Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 15.05.2014

Chicago Bridge and Iron: Solidní společnost s extrémní dividendouDividendy společnosti Chicago Bridge & Iron rostou od roku 2000 tempem 16 % ročně.

 
• Růst dividend je však převážné nekonzistentní – v tomto roce bylo do dividend rozpuštěnou pouze 6 % zisku.
• Cena akcie je však ohodnocena správně a lze předpokládat její budoucí růst.

Společnost Chicago Bridge & Iron Company (CBI) se zabývá produkcí energetické infrastruktury a je hlavním dodavatelem vládních zakázek. Byla založena v roce 1889 v Chicagu a původně se zabývala návrhy a výstavbou mostů. Od té doby se společnost stala jednou z největších světových strojírenských a konstrukčních firem se zaměřením na veřejné zakázky a výstavbu energetické infrastruktury pro energetický průmysl po celém světě. V současné době firma zaměstnává 55 000 lidí.

V současné době firma podniká v těchto oblastech: technologie, výrobní služby, strojírenství, stavebnictví a údržba a vládní zakázky.

Hlavní příjmy generují oblasti technologie, strojírenství, stavebnictví a údržba (61 %), výrobní služby generují 23 %. Oblast technologií, která v loňském roce generovala 5 % příjmů, nyní generuje 20 % a to svědčí o dobré diverzifikaci společnosti. Tato diverzifikace tvoří konstantní růst a relativně stálé zisky.

V současné době je možné investovat do mnoha společností, a protože každá společnost má nějaké výhody i nevýhody, měli by investoři provádět hlubší analýzu svých investičních záměrů. V případě Chicago Bridge & Iron si to můžeme trochu zjednodušit. V dubnu 2014 společnost oznámila, že má rozpracované zakázky ve výši 30,7 miliard dolarů. Nové zakázky ve výši 5,8 miliard dolarů a příjmy za rok 2013 ve výši 11 miliard USD. Z tohoto pohledu můžeme předpokládat, že společnost má dostatečné množství zakázek, které vygenerují obvyklý zisk. Zakázky jsou diverzifikovány, jak typem výroby, tak geografickou polohou. Za zmínku stojí konstrukce a výstavba závodu na zkapalněný zemní plyn pro společnost Chevron (CVX) v Číně.

Detailní grafy výkonnosti společnosti budou uvedeny dál v článku, ale i tyto první informace poskytují poměrně dobrý přehled o tom, že společnost Chicago Bridge & Iron je hodna investiční pozornosti. Od roku 2000 společnost podstatně zvyšuje výši vyplácených dividend. Dividendy se během posledních deseti let každoročně zvyšují v průměru o 14 %. To je výborná zpráva. Nicméně je třeba uvést, že v pěti případech nedošlo ke zvýšení dividend a na dividendy je v současné době použito jen 6 % zisku. To není z pohledu investorů zrovna ideální.

Vedení společnosti si to uvědomuje a CEO společnosti Philip Ashermanve své zprávě k tomuto tématu uvádí:

„Hledáme další možnosti, abychom držitelům akcií poskytli větší možnosti k návratnosti jejich investic. Pokud se vyskytne možnost, činíme tak prostřednictvím zpětného odkupu akcií a také navýšením výše dividend. Konkrétně v tomto roce chceme zvýšit velikost zpětného odkupu akcií a navýšením čtvrtletních dividend.“

Pojem „extrémní dividenda“ může být poněkud zavádějící, zvlášť když dividendový výnos tvoří 0,35 %. Nicméně to znamená, že růst dividend v dalším období může být mnohem rychlejší, než růst zisků společnosti, i pokud by se měla dostat do nějakých vážnějších potíží. Tento malý dividendový výnos může být sice překážkou pro krátkodobé investice, ale pro dlouhodobé investiční záměry může být naopak podstatnou výhodou.

Z tohoto pohledu není až tak překvapivé, že investiční fond Berkshire Hathaway vlastněný Warrenem Buffettem oznámil v květnu 2013, že vlastní 6% podíl ve společnosti.

Někdo by mohl namítnout, že tento 1,5 miliardy vysoký podíl ve společnosti CBI zakoupili méně významní portfolioví manažeři Ted Weschler a Todd Combs, ale podle další zprávy z února 2014 vlastní fond Bershire 9,5 milionů akcií v hodnotě 3,5 miliardy USD. Jinými slovy BRK.A zvýšil svůj podíl ve společnosti na 8,9 %. Pokud Buffett bude pokračovat tímto tempem, můžeme se dočkat, že CBI brzo ovládne. Hotovost na to má. Nicméně to je čistá spekulace. Když se na to podíváme z objektivnějšího pohledu, tak si můžeme všimnout, jak společnost hodnotí analytik společnost Value Line:

„Chicago Bridge & Iron je jednou z nejvýznamnějších inženýrských a stavebních společností v segmentu ropy a zemního plynu. V následujících letech bude pravděpodobně i nadále těžit z rychlého rozvoje těžby těchto zdrojů, a to jak ve Spojených státech a po celém světě.Společnost by měla také synergicky zhodnotit, poslední z plánovaných nákupů - společnost Shaw v příštím roce. Navíc by měly její úrokové náklady klesat, protože společnost rychle splácí dluhy.“

Následující graf ukazuje, že společnost Chicago Bridge & Iron se chová poněkud cyklicky, nicméně zde existuje silný růst. Z grafu vidíme také dva ztrátové roky, co se týká zisku. Navzdory těmto dvěma poklesům však ziskovost společnosti od začátku století roste průměrným tempem 16 % ročně. Z grafu je dále zřejmé, že dividendy (fialová čára) jsou velmi dobře kryty ziskovostí (zelená čára). Také je zde velmi zřejmá korelace mezi ziskovostí a cenou akcie (černá čára). Tato pozitivní korelace je zvlášť vysoká pro dlouhodobý investiční horizont.
Vzhledem k výše ukázané výkonnosti a zmiňované korelaci mezi ziskovostí a cenou akcie lze předpokládat, že dlouhodobí investoři mohou těžit z této provázanosti. Pokud by hypotetický investor v roce 2000 investoval 10000 USD tak by nyní jeho investice dosahovala výše 172 000 USD. To znamená roční růst ve výši 24 %, ve srovnání s růstem indexu S&P 500, který by během této doby dosahoval pouze 4 % ročního růstu. Stejně tak by investor obdržel oproti indexu i vyšší dividendy, i když dividendový podíl společnosti je relativně malý.

Samozřejmě, že minulé výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Je důležité znát historii, ale mnohem důležitější je mít přehled o budoucích vyhlídkách. Zatím víme, že CBI je relativně cyklická společnost, s malým relativním dividendovým výnosem.

Nyní se podíváme na to, jak hodnotí vyhlídky společnosti přední analytici. Analytici firmy Capital IQ odhadují během dvou následujících let zisk na akcii ve výši od 5,10 do 5,90 USD. To je celkem v souladu i s odhady z jiných zdrojů. Pokud jsou tyto odhady správné a pokud PE se udrží na úrovni 18,2, dá se odhadovat, že společnost poroste rychlostí 11,9 % ročně (včetně dividend).
Tyto odhady si může každý investor upravit podle sebe. Například pokud bychom uvažovali o něco vyšší dividendy, pak by nám vycházel zhruba 9 % růst zisku a 20 % růst dividend na začátku roku 2016.

Odhad růstu na úrovni 8,8 % je tedy o něco konzervativnější. Nicméně budoucí odhady si může udělat každý jaké chce, důležité je, jaká bude skutečnost.
Společnost Chicago Bridge & Iron je solidní firma s nadějnými vyhlídkami do budoucna, která má poměrně veliké množství rozpracovaných zakázek. Historie dividend je o něco víc proměnlivá pro krátkodobé investory ne moc přesvědčivá. Vedení společnosti si to uvědomuje a zaměřuje se na růst výplaty dividend. To však neznamená žádnou záruku. Pozitivní je, že společnost historicky roste víceméně konstantní rychlostí. Samozřejmě by si každý investor, který uvažuje o investici udělat vlastní analýzu a zhodnotit nakolik mu vyhovuje podle jeho osobních investičních kritérií, jako je délka investice, odolnost k riziku, očekávaný zisk, výše podílu v portfoliu a další rozhodovací kritéria.


Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: FAST Graphs Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.