Akcieatrhy  >  Akcie  >  Fundamentalni-analyza  >  Čínská akciová horečka. Jak vysoko vylétnou čínské akcie? Část druhá, závěrečná.
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 29.04.2015

Čínská akciová horečka. Jak vysoko vylétnou čínské akcie? Část druhá, závěrečná.
Krach cen ropy, obchodování na obou burzách a snížení úroků PBoC zdvojnásobilo čínský akciový index 


 
 
 

Žádné opakování Šanghajské akciové bubliny z let 2006 – 7

Když si vzpomeneme na roky 2006 až 2007, tak současný vývoj vypadá, jako déjà vu tehdejšího průběhu. Nicméně nyní je dynamika vývoje poněkud odlišná. Čínská centrální banka (PBoC) se nepokouší utlumit současný růst utažením měnové politiky, jako tomu bylo v minulosti, ale dělá přesný opak. Snižuje úrokové míry, takže se mnoho čínských obchodníků domnívá, že současné zdvojnásobení hodnoty indexu China-300 se nezastaví a růst bude pokračovat delší dobu. Čínská centrální banka se v současné době snaží potírat deflaci, protože současné výrobní ceny prudce propadají. Oproti minulému roku se snížily o -4.8 %. PBoC pumpuje do trhu likviditu a to téměř zdvojnásobilo akciový index China-300. Určitě k tomu přispěl i pád cen ropy o 50 %, který začal v červenci 2014. Prudce se snižující ceny ropy, benzínu, obilí, průmyslových kovů a dalších komodit jsou pro čínskou ekonomiku darem z nebes. Čína je největším dovozcem komodit na světě. Čínské domácnosti těží ze své zvýšené kupní síly a nakupují akcie.
 
Některé odhady hovoří o tom, že Peking letos ušetří na dovozech 200 miliard. I když zvyšuje své objednávky ropy, sójových bobů, gumy a železné rudy, které se hromadí v přístavech jako je Dalian a další vstupní brány do země. Na 50% pádu cen ropy ušetří Čína denně 600 miliónů dolarů. Čína těží z mimořádného obchodního přebytku ve výši 4,2 bilionu dolarů zahraničních měnových rezerv, takže jí nedělá problémy utratit 25 miliard na zvýšení zásob obilí, jedlých olejů a „dalších komodit“. To je oproti roku 2014, kdy zásoby narostly o 22 % nárůst o dalších 33 % v tomto roce.
 
Ministerstvo obchodu potvrdilo, že Peking využil nižších cen komodit k zvýšení svého dovozu. Zvýšené objednávky ropy pomáhají Číně dosáhnout svého cíle – držet strategické zásoby ropy na 90 dní provozu. Import železné rudy vzrostl v minulém roce o 14 % nad úroveň importu v roce 2013. Ceny se však propadly o 50 %, a to Číně ušetřilo 30 miliard USD. U mědi zvýšila Čína v loňském roce dovoz o 7 %, když ceny se snížily o 20 %. Okolo 400 tisíc tun mědi bylo přesunuto do strategických rezerv. Na rozdíl od jiných zemí nedevalvovala Čína svoji měnu, což jí umožňuje plně využít poklesu cen komodit obchodovaných v amerických dolarech.
 
Je ironií, že čtyři roky trvající klesající komoditní trh se projevil ve zpomalení čínské ekonomiky. V posledních dekádách byl průměrný růst 10 %, v tomto roce je průměrný růst 7 %. Pro rok 2015 si stanovil Peking cíl ve výši 7 %. To je nejmenší růst za posledního čtvrt století. Nicméně čínský premiér Li Keqiang oznámil 15. března 2015, že dosáhnout tohoto cíle bude obtížné. Navzdory prudkému zpomalení čínské ekonomiky a snižování firemních zisků čínských společností to však není důvod pro prodej čínských akcií.

 

PBoC vynesla index majetku a nemovitostí na 7 leté maximum


 

 

Peking mění postoj ve prospěch lepšího přístupu k úvěrům a vyšší likviditě

Dne 15. března 2015 poskytl premiér země Li Keqiang trhům jasný náznak, když prohlásil, že politbyro může udělat mnohem více k rozptýlení obav ze zpomalující ekonomiky. Li ujistil obchodníky, že politici udělají všechno, aby podrželi trhy, i kdyby měla výkonnost ekonomiky dosáhnout „dolního limitu.“ „V posledních letech jsme nepřijímali žádná krátkodobá opatření ke stimulaci ekonomiky, takže máme poměrně veliký prostor pro zavedení mnoha takových opatření. Pokud se výkonost ekonomiky přiblíží svému dolnímu limitu, budeme stabilizovat trhy a ve stejné době zvýšíme intenzitu řízení ekonomiky,“ prohlásil premiér Li. Obchodníci si vyložili toto prohlášení tak, že bude pokračovat politika dalšího snižování úrokových sazeb a dojde i ke snižování bankovních rezerv. 
 
„Čína se musí mít na pozoru před deflací,“ prohlásil guvernér PBoC Zhou Xiaochuan 30. března 2015. Dodal ještě, že centrální banka bude sledovat deflační vývoj na celém světě a také pokles cen komodit. „Čínská inflace klesá. Musíme ostražitě sledovat, jestli bude tento trend pokračovat, aby nepřešel do deflace.“ Předtím 28. února PBoC snížila roční úrokovou míru o 25 bazických bodů na 5,35 %. Bylo to druhé snížení úrokových sazeb během tří měsíců. PBoC také snížila o 50 bazických bodů požadavek na povinné bankovní rezervy. Ty nyní musí dosahovat 19,5 %. Je to poprvé po dvou letech, kdy Čína uvolnila přísun likvidity na trh v důsledku boje proti ekonomickému zpomalení a deflaci. Pokles bankovních rezerv o 50 bazických bodů představuje uvolnění 600 miliard juanů (96- miliard USD), které držely čínské banky ve svých rezervách. O tuto částku vzroste volná likvidita, která nyní dosahuje 2 až 3 biliony juanů. Bankovní půjčky tak budou moci podstatně vzrůst v důsledku multiplikačního úvěrového efektu. 
 
Dne 30. března 2015 přijala PBoC další opatření pro rozvoj lokální ekonomiky. Snížila hranici požadované hotovosti při nákupu nového domu na 40 % celkové ceny. Na svém webu PBoC uvedla, že tím chce „povzbudit komerční banky, aby podpořily rodiny v nákupu rodninných domů snížením dolní hranice hotovosti na 40 %.“ Všechna tato podpůrná opatření přijatá PBoC pomáhají akciím čínských podniků v růstu na sedmileté maximum. Nemovitostní akcie zahrnuté v šanghajském indexu realitního vlastnictví vystoupaly na historická maxima i přesto, že prodeje realit během prvních dvou měsíců tohoto roku poklesly oproti únoru minulého roku a navzdory přebytku nabídky na trhu o -16 %. Vyjádřeno jinými slovy, špatné zprávy z ekonomiky jsou dobré zprávy pro akcie, pokud to vede k přítoku peněz do systému.
 
Jak vysoko mohou čínské akcie vystoupat? Ani v Číně není chytré se stavět do cesty zuřícímu býkovi. Pokud se spolehneme na historii, tak Šanghajské A-akcie budou dražší oproti H-akciím o 95 %. Stejně jako během růstu čínského akciového trhu v roce 2007, než PBoC začala utužovat svoji monetární politiku. Nyní jsou šanghajské červené akcie dražší o 32 % a PBoC provádí politiku uvolňování. Nebylo by tedy překvapením, kdyby oproti současné hodnotě 4125 bodů, dosáhl do konce roku index China 300 hodnoty 5000 bodů. 
 
 
Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: Gary Dorsch
 
 


Zprávy na podobné téma


05.07.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v červenci 2017?
03.07.2017 DOW JONES INDUSTRIALS
26.06.2017Poměrové grafy – skrytá informace, která dává smysl
25.06.2017Zajiťovatelé shortují euro, americké sektory rotují
21.06.2017Aktuální přehled trhů v 25. týdnu
19.06.2017Elliottova analýza indexu Dow Jones naznačuje krátkodobý pokles
15.06.201750 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v květnu 2017
14.06.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v červnu 2017?
29.05.2017ES_F E-Mini S&P500 Elliottova analýza
25.05.2017Kumulovaný zisk amerických bank v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl o 12,7 %, ukazuje FDIC
24.05.2017Elliottova analýza – DAX a stříbro
18.05.2017Facebook dostal od EK pokutu 110 mil. € za poskytnutí zavádějících informací při převzetí WhatsAppu
17.05.201750 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v dubnu 2017
12.05.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v květnu 2017?
11.05.2017MONETA Money Bank - Klesající úrokové marže dále sužují ziskovost banky; vysoká dividenda stále na dosah
11.05.2017ČEZ výsledky za 1Q17 pozitivně překvapil, celoroční cíl zvýšen - rozšířený komentář
10.05.2017Wal-Mart zaplatí 300 milionů dolarů za to, že jeho zaměstnanci upláceli, tvrdí Bloomberg
05.05.2017Moneta Money Bank - Klesající čistá úroková marže stále tlačí na nižší ziskovost banky
27.04.2017Akciový index DOW JONES INDUSTRIALS
13.04.2017Růst ekonomiky USA zpomaluje, ale růst cen akcií bude pokračovat
   další >>
Stránka: 1 z 19

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.