcie nedrží víc jak 5 %. Bezelstně přiznává: „Ani nevím, jak jsem na své nejlepší nápady přišel.“
 
Jedním z důvodů proč si vybírá různorodé akcie je Donovanův respekt k trhu, protože trh vás vždy vyvede z omylu. V minulém roce šlo těžko předpokládat, že se Pfizer (PFE) stane jedním z nejlepších Donovanových tipů roku 2015 a zhodnotí se o 9,9 %. Oproti tomu, sázka na růst Delta Air Lines (DAL) se změnila na 17,3 % propad. „Nechápu, jak někdo v našem oboru může být domýšlivý. Každou chvíli dostáváme od trhu co proto,“ říká Donovan.
 
I když občas dostane od trhu co proto, daří se Donovanovi vítězit nad trhem. Během posledních deseti let měl podle společnosti Mornigstar jeho fond lepší výkonnost, než 96 % všech ostatních velkých fondů. Index Standard & Poor’s 500 porážel v průběhu posledních 15 let v průměru o 4 % ročně. Donovan nevidí růstový potenciál u inženýrských sítí a v investičních fondech do nemovitostí. Možná to, že nemá akcie z těchto sektorů, stojí za mírným snížením výkonnosti fondu během posledních tří a pěti let. Nicméně Donovan vybírá do fondu vysoce kvalitní dividendové akcie, které si povedou dobře z dlouhodobého investičního rámce, říká Brian Joyce president společnosti Lighthouse Investment Group. „Výkonnost fondu vás nikdy neuvede před klienty do rozpaků, i když momentálně nezáří.“
 
Donovan začal jako analytik akcií ve společnosti Value Line. Poté pomáhal založit fond Boston Partners s majetkem ve výši 78,6 miliardy USD. Společnost dohlíží na John Hancock Fund a Donovan jako jeden z generálních ředitelů dohlíží na 30 miliard majetku společnosti spolu s 13,9 miliardami ve fondu. 
 
Donovan a Pyle vybírají momentálně podhodnocené akcie s hodnotou v dlouhodobém horizontu. Kladou důraz na fázi, ve které se nachází ziskovost a oběh hotovosti firem, aby se nechytili do pasti poklesu hodnoty. Za důležitý považují také manažerské týmy, které by „neměly dělat hloupé věci“ s kapitálem jako jsou akvizice, nebo společné podniky, které ničí hodnotu firem. Donovanův přístup je jednoduchý. Najít firmu „která zrovna nehýří optimismem“ a vydělat spoustu peněz.
 
Současný trend koncentrovaných portfolií Donovanovi nevyhovuje. Cítí se lépe s 80 až 100 akciemi ve fondu. Zkušenost ho naučila, že trh často „zničí i ty nejlepší nápady.“ Dlouhodobý úspěch závisí na tom vědět, kdy opustit špatnou investici. „Pro investování je nejhorší, když si říkáte, vím, že mám pravdu a trh se mýlí,“ říká. „Mnoho lidí skončí s investováním, protože si většinou nedokáží přiznat chybu.“
 
Příkladem Donovanova výběru akcie je společnost Delta Airlines. Vyšší ceny ropy na začátku roku tlačily na cenu akcie a společnost obměnila vedení. Oproti ostatním přepravcům se však společnosti dařilo lépe vytěžovat kapacitu letadel a to zvýšilo příjmy z poplatků za zavazadla a další služby. Společnost nakupuje „mírně použitá“ letadla a tím šetří investovaný kapitál. Společnosti Delta se daří tvořit „atraktivní volnou hotovost“, což umožňuje snižovat dluhy, odkupovat víc akcií a zvyšovat dividendový výnos. V porovnání s ostatními leteckými společnostmi je akcie levná, výnos volné cash flow je 9,7 % a to je nejvíc mezi všemi ostatními přepravci.
 
 
Jonh Hancock Disciplined Value Fund
Celkový výnos 1 rok 3 roky 5 let
JVLAX 8,30% 19,50% 15,10%

10 největších akcií ve fondu zkratka % v portfoliu
JPMorgan Chase JPM 4,0
Berkshire Hathaway BRK.B 3,8
Wels Fargo WFX 3,6
Capital One Fnancial COF 3,0
Pfizer PFE 3,0
Apple AAPL 2,7
Citigroup C 2,4
Johnson & Johnson JNJ 2,3
Cisco Systems CSCO 2,3
Microsoft MSFT 2,2
Celkem   29,4
Zdroj: Morningstar a zprávy fondu
 
Akcie United Technologies (UTX) byla do portfolia přidána v na začátku tohoto roku. Vypadá nadějně, poté co společnost převzal v listopadu minulého roku CEO Gregory Hayes. „Kdykoli dochází k výměně generální ho ředitele, vzbudí to váš zájem,“ říká Donovan. „Hayes vypadá na to, že zefektivní činnost společnosti, včetně možného prodeje divize vrtulníků Sikorsky. Zaměření na produkty s vyšší marží by mohlo pomoci akcii odejmout nálepku konglomerátní společnosti. Po sečtení všech divizí by mohla společnost růst dvouciferným tempem,“ říká Donovan.
 
Finanční společnosti jsou také atraktivní. Mají největší podíl ve fondu ve výši 27,8 %. Banky jako Wells Fargo (WFC), JPMorgan Chase (JPM), Citigroup (C) se nyní nachází v neutrální zóně s jednociferným růstem poskytovaných půjček. Není to ani málo, ani moc. Úvěry vypadají dobře bez větších stresů (například do energetických společností). Banky začnou přinášet zisk, až konečně začnou růst úroky. Banky mají nyní poměr P/E na úrovni okolo 10 až 14 a Donovan nevidí moc velký prostor pro další pokles. Je to jako opce zdarma na růst úrokových sazeb a zvýšené marže.
 
Také některé technologické akcie nyní jsou nyní podhodnocené. Například Apple (AAPL) je toho příkladem. Společnost generuje v každém roce miliardy volných peněz. Apple vrací tyto peníze investorům prostřednictvím zpětného odkupu akcií a rostoucím dividendovým výnosem. S P/E na úrovni 14 je akcie podhodnocená vzhledem k hodnotě indexu Standard & Poor’s 500. Je to dáno částečně obavami z toho, zda Apple vydrží i nadále přicházet s novými inovacemi. Nicméně Donovan předpokládá, že společnost nalezne nové cesty k dalšímu růstu a do té doby bude hromadit volnou hotovost. „Musíte prostě milovat akcii, kde největším problémem je vymyslet, co s volnou hotovostí,“ říká Donovan. 
 
I když Donovan má velkou hodnotu ve svém portfoliu, nedomnívá se, že je trh levný. P/E indexu S&P 500 je na úrovni 17 a to znamená, že se nachází nad svým historickým průměrem. Vybrat nové akcie se stává složitější. Nicméně Donovan stále zůstává stále ve stejném myšlenkovém rozpoložení a nemá žádný zájem na společnostech typu Netflix (NFLX), případně LinkedIn (LNKD). „Je třeba zůstat opatrný,“ říká Donovan. „Nejlepší je zůstat u investiční strategie, která se osvědčila během minulých desetiletí.“
 
 
Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: Daren Fonda
 


Zprávy na podobné téma


05.07.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v červenci 2017?
03.07.2017 DOW JONES INDUSTRIALS
26.06.2017Poměrové grafy – skrytá informace, která dává smysl
25.06.2017Zajiťovatelé shortují euro, americké sektory rotují
21.06.2017Aktuální přehled trhů v 25. týdnu
19.06.2017Elliottova analýza indexu Dow Jones naznačuje krátkodobý pokles
15.06.201750 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v květnu 2017
14.06.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v červnu 2017?
29.05.2017ES_F E-Mini S&P500 Elliottova analýza
25.05.2017Kumulovaný zisk amerických bank v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl o 12,7 %, ukazuje FDIC
24.05.2017Elliottova analýza – DAX a stříbro
18.05.2017Facebook dostal od EK pokutu 110 mil. € za poskytnutí zavádějících informací při převzetí WhatsAppu
17.05.201750 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v dubnu 2017
12.05.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v květnu 2017?
11.05.2017MONETA Money Bank - Klesající úrokové marže dále sužují ziskovost banky; vysoká dividenda stále na dosah
11.05.2017ČEZ výsledky za 1Q17 pozitivně překvapil, celoroční cíl zvýšen - rozšířený komentář
10.05.2017Wal-Mart zaplatí 300 milionů dolarů za to, že jeho zaměstnanci upláceli, tvrdí Bloomberg
05.05.2017Moneta Money Bank - Klesající čistá úroková marže stále tlačí na nižší ziskovost banky
27.04.2017Akciový index DOW JONES INDUSTRIALS
13.04.2017Růst ekonomiky USA zpomaluje, ale růst cen akcií bude pokračovat
   další >>
Stránka: 1 z 19

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.