Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 24.10.2014

Bitcoin: Virtuální peníze nebo riskantní investice?


 


V době, kdy většina našich peněz je jen hrst elektronů procházejících bankovními počítači se zdá, že bitcoin se příliš neliší od měny, jako jsou dolary, které každý týden, či měsíc posíláme na svůj investiční účet, v očekávání budoucího zlatého vejce. 

Bitcoiny jsou však jiné. Je to internetová měna, která může být převedena z libovolného počítače na jiný počítač, z libovolného počítače na libovolný chytrý telefon a to všechno bez vměšování finančních institucí. 
 
I když v dnešní době mnoho investorů vnímá své portfolio jen jako čísla na obrazovce počítače, vlastnictví akcií pořád ještě znamená, že vlastníte malinký kousek něčeho reálného. Společnost má kanceláře, továrny a další majetek. Může to být prodáno a část odpovídající vašemu podílu vám přistane na účtu ve formě hotovosti, kterou si můžete vybrat a utratit. Hotovost, kterou si vyzvednete je podložena finanční a doslova hmatatelnou silou vlády USA.
 
Na druhé straně bitcoiny existují výlučně jako části v gigantickém vitruálním prostředí uloženém v počítačové síti. 
 
I když čistě digitální podstata bitcoinů může být pro někoho zdrojem tísně, má to i své výhody. Uživatelé bitcoinů nemohou být uzemněni rozhodnutím rozzuřené vládní mašinerie a přesunu bitcoinů ze státu do státu se nedá zabránit, říká Jelena Mirkovic, počítačová odbornice a profesorka působící v Institutu Informačních věd na Universitě v Jižní Kalifornii.
 
Bitcoiny mají vlastní centrální banku. Jsou vytvářeny „těžaři“, kteří řeší na počítačích řeší komplexní a velmi složitou matematickou úlohu. Výkon počítačů a také částečně štěstí je nejdůležitější pro vznik nového bitcoinu, říká prof. Mirkovicová. 
 
Těžař, kterému se povede vytěžit nové bitcoiny je zapsán jménem s předem připraveným číslem bitcoinu do seznamu, který se prostřednictvím sdílených sítí neustále aktualizuje. Podobným způsobem sdíleli uživatelé hudbu za pomoci sdílené služby Napster v začátcích internetu. Počet bitcoinů a rychlost jejich tvorby je matematicky limitována, takže úspěšná těžba produkuje stále méně a méně bitcoinů. Těžba bude pokračovat do té doby, dokud počet bitcoinů nedosáhne 21 milionů. Pak se těžba zastaví. 
 
„Musíte vyzkoušet mnoho nejrůznějších kombinací, než naleznete řešení,“ říká prof. Mirkovicová. „Neexistuje rychlý způsob těžby. Musíte provádět mnoho kroků v příslušném pořadí, než dosáhnete cíle a tím se ovládá trh. Existuje záruka, že nebudete moci produkovat nadměrné množství bitcoinů.“
 
Nekonvenční měna

Pokud se týká každodenního využití k placení transakcí, není bitcoin ještě tak lehce použitelný, jako konvenční měny. Momentálně přijímá platbu pomocí bitcoinů jen menšina společností. Vedou hlavně internetové služby, internetové platební společnosti, blogovací společnost WordPress a Reddit. 
 
Určitě víte, že když někdo ukradne údaje k vaší kreditní kartě, může během chvilky provést tisíce transakcí na vrub vašeho účtu. Nahlásíte krádež a banka vám ukradené peníze vrátí. V případě bitcoinu je bezpečnost platby plně ponechána na uživateli.
 
V případě platby bitcoinem potřebujete „privátní klíč“, který je svázán s adresou úložiště, kde je bitcoin uložen. Klíč je dlouhá řada čísel a písmen, kterou si můžete napsat na kus papíru a přilepit ze strany na monitor. Nebo můžete použít program nazvaný „peněženka“ a v této peněžence shromažďujete privátní klíče ke svým bitcoinům. 
 
Bez tohoto privátního klíče je prakticky zcela nemožné ukrást bitcoiny, dodává prof. Mirkovicová. Pokud však někdo získá přístup pomocí počítačových viru, nebo malvare k harddisku uživatele na kterém shromažďuje bitcoiny a povede se odcizit privátní klíče, mohou být tyto ukradené bitcoiny převedeny na někoho jiného. Jakmile jednou tato transakce proběhne, stejně jako všechny ostatní transakce s bitcoiny je to trvalá a nevratná operace. Jako obranu proti podobným typům průniku se doporučuje skladovat bitcoiny na počítačích oddělených od internetu. 
 
V porovnání s obvyklými investicemi, jako jsou dluhopisy a akcie, je investování do bitcoinů stále v plenkách. To však nebrání některým investorům naskočit do vlaku bitcoinů a doufat, že to bude příští zlatá horečka, uvádí Joel Redmond, hlavní finanční plánovač v KeyBank, Syracuse, New York. 
 
„Vždy bude existovat skupina lidí, kteří chtějí spekulovat a vydělat peníze hlavně na volatilitě,“ dodává. Všechno, co se dá obchodovat nahoru a dolů pomocí swingů, vytváří příležitost pro vydělávání peněz. Je tu však jeden problém. Jak zjistíte kde je „levně“ abyste mohli nakupovat podle přísloví „nakupuj nízko, prodávej draze“. 
 
Digital gold mined from Mt.Gox

Nedostatek jakékoli reálné fundamentální hodnoty a relativně malý trh znamená, že bitcoiny jsou extrémně volatilní a nepředvídatelné, tvrdí Redmond. 
 
„S tak velikými výkyvy cen je docela možné, že skončíte na mizině,“ dodává Redmons. 
 
Například z 13,28 USD na začátku roku vystřelila cena bitcoinu na hodnotu 230 USD v dubnu a v polovině srpna se propadla na 136 USD. 
 
Některé investory přitahuje nedostatečná nabídka a tak skladují bitcoiny jako hodnotu podobným způsobem, jako se obvykle investuje do zlata. 
 
„Existuje jen omezená nabídka bitcoinových mincí a to je pozitivní,“ říká Redmond. „Znám lidi, kteří schraňují bitcoiny jako v trezoru a nechávají je zhodnotit. Je to podobné něčemu jako sběratelství, nebo investice do umění. Je to lepší než neustálé prodávání sem a tam.“
 
Tato strategie má smysl, v případě omezené likvidity. Protože nejsou bitcoiny obchodovány na žádné centrální burze, musí nakupující a prodávající využívat služeb soukromých společností a nakupovat a prodávat po síti. Tato transakce obvykle zabere nějaký čas. Bitcoinové burzy mají tendenci zamrzat při vzrůstu zájmu o obchodování, což se opakovaně několikrát přihodilo největší světové bitcoinové burze Mt.Gox. 
 
Neexistuje centrální vypořádání, není zde centrální burza, neexistuje žádná regulační centrální banka. 
 
Investování do bitcoinů se však může stát mnohem jednodušší. Venture investoři Cameron a Tyler Winkelvossovi, slavní protože napadli soudně vlastnictví Facebooku Markem Zuckerurgem v tomto roce požádali americkou Komisi pro cenné papíry o svolení založit akciový fond obchodovaný na burze (ETF), jehož podkladovým médiem by byly bitcoiny. Pokud to bude schváleno, bude Winklevoss Bitcoin Trust další možností pro investory, jak se podílet na zhodnocování bitcoinu pomocí nákupu a prodeje akcií fondu.
 
Regulace „peněžních transakcí“

Nová regulační pravidla jsou dalším potenciálním nebezpečím pro uživatele bitcoinů a investory.
 
Ministerstvo financí USA, konkrétně úřad boje proti finanční kriminalitě vydalo v průběhu letošního roku prohlášení, že společnosti, nabízející směnu bitcoinů na peníze budou nadále považovány za instituce provádějící „finanční transakce“. To znamená, že se na ně budou vztahovat přísné zákony proti praní špinavých peněz. 
 
„Pokud někdo bude používat bitcoiny pro své vlastní využití, na toho se regulace vztahovat nebude,“ říká Kevin Levy, právník z firmy Gunster. „Pokud však začne převádět peníze na třetí osoby, to znamená, že převezme od někoho bitcoiny a převede je na peníze, stává se vykonavatelem „finanční transakce“. 
 
Finanční dohled je zaměřen na burzy, jako je Coinbase, Mt.Gox a nikoli na běžné uživatele. Nicméně dostupnost a cena těchto burzovních služeb je to, co ovlivňuje, jak efektivní bude investování do bitcoinů. 
 
„Cena jednotlivých operací, a pořízení bicoinové obchodní platformy je pro směnárny, nebo pro administrátory bitcoinů klíčová. Cena transakcí pravděpodobně prudce vzroste, pokud se bitcoinové směnárny dostanou pod přísný finanční dohled regulátorů,“ tvrdí Andres A. Fernandez, spolumajitel bankovní a finanční firmy Gunster.
 
„Jakmile vstoupí regulace v platnost, lidé se odmlčí a to bude mít následky,“ prohlašuje Levy. „Pak i nepatrná událost vyvolá vysokou volatilitu.“

Spoluzakladatel Coinbase Brian Armstrong uveřejnil svůj názor na potíže, spojené s přesvědčováním bank, aby se podílely na bitcoinovém podnikání na webových stránkách deníku Telegraph. Píše se tam:
 
Coinbase s původem vzniku v USA oznámila, že získala povolení podnikat na regulovaném kapitálovém trhu v celé Evropě a připravuje otevření 18 poboček v jednotlivých státech. Ovšem Velká Británie mezi nimi chybí. 

Hlavní překážku pro vstup na trh představují banky a regulační orgány. Nemůžete vstoupit na trh, pokud platba bitcoiny není v zemi legální a nemůžete spustit bitcoinový byznys, pokud nemáte účet v bance. Ovšem ve Velké Británii je potíž získat bankovní účet pro bitcoinové podnikání. 

I když mnoho lidí vidí v bitcoinu snahu o podkopání finančních institucí a vlády, a do jisté míry tomu tak je, stejně jde hlavně o to vytvořit spolehlivý a jednoduchý platební systém. 

Přesvědčit banky aby se připojily je ovšem „výzvou“, namítá Armstrong, který poukazuje na to, že v Británii neexistuje žádná společnost, která by nabízela vedení účtu pro účely podnikání s bitcoiny. V jiných státech to trvá asi šest měsíců, než nalezneme shodu s bankami.“

Banky ve Velké Británii jsou obvykle velmi skeptické Je to těžký proces, který zahrnuje velmi velké množství schůzek a jednání. Coinbase doufá, že se jí povede vstoupit na britský trh „brzo“. Musíme být trpěliví, nastat to může během týdne, ale také třeba až za deset let.
 
Takže tady to máte. Největší překážkou pro vývoj bitcoinového ekoprostředí je stále regulační vakuum, které v tradičních finančních institucích vyvolává obavy z kryptoměn. Banky jednoduše nechtějí riskovat a otvírat účty firmám, které podnikají v bitcoinech do té doby, než to bude 100 % legální. 
 
Tento postoj může změnit jediná regulační úprava, která by dokázala rozptýlit mrak podezření, který se stále okolo bitcoinu vznáší. Ve skutečnosti je proces ustanovení nové regulace v plném proudu, protože se Coinbase podařilo získat povolení pro působení na celém Evropském trhu. S dalšími otvíranými pobočkami a s dalšími firmami, které budou usilovat o povolení podnikat v této oblasti, potřeba o regulaci poroste. Stejně tak poroste povědomí velkých finančních institucí o tom, co je bitcoin vlastně zač.
 
Domníváme se, že by to mohlo pomoci bitcoinu rozptýlit současné podezření, že je více svázán s ilegálními aktivitami a mohlo by převážit vědomí, že jde o rychlý a bezpečný transakční systém. BItcoin má před sebou ještě dlouhou cestu, ale potenciál dalšího růstu zde je. 

Aktuální pohled

Na dlouhodobém elektronickém grafu BTCe nedošlo k žádným viditelným změnám. Je zde vidět mírný poslední pokles, ale nic dalšího. Vidíme zde oproti Bitstampu jen jeden rozdíl a to je vyšší objem. To znamená, že tento pokles byl na tomto grafu významnější, ale nebyl natolik veliký, aby to nastartovalo nějaký větší pohyb. 
 
Tento poslední vývoj naznačuje, že pro pohyb vzhůru neexistuje reálný základ a bitcoin se pohybuje směrem do strany v konsolidační fázi. Cena bitcoinu osciluje okolo hodnoty 380 USD. Pokud se v oblasti pod 400 USD bude pohybovat významně delší dobu, mohlo by to naznačovat další pokles někam do oblasti 350 USD. Na druhé straně se na stávající úrovni nevyskytuje žádný prodejní tlak, který by naznačoval pokles.

 

Shrnutí

V současné chvíli nevidíme v trhu žádné obchodní příležitosti, jak na růst, tak na pokles. 
 
Obchodní pozice

Podle našeho názoru je možno umísti limitní nákupní pokyn na 427 USD, stop loss na úrovni 357, výběr zisků na úrovni 500 USD. 
 
 

Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: Claes Bell, Bankrate.com, Mike McAraVaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.