Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 28.08.2014

Deset let dlouhá konsolidace na INDU. Přichází průraz vzhůru? Část první.Dnes jsme se měli zabývat dlouhodobými akciovými grafy, ale vzhledem k poslednímu vývoji na trhu jsem usoudil, že by nebylo marné pohled proložit některými krátkodobějšími grafy. Vypadá to, že nálada na trhu je taková, že mnozí očekávají buď krátkodobou korekci o 10 až 15 % předtím, než se trh vydá vzhůru. Další skupina očekává, že by se tato očekávaná korekce mohla zvrhnout do dlouhodobého klesajícího trendu. Obojí je samozřejmě možné, nicméně existuje zde ještě jedna alternativa. Chtěl bych dnes ukázat několik grafů, které naznačují, že současná korekce je pravděpodobně za námi a nastupuje nový růstový trend. Nikdy to nemůžete vědět na 100 %, zda jsou vaše odhady budoucího vývoje správné. Abyste to zjistili, musíte se podívat zpět směrem do minulosti. Takže pojďme na to a můžeme začít s INDU.

Minulý pátek jsme na indexu Dow Jones Industrial Average označovaném DJI, nebo také INDU, měli inverzní formaci hlava a ramena (H&S). Po proražení čáry krku pak nastalo poměrně silné testování na základě negativních zpráv z Ukrajiny. Byl to divoký den s velikými cenovými pohyby. Čára krku byla řádně otestována z obou stran. Na následujícím dvouhodinovém grafu je vidět, jak vypadá cenový pohyb, který se označuje jako testování.
Tato malá inverzní otáčející formace H&S na uvedeném dvouhodinovém grafu nevypadá nijak mimořádně, pokud ji budeme posuzovat izolovaně. Když však tento vývoj dosadíme do celkového kontextu, třeba na denním grafu, může dostat zcela jiný význam. Tato malá inverzní formace může na větším časovém rámci představovat čtvrtý bod obratu na mnohem větší, rostoucí formaci nazývané rostoucí lichoběžník. V současné době o takovémto průběhu budoucího vývoje téměř nikdo z analytiků neuvažuje.

Mnoho z čtenářů si může říct, no a co? Další rostoucí lichoběžník. Co má být? V historických grafech lze nalézt opakovaně tuto formaci a vždy to znamenalo silný rostoucí trh, podobný jako je ten současný od roku 2009.

Když se podíváme na následující denní graf, můžeme porovnat vývoj na indikátorech RSI, Stoch a MACD v bodech obratu 2 a 4. Označený vývoj je označen svislými čárkovanými fialovými čarami. Červená kolečka označují, jakým způsobem přešel rostoucí lichoběžník do mnohem větší struktury rostoucího lichoběžníku, když selhal ve snaze dojít k horní a spodní trendové čáře. Při zakreslování formace do grafu v reálném čase by spodní a horní trendové čáry byly posazeny na horní a spodní průběh cenové akce. Podobným způsobem často přechází menší trojúhelníková struktura do mnohem větší trojúhelníkové struktury. Původní výklad menší rostoucí lichoběžníkové struktury byl správný, jen došlo k tomu, že se původní vývoj změnil do mnohem větší lichoběžníkové struktury. Je to stejná formace, pouze je větší. Dochází k tomu poměrně často, stejně jako u trojúhelníků. Povšimněme si, že spodní trendová čára rostoucího lichoběžníku leží na doteku s 200 denním klouzavým průměrem.
Nyní se podívejme na týdenní graf INDU od roku 2011. Můžeme vidět, že rostoucí lichoběžník není nic extra výjimečného. Můžeme si povšimnout, že cenová formace není dokončená do té doby, než cena prorazí vzhůru. Malá inverzní formace H&S z krátkodobého grafu nám může poskytnout představu, že ve hře je možná pohyb k závěrečné růstové fázi větší formace. Je také docela možné, že vznikne pátý a šestý bod obratu, než se větší formace úplně vyvine. Na nás pouze zůstává snaha sledovat cenovou akci. Příkaz stop by měl být umístěn někde pod 4 bodem obratu, pokud by se tato spekulace ukázala nesprávnou. Na grafu je také vidět, jak indikátor RSI na úrovni 50 podpíral v průběhu minulého roku vývoj cenové akce (červené šipky).
Pokud jde o trhy, tak je možný průběh budoucího vývoje vším. Je důležité vědět, jak trh vypadal v okamžiku, kdy jsme dostali nápad a jak vypadal z hlediska širší perspektivy. Na následujícím týdenním grafu se vrátíme zpět až do roku 2007, abychom si ukázali pěkně vykreslenou formaci H&S, která vedla až ke krachu trhu. Bylo to jasné jak facka, když se na to díváme z dnešního odstupu. V té době si však jen velmi málo obchodníků uvědomovalo důsledky tohoto vývoje. V té době bylo z probíhající cenové formace poměrně jasné, že trh vytváří svůj vrchol. Co však nebylo zřejmé, že se trh následně zcela zřítí. V té době jsme viděli pouze to, že je ve hře vytvoření vrcholu po růstu od roku 2002 a že se trh obrací. Když se podíváme dál do roku 2009, tak opět vidíme krásnou inverzní formaci hlava a ramena (H&S). Zajímavé je, že inverzní H&S z roku 2009 je stejně veliká, jako vrcholová H&S z roku 2007. Jediný rozdíl je v tom, že formace z roku 2007 se vytvářela déle. Velikosti obou formací jsou však stejné.

Velmi mnoho analytiků vyhodnocuje současný rostoucí lichoběžník jako otáčející formaci, což by byla pravda v případě, že by cena důrazně prorazila spodní trendovou čáru rostoucího lichoběžníku. Já se domnívám, že zde jde stále o růstový scénář. V průběhu své profesionální dráhy jsem již viděl mnoho růstových lichoběžníků a lze se na ně dívat, tím způsobem, že zde dochází k permanentní korekci, která však nemá sílu zvrátit růstový vývoj. Tento růstový scénář budu preferovat tak dlouho, dokud ho následný vývoj průkazně nevyvrátí. Ještě jedna skutečnost je na následujícím grafu zcela evidentní. Cena od roku 2009 neustále vytváří vyšší maxima a vyšší minima, což je naprosto základní definice rostoucího trendu.

Následuje pohled na dlouhodobý měsíční graf INDU, na kterém je vidět rostoucí lichoběžník vytvářený mezi roky 2002 a 2007. Tato cenová formace byla vytvořena v polovině rostoucího trendu z hlediska ceny i z hlediska času. Bude se historie opakovat?


Poslední graf, který si dnes ukážeme je INDU se zaměřením na hledání poklesů. Ve spodní části gramu máme dva různé obchodní objemy. Horní (zelený) je růstový objem vůči klesajícímu objemu a ten není předmětem našeho zájmu. Tím je spodní (červený) klesající objem vůči rostoucímu objemu. Zde máme vyznačeny dvě úrovně (čárkované čáry). Jednu na úrovni 8,5 druhou na úrovni 3,35. Před několika týdny se propadl INDU o 300 bodů, což vypadalo jako začátek veliké korekce. Podívejte se, jak červená objemová čára vylétla k úrovni 8,5. To indikovalo možné minimum. Po dalších čtyřech dnech přišla další kapitulace vyjádřená objemovou čarou končící na úrovni 3,35. Tyto dvě kapitulační objemové čáry nám dávají představu, že se zde možná vytváří významné minimum. Jak můžeme vidět po několika dnech, nové minimum bylo opravdu vytvořeno. Když si to srovnáme, tak malá inverzní formace H&S na dvouhodinovém grafu možná tvoří čtvrtý bod obratu na rostoucím lichoběžníku v denním grafu. Celé je to podpořeno sledováním objemů. Z mého pohledu a z pohledu grafologie to dává smysl.


Příště se podíváme na COMPQ, BTX a SOX.


redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: RambusChartology
Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.