Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 04.09.2014

Hledáte další ropnou horečku? Sledujte technologie! 


 
 


Pánev Pemian na pomezí Nového Mexika a Texasu se pod vlivem nových technologií opět vrací na scénu. Je sice mnohem větší než pánev Eagle Ford, ale předpokládalo se, že vrchol produkce už má za sebou. Nedávná změna k horizontálnímu navrtávání vrtů nastartovala úspěšnou a nekonvenční těžbu. 
 
Zjistit kde nastane další ropný „boom“ závisí do značné míry na nových technologiích. Nové horizontální vrtání se momentálně zdá lepší. Jako si pánev Permian pomalu zvyká na změnu vertikálního vrtání na horizontální, stejně tak investoři čekají až se oblast Permian vrátí do hry. 
 
Všechny vrty v oblasti Permian byly vertikální až do doby přibližně před 12 lety. Podle společnosti RBN Energy však minulý podzim počet horizontálně vrtaných studní převýšil počet vertikálně vrtaných. 
 
Tato společnost však také sleduje těžaře, kteří jsou silní jak ve vertikálním vrtání, tak v horizontálním způsobu. Z hlediska investorů je nejlepší najít rovnováhu mezi těmito oběma způsoby vrtání, které by se měly vhodně prolínat v několika zónách působení.
 
Pánev Permian se již nyní může pochlubit největším počtem ropných plošin na území USA. Naftařská společnost Baker Hughes se sídlem v Hustonu ve své zprávě uvádí, že počet průzkumných souprav pro ropu a zemní plyn se během jednoho týdne zvýšil o 560. 

Čtěte dále:
6 největších objevů ropy a zemního plynu v roce 2013, část první
6 největších objevů ropy a zemního plynu v roce 2013, část druhá - závěrečná

Ropa: co zařadit do portfolia.
 
A to není všechno. Podle Bernstein Research dojde v roce 2014 k nárůstu investic o úžasných 21 %, což posune oblasti Permian na první místo ve výdajích v Severní Americe. Již rok 2013 zde byl vynikající. Produkce vzrostla o 280 000 barelů ropných ekvivalentů na celé 2.3 miliony. Podle Amerického úřadu pro energie, se zde těží 1.4 milionů barelů ropy za den a 5.3 miliard kubických stop zemního plynu za den. 
 
Tyto technologické změny změnily způsob, jakým nahlížíme na tuto zeměpisnou oblast. Kdysi miláček americké ropně produkce se v průběhu času ztratil ve stínu lokalit Eagle Ford a Bakken, které byly vnímány jako velcí hráči kvůli rychlejšímu a účinnějšímu nástupu těchto technologických změn. Nicméně pánev Permian se vrací do hry, větší než kdy dříve.
 
„Pánev Permian je mnohem větší nežli Eagle Ford, a navíc se v její blízkosti nachází dalších 20 potencionálních vrtných zón, zatímco u Eagle Fordu je taková jen jedna.“ uvedl pro stránky Oilprice.com Parker Hallam, generální ředitel Crude energy, což je veřejně neobchodovaná akciová společnost s malou tržní kapitalizací působící v Permianu.
 
Hallam dále upozornil na „skvělou kvalitu lokalit“ v zónách Wolfcamp, Fusselman, Cline, Mississippian, a Strawn. 
 
"Wolfcamp je jedna z nadějnějších lokalit v okolí Permianu. Může být až 1000 stop silná a skládá se z několika samostatných zón, z nichž některé by šly využít k těžbě. Wolfcamp je právě teď v centru pozornosti právě díky horizontálnímu vrtání do obvykle velmi tvrdého vápence.
 
Dále pak Hallam poznamenal, že nový způsob vrtání mění budoucnost pánve. „vertikální vrtání s použitím nových technologií jako je frakování a současné navrtávání několika zón znamená změnu pro výsledky těžby a těžaři s těmito technologiemi mají silné ekonomické výsledky.“
 
V čele permianských těžařů jsou společnosti Devon Energy Corp., Concho Resources, Pioneer Natural Resources a Chevron. Na území Wolfcamp se pravděpodobně klíčové aktivity firem zaměří na zvýšení produkce. Podle odhadů analytiků se dopředu silně dere společnost Devon, která má v oblasti Permianu skoupené ohromné výměry. To by spolu s transformací společnosti mohlo vyústit v to, že se z Devonu stane největší producent ropy na území USA. 
 
Podle RBN Energy je jediným problémem pánve Permian neustále se zvyšující produkce, které nestačí kapacita ropovodů. „Produkce zde rychle roste, ale není zde dostatek potrubí ani kapacit pro vytěžený objem. Vše by měla vyřešit stavba nového ropovodu, která začíná být aktuální.“
 
„Nejpravděpodobnější je, že během července se začne část objemu dopravovat po železnici,“ řekl televizi Bloomberg, Bruce Carswell, manažer Iowa Pacific Holdings.
Permian Basin Petroleum Index provozovaný ekonomem Karrem Inghamem, který z nejrůznějších informací zjišťuje úroveň zdraví ropného a plynového v regionu, oproti loňskému květnu vzrostl o 10 %. 
 
Bez ohledu na kapacity rozvodných sítí, díky novým technologiím míří Permian k další ropné expanzi. Eagle Ford a Bakken se začínají ekonomicky také zviditelňovat v důsledku nasazení vodorovných vrtů, které tak začíná dominovat celému trhu. Závod o novou ropnou horečku tedy začal.

Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: OilPrice.com 
 Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.