Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 25.11.2014

Analýza: Král dolar vládne. Část prvníDnes se podrobněji zaměříme na americký dolar, protože situace na hlavních měnách naznačuje, že by mohlo dojít k výrazným pohybům. Pokud se to stane, tak dolar bude jistě reagovat. Vytvoří pohyb v opačném směru. 
 
Začneme měsíčním grafem s černými a bílými svíčkami. Obecně, pokud vidíte řadu černých svíček znamená to silný impulsní pohyb směrem dolů. A obráceně. Pokud vidíte řadu bílých svíček za sebou, znamená to silný impulsní pohyb směrem vzhůru. Pokud se dolar v období do konce měsíce nesplaší a nepropadne, uvidíme kompletní šest měsíců dlouhou řadu bílých svíček. To nám naznačuje, že průraz a růst z deset let trvající konsolidace je silný a vypadá zdravě. Obecně platí, dlouhá konsolidace končí dlouhým pohybem. Vytvoření silné základny vytvoří silný pohyb, vytvoření slabé základny vytvoří krátký pohyb. Je to v poměru. 
 

 
V následujícím dlouhodobém měsíčním grafu vidíme vývoj dolaru od roku 1984 a zde také vidíme historický vrchol na úrovni zhruba 160. Jak dolar padal z těchto výšin, vytvořil širokou základnu, kterou zde máme označenou jako Big Base #1. Jakmile prorazil tuto základnu, vedlo to v roce 2000 k růstu na úroveň 120. Tento růst nastartoval rostoucí trh v segmentu drahých kovů a akciové trhy poslal do cyklického klesajícího trhu. Po proražení trendové čáry omezující základnu 1 nastal růst trvající asi tři roky. Dolar vytvořil pěkný rostoucí lichoběžník, který byl umístěn zhruba v polovině celkového růstu ke svému maximu v roce 2000. Růst to nebyl jednoduchý. Na grafu můžeme vidět chaotické pohyby, které formovaly tento modře vyznačený rostoucí lichoběžník. Po proražení trendové čáry 1 nastalo dvojí otestování, než se cena definitivně vydala vzhůru ke svému vrcholu na úrovni 120. Podobný vývoj se dá očekávat i v případě základny označené Big base #2. Dokud se bude dolar pohybovat nad proraženou trendovou čarou omezující základnu 2, bude to znamenat, že zůstává v růstovém trendu. 

 
Nyní se podíváme na dvojitý graf amerického dolaru nahoře a zlata dole. Na tomto grafu vidíme veliké kulaté dno, které se začalo vytvářet v roce 2001. Červené šipky označují první pozitivní vývoj pro dolar vůči zlatu. V roce 2008 dolar vytvořil své dno a začal růst, zatímco zlato začalo vytvářet svoji nejdelší konsolidační formaci všech dob po rostoucím trhu. Divergence nastala v roce 2011, kdy zlato utvořilo historický rekord na úrovni 1920 USD za unci. Normálně bychom předpokládali, že parabolický růst cen zlata by měl poslat dolar do propasti, ale místo toho dolar vytvořil vyšší minimum oproti roku 2008. To byla tehdy hlavní známka toho, že dolar dokončil fázi svého klesajícího trhu a zlato pravděpodobně dokončilo fázi svého růstového trhu. Jak vidíte z dalšího vývoje, zlato vytvořilo v listopadu své několikaleté minimum, oproti dolaru, který vytvořil své několikaleté maximum. 

 
Nyní si přiblížíme situaci pohledem na týdenní graf. Dolar vytvořil pětibodovou obracející formace v postranním kanále (modré čáry). Tato formace nastartovala růst, který prorazil velikou klesající trendovou čáru ohraničující konsolidační oblast Big base #2. Tento růst vytváří reverzní symetrii k propadu v roce 2013. Úvodní hybnost pohybu byla tak silná, že prorazila hnědě označenou oblast podpory a resistence bez testování. První test přišel na úrovni 84,50 a následoval opět silný růst. Nejsou zde tedy žádné známky, které by hovořili proti pokračování růstu. 

 
Denní graf ukazuje, že dolar vytváří menší formace, které se začaly vytvářet po impulsním růstu z pětibodové cenové formace postranního kanálu. Na spodní úrovni postranního kanálu došlo k falešnému průrazu a poté následoval prudký pohyb v opačném směru. Pokud si někdo vzpomíná, jak to tehdy vypadalo, tak tehdejší svíčky se jevily mnohem větší, než z dnešního pohledu. Jak dolar rostl, začínaly se svíčky jevit jako menší a menší. Povšimněte si červeně vyznačeného vodorovného kanálu na vrcholu současného růstu. Zde se vytváří další konsolidační struktura, která může vyústit do dalšího růstu, ale také do obrácení směru. V každém případě však již víme, jak vypadá impulsní opuštění rovnoběžného kanálu.

 
Následuje další dvojitý graf dolaru a zlata. Pokud se podíváte na grafu doprava na poslední vývoj, vidíte zde opět inverzní vývoj. Dolar vytváří modře vyznačený praporek, cože je trend pokračující formace. Zlato vytváří formaci rozevírající se lichoběžník, a protože to je stejná trend pokračující formace dá se očekávat pokračování hlavního směru. Zlato i dolar se nyní pohybují v korekčních strukturách a bude zajímavé sledovat, kterým směrem se vydají. Z mého pohledu čeká dolar korekce a zlato z krátkodobého pohledu růst. Uvidíme.

 
Následuje opět spojený graf dolaru a zlata. Zde vidíme 18 měsíců trvající trojúhelník na zlatě. Zatím se nedá rozhodnout, jak veliký význam má tato struktura pro zlato i pro dolar. 

 
Zítra se podíváme na krátkodobé grafy...

Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: Rambus Chartology 
 Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.