Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 31.10.2013

General Dynamics: Fundamentální analýza
Střednědobá nejistota, dlouhodobý zisk

General Dynamics (GD) je vedoucí firmou v leteckém obranném průmyslu se zaměřením na bojová letadla, bojové lodě, informační systémy a obranné systémy. Byla založena v roce 1952 a v současné době tvoří portfolio firmy 60 diverzifikovaných směrů výroby s ročními příjmy okolo 32 miliard USD ročně. V současné době firma zaměstnává 95 tisíc pracovníků.

Příjmy společnosti plynou ze čtyřech hlavních směrů. Letecká část generuje zhruba 22% příjmů, bojové systémy 26%, informační systémy a technologie 31%, námořní část přispívá 21 %.

Hlavní risk společnosti leží v tom, že nejméně 66 % příjmů záleží na státních zakázkách, které mohou být ovlivněny politickými tlaky a vládními politickými preferencemi.

15 let růstu


General Dynamics od roku 1999 rostl tempem 11,1%. Tržní kapitalizace dosahuje víc než 30,9 miliardy USD. Zisk na akcii vzrostl z 2,17 USD v roce 1999 na 6,95 USD v roce 2013. Dále firma vyplácela stále vyšší dividendy, jak ukazuje světle modrá plocha v grafu.


 
Tabulka výkonnosti General Dynamics.

Následující graf ukazuje výkonnost akcie a dividend. Ukazuje, jakým způsobem se historicky zhodnocovaly výnosy z akcií a z dividend. Výplata dividend je zahrnuta do celkového výnosu, ale dividendy nejsou reinvestovány.

Pokud oddělíme výnosy dividend od výnosu akcie, stane se zřejmým, že dividendy tvoří další nezanedbatelný výnos plynoucí z vlastnictví akcie. Celkovému zhodnocení 8,9 % ročně (zelený ovál), je v korelaci s růstem příjmů na akcii, které dosahuje 11,1 % ročně. Při počátečním množství kapitálu 10 000 USD investovaném v roce 1998 by současný zisk dosahoval 35 364,11 USD, což je zhruba dvakrát více, než činí zisk indexů S&P 500 za stejné období.


 
Odhad budoucího vývoje

Budoucí dlouhodobé výnosy zcela závisí na dvou zásadních komponentách:

1.    Na křivce historického růstu zisků společnosti
2.    Na ceně, za kterou nakoupíme akcii, abychom se mohli podílet na těchto ziscích.

Předpověď růstu budoucích zisků společnosti, a nákup akcie na správné hodnotě jsou zásadními kritérii pro bezpečné, uvážlivé a ziskové investování.

Graf odhadu budoucích zisků společnosti a výpočet návratnosti je jednoduchý, ale velmi účinný nástroj, který ukazuje různé scénáře a možné odhady budoucího vývoje. Podrobný pohled na tyto možné scénáře tvoří další nezbytný krok pro uvážlivé a obezřetné investování.

Konsensus 21 vedoucích analytiků, který publikuje společnost Capital IQ předpokládá, že General Dynamics. bude v dlouhodobém výhledu růst 5 % ročně (oranžový kruh). GD má v současné době P/E na úrovni 12,9. Hodnota P/E je v současné době mírně podhodnocena. Úrovně ohodnocení jsou označeny pěti oranžovými linkami s maximem P/E = 18 a vychází z předpokládaného růstu zisku 5 % ročně. Cena by v roce 2018 měla dosáhnout úrovně 131,82 USD, což ukazuje hnědý kruh v grafu budoucích výnosů. To představuje 10,5 % ročního výnosu včetně dividend (žluté zvýraznění nahoře).


 
Odhad budoucích výnosů

Všechny společnosti odvozují svoji hodnotu z budoucích příjmů (čtvrtletní zisk) které je společnost schopna svým vlastníkům generovat během své existence. Protože hodnota společnosti roste s rostoucími zisky, předpokládáme, že dlouhodobě se cena bude pohybovat v blízkosti křivky představující budoucí výnos.

Vzhledem k tomu, že má každý investor možnost investovat do různých instrumentů, je vhodné porovnat investici do akciového titulu s investicí do méně rizikového státního dluhopisu. Jak je uvedeno v následujícím grafu, porovnáním investice do General Dynamics s investicí do desetiletého státního dluhopisu USA nám vychází, že investice do akcie bude zhruba 4 krát úspěšnější (fialový ovál) než stejně velká investice do desetiletého státního dluhopisu. Toto porovnání je základem pro úvahy o investování do příslušného titulu.
 
Souhrn a závěr

Tento článek představuje fundamentální pohled na minulé a současné zhodnocení akcie, založené na historických ziscích společnosti, které byly publikovány v souladu s pravidly akciového trhu. Výhled do budoucna je založen na konsenzu analytiků. I když se jedná o letmý pohled na fundamentální ukazatele, může si čtenář udělat poměrně přesný obrázek o společnosti. Nicméně minulá výkonnost není zárukou výkonnosti v budoucnu a čtenář by si měl sám provést další analýzy, aby se ujistil, zda údaje uvedené v článku jsou dostatečné.

redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: FAST Graphs

 Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.