Akcieatrhy  >  Komodity  >  Drahe-kovy  >  Zlato  >  Čína přestává nakupovat zlato, začíná nakupovat zlaté doly
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 05.06.2015

Čína přestává nakupovat zlato, začíná nakupovat zlaté doly
Kdo je další na řadě?
 
Jedním z pozitivních jevů (a možná jediným pozitivním) v posledních letech ohledně zlata byly čínské a indické nákupy tohoto kovu v období klesajících cen. Následující graf ukazuje, že Čína a Indie nakoupily od roku 2008 kumulativně 15 tun zlata. To je téměř celá produkce zlata v tomto období.
 
 
 
 
 
Nákup fyzického kovu je však jen jednou částí celé rovnice a možná není tou největší. Již roky se říká, že čínské zlaté doly předávají veškerou svoji produkci vládě a že je jen otázkou času, kdy začne Čína ve světě nakupovat zlato, které ještě leží v zemi. 
 
Vedoucí představitel Čínské asociace zlata v únoru uvedl v novinách China daily, že čínské objednávky fyzického zlata by mohly způsobit na trhu spekulativní nákupy a tím vyvolat zvýšenou volatilitu. Proto se Čína zaměří na nákupy zlata nikoli přímo z trhu, ale prostřednictvím nákupů zlatých dolů.
 
Denis Gartman v březnu prohlásil „Možná bychom měli začít spíš nakupovat podíly ve zlatých dolech než futures kontrakty na zlato, nebo zlaté ETF. Vyhýbali jsme se vlastnictví zlatých dolů několik let, a preferovali jsme „čistší“ vlastnictví fyzického kovu, kvůli obavám z mizerného řízení, a důlních nehod, což by mohlo akcie poslat dolů, zatímco cena kovu by stále mířila vzhůru. Pokud však čínské vládní autority chtějí vlastnit zlaté doly, možná bychom se měli také zaměřit tím směrem.“
 
Celé to může dávat smysl. Koneckonců, kam mají investoři umístit své peníze? Banky nejsou bezpečné. Akcie nejsou bezpečné a jsou spekulativní. Pokud budete investovat do nemovitostí tak vám v každém případě zbude něco hmotného, co bude mít hodnotu i když by došlo k poklesu kapitálových trhů. Když budete nakupovat fyzické zlato, zvláště pak ve velkém množství, můžete vyvolat tržní otřesy a zvýšenou volatilitu. 
 
Jaké je tedy nejlepší řešení? Zlaté doly! Možná je ještě lepší vlastnit nějaké zlato a k tomu ještě zlaté doly. Připravme se na to, že uvidíme prudký vzestup nákupu zlatých dolů speciálně z Číny!
 
Vypadá to tedy poměrně nadějně, zvláště potom, co akcie zlatých dolů pět let klesaly. Ale cena těchto akcií neroste, navzdory možnému spekulativnímu zájmu.
 
Čínští producenti se agresivně zajímají o zlaté doly, kde jen to jde v důsledku neustávající domácí poptávky po zlatě. Podle agentury Bloomberg vzrostly nákupy a objednávky z Hong Kongu a pevninské Číny v roce 2013 na rekordní 2,2 miliardy USD. 
 

Čínské společnosti, jako Zijin Mining Group a Zhaojin Mining Industry Co mají dobrou pozici k tomu, aby si ukously krajíc z utrápených producentů zlata v Severní Americe a v Evropě.

 

Hlavní důvody jsou:

 
•Čínská poptávka po zlatě vylétla na 1000 tun a převýšila v tomto roce poptávku Indie. Domácí zásoby zlata nepředstavují víc, jak 5 % celosvětového podílu.
•Zlaté doly jsou nyní levné. Index S&P/TSX Global Gold 49 největších světových zlatých společnosti v tomto roce klesl o 31 %.
•Těžební náklady čínských producentů jsou velmi nízké a dosahují 549 USD na unci v porovnání s celosvětovým průměrem ve výši 831 USD na unci zlata.
•Čínsksé společnosti a společnosti v Hong Kongu mají přístup k velmi levnému kapitálu. Společnost Zijina získala úvěr od státní banky M&A ve výši 4,9 miliardy dolarů.
•Hlavní producenti se snaží aktivně o prodej, v důsledku rostoucího zadlužení a zvyšování těžebních nákladů. Vysoké těžební náklady vedou k zakonzervování zásob. Barrick uzavřel 12 ze svých zlatých dolů.
 

Předmětem zájmu mohou být:

 
•Australské Papillion Resources (390 miliónů USD)
•Torontské Lamgold (2,5 miliardy USD)
•Amara Mining působící v Západní Africe (48 miliónů USD)
•Perseus Mining (325 miliónů USD) s doly v Ghaně a Pobřeží slonoviny
 

Následující společnosti se snaží zbavit řady svých dolů:

 
•Barrick Gold
•Newmont Mining Corp
•Gold Fields
•Alacer Gold Corp
 
Obě čínské společnosti mají dlouhodobé úmluvy s některými společnostmi o strategické spolupráci na budoucích projektech. Barrick Gold (ABX) prodal 50% podíl v Barrick (Niugini) Limited (která vlastní z 95 % zlatý důl Porgera na Papui Nové Guinei čínské společnosti Zijin Mining (ZIJMY) za 298 miliónů dolarů v hotovosti.
 
Porgera, je z produkčního hlediska jedním z největších zlatých dolů na světě. Podíl Barrick na produkci v roce 2014 dosahoval 493 tisíc uncí s těžebními náklady 996 dolarů na unci zlata. Podíl zlatých zásob Barrick v dole ke konci roku 2014 dosahoval 3 miliónů uncí zlata.
 
Z pohledu společnosti Zijin to je přesun k zajištění strategických zásob zlata pro budoucí poptávku. Čína považuje zlato za strategický kov na ekonomickém poli. Svědčí o tom zvyšující se vliv na obchodování se zlatem v minulých letech a lze to považovat za klíčový zájem čínské vlády. Výdaje ve výši 298 miliónů dolarů pro získání roční produkce zlata ve výši 250 až 275 tisíc uncí zlata je z hlediska Číny dobrý obchod. Těžba ve zlatém dole Porgera může probíhat nejméně ještě dalších pět až šest let.
 
Vypadá to, že by mohli být spokojeni všichni. Číňané s kapsami plnými peněz na nákupech, i společnosti ve ztrátě, které se chtějí zbavit dolů s vysokými náklady na těžbu. Takže pokud ponecháme stranou politické a strategické důvody, lze očekávat v příštích několika letech ještě spoustu podobných obchodů. Výsledkem ovšem bude čínská kontrola nad veškerými zlatými rezervami, které zatím ještě leží v trezorech západních bank.
 
Jestli je to nákupní signál pro vstup do těžby zlata se teprve uvidí. Klesající cena zlata by mohla být v případě dalších převzetí, kompenzována růstem těžebních akcií. Pokud však ceny zlata budou vyšší než ceny akcií, může přítomnost čínských nákupčích vyvolávat otázku: „Kdo bude na řadě příště.“
 
A pro kandidáty na převzetí by to byla skvělá zpráva.
 
 
Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: John RubinoVaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.