Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 17.09.2013

Americká energetická revoluce

V současnosti v Texasu nikdo nepochybuje o tom, že probíhá revoluce v těžbě ropy a zemního plynu. Velikost a bohatost nových ložisek je ohromující a rychlý rozvoj těžby způsobuje revoluci ve využití těchto zdrojů. Pokud někdo v poslední době slyšel něco o břidlicovém zemním plynu, či ropě z břidlic, tak informační tok z této oblasti jen dále sílí. Břidlice v těžbě ropy a zemního plynu se stává převažujícím tématem.Jedna z oblastí, které stojí za pozornost je obrovská rozloha Permianské pánve, která se rozkládá v západním Texasu a jihovýchodním Novém Mexiku. Tato oblast se dále dělí na tři části západní Delaware, centrální pánev a východní Midland. Pokud bychom porovnali rozlohu známých oblastí Eagle Ford a pánve Bakken s rozhlohou Permianské pánve, lehce zjistíme, že jsou obě menší.  


 
Tato oblast není pro ropný průmysl ničím novým. Ropa se zde těží již skoro sto let. V sedmdesátých letech se zde těžily 2 miliony barelů denně, ale poté docházelo k poklesu těžby a v roce 2007 dosahovala těžba 800 tisíc barelů denně. Pokles těžby následoval, protože se v oblasti nedařilo nalézat nová ložiska. Nyní je situace zcela jiná. S rozvojem technologie těžby ropy z břidlic vzrostla v roce 2007 celková těžba v oblasti na 1,2 milionu barelů denně.

S tím jak přicházejí nová data je stále zřejmější, že tento ohromující růst bude i nadále pokračovat. Firma Tudor Pickering Holt & Co., očekává do roku 2025 zdvojnásobení růstu produkce ropy na více než 3 miliony barelů ropy denně. To je zhruba stejné množství, jako v současné době produkuje, třetí největší producent ropy ve světě Kuwait.


 
Těžba zemního plynu v Permianské pánvi také roste. Očekává se, že v oblasti vzroste těžba zemního plynu ze 4,3 milionů kubických stop denně a více než 7 milionů kubických stop. Pokud se týká investic, tak je Permianská pánev v současnosti zbožím, které jde na dračku. Alespoň to tvrdí Global Hunter Securities. Výzkum této firmy uvádí, že pokud byste v minulém roce investovali do společností jako Goncho Resources (CXO), Diamondback Energy (FANG) a Pioneer Natural Resources (PXD), tak by se vaše porfolio během jednoho roku zhodnotilo o neuvěřitelných 39 procent.

Pro srovnání fond ropy a ropného průmyslu S&P Oil & Gas Exploration & Production ETF (XOP) vzrostl pouze o 15 procent a index S&P 500, který rostl historicky nevídanou rychlostí, se zhodnotil o 16 procent.

Čtěte dále:
Jak profitovat na růstu těžby ropy v USA? Část první.
Jak profitovat na růstu těžby ropy v USA? Část druhá, závěrečná.

Ropa a plyn – pět nejnadějnějších oblastí v roce 2012. Část první.
Ropa a plyn – pět nejnadějnějších oblastí v roce 2012. Část druhá, závěrečná.

Pioneer drží dlouhodobě podíly ve fondu Global Resources Fund (PSPFX), a toto vlastnictví mu přineslo v minulém roce zhodnocení 60 procent za rok. Vzhledem k tomu, že firma je v oblasti Permianské pánve silně přítomna, lze očekávat růst i nadále. Společnost Global Hunter uvádí, že Pioneer vlastní zdroje o velikosti 7 miliard barelů ekvivalentu ropy, které dobývá více než 40 tisíc ropných vrtů. Tyto ohromující zásoby se promítnou do mnoha desítek let budoucí těžby.

Obyvatelé San Antonia mohou být osobně svědky toho, jak se ekonomický rozvoj oblasti promítá i do dalšího ekonomického růstu USA. Z lokálního pohledu se těžba ropy a zemního plynu se rychle promítá do zisku. Ropný průmysl produkuje nová a dobře placená pracovní místa. Z celostátního pohledu je efektem levnější plyn a dostupnost levné energie vytváří obrovský potenciál v konkurenceschopnosti průmyslu USA vzhledem k ostatnímu světu.

Prozíraví investoři si jsou vědomi výhod, které přináší posun v dostupnosti energetických zdrojů v USA. Tuto příležitost je škoda nevyužít. Jednou z možností by mohl být nákup akcií Global Resources Fund, jehož výhodou je nižší volatilita a rovnoměrnější růst zisků. Výhodou tohoto fondu je vyvážený poměr mezi energetickým sektorem a materiálovým sektorem.

Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: Frank Holmes, US Global Investors
 Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.