Akcieatrhy  >  Komodity  >  Komodity-energie  >  Ropa  >  Cena ropy – 12 mediálních klamů
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 10.04.2015

Cena ropy – 12 mediálních klamů
Ropný a plynárenský průmysl není žádná černá díra. Neexistují zde záhady, ani žádná tajemství.
 
Pracuje zde spousta inženýrů, chemiků a geologů. Existuje zde neustálý příliv nových poznatků. Máme zde předpisy a nařízení, které je třeba respektovat. Nicméně všechno je celkem jasné až do doby, kdy se toho zmocní média. Pak se to začne komplikovat. Pak se dostáváme do situace, jako bychom dostávali zprávy z cizí galaxie. Média natolik přehánějí a publikují natolik divoké odhady, že průměrný investor nemá šanci se v tom vyznat. Takže se pokusíme vyvinout nějaké úsilí a zkusíme rozehnat největší pověry a dezinformace. 
 
Klam č. 1: Goldman Sachs ví, o co jde. To není pravda. Goldman Sachs by neměl být brán příliš do úvahy. Jejich analýzy opakovaně špatně odhadují vrchol a konec poklesu. V čem jsou dobří tak v naskočení do trendu a vyvolávání paniky. Jejich předpovědi se podobají jedna druhé, jako přes kopírák a určení maxima a minima je vždy vedle. V červnu 2014 kdy ropa WTI byla na vrcholu, předpovídali další růst, i když zde již byly známky sílícího dolaru (a dobře víme, co se pak stalo) a zásoby ropy nám stoupaly ke kolenům. A když pak ropa v lednu vytvořila své minimum, předpovídali její další pokles. Stejně jako v roce 2008. Pamatujete si předpovědi o tom, že ropa dosáhne ceny 150 a 200 dolarů od Goldmanů a Morgan Stanley? Vypadali, jako kdyby byli o své pravdě přesvědčení, ale pak ropa spadla na 40 USD. (Abychom byli spravedliví, tak Ed Morse ze Citi odhadl správně vrchol, ale pak neodhadl pokles. Ropa nešla až na 20 dolarů.)
 
Klam č. 2: Neproduktivní vrty se zavírají první. Toto tvrzení je poněkud matoucí, protože všechny vrty jsou produktivní, jen některé jsou efektivnější. Vrty H&P Flex 4 a Flex 5 jsou nejmodernější, ale těží stejně rychle, jako méně efektivní vrty, které k těžbě sice potřebují více pracovní síly, ale nejsou tak drahé z hlediska nákladů. Vezměme těžební místo H&P Odessa. Je plné těchto Flex 4 věží. Jsou to veliké věže a jejich přesun je velmi drahý. Nemůžete jen tak přijet s několika buldozery a nákladními jeřáby a přesunout je do Texasu, nebo do Oklahomy. Nebo najmout starou těžební posádku a posadit je na nejmodernější vrtné soupravy. Pravdou je, že vrtné věže, které jsou umístěny v určitém místě těžby, se nikam nepřesouvají. Zůstávají na místě a pokračují v těžbě. Jediné co s tím ropné společnosti mohou dělat je vyvíjet tlak na snižování nákladů až do úplného vyždímání.
 
Klam č. 3: Nabídka se neustále zvyšuje díky inovacím ve frakování. Ano, frakování je stále účinnější v břidlicových vrstvách, ale hlavní posun je jinde. Během minulých dvou let se odehrál technologický posun. Jde o něco jiného, než o směs nových chemikálií, nebo o modernizaci softwaru. Neexistuje důkaz, že by účinnost těžby byla jiná v červnu 2014, kdy byla ropa za stovku a o devět měsíců později, kdy je za polovinu ceny.
 
Klam č. 4: Frakování se nestalo mnohem účinnější, aby se to promítlo do poklesu nákladů. To je částečně pravda, ale taky ne. Spíš to není pravda, než je. Když máte v místnosti 300 kilo vážící gorilu, tak máte problém. Frakování je konkurence, zatracená konkurence. Před pěti lety byla velikost podílu frakovacích technologií menší. Potom však nastoupily servisní organizace a udělaly to, co umí nejlépe. V krátké době vybudovaly nespočet nových vrtů. Byla to ropná horečka, do sektoru se hrnulo spousta levných peněz, protože každý bankéř, každý finanční fond se na tom chtěl podílet. Když chcete získat představu o tom, jak je těžba z břidlic konkurenceschopná, stačí se podívat na Marcellus. Dnes těží dvakrát víc ropy než v roce 2012. V těžebních postupech je mnoho nových vylepšení a technologických změn. Těžba z břidlic se stává čím dál tím levnější a to je konkurence pro obvyklé těžební postupy. 
 
Klam č. 5: Na počtu vrtů, které týdně shromažďuje Baker Hughes nezáleží. To tedy záleží. Vzpomeňte si, že tyto hodnoty nám pomohly odhadnout v březnu dosažení dna cen ropy na úrovni 43 dolarů. Ale protože se nabídka ropy nepohybovala v souladu s klesajícím počtem vrtů, tak analytici znejistěli. Nyní se tvrdí, že vrty jsou natolik „produktivní“, že počítání počtu vrtů nemá takový vliv, jako dříve. To je poměrně smělé tvrzení. V říjnu jsme měli 1600 činných vrtů, nyní jich je 800. Bude částečně pravda, že těžební a průzkumné firmy nyní upřednostňují klasickou těžbu, ale to nemůže mít vliv na 50% pokles. Těžba z břidlic se spíš podobá průmyslovému procesu, než hádání z karet. Vrtů v břidlicích, které nenajdou ropu, je málo. Vývodou je mikroseismický pracovní postup, který dokáže dostat z jednotlivých vrtů mnohem více, než tomu bylo v minulosti. Nově prováděné vrty mají mnohem větší šanci, že budou ekonomicky efektivní, než tomu bylo v případě těch starých. Se starou technologií 8,9 mm BOPD nejde dosáhnout z 800 vrtů vyšší produkce ropy. Jde o břidlici a břidlice je křehká. Těžba musí pokračovat a prorazit úzké hrdlo, aby šlo zvýšit produkci ropy. Analytici, kteří se nechtějí zaměřovat na počet vrtů, by se měli poohlédnout po aktivitě distributorů pohonných hmot.
 
Klam č. 6: Dochází nám úložný prostor pro ropu. Nedochází. Je to v pořádku. Pokud jde o Cushing, objem se zvětšuje. Ale Cusching představuje pouze 10 % z celkového skladovacího objemu. Ostatní skladovací objemy se také zvyšují, ale ne takovým tempem. Důvodem pro tato tvrzení je, že obchodníci s fyzickou surovinou chtějí skladovat svoji surovinu blízko trhu a to jim Cusching poskytuje. Cushing není izolován. Má napojení na ropovody vedoucí na pobřeží Texasu, kde je dostatek skladovacích prostor a zdaleka ne tak naplněných. Do provozu se chystá být uvedeno další množství skladovacích prostor.
 
Klam č. 7: Břidlicové vrty jsou produktivní jen několik let. Na tomhle něco pravdy být může. Břidlice postrádá propustnost. To znamená, že je „těsná“. Potřebujeme frakování, abychom z břidlicových plátů uvolnili ropu a zemní plyn. Frakování vytváří propustnost a propustnost je cesta k těžbě. Stejně jako v případě jiných „těsných“ vrtů, dosahují vrty nejvyšší úrovně těžby krátce po jejich otevření. Těžební výsledky jsou skvělé, ale poté produkce rychle klesá. Během prvního roku může poklesnout až o 75 %. Délka těžby trvá 10 až 20 let. 
 
Klam č. 8: Pozastavenou těžbu z břidlic můžete obnovit. To je špatně. Stejně jako ostatní průmyslové aktivity vyžaduje i těžba z břidlic neustálou pozornost. Když chcete snížit těžbu, tak je to něco jako zastavovat na moři supertanker. Můžete to udělat, ale potřebujete k tomu plno místa. Většina těžařů má uzavřené smlouvy a jejich porušení může být drahé. Provozní písek se může začít hromadit na skládkách a zahltit je. Propouštění může nějakou dobu trvat. Regulační sankce mohou přinutit těžaře k aktivitě, ať se jim to líbí nebo ne. Trvá to nějakou dobu, než se všechno vyřeší. Není tu žádný spínač, který by šel sepnout.
 
Klam č. 9: Ropa je inverzně závislá na síle dolaru. Ano je, ale je to jen částečná pravda. Porovnejte dolarový index DXY s ropou Brent a WTI za posledních 12 měsíců. Křivky jsou naprosto divergentní. Pokud chcete sázet na ropu, zvolte raději euro.
 
Klam č. 10: OPEC skončil. Možná, ale Gulf Cooperation Council neskončil. Čtyři členové GCC produkují společně kolem poloviny produkce OPEC. Mají také nízké těžební náklady a spoustu peněz. Kromě toho mají dost sil, aby udržely pozici OPEC, že nebude omezovat těžbu. Existuje zde historická zkušenost s Ruskem, nebo Venezuelou, které vždy ochotně vyplnily omezení těžby OPEC. To se však nyní nestane. Pokud to Rusko připustí, mohlo by k omezení těžby dojít v červnu. Ale je to značně nepravděpodobné. Podívejte se na Saudskou Arábii a její podíl na trhu.
 
Klam č. 11: Američtí producenti ropy z břidlic jsou na houpačce. Ne, ale jejich banky ano.
 
Klam č. 12: Smlouva s Íránem povede k nižším cenám ropy. Možná, ale Íránu bude trvat rok nebo dva, než dostane svoji ropu na globální trh. Nicméně obavy z nukleárního Íránu vytvoří protitlak k přílišnému odběru Íránské ropy. Strach z nukleárního Íránu, ať již reálný, nebo ne vykompenzuje přílišný pokles cen ropy, který by vznikl dalšími dodávkami ropy na ropný trh.
 
 
Ceny ropy porostou, když týdenní produkce EIA poklesne, poptávka poroste a zásoby ropy se začnou snižovat. Pokles zásob se dá očekávat uprostřed roku. Přispěje k tomu Evropa, Asie a Střední východ. I přesto, že průmyslová výroba v Číně neroste tak rychle, stále zde máme 7% růst ročně. Čínský trh je o 10 % větší, než byl před pěti lety. Rich Kinder má asi pravdu, když tvrdí, že cena ropy nepůjde pod 40 USD. Stejně tak John Hofmeiser (bývalý prezident Shell Oil) a  T. Boone Pickens mají asi pravdu, když odhadují maximální cenu ropy v příštím roce na 80 USD. Letos by se cena ropy mohla dostat na 65 až 70 USD. Taková cena by byla dostatečná k dalšímu vývoji na poli břidlicových vrtů, projektů těžby ropy z písků a pro tradiční producenty by to byl slušný zisk. Také silnější dolar bude hrát svoji roli a může zvýšit tržní podíl Saudské Arábie. Spekulací na pokles bude ubývat. Kdo by chtěl zůstat na stejné straně obchodu, jako jsou velké investiční banky.
 
 
Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: oilprice.com
 Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.