Akcieatrhy  >  Akcie  >  Fundamentalni-analyza  >  Bill Fries ze společnosti Thornburg volí akcie UBS, Royal Dutch Shell, a Micron
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 07.05.2015

Bill Fries ze společnosti Thornburg volí akcie UBS, Royal Dutch Shell, a Micron 
Bill Fries ze společnosti Thornburg sice vlastní několik amerických akcií, ale vyšší hodnotu hledá v Evropě a Asii. Tento portfoliový manažer jde všude tam, kde se domnívá, že nalezne akcie, které mu vynesou vysoké zisky. V současné době řídí fond Thornburg International Value v hodnotě 11,2 miliardy dolarů (TGVAX). Nakupuje akcie hlavně v Evropě a většinou se vyhýbá Spojeným Státům. 
 
Akciový index MSCI Europe má pro rok 2015 hodnotu P/E na úrovni 17,2 a rozdíl mezi MSCI a S&P 500 je postřehnutelný. Je to díky skvělé výkonnosti Evropy v tomto roce. Index MSCI Europe se od 31. prosince zhodnotil o 21 % oproti 2 % S&P 500. Nicméně díky posilování dolaru přišli američtí investoři díky kurzovému riziku o většinu zisku a zbylo jim pouhých 7 %.
 
Evropské zotavení je na samém počátku tvrdí Fries. Evropský MSCI Europe Index s průměrným ročním růstem 6,5 % rostl v posledních letech polovičním tempem než americký trh. Posilování dolaru a dramatický pokles cen ropy však může americkým společnostem udělat čáru přes rozpočet.
 
Zahraniční trhy nabízí spoustu příležitostí, říká Fries. Shanghai-Hong Kong Stock Connect, čínské spojené burzy umožňují zahraničním investorům nakupovat akcie na burze v Šanghaji a zároveň umožňuje investorům z Číny nakupovat akcie v Hong Kongu. Hong Kong tak otevřel dveře do pevninské Číny, což do této doby bylo pro mezinárodní investory nedostupné. Pokud Federální rezervní banka zvýší svoji základní úrokovou sazbu a v Evropě zůstane politika tištění levných peněz, mohlo by to vyvolat ekonomický růst a přinést solidní zisky. Když k tomu přidáme dopad slabé měny, mohlo by to nakopnout Evropské akcie a zahraniční trhy by oproti americkým byly ve výhodě, dodává Bill Fries.
 
Portfolio fondu je dnes tvořeno z poloviny z evropských akcií, 14 % tvoří japonské akcie, akcie z Hong Kongu a Číny tvoří něco pod 13 % a na USA zbývá okolo 3,6 %.
 
Bill Fries (76) má za sebou 40 let investičních zkušeností. V roce 1998 založil fond International Value a tři roky poté přešel do společnosti Thornburg Investment Management. Morningstar ho jmenoval mezinárodním manažerem akciových fondů roku 2003. 
 
Fries používá k výběru akcií svoji strategii. Místo aby se snažil o standardní přístup, snaží se o diverzifikaci portfolia výběrem akcií ze tří kategorií. První jsou klasické „hodnotové akcie“. Finančně stabilní společnosti, zavedené a mírně podhodnocené firmy. Příkladem akciových společností z této kategorie je USB, Royal Dutch Shell (RDSA) a BG Group (BG.UK), která se sloučí se společností Shell za 70 miliard dolarů. Druhou kategorií jsou společnosti, které generují „stabilní zisky“. Je to něco jako kategorie blue chips s nízkým poměrem P/E. Příkladem takové společnosti může být Shanghai International Airport (600009.China).
 
Ve třetí kategorii se nachází rozvíjející trhy s rychle rostoucími akciemi. Například Hong Kong Exchanges & Clearing (HKXCY / 388.Hong Kong).
 
„Mnoho lidí by při pohledu na naše portfolio prohlásilo, to jsou přeci růstové akcie, ale my hledáme takové akcie, které se nám zamlouvají,“ říká Fries. 
 
Dlouhodobá výkonnost fondu má solidní výkonnost 7,2 % za 10 let a 6,5 % za posledních 15 let. TO je víc než srovnávací index MSCI ACWI s výkonností 5,7 a 3,9 % za stejná období.
 
 
Životopisné údaje
Jméno: William Fries
Věk: 76
Pozice: Ředitel a manažer Thornburg International Value
Vzdělání: B.S. v ekonomii, Penn State; M.B.A., Temple University
Záliby Lyžování, muškaření, tenis, golf, čtení
 
 
Thornburg International Value zaznamenal v posledních letech propad. Fries z toho viní organizační strukturu společnosti, která měla ve vedení tři osoby, a to omezovalo operativní rozhodování. V roce 2014 klesla výkonnost fondu o téměř 6 % ve srovnání s poklesem srovnávacího etalonu – indexu MSCI ACWI ex-US. Nicméně podle společnosti Morningstr průměrný roční růst ve výši 9,3 % b posledních třech letech umístil fond Thornburg International Value na 67 místo mezi srovnatelnými akciovými fondy. 
 
Změny ve vedení v loňském roce jsme zúžily manažerský tým na Friese a spolumanažera Lei "Rocky" Wanga. V průběhu posledních 12 měsíců, fond se vrátil k výkonnosti 13,8 % ve srovnání s etalonem, který měl návratnost pouze 2,7%.
 
Položili jsme Billu Friesovi několik otázek ohledně Evropského zotavení, ohledně Číny a ohledně způsobu jakým vybírá akcie. 
 
Otázka: Proč shledáváte zahraniční akcie víc atraktivní?
 
Fries: Americké akcie v posledních dvou letech prodělaly úžasný růst, ale evropské akcie jsou nyní levnější. Americká ekonomika byla jednou z prvních obětí finanční krize a její zotavení je tedy nejdál. Nicméně sílící dolar a propad cen ropy způsobují potíže, které mohou mít vliv na ziskovost amerických akciových společností. Když k tomu přidáme nastávající růstový cyklus základní úrokové míry, tak mnozí investoři mohou váhat. Oproti tomu v Evropě, Japonsku a jinde je měnová politika uvolněná a to obvykle stimuluje ekonomiku. Čína se mezitím stala druhou největší světovou ekonomikou a roste průměrně 6 % ročně. Tento růst má celosvětový vliv.
 
Otázka: Kde nalézáte hodnotu?
 
Odpověď: Například Asie poskytuje některé hodnotné investice. Letiště v Šanghaji (Shanghai International Airport) je dvacáté největší na světě a odbaví okolo 50 miliónů cestujících ročně. Letecká doprava v Asii roste, hlavně mezinárodní přeprava. Šanghajské letiště je v centru všeho. Generuje zisky z leteckých poplatků, servisu letadel a obchodních center ve svých terminálech. Společnost rychle roste a v současnosti má P/E na úrovni 15, což znamená, že je akcie oproti srovnatelným společnostem mnohem levnější. Další hodnotnou akcií je kanadský největší producent zemního plynu  Canadian Natural Resources (CNQ). Největší naděje vkládáme do projektu Horizon Oil Sands. CNQ produkuje okolo 500 tisíc barelů ropy denně a Horizon Oil Sands by k tomu mohl přidat dalších 100 ticíc. Během následujících několika let by pak produkce ropy mohla vzrůst na 135, nebo dokonce na 200 tisíc barelů ropy denně, pokud se cena ropy zotaví a společnost bude moci dále investovat. Krása ropných písků je v konzistenci zisků. Zatímco běžná těžba z ropných vrtů produkuje v čase stále méně, ropné písky poskytují za 30 let stejnou produkci, jako v prvním roce po uvedení do provozu. Provozní náklady poklesly, ale stále zůstávají okolo 30 USD na barel, takže to nyní není moc ziskové. Nemáme v CNQ velikou pozici, ale myslíme si, že má velmi dobrou hodnotu.

 
Informace o fondu
Thornburg International Value  (TGVAX)
Majetek: 11,2 miliardy USD
Provozní náklady: 1,26%
Vstupní poplatek: 4,50%
Roční výkonnost:   37%
Výnos: 0,80%
K 14. dubnu 2015

 
Otázka: Jaká opatření přijímáte ohledně silného amerického dolaru? Zajišťujete se?
 
Odpověď: Předpokládáme v dalším čtvrtletí posilování dolaru oproti euru a japonskému jenu, takže zajišťujeme své portfolio. To by mělo pomoci zvýšit zisky za první pololetí. Máme zajištění, i když není tak důležité, jako tomu bylo před šesti měsíci. Rychlost posilování dolaru byla strašidelná. Posilování dolaru by sice mělo pokračovat, ale nikoli tak rychlým tempem. 
 
Otázka: Takže nakupujete pomocí levných peněz ještě levnější zahraniční akcie?
 
Odpověď: Sílící dolar není důvodem, proč nakupujeme evropské akcie. Když se podíváme na francouzský průmyslový gigant Compagnie de Saint-Gobain (CODYY / SGO.France), tak tato společnost usiluje o koupi švýcarské chemické společnosti Sika (SIK.Switzerland). Nicméně převzetí se utápí v soudních sporech, které poslaly akcie Saint-Gobain v minulém roce dolů. To vytvořilo dobrou nákupní příležitost. Saint-Gobain je nadnárodní společnost se silným podílem v USA. Měnový kurz hovoří ve prospěch společnosti. Když jsme však v minulém roce kupovali tyto akcie, nebyl dolar tak silný. 
 
Otázka: V USA se očekává utužení měnové politiky, zatímco v centrální bankéři v Evropě upřednostňují levné peníze. Jak to ovlivňuje vaše investiční rozhodování?
 
Odpověď: Tento vývoj je jedním z důvodů proč investujeme mimo USA. Pokud v USA dojde k růstu úrokových sazeb, dolar ještě více posílí. Zahraniční společnosti, které exportují na světový trh, budou mít výhodu oproti americkým společnostem ve stejném průmyslovém sektoru. Když ekonomika Evropy poroste, ekonomika USA se bude dostávat do útlumu. Zahraniční trhy nyní mají proti americkým výhodu, protože jejich ekonomiky se nacházejí v rané fázi zotavení, a využívají konkurenční výhodu levných peněz.
 
Otázka: Máte kromě Canadian Natural Resources, nějaké další zajímavé akcie?
 
Odpověď: Vlastníme Total (TOT / FP.France  a Royal Dutch Shell. Tyto obrovské ropné společnosti rafinují ropu, dělají průzkum a těží. Rafinerie těží z nízkých cen ropy, což pomáhá snižovat ztráty z poklesu těžby. Pokud se ceny ropy zotaví, tak tyto společnosti obnoví své zisky a zlepší svoji profitabilitu. Mezitím budou obě společnosti vyplácet zajímavé dividendy.

 
10 největších podílů v portfoliu
Sony 6758.Japan
China Mobile 941.Hong Kong
UBS Group UBSG.Switzerland
Novartis NOVN. Switzerland
Toyota Motor 7203.Japan
Liberty Global LBTYA
Hong Kong Exchanges & Clearing 388.Hong Kong
Vodafone Group * VOD
Nippon Telegraph & Telephone 9432.Japan
Roche Holding ROG.Switzerland
 
Zdroj: Thornburg Investment Management (údaje k 28. únoru 2015)

 
Otázka: Jaký je váš názor na obchod mezi Shellem a BG za 70 miliard dolarů?
 
Odpověď: Vlastníme jak BG, tak Royal Dutch Shell. Tento obchod se nám líbí. Jde to ruku v ruce, posílení Shellu v produkci zkapalněného zemního plynu a získání přístupu k brazilským pobřežním zásobám ropy a zemního plynu.
 
Otázka: Máte něco zajímavého mimo sektor energií?
 
Odpověď: Máme rádi finance. UBS je velká finanční společnost, ve které vlastníme téměř 4 %. Společnost působí po celém světě a roste v Asii, zvláště v Číně. Také máme v oblibě burzovní společnosti. Podívejte se na počet instrumentů, které dnes lze obchodovat. Nevybízím investory ke spekulacím, ale poukazuji na poplatky z obchodování. Dlouhou dobu jsme vlastnili akcie Hong Kong Exchanges & Clearing (HKXCY / 388.Hong Kong). V současné době jsme zakoupili japonskou burzovní společnost Japan Exchange Group (OSCUF / 8697.Japan). Sázíme na oživení v Japonsku a přechod investorů a penzijních fondů do akcií.
 
Otázka: Neohrozí politika levných peněz v Evropě banky jako je UPS?
 
Odpověď: Obvykle když jsou úrokové sazby nízké a jejich rozpětí je stlačené, tak to banky bolí. Nicméně nízké úrokové míry nahání do bank zákazníky, kteří hledají investice, které přináší větší výnosy, než tradiční úrok z uložených peněz. Příjmy z poplatků mohou kompenzovat ztráty z úroků.
 
Otázka: Fond investuje do amerických akcií méně než 4 %, do jakých firem?
 
Odpověď: Většinu našeho portfolia tvoři zahraniční společnosti. Nicméně vlastníme na americké burze uvedené akcie společnosti Baidu (BIDU) a Alibaba (BABA). Z amerických společností se nám zamlouvají akcie komoditní burzy CME v Chicagu (CME). Také máme v portfoliu výrobce polovodičů Micron Technology (MU). Je to inovativní, technologická společnost s širším záběrem než jen pouze na počítače. Chytré telefony potřebují spoustu paměti, Micron může trhy překvapit svými rostoucími zisky.
 
Otázka: Čemu bychom se měli vyhnout?
 
Odpověď: Nemáme žádný zájem na Rusku a frontových trzích. Politické riziko v Rusku a volatilita ve frontových zemích se nám vůbec nezamlouvá.
 
Otázka: Jakou pozici ve vašem portfoliu tvoří rozvíjející se trhy?
 
Odpověď: Rozvíjející se trhy tvoří zhruba 20 % portfolia fondu. Čína a Hong Kong dohromady tvoří 13 %. Ano Čína má problémy. Bylo by dobré, kdyby měli lepší soudní systém a svobodu slova. Ale země má obrovskou populaci a dobře organizovanou ekonomiku. Růst HDP o 6 % ročně není na tak rozsáhlou zemi vůbec špatný. Co se týká dalších zemí, investujeme v Brazílii do Itau Unibanco (ITUB / ITUB3.Brazil). Dále vlastníme Korea Electric Power (015760.Korea) a Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSM). V Mexiku vlastníme televizi Grupo Televisa (TV / TLEVISACPO.Mexico) a America Movil (AMX / AMXL.Mexico).
 
 
Zdroj: Johanna Bennett


Zprávy na podobné téma


05.07.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v červenci 2017?
03.07.2017 DOW JONES INDUSTRIALS
26.06.2017Poměrové grafy – skrytá informace, která dává smysl
25.06.2017Zajiťovatelé shortují euro, americké sektory rotují
21.06.2017Aktuální přehled trhů v 25. týdnu
19.06.2017Elliottova analýza indexu Dow Jones naznačuje krátkodobý pokles
15.06.201750 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v květnu 2017
14.06.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v červnu 2017?
29.05.2017ES_F E-Mini S&P500 Elliottova analýza
25.05.2017Kumulovaný zisk amerických bank v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl o 12,7 %, ukazuje FDIC
24.05.2017Elliottova analýza – DAX a stříbro
18.05.2017Facebook dostal od EK pokutu 110 mil. € za poskytnutí zavádějících informací při převzetí WhatsAppu
17.05.201750 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v dubnu 2017
12.05.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v květnu 2017?
11.05.2017MONETA Money Bank - Klesající úrokové marže dále sužují ziskovost banky; vysoká dividenda stále na dosah
11.05.2017ČEZ výsledky za 1Q17 pozitivně překvapil, celoroční cíl zvýšen - rozšířený komentář
10.05.2017Wal-Mart zaplatí 300 milionů dolarů za to, že jeho zaměstnanci upláceli, tvrdí Bloomberg
05.05.2017Moneta Money Bank - Klesající čistá úroková marže stále tlačí na nižší ziskovost banky
27.04.2017Akciový index DOW JONES INDUSTRIALS
13.04.2017Růst ekonomiky USA zpomaluje, ale růst cen akcií bude pokračovat
   další >>
Stránka: 1 z 19

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.