Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 05.06.2014

Co lze očekávat na akciových trzích z historického hlediska v červnu?


 
 


Od roku 1963, byl v 57 % případech na akciových trzích měsíc červen rostoucí s průměrným ziskem 0,4 %. Během druhého roku prezidentského cyklu USA byl červen v 42 % případů výš, ale průměrná ztráta všech červnů v prezidentském cyklu je -1,7 %. Historicky nejlepším červnem byl rok 2000 se ziskem 16,6 %. Nejhorším červnem rok 2002 se ztrátou – 9,4 %.

Průměrně má červen 21 pracovních dní. Spodní graf byl počítán z průměrných denních procentuálních změn pro prvních 11 pracovních dní a pro posledních 10 pracovních dní. Pokud měl některý červen 22 dní, nebyl započítán ten prostřední. Pokud se vyskytl červen s 20 pracovními dny, byl prostřední den započítán dvakrát. Čárkovaná čára označuje druhý pracovní den a poté každý pátý. Nepřerušovaná svislá čára označuje prostředek měsíce. 
 
Průměrná denní výkonnost červnů od roku 1963 je znázorněna tmavě modrou čarou. Zelená čára označuje průměrnou denní výkonnost červnů druhého roku prezidentského cyklu. 

 
Od roku 1928 rostl index SPX v 55% případů s průměrným ziskem 0,7 %. Druhý prezidentský rok skončil růstem pro SPX v 38 % případů s průměrnou ztrátou -1,2 %. Nejlepším historickým červnem byl rok 1938 s růstem 24 %, nejhorším rok 1930 s propadem -16,5 %.
 
Další graf je podobný tomu minulému, a ukazuje průměrnou denní výkonnost SPX v červnu od roku 1928 červenou čarou. Zelená čára značí průměrnou denní výkonnost SPX v druhém roce prezidentského cyklu. 

 
Červnová výkonnost indexu Russell 2000 (R2K) od roku 1979. R2K rostl v 60% případů s průměrným ziskem 0,4 %. Druhý rok prezidentského cyklu skončil růstem v 38 % případů s průměrnou ztrátou -2,5 %. Nejlepší červen byl v roce 2000 s růstem 8,6 %, nejhorší v roce 2010 s propadem -7,9 %. 
 
Na grafu je průměrná červnová výkonnost R2K od roku 1979 vyznačena purpurovou čarou. Druhý rok prezidentského cyklu označuje čára zelená. 

 
Dow Jones Industrial Average (DJIA) od roku 1885 měl rostoucí červen v 46 % případů s průměrným ziskem 0,1 %. Druhý rok prezidentského cyklu měl rostoucí červen v 38 % případů s průměrnou ztrátou -1 %. Nejlepší červen byl v roce 1998 se ziskem 24,3 %, nejhorší červen v roce 1930 se ztrátou -17,7 %. 
 
V grafu je vyznačena černě průměrná červnová denní výkonnost DJIA. Zeleně je pak vyznačena průměrná červnová denní výkonnost DJIA v druhém roce prezidentského cyklu USA.

 
Závěr
V květnu byly exkluzivní akcie výš, než odpovídá průměru druhého roku prezidentského cyklu. Akcie ze sekundárních indexů v průměru sledovaly průměrné sezónní úrovně s mírně lepší výkonností. Připomíná to vývoj v roce 1999. V červnu to ještě bude zajímavé.

Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: Mike Burk
 
 Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.