Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 24.09.2014

Edisonovy sny v troskáchVynález žárovky se datuje někdy do začátků 19. století, ovšem tehdy šlo o velmi hrubou a nepraktickou věc. V následujících, téměř 80 letech, přispělo nejméně 20 dalších vynálezců k jejímu zlepšení, ale až v roce 1880 přišel Thomas Edison. Ten ji upravil do podoby s tehdy zázračnou svítivostí a výdrží vynikajících 1200 hodin. Jeho produkt tak nabídl první skutečné využití v praxi a přijala ho tak i široká veřejnost. Z tohoto důvodu si přisvojil veškeré zásluhy, i přesto, že se na „párty“ dostavil až o několik dekád později. 
 
Přibližně 130 let po registraci Edisonova patentu má žárovka neměnnou konstrukci. Vlákno uvnitř skleněné baňky a to celé se závitem. A po všechny ty roky dělá stále to samé. Poskytuje čisté, kvalitní světlo (ve srovnání se svícny a lucernami 19. století) v milionech domácností a kanceláří. 
 
V dnešní době je však již žárovka překonána, a v tomto mnoha miliardovém odvětví co nevidět dojde k nevyhnutelným změnám.
 
Konec díky neefektivnosti
 
Žárovka je tak jednoduše efektivní, až je paradoxně neefektivní. Na pochopení je to také velmi prosté, vlákno se elektrickým proudem zahřívá natolik, že horký kov začne svítit.
 
A zde přichází problém: jen asi 10% energie dodané žárovce se využije pro svícení, zbytek se pak projeví jako obvykle nevyužitelné teplo.
 
To je problém pro domácnosti, kanceláře a jiné poplatníky, avšak i pro samotné výrobce elektřiny. Zvláště v době, kdy všichni hledí na řeči okolo nedostatku paliv, rychle rostoucí poptávku po energiích i na situaci se životním prostředím. Je pak pochopitelné, že takovéto plýtvání je nežádoucí i z jejich strany.
 
Vlády jednotlivých zemí nejen souhlasí se zástupci energetického průmyslu, také však mají moc podat jim pomocnou ruku, a přesně to dělají. V roce 2013, se tak v USA stalo nelegálním dovážení a vyrábění 75 až 100 wattových žárovek, 40 a 60 wattové pak byly na tento seznam přidány v lednu tohoto roku. Vláda USA samozřejmě není jediná, která aktivně omezuje žárovky. Evropská unie, Kanada, Brazílie, Austrálie, a dokonce i Čína jsou mezi těmi zeměmi, které mají program nutící uživatele k přechodu na alternativní technologie.
 
Pro domácnosti to znamená především přechod na kompaktní zářivky (CFL), nebo nejnověji také světelné diody (LED).
 
Spirálovité CFL zářivky obsahují argon a páry rtuti, jsou také mnohem efektivnější než klasické žárovky. Vždy když elektrický proud prochází parami, je produkováno UV záření. To se pak mění na viditelné světlo při průchodu luminiscenční vrstvou na vnitřní straně zářivky. A to vše zhruba za čtvrtinové energetické náklady běžné žárovky při stejné úrovni světla. 
 
Oproti tomu LED diody používají mnohem zajímavější í způsob. Jsou vyrobeny z materiálů, jako je třeba Indium nebo nitrid Gallia. Proud pak prochází polovodiči a energie se uvolní ve formě fotonů, což je po fyzikální stránce nejzákladnější jednotka světla, to znamená, že světlo je zde ekvivalentem jednotlivých elektronů. Tento proces vytváří minimum tepla, materiály jeví minimální opotřebení a nabízí nepoměrně delší dobu svítivosti oproti svým konkurentům.
 
Srovnání alternativ
 
Právě teď jsou diodová světla velmi drahá na výrobu. To proto, že celé světlo není jen jedna dioda, ale soustava mnoha diod, každá o velikosti špendlíkové hlavičky, poskládaných v síti a protkané řadiči a regulátory dodávané elektřiny.
 
V přímém srovnání s CFL a běžnými žárovkami, LED vychází jako jasný vítěz na provozní náklady. Ale i přes miliony prodaných kusů do domácností a zástaveb stále zaostává, právě kvůli vysokým výrobním nákladům. 
 

 
Nicméně, s výdrží přes 25 000 hodin, se výhody ve srovnání s ostatními zdají jasnější:  


 
Dále je pak očividné, že produkce stejného množství lumenů (což je míra viditelného světla vyzařovaného ze zdroje) je u obou, jak CFL tak i LED, shodná a mnohem ekonomičtější než u klasických žárovek. 
 
V situaci kdy vám svítí žárovka v domácnosti třeba jen 3 hodiny z celého dne je ekonomická výhodnost vidět až po více než 23 letech, avšak umístíme-li alternativní zdroje do průmyslů a obchodních center, kde svítí 24 hodin denně stovky světel, jdou úspory rychle nahoru. 
 
Proč jsem ale tak plni optimismu, když ve srovnání LED s CFL je výhoda vidět až po tisících hodinách? 
 
První rozdíl se týká životního prostředí. CFL zářivky obsahují páry rtuti, což je vysoce toxický kov, tato nevýhoda pak zatěžuje životní prostředí, stejně jako představuje zdravotní rizika. Rozbijte jednu a můžete si na ruce nasadit ceduli BIOHAZARD. Tím pádem zde rostou náklady na recyklaci právě těchto druhů odpadů, které se pomalu ale jistě přesunou na spotřebitele, pokud právní ochrana životního prostředí půjde stávající cestou.  
 
Dále pak v jejich životnosti. Již nyní jsou diody o 25% výhodnější než zářivky, oproti klasickým žárovkám je pak číslo mnohem větší. Když tedy přijde na cenu, vyhrávají LED diody na celé čáře. Jediný způsob, kdy firmy nevolí tuto strategii je, pokud chtějí omezit počáteční náklady. Řeší tuto situaci tak, že nakoupí tisíce žárovek za minimální cenu do zásoby, což z počátku vyjde finančně lépe než instalace drahých, ale ekonomických, diod. Smutné je, že mnoho firem stále volí tento způsob.
 
Nicméně pořizovací náklady LED světel rychle klesají a budou i nadále. V roce 2011 stálo diodové světlo ekvivalentní 60- wattové žárovce přibližně 40 dolarů. V roce 2012 se cena již dostala na 20 dolarů, dnes pak stojí méně než 10 dolarů.  
 
To je dáno neuvěřitelným zvýšením výrobního objemu a stále rostoucí konkurencí mezi výrobci i obchodníky. Někteří průmysloví analytici vidí pokles ceny přibližně na 5 dolarů za kus již v blízké budoucnosti. 
 
A ceny by mohli jít ještě níž, pokud se výrobcům podaří plánovaný průlom v nákladech. Speciálně totiž plánují změnu platforem, na které jsou diody vystavěny. Ty se dnes stavějí na povrchu z oxidu hlinitého, ovšem výrobci se snaží uvést v praxi podklady z křemíku, které by podstatně redukovali chyby a vady při výrobě. To vše by srazilo výrobní cenu takovýchto světel ještě o něco níže.
 
Jak ceny klesají, a pokud se zákony o životním prostředí zaměří na problémy se rtutí, budou již veškeré výhody na straně LED světel. 
 
Inflexní bod
 
To vše značí příchod éry LED světel. Podle průzkumů IHS porostou dodávky takovýchto zařízení po celém trhu až o 40% každý rok, a to až do roku 2020. 


 
V roce 2011 se velikost trhu s osvětlovací technikou spočítala na přibližně 96 miliard dolarů, přičemž LED diody zahrnovaly 12% tohoto množství. Do roku 2020 společnost McKinsey & Company odhaduje velikost trhu na 136 miliard dolarů a zastoupení LED diod na 63%.
 
U LED světel se nám již řadu let formují trendy a nyní je čas zakročit. A jak by měl podle nás investor jednat? Určitě ne se zavázanýma očima a nehodnotit celý sektor jen z letmých pohledů na ETF, protože ne všichni zde porostou.
 
Někteří pravděpodobně vyšachují své vlastní CFL a žárovky z trhu, jako například GE a Phillips. Další se dostanou s produkcí tak daleko, že stanový riskantní marže tak, aby buď padli anebo rostli, tak jako Cree. A někteří budou mít dost starostí se svými vlastními akciemi.

Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: Adam Crawford 
 Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.