Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 03.10.2011

Co dělat při poklesu trhů?Akciové trhy – Českou republiku nevyjímaje, udržují z dlouhodobého hlediska růstový trend. Přesto korekce trhu, jaké právě jsme (byli) svědky, vyvolává obavy drobných investorů a otázku: Co dělat při poklesu? Základní odpověď je vždy stejná: zachovejte chladnou hlavu a zůstaňte v klidu.

1. Sledujte dlouhodobý horizont. Individuální investor s delším horizontem by se měl zaměřovat na dlouhodobé investice, směřující k trvalému zhodnocovánímajetku a jeho ochraně proti inflaci. Dokrátkodobých spekulací by se měli pouštět je profesionálové, kteří jsouna trhu jako – anebo doopravdy –doma. Ostatní by neměli investovat do akcií a akciových fondů na kratšídobu než tři roky.

2. Krátkodobé výkyvy jsou normální. Pokud přijmete takový postoj za svůj, nemusí vás znepokojovat, dojde-li k dočasnému přerušení dlouhodobého růstového trendu burzy. Pokles trhu považujme raději za neoddělitelnou součást investování, součást rizika investorů. Každá korekce se přežene, záleží jen na její délce a hloubce. Burzovní statistik ukazují, že trhy přibližně 2/3 času rostou a třetinu klesají. Závažnější korekce ústící v medvědí trh mívají dlouhodobější příčiny např. v ekonomice s dopadem na ziskovost firem. Korekce bývají často vyvolány technickými příčinami. Někdy krátkodobí investoři prostě jen vybírají zisky. V určitých fázích růstu trhu mohou být reakce na negativní zprávy přehnané a trh zpravidla pokles po pár týdnech nebo měsících sám vyrovná.
 

3. Řekněte si, proč investujete. Ještě než vůbec začnete investovat, měli byste si ujasnit své cíle. Dlouhodobá motivace pro investování existuje. Při očekávané inflaci v letech 2011 a 2012 na úrovni okolo 2 % a současném nízkém úročení a zdanění výnosů spořících účtů, ztrácí vaše peníze v bance pomalu na hodnotě. Řekněte si,zda jen chcete nechat své úspory vydělávat nebo například investujete s konkrétním časovým horizontem. V obou případech je na místě výběr osobní investiční strategie na "míru" a pravidelné investování.

4. Když si chcete hrát, pak raději jen s kusem portfolia. Omezte svoji burzovní hru na část peněz, u kterých vás případná ztráta nebude bolet. Pokud investujete proto, že věříte růstu určitého oboru či teritoria – pak pro tuto nadějnou „sázku“ vyhraďte část svého portfolia, ale nezapomeňte na celkovou diverzifikaci. Růstový region světové ekonomiky nebo její sektor může mít kouzlo, stejně tak se můžete splést a s horkým kandidátem narůst se spálit. V posledních čtyřech letech rostly světové burzy v průměru o 7-10% ročně. Ve stejné době přinášely rozvíjející se trhy v Asii, Latinské Americe i Evropě roční výnosy 30-40 %, sektor energií, stavebních materiálů přibližně 25 %. Mezi lety 2001-2002 bohužel klesal o stejné procento ročně sektor biotechnologií ne biotechnologických společností.

5. Neměňte názory ve vteřinách. Nezáleží na tom, jak optimistický nebo pesimistický článek jste zrovna přečetli. Je důležité, aby se potom člověk nenechal krátkodobým výkyvem zviklat. Jednou z nejhorších chyb je začít rychle měnit názor a přecházet k těm titulům, které právě vydělávají. Často takový investor zjistí, že se potenciál těchto akcií vyčerpal právě v okamžiku, kdy je nakoupil. A jeho původní (v tu chvíli již bývalá) investice začala stoupat. Při poklesu akcií na trzích odolejte pokušení vše prodat a utéct do„bezpečí“ běžných účtů. V akciích byste měli mít dlouhodobě promyšlené procento majetku, které se aktivně nemění v závislosti na aktuálním očekávání trhu.

6. Při zpomalení sledujte, co je stabilní. Pokud nechcete tolik riskovat v celém spektru akcií, nemusíte z nich úplně odcházet – pouvažujte o tzv. defenzivních akciových titulech. Můžete investovat do oborů,u nichž je výkonnost méně závislá na ekonomickém cyklu. Mezi ně patří např. zboží běžné denní potřeby, léky a zdravotnictví či potravinářství. Investovat lze i do fondů, které si vybírají akcie velkých společností vyplácející vysoké dividendy. Ty fondům zajišťují výnosy i při stagnaci trhů.

7. Vyberte si několik „investičních guru“, kterým věříte. S těmi se raďte, čtěte a sledujte jejich názory ohledně vývoje na kapitálových trzích a očekávání směrem do budoucnosti. Jak poznáte, komu věřit? Dobrý a kvalitní investiční rádce působí na trhu dlouhodobě. Užil si na trzích nejen slunečné dny, ale také prudké bouřky. Nestrčí hlavu do písku ani v obtížných dobách,stojí za ním kvalitní investiční výsledky a často řada prestižních ocenění.

ING Investment Management www.penizenavic.cz
 Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.