Akcieatrhy  >  Kurzy-men  >  Forex  >  Dozvuky MoneyExpo Trading 2015 – Rozhovor s Ludvíkem Turkem
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 27.04.2015

Dozvuky MoneyExpo Trading 2015 – Rozhovor s Ludvíkem Turkem 
Ludvík Turek je nepřehlédnutelnou osobností na Money Expo Trading. Letos poprvé nestál mezi tradery obchodujícími živě na pódiu před obecenstvem. Přišli jsme tak v pátek o jeho průpovídky a trefné komentáře. Není se proto čemu divit, že jeho sobotní přednáška o tom, jak využít cenové formace na DAXu a ropě, byla velmi navštívená. 
 
Ludvík Turek pomáhá každoročně také organizačnímu týmu MoneyExpo. Jeho zásluhou navštíví každým rokem nějaké eso (rozuměj traderská osobnost), které má renomé po celém světě. Stačí vzpomenout na loňské vystoupení legendy světového tradingu Joe DiNapoli. Letos přijal pozvání John Person, osobnost podobného kalibru. Tito tradeři přijíždějí do Prahy nejen kvůli MoneyExpu, ale také právě panu Turkovi, se kterým se osobně znají z jeho působení v Austrálii a USA.
 
Kromě toho, že sám úspěšně obchoduje, věnuje se také vzdělávací činnosti, vydává knížky o tradingu, provozuje úspěšné a žádané semináře a webináře, na kterých vysvětluje do sebemenších podrobností své obchodní metody a postupy. Zájemci o výuku se mohou přihlásit do jeho seminářů a začít na sobě pracovat. Jako jeden z mála, na svém facebookovém profilu uvádí vstupy a výstupy pro své obchody. Nejsou to dema, nebo fiktivní obchody. Vše pěkně tvrdě naživo a s reálnými penězi.
 
Pan Turek si vyšetřil čas a tak jsme si s ním mohli v průběhu výstavy popovídat.

 
Můžete popsat cestu tradera, kterou jste prošel?

Je to sice již moře let, ale měl jsem vývoj jako naprostá většina dnešních začínajících traderů. Chcete si přivydělat, chcete peníze a hledáte příležitosti k obchodování. Jste na začátku, nevíte nic a jdete k brokerovi, obrovská kancelář výhled na operu v Sydney, na vizitce doktorát z Harvardu, se vším vám pomůže, máte z toho oči navrch hlavy. Broker má zájem na tom, abyste obchodoval, ne vydělával, je to churning, po dvou měsících se proberete a 20 % peněz v loji. Začnete sám a zhlídnete se v indikátorech. Ty nefungují, hledáte vlastní cestu, začnete si hledat informace, semináře těch, kteří sami obchodují, a během doby tu a tam něco zafunguje.
 
Kdy jste přišel na to, že indikátory nefungují?

Pořád jsem doufal, že to není možné, že některý začne. Znám lidi, kteří je používají s nějakým úspěchem. Je to však dobré tak na začátek. Třeba například úplněk funguje. Na grafu mám vyznačený lunární cyklus a vidím, že to funguje. Je markantní rozdíl strategie buy and hold oproti strategii obchodování podle lunárního cyklu. Nicméně všechno je to otázka řízení peněz. Můžete mít libovolný obchodní systém s pravděpodobností půl na půl a do zisku ho doboucháte řízením peněz. Jsou ale podstatně lepší věci než indikátory.
 
Hodně obchodníků, například Joe DiNapoli, používá fibonacciho úrovně 0,382 % a 0,618 %, které jsou „vidět“ na první pohled. Proč používáte jiné hladiny a jak jste na ně přišel?
 
Nesedí mi, nejsou vhodné pro můj styl obchodování. Nepoužívám je. Když jsem zkoumal formace Gartley, je tam plno úhlů a hladin, ale pořád se mi motala před očima jedna hladina, tak jsem ji začal zkoušet i na jiné věci a zjistil jsem, že to funguje. Takže nyní mám své úrovně fibonacci, které používám, a které mnohem lépe vyhovují mému obchodování a tomu, co dělám. 
 
Jak dlouho to trvá, než člověk projde obdobím počátečního hledání a začne mít konzistentní ziskové obchody?

To je hodně individuální, ale pro většinu jsou to rok, dva i více. Když jsem začínal, chyběly informace, internet skoro nebyl, nebyly fóra, nebyly obchodní roomy. Záleží na povaze člověka, na času, který tomu věnuje, na jeho vývoji. Jak říkám, je to individuální. Tehdy jste se dostal maximálně k informacím typu, kup ČEZ a čekej. Když jste se chtěl něco dozvědět, tak jste musel vyhledávat lidi. Chodit na semináře. Musel jste sledovat trhy, dostat to do hlavy. Dnes naopak máte informací mraky a to je paradoxně ještě větší problém. Informační overload. Máte prostě těch informací tolik, že nevíte co s tím, nemáte jistotu.
 
Většina chodí do školy dvanáct let. Teprve od čtvrté třídy něco vědí. Za tu dobu se naučili, že pro zvládnutí předmětu nestačí přečíst první tři kapitoly. Že je to všechno mnohem složitější. U tradingu naopak obrazně stačí nastudovat první tři kapitoly pro metodu a pak s tímto stovky a tisíce hodiny na grafech a hledat souvislosti. Ale lidem to nestačí, mají pocit, že když to není složité, že to nemůže fungovat. Jsou tak naučení. Na burze je všechno obráceně, dostat se myšlením do systému, že trading jsou ztráty a zisky jsou výsledek, trvá půl roku minimum. I když někdo to nepochopí ani za několik let. 
 
Co s tím?
 
Začátečník naráží na to, že neví, jak si vybrat. Z informací i z lidí. Můžete sledovat někoho, kdo je dobrý a má štěstí, nebo pitomce, který má smůlu, ale co když ten dobrý má smůlu a ten pitomec štěstí?
 
Všichni dnes nabízí stejnou věc, nabízí live semináře, „zaručené metody“, brokeři zase výuku zdarma. K tomu sledujete webináře obchodníků, kteří jedou na demu a i když jsou 1200 v plusu, skončí 400 v mínusu. Něco je tu asi špatně. Nejlepší je to dělat s někým, komu to dlouhodobě jde v reálu a komu budu věřit. Určitě to nebude zadarmo, ale je to velmi smysluplná investice zejména pro začátečníka.    
 
Takže proto pořádáte semináře a vyučujete?
 
Lidi si založí obchodní účet, mají třeba své úspěšné firmy. Automaticky, ale mylně, si pak myslí, že tady jim to půjde stejně dobře. No, a když se po půl roce dostanou do průšvihu, přijdou ke mně. Je pravda, že trading je tvrdý byznys a většina to dlouhodobě nedá hlavně kvůli přístupu. 
 
Proto vedle tradingu vzdělávám, mentoruji a ukazuji, že to opravdu jde. Např. publikujeme hodně používaný přehled http://www.czechwealth.cz/market-profile-asistent o dlouhodobém vývoji na trzích, jak se chovají. Sledujeme čtyřicet nejpopulárnějších trhů, a pokud budete obchodovat ve směru toho, co říkáme, významně snížíte riziko. Nabízíme výukové semináře, kde vyučujeme moje obchodní postupy, které má každý možnost vidět živě na mém facebookovém profilu https://www.facebook.com/turekludvik?fref=ts. Vyvinuli jsme také unikátní software  http://www.czechwealth.cz/tradercop , který sleduje námi používané formace a tržní situace, na libovolných trzích a libovolných časových timeframech.
 
Má smysl učit děti? 

Naprosto! Říkat malým dětem, co je to kreditka, co je to RPSN atd. To myslím nikdo moc nedělá. Dělal jsem nedávno přednášku na střední škole - ekonomce v menším městě a bylo to úžasný. Měli veliký zájem. Ale vysoká škola obecně, tady jsem trochu skeptik. Hodně studentů z VŠ má svůj svět, žije v mamahotelu a motivace minimální. Škola je k ničemu nenutí a jen čekají, až dostanou papír pro vstup do korporátu. I když samozřejmě osobně znám řadu výjimek.
 
Ty přednášky mě baví a vrátí se vám to dvakrát, ale je to charita a nemůžete to dělat pořád. Když někde přednáším, tak nemůžu sedět před monitorem a obchodovat. I na charitu si musíte nejdřív vydělat.
 
Máte pověst bouřliváka a člověka, který si nebere servítky, ale v poslední době už jste se trochu zklidnil.
 
Opravdu? Mé okolí nic nepozoruje. Ale když to říkáte, tak asi je to i věkem. Už nejsem takový nervák jako v 18, už jsem se asi zklidnil. Když jsem nejlepší v tom, co dělám tak proč to neříct? Kdybych tvrdil, že umím rukama, tak to bych si nedovolil. Mám to hlavně z Austrálie. Tam buď máte sebevědomí, nebo nejste. Taky v Americe. V Čechách se to moc nenosí.
 
Když jsem se vrátil do Čech, tak jsem šel na pohovor a tam mi položili tehdy populární, jak je to dneska nevím, otázku: „Čeho byste chtěl za dva roky v naší firmě dosáhnout?“ Odpověděl jsem něco ve smyslu: „Za dva roky tady budu dělat ředitele a vy si budete hledat zaměstnání.“ Odpovědí byl zamyšlený výraz a: „My se vám ozveme.“
 
Je lepším předpokladem k obchodování, když je člověk svině? Jak jsou na tom tradeři s morálkou?
 
To jste mě zaskočil. Hm, všichni moji známí tradeři jsou hodný lidi. Nejsou to svině. Jsou to milí, hodní lidé. Stejně tak retailoví tradeři z Itálie, z Ameriky jsou milí, hodní a příjemní. Ze svého okolí, žádnou svini neznám.

Spíš musím být zabejčenej, zkoušet to tak dlouho dokud nevyhraju a chtít všechny informace. Taky jde o to, jak mi záleží na penězích, nemůže mi to být jedno.
 
Když o tom přemýšlím, tak pokud je člověk zaměstnanec, tak to je jiný styl. Jste v korporátu, kde spíš musíte ostatním šlapat po zádech, abyste se dostal nahoru. Když budete velká svině, budete tam dělat po čase ředitele. Takže tradera v korporátu si jako svini představit dovedu.
 
Proč nefungují ekonomické teorie?
 
Neřešil jsem to. Hodně lidí dělá value investing, ale není to moje parketa. Nesedí mi to. Studoval jsem to, ale neumím to využít. Každý říká něco jiného. Má diplom z Harvardu a říká, že ropa půjde nahoru, druhý má diplom ze Stanfordu a říká, že ropa půjde dolů. A teď si vyberte.
 
Jaký máte názor na roboty?
 
No, negativní. Vyrobit fungujícího robota dá hroznou práci, a když už ho máte vyrobeného, tak proč ho chcete prodávat a nezbohatnete na jeho fungování? Více než 95 % robotů nefunguje a jsou to jenom černé díry, které sypou peníze z prodeje vývojářům, ale lidem, kteří si ho koupí, ve finále prodělávají. Nehledě na to, že stačí rok a podmínky na trhu se změní natolik, že přestane fungovat i to, co do té doby jakžtakž chodilo.

 Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.