Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 21.10.2014

Analýza světových akciových trhů. Část první
Dow, SPX, Russel 2000

Světové akciové trhy jsou nyní v pohybu, takže je nejvyšší čas se na ně trochu podívat a zamyslet se nad tím, jestli se jedná o krátkodobý vývoj, nebo jestli jde o nějakou dlouhodobější změnu chování. Začneme analýzu americkými akciovými indexy, které procházely v poslední době složitějším vývojem a mnoho indexů se dostalo pod své 200 denní klouzavé průměry. 
 
Nejprve se podíváme na indexu Dow Jones na rostoucí, zužující se lichoběžník, který vznikl, když se vytvořila malá inverzní formace hlava a ramena a vytvořila tak bod zvratu číslo 4. Cena pak zamířila opět vzhůru a narazila na horní trendovou čáru, která zapůsobila jako resistence na úrovni 17 300. Následoval pokles a vidíme, že cena se dostala pod dolní trendovou čáru a také pod 200 denní klouzavý průměr. To je negativní cenová akce. Spodní trendová čára se tak stává poněkud nejasnou pro další vývoj. Bude následovat test, který by mohl dojít na úroveň kritické resistence 16 725.

 
Následuje dlouhodobější denní graf, který ukazuje vývoj cenových formací od minima v roce 2012. 

 
Dlouhodobý týdenní graf ukazuje v roce 2007 formaci hlava a ramena (H&S) na vrcholu a inverzní formaci H&S na minimu. Od tohoto minima odstartoval pět a půl letý rostoucí trh, který možná kulminoval v pětibodovém rostoucím lichoběžníku. Ještě je brzo říct, zda tím dosáhl rostoucí trh svého vrcholu, ale vypadá to, že nastává přinejmenším středně veliká korekce. Prvním náznakem bude, pokud Dow nevydrží srpnové minimum, což by odstartovalo sérii nižších maxim a nižších minim. Pokud růst po poklesu vytvoří nižší minimum, bude nastaven klesající trh. 

 
Dlouhodobý měsíční graf ukazuje, jak došlo k nastartování posledního rostoucího trhu v roce 2009. V průběhu růstu vidíme, že neustále vznikala vyšší maxima a vyšší maxima. Proto je důležité sledovat, zda srpnové minimum vydrží. Pokud ne, budeme zde mít první nižší minimum. 

 
Další velmi dlouhodobý měsíční graf ukazuje, že Dow vytvořil obrovský rozbíhající se trojúhelník, který se začal vytvářet na vrcholu v roce 2000. Můžeme zde vidět několik pokusů o proražení horní trendové čáry, ale všechny pokusy byly neúspěšné. Poslední cenová čára je viditelně pod horní trendovou čárou rozbíhajícího se trojúhelníka a také pod dolní trendovou čarou zužujícího se rostoucího lichoběžníku posledního rostoucího trhu. Na formaci (H&S) v roce 2007 vidíme, že to trvalo pět měsíců, než cena otestovala zespodu černý rostoucí sbíhající se lichoběžník. Pote se teprve cena vydala dolů. Pro nás to ukazuje, že pokud současná cena dosáhne svého minima, šlo by nakupovat opět do růstu a předpokládat podobně dlouhé období mírného růstu.

 
Nyní se přesuneme k indexu SPX. Na jaře se vytvořila na SPX konsolidační formace, která vyslala cenu vzhůru na úroveň cílové úrovně vyznačené černou čárkovanou čarou a černou šipkou. Jak jsme si již několikrát ukazovali na minulých grafech, když si prodloužíte trendovou čáru úrovně krku směrem do budoucnosti, tak vidíte, jak překvapivě spolehlivě tato trendová čára funguje. Vidíme, že cena dopadla na srpnové minimum a odtud začala opět růst. Během současného propadu cena otestovala tuto trendovou čáru, než ji prorazila. Dá se očekávat, že tato trendová čára bude působit po svém proražení jako resistence pohybu vzhůru a že bude otestována zespodu na úrovni okolo 1925. 

 
Na měsíčním grafu SPX vidíme, že horní trendová čára rozvírajícího se trojúhelníka byla proražena v roce 2013. Většina posledního růstového trhu, který nastartoval v roce 2009, se odehrávala uvnitř tohoto trojúhelníka. Pokud cenová akce prorazí spodní trendovou čáru rostoucího lichoběžníku, silná úroveň podpory se bude nacházet na modré horní trendové čáře rozevírajícího se trojúhelníka na úrovni přibližně 1550. 

 
Nyní si ukážeme 30 letý měsíční graf s desetiměsíčním klouzavým průměrem. 

 
A ještě čtvrtletní graf SPX od roku 1940. Černé obdélníky mají stejnou velikost. 

 
Na tomto posledním měsíčním grafu SPX si ukážeme, co vlastně hledáme. Ukážeme si, jak vypadá dlouhodobý prodejní signál. Už jsme velmi blízko, ale ještě tam nejsme. Od roku 1994 jsme dostávali správné prodejní signály. Jediný falešný prodejní signál vznikl v roce 2011. Správné prodejní signály vznikly na vrcholech trhu v roce 2000 a 2007. Vidíme, že nákupní a prodejní signály nepřicházejí zase tak často. Podíváme se na indikátory ve spodní části grafu. Nejprve potřebujeme, aby se histogram indikátoru MACD dostal pod nulovou úroveň. K tomu právě dochází. Za druhé potřebujeme, aby se protnuly rychlá a pomalá složka indikátoru MACD. K tomu je již blízko. Za třetí chceme vidět protnutí Stochastického indikátoru směrem dolů. To již nastalo. Jako poslední kousek skládačky čekáme na to, až se protne pomalý 12 měsíční klouzavý průměr a rychlý 6 měsíční klouzavý průměr. K tomu sice ještě nedošlo, ale již je to blízko. Čekáme tedy v zásadě na protnutí klouzavých průměrů. Součinnosti těchto signálů vyvolá dlouhodobý prodejní signál. 

 
Nyní se přesuneme ke grafu indexu Russell 2000, což je nejslabší z akciových indexů USA. Na prvním denním grafu jsou zakresleny hnědé úrovně podpory a resistence, které jsou již nějakou dobu aktivní. Je zde vidět pěkná symetrie, která je tvořena formací H&S s dvojitým vrcholem H. Struktura cenové formace je stejná pro levý vrchol i pro pravý vrchol. Spodní hnědá oblast podpory již byla proražena a bude nyní sloužit jako pro testování směrem zespodu.

 
V následujícím denním grafu RUT je zakreslena 9 bodová trend obracející diamantová formace. Sir Fullgoldcrown, který sleduje moji práci nejdéle ze všech, přišel s touto krásnou symetrickou diamantovou formací. Pokud opravdu vstoupíme do dlouhodobého klesajícího trendu, a zatím to tak vypadá, dá se očekávat podobná symetrie ve spodní části grafu, až se bude trend opět otáčet.

 
Dlouhodobý měsíční graf RUT nám ukazuje některé zajímavé věci. Nejprve zde vidíme obrovský černý rozevírající se lichoběžník, který o roku 1996 slouží jako podpora a resistence kdykoli se cena dostala na úroveň některé z jeho trendových čar. Vidíme, že spodní trendová čára absolvovala čtyři doteky a horní trendová čára nyní absolvovala třetí dotek. Zajímavé je, že vrcholy se formovaly v roce 2000, 2007 a nyní v roce 2014. To je jednou za sedm let. Tento dlouhodobý měsíční graf ukazuje, že první silná podpora se nachází na úrovni modrého trojúhelníka na úrovni okolo 865. 

 
Příště se podíváme na to, jak vypadají akciové trhy jiných zemí.

Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: Rambus ChartologyVaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.