Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 07.01.2014

Historie klesajících trendů. Končí pád zlata a stříbra?!
Rozhodnutí FEDu o začátku konce QE bylo signálem pro závěrečný pokles cen drahých kovů. Zlato zavřelo pod 1200 USD a akcie těžařů zlata dosáhly na nová minima. Možná ještě nejsme na dně, ale už jsme blízko.

Je to určitě špatná zpráva, protože se ceny opět propadly. Nicméně dobré je, že se opět posouváme ke konci klesajícího trendu a dostáváme se do oblasti příležitosti k nákupům. Z historického pohledu se drahé kovy pohybují na konci klesajícího trendu. Vždy, když cena utvoří mnohaletá minima, je velmi pravděpodobné, že pokles končí.

Čtěte dále:
Trendy ve světové těžbě zlata
Stříbro. Jeho struktura a co z ní vyčíst. Koupit teď nebo ne?
Šokující teorie: Zmanipulované zlato?

Nejprve se podíváme na to, jak dlouho trvaly klesající trhy na zlatě. Nejsou zde uvedeny dva, jeden v letech 1980 – 1982 s propadem 65%, druhý z let 1987 – 1993, trval pět let, ale poklesl jen o 35 %. Současný klesající trend se nejvíc podobá těm z let 1976-1976 a 1983-1985. Sice trvá déle, ale cena tolik neklesla. Nejkratší klesající trend (včetně 1980-1982) skončil prodejní panikou. Je možné, že ten současný skončí stejně.


 
Kde by měla prodejní panika nastat? Zlato má silnou podporu na úrovni 1085 USD, což odpovídá poklesu o 50 %. Tato úroveň je vzdálena asi 10 % od současných cen. Další podpora je na úrovni 1100 USD.


 
Když se přesuneme ke zlatým akciím, tak vidíme, že současný klesající trend (černá čára) musí ujít už jen malý kus, aby se vyrovnal všem ostatním klesajícím trendům. Povšimněte si, že pouze tři klesající trendy byly delší než ten současný. To také vypovídá, že případný konec nemusí být daleko.


 
Následuje týdenní čarový graf (týdenní zavírací ceny), který ukazuje vývoj na indexu zlatých akcií HUI a na indexu GDM (GDM předchází GDX). HUI je vzdálen 10 % od 9 leté podpory. Širší index GDM je daleko 5 % od podpory z roku 2002.
 


Pokud se historický vývoj v případě zlatých akcií zopakuje, bude to znamenat, že klesající trend na stříbře skončil. Pokud cena stříbra ještě klesne, stane se současný pokles druhým největším. Klesající trendy, které trvaly déle než ten současný, neklesly tolik.


 
Stříbro, stejně jako zlato mají silnou dlouholetou podporu na trendové čáře. Na ní by mohl skončit případný závěrečný výprodej.


 
Pohled na historické průběhy a na technickou analýzu nám naznačuje, že klesající trend na zlatě a stříbře se chýlí ke svému konci. Klesající trend trvá obvykle dva až tři roky a je funkcí ceny a času. Čím více trh poklesne, tím kratší dobu to trvá. Trendy, které trvají dlouho, tolik neklesnou. Historické grafy minulých klesajících trendů jsou silným argumentem pro závěr, že současný trend v blízkosti podpory trendové čáry je u konce. Nicméně největší tržní bubliny (Nikkei, Nasdaq, zlato, rok 1929) poklesly o 65 až 85 % během dvou a půl roku. V roce 1980 stříbro kleslo o 85 %.

Na závěr se dá konstatovat, že zatím ještě není doba pro agresivní nákupy. Vhodná příležitost nastane, pokud se trh dramaticky propadne na nová minima. Pokud nedojde k panickému prodeji, začne se pravděpodobně vyvíjet základna pro nový růst a to nějakou dobu potrvá. Zatím to vypadá na vznik základny a postupnou akumulaci. V případě, že by někdo chtěl chytat padající nůž, vhodné úrovně jsou na úrovních silné podpory, jak u zlata, stříbra, tak u zlatých akcií a indexů.

Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: Jordan Roy-Byrne
 Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.