Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 03.02.2015

Data COT pro zlato – mýty a realita
Pokaždé, když analytici hodnotí cenový vývoj nějaké komodity, zabývají se tím, jaký je stav v poptávce, či v nabídce příslušné komodity. Podle zákona nabídky a poptávky se pak snaží usoudit, jestli cena komodity spíš poroste, nebo bude spíš klesat. 
 
V analýzách se obvykle nesetkáváme s posuzováním vlivu spekulativního kapitálu a přitom spekulativní kapitál je to, co vyvolává pohyb ceny. Toto opomenutí, případně nepochopení role, kterou hraje spekulativní kapitál je příčinou častého selhávání ekonomických předpovědí spojených s očekáváním cenového vývoje na příslušné komoditě. 
 
Například zlato. Po většinu času slyšíme od držitelů fyzického zlata průpovídky o „zkorumpovaném trhu s papírovým zlatem na Comexu“. Někdy říkají místo Comex „Crimex“. Na druhé straně, když cena papírového zlata roste tak si nikdo nestěžuje a pomlouvaný „Crimex“ je náhle čistý jak slovo boží. Nicméně v posledním období cena zlata víceméně neroste a Comex stále požívá pověst „doupěte lupičů“ a „žumpy nepravosti“, která musí dostat za vyučenou, nejlépe od některé nové zahraniční burzy, které vyrůstají jak houby v lese. 
 
Všichni tito stěžovatelé s inteligencí houpacího koně zřejmě nejsou sto pochopit, že právě spekulativní poptávka na „papírových“ trzích má veliký vliv na trhy s „fyzickými“ komoditami! Můžeme to vidět denně na trhu s živým hovězím a vepřovým, kde se objevují nákupní prodejní špičky na „papírovém trhu“ ještě PŘEDTÍM, než reaguje „trh s penězi“. Nejprve se pohne trh s futures a teprve poté reaguje trh s vypořádáním v penězích. 
 
Důvod pro toto chování trhu je jednoduchý. Producenti a obchodníci s „fyzickou“ dodávkou se nejprve „zajistí“ (hedgers) na derivátovém trhu a teprve poté provedou obchodní akci na „fyzickém“ trhu. Toto chování jim dovoluje vybrat si vhodnou zajišťovací cenu ještě předtím, než vstoupí na trh, který pak může být ovlivněn právě probíhajícím obchodem. Poté, co úvodní prodeje, či nákupy posunou cenu dostatečně daleko, se na scéně objevují „komerční“ obchodníci, kteří spouští své spekulativní obchody, tato aktivita pak vyústí v aktivaci nejrůznějších cenových indikátorů, které vytvoří nákupní/prodejní signály na které pak reaguje třída obchodníků „spekulanti“. 
 
Je důležité porozumět principu zajištění, protože ten je velmi důležitý. Hlavním účelem futures trhů je sloužit jako místo, kde komerční entity, producenti a uživatele uzavírají obchody s příslušnou komoditou. Producenti zde nakupují cenu a prodávají riziko do rukou spekulantů, kteří doufají, že na nákupu rizika vydělají. Je to stejná aktivita, jako když někdo zaplatí pojišťovně za to, že si pojišťovna koupí riziko, že když mu shoří dům, tak to pojišťovna zaplatí. Nebo je to stejné, jako když motorista prodá za určitou cenu pojišťovně riziko, že nabourá. 
 
HEDGERS (zajišťovatelé) spoléhají na tuto spekulativní aktivitu – přinejmenším ti dobří. Ti špatní občas zapomínají, že jsou HEDGERS a mění se na spekulanty. Obvykle to končí špatně. Moudří spekulanti rozeznávají tyto aktivity komerčního zajištění a je to pro ně známkou toho, že na trh přichází nákupy, nebo prodeje. To jim umožňuje přiměřeně reagovat.
 
Sledování aktivity spekulantů nám dává představu o SENTIMENTU trhu a sentiment je to, co hýbe trhy. Tím se dostáváme k sentimentu na trhu se zlatem.
 
Následující dva grafy to ilustrují. Na prvním jsou „čisté pozice“ největší spekulativní síly, která hýbe dnešními trhy a to jsou hedžové fondy. Zároveň je v grafu vyjádřena cena zlata.

 
Graf 1. Rozdíl long a short pozic u kategorie Hedžové fondy
 

 
Je pozoruhodné, jak přesně sledují čisté spekulativní pozice kategorie spekulativních hedžových fondů cenu zlata. Když čisté pozice rostou, cena zlata roste. Když klesají, klesá i cena zlata. Tato závislost je naprosto zřejmá. Vůbec nezáleží na tom, co zrovna „prohnilý zlatý kartel“ provádí. Dokud hedžové fondy nakupují, cena zlata roste. Když s nákupy přestanou, cena zlata padá.
 
V následujícím grafu jsou čisté pozice rozděleny na nákupní a prodejní pozice. Vidíme prudký růst nákupních pozic (modrá čára) a její růst podporuje růst ceny zlata. 
 
Vidíme jasně, že současný prudký růst longových pozic vytváří sentiment, který je pozitivní pro růst ceny zlata. Je to důsledek spekulativní aktivity nakupujících hedžových fondů. Zlato reaguje na tyto nákupy a – jaké překvapení – cena zlata reaguje růstem. Cena následuje tok peněz.
 
Na následujícím grafu se můžeme podívat na další podrobnosti. Zde je vyjádřen celkový počet dlouhý pozic všech tří sledovaných tříd investorů. (1) hedžových fondů (2) ostatní velcí investoři, jako jsou obchodníci na sále, obchodníci neregistrovaní v CTA (Commodity Trading Advisors) a CPO (Commodity Pool Operators) a také velcí privátní investoři (3) malí investoři a investorská veřejnost. Zároveň je v grafu zobrazen také celkový počet krátkých pozic (zelená čára). Srovnáním těchto celkových obchodů můžeme také dojít k názoru na to, jakým směrem se vyvíjí spekulativní tlak.

 
Graf 2 Počet long a short pozic u všech tří kategorií obchodníků
 

 
Na dalším grafu je opět dobře vidět pozoruhodné vzepětí v celkových dlouhých pozicích držených spekulanty. Na začátku nového roku se spekulanti vrhli na zlato. Není to nic zvláštního, protože to samé dělají prakticky každý rok. Nicméně během posledního měsíce vzrostl počet nově otevřených dlouhých pozic o 70 000. 

 
Graf 3 Celkový počet long pozic u všech kategorií
 

 
Nyní se zaměříme na cenu zlata a porovnáme ji s cenou v minulosti, když počet celkových dlouhých pozic byl na stejných úrovních. Když se v minulosti pohyboval počet long pozic na současných úrovních, tak se cena zlata pohybovala okolo úrovně 1700 USD za unci. To je poněkud znepokojující pro investory, kteří by chtěli spekulovat na růst ceny zlata. Vidíme, že velmi velké množství účastníků trhu chce prodávat zlato. Jinak si totiž nelze vyložit, proč nejsou spekulující na růst při takovém objemů obchodních příkazů schopni vytáhnout cenu někam k hodnotám okolo 1700 USD, podobně jako tomu bylo koncem roku 2012.

 
Graf 4 Celkový počet long a short pozic u všech kategorií
 
 
 
Tady máme důvod. Nahoře je stejný graf, ale nyní zde máme zeleně vyznačen celkový počet short pozic držených všemi třemi kategoriemi obchodníků. 
 
Nyní se opět podíváme do grafu č. 2. Když se do problému ponoříme o něco víc, tak vidíme, že krátké pozice jsou v posledním roce relativně velmi vysoké oproti roku 2012. K zdůraznění jsou do grafu zakresleny vodorovné čáry, na jejichž koncích si můžeme odečíst, jaké byly velikosti long a short pozic v minulém období. Když byla naposledy velikost long obchodů stejná jako nyní, tak počet short pozic byl mnohem nižší, než je tomu nyní. Když se podíváme na hodnotu short obchodů tak dokonce vidíme, že počet short pozic byl blízko lokálního minima (v místě zvýrazněném svislou čarou). I když se to z grafu hůře odečítá, tak v současném období je v trhu zhruba o 50000 víc short pozic, než drželi spekulující ze stejné kategorie obchodníků v období, kdy byla cena zlata na 1700 USD 
 
Když se vrátíme ke grafu č. 1, tak nyní možná víc rozumíme tomu proč vzepětí v počtu dlouhých pozic u skupiny hedžových fondů nevede k takovému růstu ceny zlata, jakou bychom předpokládali. Když se podíváme vlevo a odečteme si, kde se nacházela cena zlata při stejném počtu současných long pozic, tak vidíme opět, že cena zlata tehdy byla mnohem výš. 
 
Tyto úvahy neměly za úkol čtenáře znudit, ale spíš měly ukázat jaká je vnitřní struktura trhu. I když se v poslední době objevilo v trhu mnoho nových long pozic, je evidentní, že je v trhu mnohem větší množství spekulantů se short pozicemi. Růstový sentiment není tak veliký a spekulující na růst musí čelit většímu počtu spekulujících na pokles, než tomu bylo před dvěma lety. Spekulující na růst čelí silnější resistenci a než se cena vydá vzhůru, musí spekulanti na růst odkoupit většinu pozic na pokles. 
 
Pokaždé, když budete číst divoké a konspirační teorie o manipulovaném trhu se zlatem, které přichází od lidí, kteří nemají představu, jak funguje trh, vzpomeňte si na tyto grafy a na to, co se z nich dá vyčíst. Zůstávejte nad věcí a držte své emoce na uzdě. Pokud budete umět číst trh, nemůžete se splést. Když budete naslouchat divokým teoriím a zaručeným tipům budete z toho mít jen bolení hlavy. 
 
 
Redakce: www.akcieatrhy.cz¨
Zdroj: Dan Norcini
 Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.