Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 23.07.2014

General Mills: začíná to být zajímavé, fundamentální analýza
 
Pokud se řekne General Mills (GIS) většina lidí v USA si vzpomene na značkové cereálie pod názvy Cheerios, Wheaties a Lucky Charms. Cheerios má tržní podíl v cereáliích okolo 13 %. Nicméně společnost má ve svém portfoliu další značky jako Betty Crocker, Bisquick, Gold Medal, Pillsbury, Haagen-Dazs, Green Giant, Hamburger Helper, Totinos, Nature Valley, Progresso, Yoplait a mnoho dalších. Zajímavostí je, že společnost General Mills se pohybuje na trhu již téměř 150 let. 
 
Když se podíváme na graf ziskovosti, tak vidíme, že společnost je od roku 2000 konstantně zisková, i když se vyskytují v tomto období čtyři ztrátové roky. Během uvedené doby rostla společnost průměrně tempem 7 % ročně. Zisky a dividendy rostly ještě mnohem rychleji. 

 
Pokud je zhodnocení společnosti na začátku a konci sledovaného období, dá se předpokládat, že zisky investorů budou sledovat hospodářské výsledky společnosti. V grafu vidíme potvrzení tohoto pravidla. Růst zisku společnosti se pohybuje na úrovni 6,8 % ročně, růst ceny akcie dosahuje 6,3 % ročně. To naznačuje, že zisk na začátku sledovaného období byl mírně vyšší, než na jeho konci. Poměr P/E společnosti General Mills se v roce 2000 pohyboval na úrovni 21, nyní je na úrovni 17. Společnost vyplácí rostoucí dividendu, která přispívá ke zhodnocení investice na úrovni 8 % ročně. To je mimo jiné skoro dvakrát vyšší hodnota, než kterou dosahoval index S&P 500 během shodného období. 

 
Dá se říct, že aniž bychom sledovali denní vývoj akcií společnosti, nebo roční výkonnost akcií, pořád máme představu, jak si společnost vede z dlouhodobého pohledu z hlediska zisku a tudíž i z hlediska výkonnosti akcie. Od roku 2000 rostl zisk společnosti General Mills na jednu akcii tempem zhruba 6 až 7 % ročně. Celková výkonnost investice rostla tempem 7 až 8 % ročně. Z těchto údajů je vidět korelace mezi oběma veličinami. 
 
Při pohledu na graf vývoje ceny akcie a graf zisků společnosti se tato korelace z dlouhodobého pohledu ukazuje naprosto jasně.

 
Z grafu lze také dobře odečíst zájem společnosti na odměňování investorů. Společnost odměňuje investory růstem konstantním růstem výše dividend a také zpětným odkupem svých akcií. Z hlediska zpětného odkupu akcií snížila společnost General Mills množství akcií v oběhu (csho) z původních 756 milionů na současných 624 milionů kusů, což je každoroční redukce počtu dostupných akcií o 2 %. Plánem společnosti je snížit množství akcií v oběhu ještě o 5 %. 

 
Co se týká výše vyplácených dividend, tak zde je management společnosti velmi konzistentní. Společnost dokonce navýšila v tomto roce výši čtvrtletně vyplácených dividend o 8 %, z 0,38 USD na 0,42 USD na akcii. To je již patnácté zvýšení výše vyplácených dividend během posledních 10 let. Během posledních deseti let se výše vyplácené dividendy zvýšila o více než 10 %. Není to sice natolik působivé, jako půl století rostoucí výše dividend u firem jako Coca-Cola (KO) nebo Procter & Gamble (PG), nicméně doprovázející komentář šéfa a CEO společnosti Kena Powella může hodnotově orientovaným investorům přinést určitou dávku jistoty:
 
„Společnost General Mills a její předchůdci vyplácejí bez přerušení dividendy již po více než 115 let. Tato rekordní délka výplaty dividend svědčí o tom, že společnost dokáže prostřednictvím zavedených potravinářských značek generovat stálé a konstantní zisky. Předpokládáme, že výše dividend v následujícím období bude i nadále růst a růst výše dividend je hlavní politikou, jak odměnit naše dlouhodobé investory.“
 
Z uvedeného je tedy zřejmé, že otázka růstu dividend není na pořadu dne. Případné investory by mělo zajímat, jaké má firma vyhlídky a jak jsou tyto její vyhlídky hodnotné. 

Čtěte dále:
CSX Corp: fundamentální analýza
Kimberly-Clark – fundamentální analýza z jiného pohledu
 
Abychom to zjistili, zaměříme se na to, jak hodnotí budoucí výkonnost firmy přední analytici firmy Capital IQ. To by nám mohlo poskytnout nějaké vodítko. V případě GIS odhadují analytici během příštích 4 let růst o velikosti 8 % ročně. Pokud zkontrolujeme i další zdroje zjistíme, že lze tyto údaje považovat za hodnověrné. 
 
Odhad růstu předpokládá, že akcie společnosti mají P/E v obvyklé výši 15. V takovém případě by budoucí zisky dosahovaly včetně dividend v následujících pěti letech úrovně 8,6 % ročně. Z tohoto odhadu také plyne, že výkonnost společnosti je v souladu s její dlouhodobou ziskovostí. 

 
Pro některé investory to nemusí být přesvědčivé, ale zkusme si položit otázku, proč název článku nezní: „Teď je vhodná příležitost k nákupu akcií General Mills!“ Vzhledem k historické výkonnosti a soustavnosti dosahovaných výsledků není podstatné, kdy přesně by měl potenciální investor vstoupit do dlouhodobého vlastnictví akcií General Mills. Akcie se nyní pohybují o něco výš, než je hodnota společnosti, ale zisky společnosti v poslední době rostou mnohem rychleji.
 
Měli bychom se připomenout dvě věci. Nejprve že General MIlls je velmi stabilní společnost, což mohou potvrdit občané USA, kteří denně nakupují její cereálie. Zadruhé je to vyjádřený závazek společnosti vzhledem k dlouhodobým investorům, že výše dividend i nadále poroste.
 
Stejně důležitý je i historický poznatek, že v roce 2000 dosahovala velikost P/E hodnoty 21 a i přesto společnost dokázala generovat vyšší zisky rychlostí 8 % ročně. Nyní je hodnota P/E na úrovni 17 – 18 a je možné že se k vyšší hodnotě P/E bude chtít opět vrátit, což by z hlediska pětiletého výhledu znamenalo ještě vyšší zhodnocení. Nicméně i kdyby P/E pokleslo, stále lze předpokládat velmi dobré zhodnocení.  
 
Samozřejmě se nesmíme zmínit o rizicích. Podle výroční zprávy existuje 20 rizikových faktorů, které by mohly ovlivnit budoucí vývoj společnosti. Riziko zahrnuje vyšší volatilitu, náklady, politické riziko, změnu spotřebitelských preferencí a další rizika. Podnikání samozřejmě obsahuje v sobě i riziko. 
 
Nicméně z investorského pohledu se dá konstatovat, že General Mills je solidní a stabilní společnost. Dokonce i v historii firmy se dají těžko najít nějaké nepříjemné události. Během posledních deseti let vykazuje GIS stabilní růst a má politiku odměňování investorů prostřednictvím zpětného odkupu akcií a růstu výše dividend. Ještě by se dalo zmínit, že společnost do budoucna předpokládá stabilní růst. 
 
Pokud to shrneme, potenciální investoři by mohli tento článek vzít jako základ pro bližší prozkoumání společnosti, což by jim umožnilo rozhodnout se o případném vstupu do nákupu akcií. Nicméně je také třeba vzít do úvahy, že akcie společnosti jsou v současné době mírně nadhodnocené. Nemusí to být překážkou, která by znemožnila budoucí zhodnocení, ale pokud se vstupuje do investice na cenovém poklesu, je to obecně považováno za „bezpečnější“. Cenový pokles se může dostavit zítra, za rok, nebo také nemusí přijít vůbec. Opatrný investor by po svém vstupu do GIS určitě měl věnovat této akcii vyšší pozornost. 

Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: FAST Graphs
 Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.