Akcieatrhy  >  Investice  >  Dluhopisy  >  Dluhopisy a měny očekávají růst úrokových sazeb. Část druhá, závěrečná.
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 19.08.2015

Dluhopisy a měny očekávají růst úrokových sazeb. Část druhá, závěrečná.
Graf: Výnosy vládních dluhopisů zamířily vzhůru navzdory malé pravděpodobnosti, že FED v tomto roce zvýší sazby.
 

 
Ve svém projevu na setkání centrálních bankéřů na Univerzitě v Oxfordu zopakoval stínový šéf FEDu Stanley Fischer, že FED v tomto roce zvýší poprvé po devíti letech úrokové sazby. Nezmínil sice přímo načasování tohoto kroku, ale naznačil, že Federální banka by měla reagovat v předstihu před inflační křivkou, protože než se projeví účinky monetární politiky, trvá to obvykle určitou dobu.
 
„Něměli bychom čekat se zahájením úpravy úrokové politiky do doby, až ekonomika dosáhne stanovených cílů. Kvůli minimalizaci překvapení a s cílem snížit nezbytnou doprovodnou tržní i politickou volatilitu, je nezbytné, abychom komunikovali naši strategii čistě a transparentně,“ prohlásil Fisher.
 
Guvernérka FEDu Janet Yellen zopakovala 15. června 2015 na pravidelném vystoupení v Kongresu již potřetí, že ekonomické podmínky jsou příznivé pro zvýšení federálních sazeb ke konci roku. Yellenová prohlásila, že potíže ekonomiky v prvním čtvrtletí byly způsobeny přechodnými faktory, včetně neobvyklého zimního počasí a pracovními nepokoji v přístavech na západním pobřeží. Nicméně „pokud se bude ekonomika vyvíjet v souladu s předpoklady, nastane situace, kdy bude z ekonomického hlediska v určitém momentě vhodné zvýšit základní úrokovou sazbu a zahájit návrat k normalizaci monetární politiky,“ prohlásila Yellenová. Aby zdůraznila svůj postoj, ještě uvedla: „Pokud budeme se zvyšováním sazeb čekat příliš dlouho, mohlo by to znamenat, že další růst sazeb by musel být příjímán rychlejším tempem. Včasné zahájení zvyšování úrokové míry nám může poskytnout příznivější načasování dalšího růstu úrokových sazeb.“
 
Riziko, že sazby budou zvyšovány příliš pozdě, ukazuje na riziko vzniku nezvládnutelných bublin na americkém akciovém trhu. Šéf FEDu v St Louis, James Bullard ve vysílání radia Bloomberg varoval, že „prodluhování současného stavu je recept na vznik cenových bublin, které mohou přinést spoustu potíží. Bublina na trhu s nemovitostmi měla během minulých 15 let devastující vliv na americkou ekonomiku.“ Hlavním Bullardovým důvodem pro zvýšení sazeb v tomto roce je: „Musíme vykročit, pokud se nám k tomu vyskytne příležitost. Ekonomika se vrací zpět do normálu, ale naše měnová politika je stále nastavena na mimořádné události.“ Problémem holubičího FEDu Yellenové a předtím Bernankeho však zůstává, že ztratil důvěryhodnost a nikdo jim nevěří. A to dokonce i v případě, že mluví pravdu.
 
Také šéf Bank of England naznačil růst úrokových sazeb. Možná nejjasnějším signálem, že FED neblafuje a myslí to se zvyšováním úrokových sazeb vážně přišel z překvapivého komentáře guvernéra BoE, Marka Carneyho ze 14 června 2015, když prohlásil, že čas pro začátek zvyšování úrokových sazeb se přibližuje navzdory tomu, že inflace ve Velké Británii se pohybuje okolo nuly a úroveň zaměstnanosti se poprvé za dva roky během posledních tří měsíců neočekávaně snížila. Podobně jako FED, držela BoE základní úrokovou sazbu na rekordně nízkých úrovních (0,50 %) po více než šest let. Nyní to však vypadá, že obě centrální banky začnou jednat a vyhoví tak požadavku BIS na začátek zvyšování sazeb během následujícího období.
 
Ve svém projevu k britským zákonodárcům 14. června prohlásil Carney, že domácnosti by se měly začít připravovat na příchod vyšších úrokových sazeb. „Doba, ve které dojde k počátečnímu zvýšení úrokových sazeb, se blíží v souladu se zvyšující se výkonností ekonomiky,“ řekl Carney finančnímu výboru Parlamentu. Toto jestřábí prohlášení neočekáváno a přistihlo měnové trhy zcela nepřipravené. Carney poukázal na výkonnost ekonomiky, protože ekonomika Velké Británie byla v minulém roce nejrychleji rostoucí ekonomikou rozvinutého světa. Nezaměstnanost se rekordně snížila a platy zaměstnanců rostly. Nicméně Carney také prohlásil, že růst úrokových sazeb bude v uměřeném tempu a bude mít jen limitovaný dosah. To obvykle znamená, že b úrokové sazby neměly růst výš než na 5 %, což je jejich obvyklá výše v období mezi krizemi. „Domnívám se, že zde existuje veliké množství vlivů, které budou působit na výši nových úrokových sazeb, a lze předpokládat, že během následujících tří let se budou nacházet na nižší úrovni, než tomu bylo v minulosti,“ prohlásil Carney.

 
Graf: Futures ochodníci v Londýně odhadují, že BoE zvýší do konce roku sazby na 0,75 %.
 

 
Odcházející člen bankovní rady BoE, Davis Miler, který má pověst jako holubice prohlásil, že v poslední době byla nálada pro zvyšování základní úrokové míry největší od jeho zvolení do rady v roce 2009. Další člen rady také naznačuje, že by byl ochoten brzo začít zvyšovat sazby. Miles prohlašuje „čekat se zahájením mírného zvyšování sazeb příliš dlouho by byla veliká chyba“. Zdůrazňuje také, že prudkému růstu základních úrokových sazeb je také třeba se vyhnout. „Vzhledem k tomu, že mnoho negativních důsledků krize roku 2008 již doznívá, se domnívám, že brzké zahájení zvyšování úrokové sazby centrální bankou je na místě. Nedomnívám se, že zahájení zvyšování úrokových sazeb je nějakým větším nebezpečím pro ekonomiku, nebo riziko pro zastavení ekonomického růstu a návrat k slabému růstu, pád do deflace, případně povzbuzení rizikového chování,“ dodává Miler.
 
V Londýně jsou obchodníci s dluhopisy spokojeni a zahrnují pravděpodobnost, že BoE začne se zvyšováním sazeb do svých sazeb Libor. Lze předpokládat, že BoE v září zvýší základní úrokovou sazbu o 12,5 bazických bodů na 0,625 % a další zvýšení o 12,5 bazických bodů na 0,75 % nastane v prosinci 2015. Výnos desetiletých britských Giltů se zvýši a pohybuje se v mezích od 1,95 % až po 2,20 %. To je zvýšení o 60 bazických bodů z dubnové úrovně. Znamená to, že uvažované zvýšení základní úrokové sazby na úroveň okolo 1 % je již plně započítáno do ceny dluhopisů.
 
V současné době klade BoE při svém rozhodování ozhledně začátku zvyšování sazeb mnohem větší důraz na zaměstnanecké příjmy. Tříměsíční klouzavý průměr týdenních příjmů všetně bonusů vzrostl v porovnání se stejným obdobím minulého roku o 3,2 %. Oproti dubnu je to růst o 2,7 %. Je to největší nárůst zaměstnaneckých příjmů od dubna 2010. Při vyloučení bonusů narostly příjmy o 2,8 %, to je nejvyšší nárůst za posledních šest let.

 
Graf: Britská libra vůči euru dosáhla 7 letého maxima v důsledku pozitivního rozdílu v úrokových sazbách.
 

 
Dalším důvodem proč by mohl ministr financí Velké Británie dát zelenou pro začátek zvyšování úrokové míry je zdravý nemovitostní trh na celém území Spojeného království. Sdružení poskytovatelů hypoték, které sdružuje největší banky, developery a velké poskytovatele hypoték uvádí, že počet hypoték v červnu v porovnání s květnem se zvýšil o 29 % a dosáhl výše 20,5 miliardy liber. To jenvyšší úroveň od června roku 2008. Je to také o 15 % vyšší úroveň oproti stejnému období minulého roku. Podle Národního statistického úřadu dosahuje průměrná výše nemovitosti hodnoty 274 tisíc liber, to jej o 57 tisíc vyšší hodnota než minulé maximum z května 2008, tedy těsně před začátkem finanční krize. Celostátně jsou ceny domů ve Velké Británii o 5,7 % výš, než byly v květnu minulého roku. Ceny domů v Severním Irsku rostly v minulém roce dvakrát rychleji, než ve zbytku Británie. 
 
Ve svém projevu v Londýně, David Miles zopakoval, že Cena za rychlé zvyšování úrokových sazeb ve Velké Británii by mohla být vysoká, protože většina domácností má hypotéky s proměnlivou výší úroků a mnoho domácností by se mohla dostat do potíží v případě rychlého a vysokého zvýšení pravidelných měsíčních plateb. Vzhledem k tomu, je první mírné zvýšení základní úrokové sazby správným krokem, uzavřel Miles. V následku toho britská libra vylétla oproti euru na 7 a půl leté maximum, když tak reagovala na jestřábí prohlášení Milese a guvernéra BoE, Carneyho. Po otevření trhů 16. června vylétl kurz libry k euru z úrovně 1,395 na úroveň na 1,43. Výnos jednoletých britských vládních dluhopisů vzrostl o 80 bazických bodů nad úroveň německých jednoletých vládních schatz. To bylo o 22 bazických bodů výš, než v březnu 2014. Tento malý posun v úrovni úkokových rozdílů měl veliký dopad na měnový kurz. Hlavní nebezpečí pro další britský vývoj představuje výše inflace, která je zatím hluboko pod inflačním cílem BoE na úrovni okolo 2 %. Květnová inflace na úrovni 0,1 %, červnová na 0 % poskytuje skeptikům munici pro jejich názor, že BoE v nejbližší době úrokové sazby zvyšovat nezačne.
 
Představitel FEDu vidí výši základních úrokových sazeb na úrovni mezi 3,25 až 4 %. Měli by se investoři do dluhopisů obávat utužení měnové politiky v následujícím období? „Začneme s malým krokem a pak s dalším a budeme pokračovat,“ varoval 1. června vicepresident FEDu Stanley Fischer. Dodal ještě, že „pro investory a ekonomy je zavádějící klást takový důraz na to, kdy začne zvyšování základní úrokové sazby. Mnohem zásadnější je podívat se na to, kde je úroková míra teď a kde bude během následujících několika let.“ Fisher odhaduje, že během tří až čtyř let se základní federální úroková míra dostane na 3,25 a 4 %.
 
Když se podíváme zpět do historie na období mezi březnem 2004 a červnem 2006, můžeme se zaměřit na to, jak probíhalo zvyšování sazeb FEDem z téměř úrovně 1 % o 425 bazických bodů výš. To by nám mohlo poskytnout představu, jak se bude vyvíjet výnos desetiletých vládních dluhopisů USA v následujícím období, pokud guvernérka FEDu Yellenová opravdu odstartuje mini zvyšování základní úrokové sazby. Když naposledy FED začal v roce 2004 zvyšovat po malých krůčcích sazby, vládl mu Alan Greenspan. Z jeho období zvýšoval FED 14 krát za sebou základní úrokovou sazbu po krocích 0,25 % a základní úroková sazba se tak zvýšila z původního 1 % až na 4,50 %, těsně předtím, než se „Mistr“ odebral do důchodu. Jeho chráněnec „Bublina“ Bernanke si chtěl vylepšit reputaci bijce s inflací a tak v červnu 2006 zvýšil federální sazby o třikrát větší hodnotu, tj. 75 bazických bodů, na úroveň 5,25 %. To bylo naposledy, kdy FED zbyšoval úrokové sazby.

 
Graf: V červnu 2004 začal FED se cyklem zvyšováním úrokových sazeb ze 45 letého minima 1 %
 

 
Nicméně celá historka začíná v květnu 2003, když Alan Greenspan s přezdívkou „Mistr“ zřítil trh s krátkodobými vládními dluhopisy, když poznamenal, že FED by mohl začít snižovat úrokové sazby směrm k nule a začít nakupovat dlouhodobé vládní dluhopisy ve snaze odvrátit možnost, že se ekonomika USA dostala do „deflační pasti“. Takže i Greenspan během své vlády pohrozil spuštěním „kvantitativního uvolňování – QE“. Výhružka kvantitativním uvolňováním poslala výnosy desetiletých vládních dluhopisů USA z dubnové úrovně roku 2003 ve výši 4 % na červnovou úroveň stejného roku ve výši 3,10 %.  „Nastalo to – z důvodů, které jsme nepředpokládali, ale kterých jsme se obávali – že tlak na krátkodobém dluhopisovém trhu poslal federální úrokovou míru směrem k nule, což však neznamená, že by FED již byl mimo hru a neměl páky na další měnové uvolňování,“ prohlásil Greenspan 21. května 2003. „I když krátkodobé dluhopisy se pohybují na úrovni výnosu 1,25 %, dlouhodobé dluhopisy jsou bezpečně nad touto úrovní. Stále máme schopnost, pokud by to bylo nezbytné, působit na výnosovou křivku, zvláště pokud by mělo jít o snížení výnosů dlouhodobých dluhopisů směrem dolů.“
 
Svého cíle by FED mohl dosáhnout nákupem vládních dluhopisů s dlouhou dobou splatnosti a zmrazením jejich výnosů – tj. QE. Nicméně o dva měsíce později, 15. června 2003 ve své výpovědi před komisí Kongresu, Greenspan převezl obchodníky s krátkodobými vládními dluhopisy, udělal obrat o 180° a oznámil, že FED nepřistoupí ke QE. „FED zůstává připraven provádět vysoce přizpůsobivou měnovou politiku tak dlouho, dokud vývoj ekonomiky nedosáhne uspokojivých výsledků. Máme dostatečný prostor pro případné dodatečné snižování základní úrokové sazby. Nicméně členové FEDu došli k závěru, že je velmi nepravděpodobné, že by FED přistoupil k takovým nekonvenčním krokům, jako je nákup vládních dluhopisů s cílem snížit jejich úrokové výnosy,“ prohlásil Greenspan. Po tomto prohlášení se okamžitě hlavní vládní dluhopis se splatností v květnu 2013 s výnosem 3,375 % propadl o dva body níž a jeho výnos se zvýšil o 23 bazických bodů na 3,95 %. Výnosy dluhopisů mířily stále výš a během srpna 2003 činil výnos desetiletého vládního dluhopisu 4,65 %, tedy vysoce nad minimimem z 5. června 2003, kdy jeho úroveň dosahovala 3,10 %.
 
V květnu 2004, jeden měsíc předtím, než FED začal zvyšovat základní úrokovou míru, vylétly výnosy desetiletých vládních dluhopisů USA na své maximum na úrovni 4,95 %. Růst těchto úrokových sazeb byl daleko napřed před akcí centrální banky. Zprávy z FEDu byly v té době stejné jako nyní, „držení úrokových sazeb okolo nuly po dlouhou dobu může způsobit problémy. Někteří členové bankovní rady se domnívají, že tato monetární politika povzbuzuje růst úvěru a přijímání nadměrného rizika (rozuměj růst cen akcií). Tento vývoj může zvýšit možnost a růst finanční a ekonomické nestability (rozuměj vznik bublin), takže utužení měnové politiky je nezbytné pro budoucnost.“ 
 
Když Greenspanův FED v červnu 2004 konečně zahájil zvyšování sazeb na 1,25 %, nacházely se výnosy desetiletých vládních dluhopisů USA na úrovni 4,65 %. Pro představitele FEDu té doby bylo překvapivé a matoucí, že výnosy těchto dluhopisů se propadly o 65 bazických bodů až na výnos 4 %. Propadaly se, i když FED v září 2004 zvýšil sazbu na 1,75 %. Po patnácti za sebou jdoucími zvýšeními federálních sazeb, které došly na 4,75 %, se desetileté vládní dluhopisy USA nacházely na úrovni výnosu 4,65 %. To je úroveň, na které se nacházely při zahájen zvyšování sazeb. Greenspan říkal této situaci „hlavolam“, protože výnos desetiletých vládních dluhopisů USA se změnil jen nepatrně na 4,65 %, zatímco FED zvýšil základní úrokovou sazbu o 350 bazických bodů. Hlavním poznatkem z této situace bylo, že výnosy slouhodobých dluhopisů vzrostly v důsledku očkávání zvášení sazeb ještě předtím, než FED přistoupil ke skutečnému zvyšování sazeb.
 
Čtěte dále: Dluhopisy a měny očekávají růst úrokových sazeb. Část první. 
 
Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: Gary Dorsch
 
 Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.