Akcieatrhy  >  Akcie  >  Cesta k tradingu
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 28.05.2015

Cesta k tradingu


 

Václav Pech se narodil v roce 1964 v Plzni. Jako vysokoškolský pedagog získal PhD v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce pohybujeod roku 2004, většinu toho času také profesně. Dříve působil ve Fio bance, od roku 2011 pracuje na pozici portfolio manažera ve společnosti Broker Trust. Na burze nejraději obchoduje akcie, komoditní futures kontrakty a opce
 
Václav Pech je autorem nové publikace: „Cesta k tradingu“, vydávané jako ebook.
 
Kniha čtenáře provede prvotními kroky na burze a bude vaším průvodcem na cestě k úspěchu. Autor vás srozumitelnou formou provede tradingem a investicemi, bez zbytečného teoretizování. Kniha odhaluje mnohé mýty a pověry a čtivou formou předkládá rozumné přístupy a návody k zvládnutí světa burzy, investic a velkých peněz. 
 

Autora knihy, pana Václava Pecha, jsme požádali o krátký rozhovor:
 
1/ Jestli se nepletu tak je Cesta k Tradingu Vaší prvotinou. Proč jste si za svůj debut zvolil právě akciové a komoditní trhy?
 
Každý, kdo to myslel s obchodováním na burze vážně, začínal s akciemi. Jsou výborně dostupné a není k tomu zapotřebí nadměrného kapitálu. Mám za to, že začít s prvotinou tam, kde začíná většina je snad dobrý přístup.
 
2/ Jaké je podle Vás paralela mezi těmito trhy?
 
Můžu spíš říci, co považuji za zásadní rozdíl mezi akciovým a komoditním trhem? Z mého pohledu jsou tyto trhy zcela odlišné svým určením. Akcie jsou tady především pro investory. Pojem investor chápu jako pojem dlouhodobý.  Investor analyzuje trh, vybírá na trhu akcie, které se mu zdají podhodnocené a pak je postupně řadí do svého portfolia. Jeho horizont je několik let, nikoli několik týdnů. 
 
Komodity jsou jako investice zpravidla nepoužitelné. Je to jeden z mýtů komoditních nadšenců, ale je to jen mýtus. Pokud si samozřejmě nekoupíte komoditu fyzickou a neskladujete jí. Investujete-li do „papírové“ komodity třeba prostřednictvím ETF, pak vás bude stát nemalé prostředky contango, tedy rolování kontraktů z jednoho měsíce na druhý.  Komodity jsou naopak svojí rychlostí a pákovým efektem pro trading jako stvořené.  
 
3/ V upoutávce na knihu jsou zmíněny mýty a pověry spojené s obchodováním. Mohl byste na nějaké mýty, které zmiňujete ve své knize nalákat naše čtenáře
 
O jednom mýtu jsem teď mluvil. Cílem knihy je ukázat realitu. Úspěch na burze není „easy, happy a cool“, jak se nám často snaží předestírat různí prodavači zázračných systémů, forexoví brokeři a někdy také zcela seriózní instituce.  Internet je plný zázračných obchodních systémů, ale jen malé procento obchodníků na burze skutečně reálně vydělává. Proč? Někde tu bude problém.  Cesta do vysněného El-Dorada existuje, ale je poseta mrtvolami. Kniha se snaží dát obchodníkům základní manuál k přežití. 
 
4/ Někde jsem se dočetl, že Vaším mentorem je Larry Williams. Co Vás nejvíce obohatilo na spolupráci s tímto člověkem?
 
Larry trading miluje a podobné vlastnosti dovede ocenit i na druhých. Možná proto jsme si padli do oka. On je pro mě ohromnou zásobárnou zkušenosti, ze které jsem mohl čerpat. Víte to, co odlišuje dobrého obchodníka od průměrného a špatného není zázračný obchodní systém, ani velikost účtu. Rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem je z drtivé části ve zkušenosti a vůli. My jsme spolu nikdy nediskutovali a ani teď nediskutujeme konkrétní obchody před jejich uskutečněním. Jestli koupit kakao nebo bavlnu to pro nás není téma. Náš pohled na trhy je stejný. Spíš jsem mu napsal, když jsem podvědomě cítil, že nedělám něco dobře. Ukázal jsem mu své obchody a on dokázal poměrně rychle najít problém a poradit. 
 
5/ Máte nějaké svoje oblíbené strategie nebo jste se právě inspiroval u Larryho?
 
Stejně jako Larry jsem především komoditní obchodník. Má to mnoho důvodů a o některých z nich jsem už mluvil, nebo mluvit budu. Základním kamenem je pro mě COT report, z něhož se každý týden dozvíme, jaké pozice na komoditních trzích drží konkrétní skupiny obchodníků. Analýza těchto údajů je pro mě klíčová. 
 
Jako začínající, nebo i pokročilejší obchodník stále hledáte něco, co vám dává smysl. Často vejdete do líbivé uličky, abyste na konci zjistil, že je slepá, nebo přinejlepším stejná, jako ta předešlá. Nesmíte ale přestat hledat. Proto doporučuji všem, kteří to s tradingem myslí vážně: „Hledejte, zaplaťte si účast na kurzu, pokud se vám zdá, že to dává smysl. Možná to bude ztráta času, ale možná že ne. Jednou to SVOJE potkáte a musíte na to být připraveni.“ Já svůj grál našel právě v COTu a Larry mě ho naučil správně číst. Nic by to ale neznamenalo, kdybych neznal základy. Vlastně bez znalostí základů, bych žádného Williamse a žádný COT report nikdy nepotkal.
 
6/ Preferujete nějaké trhy? Máte nějaké své oblíbené akcie, které obchodujete?
 
Jak jsem uvedl, dávám přednost komoditním trhům a to jednoznačně trhům s reálnými komoditami. Pšenici, cukr, kakao nebo bavlnu někdo reálně potřebuje. Proto zde lépe platí to, co můžeme z COTu vyčíst. Pozice pěstitelů a zpracovatelů, chování fondů i malých obchodníků. Naproti tomu ruku na srdce, kdo k životu potřebuje cosi, jako je akciový index? Zde jsou i díky aktivitám centrálních bank z posledních let údaje COT reportu prakticky nepoužitelné. Už jen pohled na grafické znázornění údajů z reportu jasně říká, že tu není něco v pořádku.
 
Co se týká akcií, jsem převážně investor. A jako investor nyní moc příležitostí nevidím. Mám dojem, že jsem poslední akciový titul do portfolia zařadil asi před dvěma, možná třemi lety. Dávám přednost poklidným akciím se solidním dividendovým výnosem a zavedeným byznysem. Proto tam má svoje místo Coca-Cola, McDonalds a z těch českých třeba Pegas a ČEZ. Společnosti typu Facebooku v mém portfoliu nehledejte. 
     
7/ V čem vidíte přednosti a nedostatky komoditního trhu?
 
Trh s reálnými komoditami je ve své většině mimořádně likvidní a není ještě zahlcen různými umělými algoritmy, jak je tomu u akciových indexů, či dluhopisů. Odráží reálnou situaci. Úroda je ohrožena? Pak cena zřejmě poroste, existuje nadbytek komodity, pak se bude s velkou pravděpodobností nacházet v sestupném trendu. U akciových trhů tomu tak často není.  Nedostatkem komodit je pro mnohé obchodníky jejich větší finanční náročnost. Komoditní futures kontrakty jsou zpravidla objemné a i menší pohyb trhu má pak za následek větší pohyb na účtu. Vstupovat do komoditního světa s účtem 5.000 USD je perfektní návod na sebevraždu. A další mýtus, před kterým v knize varuji.
 
8/ Pouštíte se i do obchodování s opcemi jako podporou pro obchodování s komoditami? 
 
Opce jsou pro mě citlivé téma :-). Kolem mě je hodně úspěšných opčních obchodníků. Na opce nedají dopustit a vydělávají díky nim slušné peníze. Říkám ale na rovinu: opční trading je pro mě ale zdrojem ztrát. A to i přesto, že základní opční strategie ovládám poměrně dobře. Opce jsou jednoduše instrumentem, který mně nesedí a tak je používám většinou jen k zajištění svých akciových pozic. Souvisí to s tím, co jsem říkal, každý si musí na burze najít svoji parketu. Opce tou mojí parketou prozatím nejsou :-).  
 
9/ Právě jste dopsal první knihu. Vešlo se Vám do ní vše, co jste chtěl nebo již nyní víte, že budu další díl.
 
Zdaleka ne :-). Tady musím říct, že se ta kniha rodila poměrně hodně dlouho a ještě delší pak byla cesta k jejímu vydání. To, co lze v knize najít jsou z mého pohledu kvalitně a lidsky stravitelně sepsané základy nutné k přežití a k budoucímu úspěchu. Například v ní nejsou kapitoly věnované mé současné zbrani číslo jedna zmíněnému COT reportu. To je téma, kterému bych se chtěl věnovat v případné další knize. Kdy ale vyjde, to nedokáži říct. Jsem literárně poměrně vytížen psaním článků pro zdejší web, naše firemní stránky  a stránky finakademie. Ale záměr tady je. 
 
10/ Na co byste nalákal čtenáře?
 
Už jsem o tom hovořil tak to jen shrnu. Kniha nemaže med kolem úst a neslibuje nesplnitelné. Po jejím přečtení nikdo nebude na burze vydělávat několik stovek procent ročně. A proč by vlastně měl? Velice vážení a mimořádně zkušení manažéři fondů zhodnocují své prostředky v průměru nejvýše o desítky procent ročně. Existuje nějaký důvod, proč by je měl nováček překonat? Věřím ale, že kniha dá pevné základy a připraví své čtenáře na jejich budoucí úspěch. 
 


Zprávy na podobné téma


05.07.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v červenci 2017?
03.07.2017 DOW JONES INDUSTRIALS
26.06.2017Poměrové grafy – skrytá informace, která dává smysl
25.06.2017Zajiťovatelé shortují euro, americké sektory rotují
21.06.2017Aktuální přehled trhů v 25. týdnu
19.06.2017Elliottova analýza indexu Dow Jones naznačuje krátkodobý pokles
15.06.201750 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v květnu 2017
14.06.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v červnu 2017?
09.06.2017 Velký komoditní medvěd – už je konec?
29.05.2017ES_F E-Mini S&P500 Elliottova analýza
25.05.2017Kumulovaný zisk amerických bank v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl o 12,7 %, ukazuje FDIC
24.05.2017Elliottova analýza – DAX a stříbro
18.05.2017Facebook dostal od EK pokutu 110 mil. € za poskytnutí zavádějících informací při převzetí WhatsAppu
17.05.201750 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v dubnu 2017
16.05.2017Nenechte se strhnout odrazem ropy
12.05.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v květnu 2017?
11.05.2017MONETA Money Bank - Klesající úrokové marže dále sužují ziskovost banky; vysoká dividenda stále na dosah
11.05.2017ČEZ výsledky za 1Q17 pozitivně překvapil, celoroční cíl zvýšen - rozšířený komentář
10.05.2017Wal-Mart zaplatí 300 milionů dolarů za to, že jeho zaměstnanci upláceli, tvrdí Bloomberg
05.05.2017Moneta Money Bank - Klesající čistá úroková marže stále tlačí na nižší ziskovost banky
   další >>
Stránka: 1 z 23

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.