Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 11.03.2015

Kurz Eura na kolenou, Kiwi v panice
Euro se propadlo na nové 12 leté minimum vůči americkému dolaru a další úder, který obdržel novozélandský dolar, se nesly v duchu zpráv, že Řecko a EU opět odložily jednání o finanční pomoci na další den. Akcioví obchodníci zase ubrali svojí aktivitou lesku prezentaci hodinek iWatch společnosti Apple, když vyšlo najevo, že životnost baterie tohoto dlouho očekávaného kusu osobní garderoby nevydrží na jedno nabití ani 18 hodin.
 
Euro se propadlo před středečními rozhovory
Vyjednávání s věřiteli o řeckém dluhu se přesunulo do technické fáze. Zástupci věřitelů tzv. Trojky se zabývali recenzí aktualizované verze řeckých vládních reforem, které navrhl ministr financí Řecka Varoufakis. Podle poslední dohody z února se má Řecku vyplatit 7 miliard euro ze současného záchranného programu, ale žádné další finanční prostředky nebudou uvolněny před dokončením prověrky řecké ekonomiky. Jednou z podmínek další pomoci je, že řecká vláda prokáže, jaká opatření přijala ohledně zlepšení výběru daní a jaké strukturální změny navrhuje pro zlepšení řecké ekonomiky. Jedním z opatření, která mají zachránit řeckou ekonomiku je nájem turistů do role tajných agentů, kteří mají zamezit řeckým daňovým únikům.
 
555 miliónů euro pod rohožkou
Řecká vláda našla 555 miliónů euro v Řeckém fondu finanční stability (HFSF), který byl v roce 2012 vytvořen za účelem rekapitalizace čtyř největších řeckých bank nákupem dluhopisů Evropského nástroje finanční stability (EFSF). Atény také využijí půjčky z penzijních fondů a dalších subjektů veřejného sektoru jako způsob, jak pokrýt své potřeby financování pro tento měsíc. 
 
Metoda cukru a biče
Šéf euroskupiny Dijsselbloem navrhuje používat metodu cukru a biče v přístupu k čerpání hotovosti. Navrhuje, aby Řecko získalo přístup k záchranným financím, když bude přijímat zákony na podporu strukturálních změn. Teprve po přijetí příslušných zákonů a uvedení strukturálních změn v platnost by mělo Řecko obdržet přístup k záchranným financím, které by měly být rozvrženy do jednotlivých tranší. Řecko by mělo obdržet peníze pokaždé, když uskuteční nějaký krok směrem k uspokojení podmínek mezinárodních věřitelů. 
 
Řecku hrozí, že mu do konce měsíce dojdou peníze v důsledku snížení výběru daní a pokračování poklesu ekonomiky. Řecko čelí v tomto měsíci povinnosti splatit 6 miliard euro, včetně 1,5 miliardy euro Mezinárodnímu měnovému fondu a 3 miliardy na splátku řeckých vládních dluhopisů.
 
Vláda premiéra Tsiprase nadnesla možnost nových voleb v případě, že její plány na restrukturalizaci řecké ekonomiky a financí budou odmítnuty mezinárodními věřiteli.
 
Parita mezi eurem a dolarem se stává realitou
Když nyní ECB odstartovala svůj program kvantitativního uvolňování (přívalu peněz do systému), zůstává otázkou, kdy bude ECB uspokojeno s úrovní cenové stability. Zaměří se ECB na konkrétní cíl, jako je 1,0%, nebo 1,5%? Nebo to bude řešit vzorec zahrnující růst HDP, inflaci výši nových úvěrů poskytnutých bankami prodávajícími ABS? ECB by měla dopředu oznámit své cíle týkající se makro ukazatelů, které by mohly mít vliv na tempo nákupu dluhopisů.
 
Euro nemá jinou možnost, než klesat, kvůli tomu, že ECB potvrdila, že bude nakupovat aktiva i s tak nízkými výnosy, jako je -0,2 %. Dluhopisů k nákupu tak bude víc než dost.
 
Další úder pro novozélandský dolar
NZD čelil dalšímu nočnímu propadu poté, co největší novozélandské mlékárenské družstvo (a největší světový exportér mléčných výrobků), společnost Fronterra obdržela výhružky, že dojde ke kontaminaci její dětské výživy, pokud vláda neustoupí od používání pesticidu 1080 v rámci programu na kontrolu divokých zvířat. V dopise, který obdržela společnost Fonterra jej vyhrožováno kontaminací její dětské výživy pesticidem 1080.
 
Mlékárenský průmysl Nového Zélandu již čelil v roce 2013 strachu z botulismu, což si vyžádalo stažení výrobků společnosti Fonterra ze světového trhu a zákaz dovozu novozélandských mléčných výrobků do Číny, novozélandského největšího odběratele. Tyto obavy se sice ukázaly jako neopodstatněné, ale narušily obraz Nového Zélandu, jako poskytovatele vysoce kvalitního mléka.
 
V minulém týdnu spadlo kiwi přes palubu po oznámení Centrální banky Nového Zélandu (RBNZ), že zkoumá způsoby, jak omezit nemovitostní úvěry. Investoři to vyhodnotili, jako přípravu na oznámení o snížení sazeb.
 
Skutečnost, že se objevily dvě negativní zprávy pouhých několik dní před oznámením RBNZ o výši základní úrokové sazby, zvýšily spekulace o tom, že centrální banka může být připravena ke snížení sazeb. RNBZ by ráda snížila sazby a tím podpořila znehodnocování měny. Hlavní překážkou snížení sazeb je však přehřátý novozélandský nemovitostní trh. 
 
Opakované slovní intervence guvernéra RBNZ Wheelera neměly na oslabování měny vliv, protože novozélandská měna má světově nejvyšší základní úrokovou sazbu ve výši 3,50 %. Nicméně pokud RBNZ přijde s podrobnostmi ohledně makro-bezpečnostního plánu na omezení přehřátého trhu nemovitostí, mohlo by to poslat kiwi do kolen bez toho, aby bylo nutné přistoupit ke snížení základní úrokové sazby.
 
  
 


 
Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: Ashraf Laidi
 Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.