Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 13.01.2014

Grafologie sektoru Základních materiálů
Vždy po dvou až třech měsících je vhodné prozkoumat jednotlivé hlavní průmyslové sektory. Dnes se podíváme na sektor Základních materiálů. Během minulé doby byl vývoj v tomto sektoru, mírně řečeno, smíšený. Nyní to však vypadá, že po dlouhém období konsolidace se konečně ledy hnuly. Při minulém pokusu o vstup do námořní dopravy, což je oblast svázána s oblastí materiálů, jsme sice byli vystopováni, ale možná nastává chvíle, kdy by se dalo uvažovat o vstupu do tohoto silně podhodnoceného sektoru. Na indexu CCI, což je komoditní index zatím ještě známky otočení trendu nejsou patrné. Cena se pohybuje stranou na úrovni silné podpory, která vede až do roku 2007. CCI celkově korigoval o 50 % a tuto úroveň zatím stále drží.


 
GNX se stále obchoduje uvnitř velikého modrého trojúhelníku a možná je blízko jeho proražení. Vrchní trendová čára se dotkla ceny již pětkrát, takže situace je zralá.


 
Na oblast materiálů se zaměřuje i řada ETF. Jedním ze sledovaných je i IYM, které nyní testuje historická maxima z roku 2008. Modrý trojúhelník, který se vytvářel skoro dva roky, byl proražen a proběhl i následný test. Cenová akce nyní útočí na historické maximum znázorněné černou tečkovanou čarou. Bez ohledu na to, co vypovídají fundamentální data, znamená tato formace sílu trhu.


 
Další ETF ze sektoru Základních materiálů je XLB.


 
Následuje ETF sektoru materiálů s trojnásobnou pákou MATL. Cena ukončila týden na nových maximech, nicméně objem je velmi malý.


 
Podívejme se nyní na některé sektorové akcie zařazené v indexu Dow Jones. DD je důležitou součástí indexu a dobře ukazuje, proč index vytváří neustále nová historická maxima. Na měsíčním grafu můžeme vidět hezký červený trojúhelník, který byl již před nějakou dobou proražen, a růstová vlna vykročila vzhůru.


 
Měsíční graf IP ukazuje obchodování na historických maximech.


 
Dow Chemical také uzavírá prosinec na historických maximech.


 
CNX se sice nyní pohybuje pod úrovní historických maxim, ale vypadá to, že se formuje rozšiřující se postranní lichoběžník.


 
APD prorazil resistenci a míří k historickým výšinám.


 
AA je další akcie, jejíž cena prorazila konsolidační formaci modrý trojúhleník.


 
Pohled na týdenní graf AA ukazuje, že je zde ještě spousta místa pro další růst. Cena vytvořila 11 bodový prorůstový klesající lichoběžník, což je trend obracející formace. Tím byl ukončen pokles a poté cena vyrazila vzhůru.


 
Existuje několik stále podhodnocených oblastí, kde se cena ještě nerozhodla k růstu. Staré burzovní pořekadlo tvrdí, že jak se vede mědi, tak se vede celému trhu. To znamená, když měď klesá, klesá celý trh, když měď roste, trh roste. Vypadá to, že měď konečně vyložila karty poté, když prorazila osmiměsíční inverzní formaci H&S. I když zatím měla horší výkonnost než index Dow Jones, možná se teď rozhoduje vše dohnat.


 
Pohled na týdenní grafu ukazuje, jak slabá byla výkonnost mědi od roku 2011. Cena vytvořila pěknou konsolidační formaci (6 bodový trojúhelník), ale následný růst se nedostavil a cena klesla dolů. Můžeme si povšimnout pěkné inverzní formace hlava a ramena. To by mohlo znamenat důležitý obrat ve vývoji.


 
V grafech častokrát vidíme, že se malý trojúhelník transformuje do většího. To nemění směr trendu, jen to tvoří větší trojúhelník. Na měsíčním grafu vidíme, jak měď vytvořila takový větší trojúhelník. Šipky označují místa, kde cena nedosáhla k resistenci a podpoře při vytváření větší konsolidační trojúhelníkové formace.


 
Uhlí je asi nejslabší komoditou v sektoru základních materiálů. Cena vytvořila hezkou formaci H&S s modrým ukončovacím trojúhelníkem těsně nad čárou krku. To znamená obvykle nastavení na pokles. Vidíme, že KOL, což je ETF pro uhlí se nyní pohybuje územím nikoho, bez zjevného cíle.


 
I když se uhelné ETF KOL pohybuje stranou, existuje zde jedna uhelná akcie, která má blízko k proražení otáčejícího pětibodového trojúhelníka směrem vzhůru. Akcie ACI vypadá na dobrou investici, v trvání jednoho až dvou roků, pokud se ceně povede prorazit vyznačený trojúhelník.


 
Týdenní graf ACI ukazuje, proč by to mohla být dobrá investice. Je to jednoduché uplatnění pravidla „kupuj dole, prodávej nahoře“. V grafu vidíme tříletý klesající trh s jednou konsolidační formací za druhou. Nyní se nacházíme v 5 bodovém trojúhelníku, což je trend otáčející formace tvořící spodek klesajícího trendu. To vypadá na klasické ukončení klesajícího trhu a učebnicový příklad grafické analýzy. Pokud skutečně dojde k obratu, mohla by to být dobrá příležitost.


 
Podle našeho názoru je nyní nejživěji v oblasti ocelářských firem. Nejprve se podíváme na akcii SLX, což je ETF pro ocel. V grafu se nám vytváří hezká formace, která by mohla znamenat, že se ocel pohybuje v rostoucím trendu. Povšimněte si hezké inverzní formace H&S následované červeným prorůstovým praporem přímo pod čarou krku. Když se zformuje pod čarou krku konsolidační formace a další nad ní, je to téměř vždy signál růstu. SLX prorazila 6 bodový modrý trojúhelník a vydala se vzhůru.


 
Když se budeme dívat na denní graf, lehce dojdeme k názoru, že jsme zmeškali veliký pohyb. Nicméně na týdenním grafu vidíme, že současný růst zatím jen startuje. Stejně jako u mědi tu máme přeměnu do většího trojúhelníka, se stejnými chybami ve vytváření formace (červená kolečka). Tyto přeměny do většího trojúhelníku mohou být velmi matoucí a mohou nám poskytnout falešné signály pro vstup do obchodu. Když cenová akce nepokračuje předpokládaným směrem, musíme vzít v úvahu, jestli náhodou nedochází k formování nějaké nadřazené formace. Přechod k nadřazenému trojúhelníku je jednou z takových cenových akcí. Nicméně pokud je tato cenová akce dobře rozeznána, bývá velmi užitečná.


 
Nyní se můžeme podívat na některé silné akcie ocelářského průmyslu. Z firem vyrábějících železo a ocel vypadá akcie AKS nejsilněji. Vidíme zde pěknou formaci obrácená hlava a ramena (H&S), která byla zakončena skokem v ceně. To nevypadá, že by se nyní měl růst zastavit.


 
Týdenní graf AKS ukazuje stále velký rostoucí potenciál. V určitém bodě se začne tvořit pěkná konsolidační formace a to bude okamžik ke vstupu.


 
NUE je na týdenním grafu jedna z nejsilnějších akcií. Povšimněte si červeného trojúhelníku, který se vytvořil na horní resistenci modrého trojúhelníka. To je rostoucí nastavení.


 
Poslední graf je týdenní pohled na US Steel. Pěti bodový klesající zužující se lichoběžník se obrátil ke svému růstu. Klesající lichoběžník je trend otáčející formace, tudíž můžeme předpokládat na této akcii slibný růst.


 
Sektor základních materiálů vypovídá pravdivě o tom, jestli je globální ekonomické zotavení opravdové. Jak dlouho potrvá, než se zotavení dostaví, může být předmětem dohadů. Něco by mohl napovědět index námořní dopravy (např. Baltic Dry Index). Nic není jen černé, nebo bílé. Na trhu jsou vždy přítomny protichůdné zájmy a tak je někdy těžké vidět převládající směr. S podporou grafické analýzy můžeme s předstihem vidět přicházející změny navzdory tomu, že s tím nemusí řada analytiků, zkoumajících fundamentální data, souhlasit. V sektoru základních materiálů lze nalézt několik příležitostí k dobrým nákupům, ale je třeba zachovat chladnou hlavu a nevrhat se bezmyšlenkovitě do žádného dobrodružství.

Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: Rambus Chartology
 Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.