Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 02.12.2014

Co nám chystá Goldman Sachs na rok 2015: 10 nápadů na investice


 
 
Podle GS to vypadá dobře, nikoli skvěle

Goldman Sachs Group Inc. (GS) je jednou z nejsledovanějších investičních společností na Wall Street. Každým rokem nabízí společnost seznam 10 nejdůležitějších tržních trendů pro příští rok. A to je něco, o čem by měli investoři vědět.
 
Protože i ostatní investiční banky chtějí k tématu něco dodat, tak probíhají závody o to, kdo dřív publikuje své investiční odhady na příští rok. V průběhu let jsme byli svědky, jak se datum publikace těchto výhledů posunuje. Nejdříve to byly vánoce, poté se datum začalo posouvat směrem k listopadu, k černému pátku a pak až ke dni Díkůvzdání.
 
Nicméně všechno zlé je pro něco dobré, takže tato netrpělivost ve snaze o to být první s publikováním investičních trendů v roce 2015 poskytuje investorům dostatek času k rozhodnutí, zda zařadí 10 nejdůležitějších investičních trendů společnosti Goldman Sachs do svých portfolií.
 
1. Naděje na globální oživení: Goldman předpokládá v roce 2015 nadprůměrný ekonomický růst s dodatkem, že USA budou „nejsilnější opora globálního oživení“. Společnost předpokládá oživení i na silných trzích v Japonsku a Evropě. Také rozvíjející se trhy, jako Čína vypadají silně. Nicméně největší příležitosti číhají ve zbytku světa, alespoň podle předpokladů Goldman Sachs. Pokud se investor poohlíží pro investici do mezinárodní ekonomiky, může investovat do fondu Vanguard Total International Stock ETF (VXUS), který se zaměřuje na investice mimo USA, nicméně podstatnou část portfolia zaměřuje na vyspělé trhy. Pokud jste v posledních letech opustili investice do světových akcií, nabízí se tím jedna z možností jak se k tomu vrátit.
 
2. Vyspělé ekonomiky porostou různě rychle: Goldman předpokládá, že se budou rozevírat nůžky v rychlosti růstu ekonomik mezi USA a jeho zámořskými sousedy. Je to způsobeno částečně politikou centrálních bank, protože v USA se již očekává zvyšování úrokové míry, oproti tomu ECB a Bank of Japan „budou pokračovat v nastoupené cestě k uvolňování měnové politiky a zvyšování účetní rozvahy“. U zahraničních trhů je tedy vhodná diverzifikace a v případě investic v USA je vhodné držet krok. Je třeba být ve střehu, pokud v nějaké konkrétní oblasti světa nastane náhlý růst. Aktivní investoři mohou zvážit ETF individuálních států, například  iShares MSCI Japan ETF (EWJ) je jednou z možností, pokud chcete individuální zaměření místo sázky na celkový globální růst v některém z širších ETF jako například VXUS.
 
3. Rozvíjející se trhy se zlepší: V roce 2014 byly rozvíjející se trhy postiženy, protože kvantitativní uvolňování, zpomalení v Evropě a snížení spotřebitelské poptávky odsálo z globální ekonomiky spoustu peněz. Nicméně podle Goldman bude následující rok mnohem lepší a od nového rou můžeme sázet na rozvíjející se trhy, zvláště na Indii, Thajsko a Chile. Investoři by mohli zvážit investice do ETF jednotlivých států, jako například Powershares India Portfolio ETF (PIN), nebo iShares MSCI Thailand ETF (THD).
 
4. S Čínou je to stále nahnuté: Pokud chcete investovat do globální ekonomiky, měli byste se však stále vyhýbat Číně, tvrdí Goldman Sachs. Bankovní analýza předpokládá ekonomický růst ve výši 6 až 7 procent. To je vzhledem k USA a Evropě stále ohromující číslo, nicméně je to mnohem méně, než na co byli investoři zvyklí v minulosti. Musíme mít na paměti, že velikost urbanizace Číny a přechod k spotřebitelsky orientované ekonomice vyžaduje, aby čínský růst ekonomiky byl ve výši nejméně 7,2 procent ročně. Menší růst nevytvoří dostatek pracovních příležitostí pro nové pracovníky. To nevypadá dobře, takže pro rok 2015 Goldman doporučuje vyhnout se investicím do Číny.
 
5. Ropa bude klesat — zase: Zde je to zcela jasné. Podle Golman Sachs  „investiční expanze v posledních letech v ropném průmyslu a v kapacitě těžby povede k poklesu cen o 5 až 15 procent napříč celým ropným segmentem“. Takže pokud vlastníte akcie vedoucích firem jako například Exxon Mobil Corporation (XOM), můžete očekávat pokračující bolest z poklesu ceny.

Čtěte dále:
Rok 2015 a akcie, které poutají pozornost již teď
 
6. Dolar vládne — zase: Goldman tvrdí, že americký dolar bude dominovat v důsledku „několikaleté fáze zotavení ekonomiky USA“. Tento vývoj tedy přirozeně bude srážet ceny komodit, jako je ropa, nebo zlato. Vidíte, jak je to všechno provázáno? Nicméně sílící dolar může nabídnout zisk na měnovém trhu. Investoři mohou například investovat do fondu sledujícímu dolar, PowerShares DB US Dollar Index Bullish (UUP) a těžit z jeho posilování.
 
7. Sledujte nízkou inflaci: Pokud se ceny ropy nezvýší, mzdy v USA zůstanou stabilní a Evropa se bude potýkat strachem z deflace, stále bude existovat nebezpečí, že tlak na snižování inflace bude pokračovat. Goldman nevnímá toto riziko, jako podstatné, nicméně se domnívá, že reakce na toto „riziko deflace“ bude na začátku rou 2015 určovat trend. Nelze tedy očekávat, že investice jako  SPDR Gold Trust (GLD) budou velmi populární, alespoň do té doby, pokud zůstane inflace nízká a politici nepřestanou klást důraz spíš na stabilitu cen, než na omezení růstu cen komodit.
 
8. FED nezvýší sazby až do září: Pokud máte obavy, že investice do nemovitostí začnou klesat a vaše investice do dluhopisů utrpí úder, nemusíte mít obavy. Goldman tvrdí, že první zvýšení úrokových sazeb FEDem lze očekávat nejdříve až v září. Banka se domnívá, že proces utužování měnové politiky bude zvládnutelný. Nicméně přijde spíš později, než dříve. Investoři by proto nemuseli spěchat s rotací svých vysoce výnosných dividendových akcií do dluhopisů. Alespoň prozatím.
 
9. Stabilita, ne volatilita: Po prudkém zhoupnutí v říjnu a špičce na indexu VIX se mnoho investorů začalo obávat, že vysoká volatilita se vrací. Goldman Sachs si to nemyslí. I když se očekává mírně vyšší volatilita, než odpovídá jejímu dlouhodobému průměru, nebude to podstatné a rozhodně se neočekává volatilita, jaké jsme byli svědky po finanční krizi. Takže pokud chcete investovat do finančních instrumentů svázaných s VIX, jako je například iPath S&P 500 VIX Short Term Futures ETN (VXX), ani o tom neuvažujte, protože v roce 2015 se volatilita nevrátí.
 
10. Na závěr – Nízké absolutní výnosy: I když jsou všechny výše uvedené body mírně optimistické a neočekává se nějaké vyšší riziko, zároveň zde chybí příčina, která by nastartovala nějaký vyšší ekonomický růst. Nedá se očekávat stejný dvouciferný růst, jakého jsme byli svědky v roce 2014. Mnohé zisky pro rok 2015 jsou již obsaženy v růstu roku 2014. Goldman očekává, že trhy budou „vcelku líné“ a bez prudkých růstových fází. To se může zdát „velmi dobré“, nebo „velmi neuspokojující“, záleží na úhlu vašeho pohledu.

Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: Jeff Reeves
 Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.