Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 22.07.2014

CSX Corp: fundamentální analýza• Výkonnost CSX v minulém desetiletí byla mimořádně dobrá.
• Obvyklá kritéria jako P/E, dividendové výnosy a předpokládaný růst zisků indikují, že investice do nákupu akcí společnost může být rozumná. 
• V tomto článku se zaměříme na některá další fundamentální data. 
 
Vznik společnosti CSX Corporation (CSX), založené v Jacksonvillu na Floridě sahá až do roku 1827, kdy vznikla první pravidelná vodní dopravní linka mezi Baltimore a Ohio Railroad Company. V dnešní době provozuje víc jak 30 tisíc zaměstnanců ve 23 amerických státech 70 říčních, oceánských a jezerních přístavů a obsluhuje přepravní trasy v délce 21 tisíc mil. Pokud nemůže použít vodní trasu, používá společnost železnici, jako alternativu k nejlevnější vodní dopravě.
 
Z tohoto přehledu si jistě umíte představit, že další růst společnosti vyžaduje další dopravní trasy, více lodí a přístavů, jak v USA, tak ve světě. To by mohlo být limitující. V případě CSX to však neplatí, protože společnost nestagnuje, ale neustále pokračuje v růstu.
 
Čtěte dále:
Kimberly-Clark – fundamentální analýza z jiného pohledu
 
Analytik firmy Morningstar, Keith Schoonmaker popisuje společnost takto:
"Konkurenční výhodu firmy CSX nemůžeme oddělit od geografického působení. Na východě USA má společnost rozvinutější dopravní síť, než její hlavní konkurent Norfolk Southern. Hlavní trasy provozuje mezi Floridou a Novou Anglií. Poloha a rozmístění dopravních uzlů umožňuje společnosti nabízet atraktivní směs dopravních služeb. V minulých deseti letech společnost prudce rostla. Zvýšila se bezpečnost dopravy, snížila přepravní čas a zkrátila dobu odbavení. Ať se podíváme na libovolná ekonomická data společnosti, ve všech případech nalezneme výrazný posun k lepšímu. 
 
Podívejme se nyní na graf společnosti:
 
Z grafu vidíme, že společnost měla jediný ztrátový rok. Období růstu bez korekce tvoří bariéru vstupu do investice, nicméně investoři, kteří vstoupili v roce 2004, zhodnocovali svoji investici tempem 17 % ročně. Celkový výnos od roku 2004 dosahoval 18 % ročně.

 
Obvykle se zaměřujeme v analýze na korelaci mezi růstem zisků a růstem ceny akcie, která platí i v tomto případě. Nicméně dnes se podíváme i na další fundamentální ekonomické údaje (FUN – fundamental underlying numers). Zaměříme se na celkové výsledky společnosti a na výsledky vztažené na jednu akcii. Jak uvidíme, nemusí to být nezbytně jedno a totéž. 
Následující graf ukazuje účetní hodnotu společnosti od roku 2005. Vidíme, že účetní hodnota vzrostla z 8 miliard v roce 2005 na 10,5 miliard v roce 2013. To tvoří roční růst 3,5 %. Nicméně ve čtyřech z osmi roků došlo k poklesu účetní hodnoty a její růst nebyl zcela konzistentní. 

 
Pokud však vztáhneme účetní hodnotu na jednu akcii, vidíme mnohem rovnoměrnější růst. Účetní hodnota vztažená na akcii vzrostla z 6 USD na 10 USD, což dává roční růst tempem 6,5 %. Máme zde pouze dva roční poklesy a ty jsou navíc pouze 1%.

 
Pokud bychom chtěli vědět, co stojí za tímto protikladným výsledkem, tak příčinou je zpětný odkup akcií společnosti. Společnost CSX začala jednoduše se zpětným odkupem akcií. Na dalším grafu vidíme, že množství akcií v oběhu (csho) v roce 2005 dosahovalo velikosti 1,3 miliardy a v roce 2013 kleslo na 1 miliardu. To je každoroční pokles o 3 %. Důvodem pro růst účetní hodnoty firmy na akcii je tento stálý, plánovaný zpětný odkup akcií

 
Mohlo by být zajímavé zjistit, zda plán zpětného odkupu akcií je jen záležitostí posledních let a jaké bylo množství akcií v oběhu v delším časovém období. V následujícím grafu je množství akcií v oběhu od roku 1994. Vidíme, že počet akcií v oběhu se dlouhodobě pohyboval mezi 1,25 až 1,3 miliardy kusů. Bude zajímavé sledovat, jestli CSX zachová do budoucna stejné tempo odkupu akcií, nebo se počet akcií v oběhu ustálí na nějaké hodnotě? V současné době by měla být firma zhruba v polovině odkupu plánovaného množství 1 miliardy akcií. To by znamenalo další růst účetní hodnoty firmy na akcii a i ostatních ekonomických ukazatelů vztažených k jedné akcii.

 
Kromě zpětného odkupu akcií, je druhou možností, jak odměnit investora výplata dividend. I v tomto případě firma CSX působí velmi příznivě. Nejenže dividendy vyplácí, ale v průběhu posledních deseti let roste i výše vyplácených dividend. Dividendy rosou každoročně o 2,1 % a tuto výši můžeme zakalkulovat do svého příjmu z vlastnictví této akcie. Pokud má investor zájem o příjem hotovosti, může počítat s dlouhodobým působením této firemní politiky. 
 
V následujícím grafu jsou vidět další údaje vztažené na akcii. Cash flow na akcii (cflps) znázorněný světle modrou linkou, provozní náklady na akcii (capxps) šedivě a výše dividendy na akcii (dvpps) tmavě modře. Vidíme, že cash flow a náklady jsou mírně nekonzistentní, nicméně dividendy na akci stabilně rostou. Také je patrné, že příjmy cash flow umožňují financovat nejen provozní náklady společnosti, ale také postupně rostoucí výplatu dividend. Vidíme také, že sice výplata dividend neustále roste, ale také, že by mohla být vyšší. Důvodem je vysoká investiční náročnost a provozní náklady při budování železnic, výstavby přístavů a další dopravní infrastruktury. Vlastní kapitál může hrát roli v konkurenceschopnosti firmy. 

 
Tok peněz neboli cash flow je kritérium, které by měl každý investor pravidelně hodnotit. Jedním z dalších kritérií, která se vyplatí sledovat je kromě sledování výše příjmů a výše závazků společnosti také návratnost vlastního investovaného kapitálu. V následujícím grafu vidíme návratnost v závislosti na majetku (roe) a návratnost v závislosti na investovaném kapitálu (roic) za posledních 8 let. Obě hodnoty nepatrně rostly. ROE se pohybuje na úrovni 20 % a ROIC na úrovni okolo 11 %.

 
Dále se můžeme podívat na ziskovost. Vidíme, že jak hrubá ziskovost, tak čistá ziskovost se v průběhu posledních let zvyšovala. Hrubá ziskovost (gpm) se během posledních let zvýšila z 30 % v roce 2006 na 38 % v tomto roce. Čistá ziskovost (npm) vzrostla během stejné doby ze 14 na 15 %. 

 
Růst ziskovosti a obratu jsou ještě působivější, pokud je vztáhneme k rostoucím prodejům. Následující graf ukazuje graf prodejů. Vidíme zde jen jeden klesající rok za posledních 10 let. Růst prodejů v tomto grafu sice není ohromující, ale je hlavním důvodem proč byly investice do CSX v minulých letech tak zajímavá. Zvyšující se ziskovost, lepší návratnost, dividendy a zpětný odkup akcií jsou důvody tohoto menšího růstu.

 
I když jsme se v tomto článku zaměřili hlavně na alternativní fundamentální charakteristiky firmy, určitě nás bude zajímat, na jaké hladině se obchodují akcie společnosti. Hodnota P/E se v současné době pohybuje na úrovni 17. Vedoucí analytici z Capital IQ, firmy vlastněné společností S&P, odhadují budoucí růst na úrovni okolo 9 % ročně, za podmínky započtení současné výše dividend a P/E na úrovni 15 to dělá celkový roční příjem na úrovni 10,1 %.

 
Společnost CSX se jeví jako solidní rostoucí firma s předpokladem dalšího budoucího růstu. Tento budoucí růst však může být limitovaný. Například není pravděpodobné, že ziskovost 38 % výrazněji poroste. Nicméně z dlouhodobějšího pohledu se dá předpokládat, že společnost bude mít konstantní zisky a může i nadále růst. Z pohledu dalších fundamentálních dat rozebraných v tomto článku se jeví společnost také pozitivně. Dividendy rostou, ziskovost také, cash flow umožňuje financovat výplatu dividend i provozní náklady. Samozřejmě bychom mohli pokračovat v uvádění dalších ekonomických údajů, ale je třeba nechat nějakou práci i pro potenciálního investora. Každý investor by měl zvážit, jestli vstup do této investice vyhovuje jeho vlastním kritériím z hlediska rizikovosti, časového horizontu, požadované návratnosti a dalším individuálním investičním kritériím. 

Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: Chuck CarnevaleVaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.