Akcieatrhy  >  Akcie  >  Etf-etn  >  ETF populárně naučně
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 01.06.2015

ETF populárně naučně


 
  
ETF je zkratkou z Exchange Traded Fund (veřejně obchodovaný fond), pro který se používají také výrazy iShare, SPDR nebo indexová akcie. Tyto fondy se obchodují na světových burzách stejně jako akcie významných společností. Fondy ETF jsou oblíbené, protože představují jednoduchou možnost jak diverzifikovat akciové portfolio. 
 
ETF jsou ze své podstaty stejné jako akciové indexy. Akciový index se skládá z jednotlivých akcií a jeho hodnota odpovídá příslušnému trhu, pro který byl zkonstruován. ETF fondy mají mnohem volnější rámec a jsou sestaven tak, aby sledovaly libovolný segment trhu. ETF mohou sledovat jednotlivé komodity, jednotlivé státy, jednotlivé sektory, mohou poskytovat pákový efekt, mohou také sledovat měny. V současné době je na trhu okolo tří tisíc ETF fondů zaměřených na nejrůznější oblasti, takže si obchodník snadno vybere oblast svého zájmu.
 
První ETF vznikly v 1989 a obchodování s nimi objevila Kanada. V roce 1993 dorazily ETF do USA, kde se s nimi začalo obchodovat na amerických akciových burzách. Na řadě byla Evropa, kam ETF dopluly v roce 2000 a jejich oblíbenost stále roste. V roce 2011 spravovaly ETF fondy majetek za 1,5 bilionu dolarů. Majetek fondů rostl rychlostí 34 % ročně. 
 
Proč je investování do ETF výhodnější, než vstup do akciového podílového fondu? Při vstupu do podílového fondu platíte vstupní a výstupní poplatky, případně platíte roční poplatek. Toto vše v případě ETF odpadá. ETF nakupujete jako akcii a to znamená, že zaplatíte pouze burzovní poplatek a to je všechno. Jestliže chcete prodat, okamžitě prodáte, stejně jako libovolnou jinou akcii a nezatěžujete se administrativními záležitostmi.
 
Místo aktivního řízení podílového fondu drahými manažery probíhá investování ETF podle přesného algoritmu. ETF většinou přesně kopírují složení nějakého indexu. Například index S&P 500 je podkladem pro široce oblíbený ETF SPY. Správa fondu SPY se omezuje na sledování tohoto indexu a když dojde jednou za čas ve složení indexu S&P 500 ke změně, je ETF příslušně upraven, aby opět kopíroval index. 
 
Jaká je výhoda nákupu ETF oproti akciím? Pokud se investor rozhodne investovat do některého sektoru průmyslu, například do sektoru lithia protože se domnívá, že poroste průmysl lithiových baterií pro elektromobily, nemusí shánět akcie celého lithiového sektoru, ale může jednoduše nakoupit ETF LIT, což je ETF sledující cenu lithia. Prostřednictvím ETF je možné rychle, jednoduše a levně portfolio diverzifikovat. Investor si vybere ETF z požadovaného sektoru a zajistí tak své portfolio proti poklesu. 
 
Nejčastější podkladová aktiva fondů ETF jsou akcie. Mohou to být i dluhopisy, případně komodity, nebo měny. U akcií je podíl ETF okolo 80 %. 
 
Kdo vydává ETF? Emitentem ETF jsou obvykle investiční banky a další významné investiční společnosti, které zajišťují likviditu ETF. (Barclays, iShares, Proshares, ETF Securities) Každý ETF má vlastní základní dokumentaci, ve které je popsána investiční strategie, složení ETF a další podrobnosti. Základním dokumentem je produktový list, ve kterém jsou uvedeny základní údaje. Jde například o informace o emitentovi, popis sledovaného indexu, velikost majetku, měnu ve které je ETF veden, výčet všech významných akcií v portfoliu, historická výkonnost. Existuje zde oproti akciím jedna výjimka a to je, že investor nemá práva akcionáře a nemůže se podílet ani na správě fondu.
 
Většina ETF fondů je řízena pasivně. Dodržují neměnnou investiční strategii. Oproti podílovým fondům je tak i výrazně omezeno rozhodování managementu, což přispívá k omezení selhání lidského faktoru. 
 
Jak se ETF fondy obchodují? ETF se obchodují na burze stejně jako akcie. Investor se rozhodne k investici a stejně jako v případě akcie si vybere ticker příslušného ETF a zadá pokyn k nákupu, či prodeji. Stejně jako akcie lze i ETF obchodovat na long, či na short. Pokud broker nabízí možnost půjčky, může se ETF nakupovat s pákou. Obchodník může využívat stejnou škálu obchodních příkazů, jako v případě akcií. Může realizovat čekající limitní i spot příkazy a může chránit svoji investici pomocí příkazu Stop Loss. Obchodní poplatky jsou stejné, jako v případě akcií.

Druhy ETF

 
Investor si může vybrat z oblastí: 
 
• ETF akciových indexů
• Short ETF tj. spekulující na pokles
 
Nejoblíbenější jsou ETF fondy akciových indexů jako například S&P500, Dow Jones a celé rodiny indexů, které se zaměřují na jednotlivé sektory. Lze nakoupit ETF zdravotní péče, financí, případně materiálů. Oblíbené jsou také ETF komodit, například zlata, stříbra, případně ropy. ETF komodit se obvykle označují ETC (Exchange Traded Commodities). 
 

Výhody ETF 

 
• Diverzifikace – investor, který nakoupí ETF zakoupí jeho prostřednictvím i složení tohoto fond. Když začne cena u některé akcie z fondu klesat, sníží se cena ETF jen o velikost odpovídající procentuálnímu zastoupení akcie ve fondu. Tím se omezuje volatilita ceny ETF.
• Jednoduchost – pokud chce investor investovat do některého sektoru ekonomiky, stačí si vybrat ETF s příslušným zaměřením.
Dividendy – ETF mohou vyplácet dividendy. 
• Vysoká likvidita – ETF mohou být kdykoliv koupeny/prodány jako akcie. 
• Nízké poplatky – poplatky odpovídají obvyklým burzovním poplatkům při nákupu akcií
• Úzké obchodní rozpětí – úzký spread mezi poptávkovou a nabídkovou cenou (závisí na likviditě).
 

Rizika ETF

 
• Riziko poklesu ceny 
• Kurzové riziko 
• Riziko inflace
• Tracking error

Autor: www.akciatrhy.cz
 Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.