Akcieatrhy  >  Akcie  >  Fundamentalni-analyza  >  Indie nebo Čína: Kam investovat?
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 10.06.2015

Indie nebo Čína: Kam investovat?
Čínský prudce rostoucí býk nabízí krátkodobé příležitosti, Indie je spíš doménou dlouhodobějších investic.
 
I když ekonomičtí experti horečně diskutují o tom, zda Indie skutečně poroste rychleji než Čína, je nesporným faktem, že závody akciových trhů v roce 2015 budou mít jasného vítěze.
 
Čínský drak dává indickému slonovi za vyučenou prostřednictvím akciového indexu Shanghai Shenzhen CSI300 s dech beroucím růstem o 46 % od začátku roku. Oproti tomu indický index BSE Sensex se od začátku roku potácí stranou a nepomůže ani, když budeme mít na paměti, že vloni vyrostl o 30 %. Investoři zareagovali negativně na snížení základních úrokových sazeb Rezervní bankou Indie o 25 bazických bodů, které se promítlo do poklesu akciového indexu.
 
I když srovnání těchto dvou asijských velmocí z hlediska analytiků vyznívá v ekonomické, politické a vojenské oblasti podobně, z hlediska investorů nabízí tyto dvě země rozdílné příležitosti. Takže jak se tyto investiční příležitosti liší? Jeden z trhů nabízí příležitost pro rychlé zisky, druhý nabízí příležitost pro dlouhodobé investice.
 
Čínský žhavý akciový trh dominuje v tomto roce novinovým titulkům v Asii. Prudké pohyby cen akcií a vysoká volatilita dávají vznik zástupům nových intradenních obchodníků vyzbrojených maržovými účty a pákovým obchodováním, kteří se snaží urvat rychlé zisky, ale mnozí generují také ztráty. Nicméně prudce rostoucí čínský akciový trh přehlíží riziko a přechází v bezuzdnou euforii.
 
Analytici společnosti UBS se zaměřili na to, co by mohlo zastavit čínský akciový trh a z historického hlediska našli jen dvě příčiny. První příčinou by mohla být akce vládních orgánů a nová regulační opatření, druhou výběr zisků majoritních akcionářů
 
Jaká je pravděpodobnost, že by něco takového mohlo nyní nastat? Primární veřejné úpisy akcií jsou stále na vzestupu. Analytik UBS Niall MacLeod tvrdí, že ještě nějakou dobu budou růst, než přijde jejich větší výprodej. Regulační zásahy proti obchodování s finanční pákou sice způsobily divoké výkyvy v trhu, ale nestačilo to na zastavení růstu. „Regulační prostředí prozatím nebrání růstu,“ dodává MacLeod. Rating Číny je stále „overweight“ protože Peking uvolňuje měnovou politiku. Nicméně z hlediska hodnoty je čínský trh mírně nadhodnocený. Poměr P/E indexu CSI 300 se nyní nachází na hodnotě 16,8.
 
Úsilí Pekingu o ekonomické reformy přináší na čínském akciovém trhu vzrušující a podnětné příležitosti. Ovšem investoři by si měli být vědomi rizika a být připraveni rychle reagovat. Reformy těžkopádných státních podniků přináší potenciálně štědré příležitosti pro zkušené investory. Restrukturalizace státních podniků mohou investorům přinést vysoké zhodnocení. Analytikům UBS se zamlouvají společnosti Datang International Power (991.HK), veliký výrobce elektrické energie v severní Číně a CIMC Enric Holdings (3899.HK). Obě společnosti jsou listovány v Hong Kongu, kde H-akcie mají menší zhodnocení než A-akcie listované na burze v pevninské Číně. Silné podniky jako AviChina (2357.HK) a CSR Times Electric (3898.HK) mohou těžit z nového státního plánu na restrukturalizaci průmyslu do roku 2025 ve spolupráci s Německem. Developerské projekty mohou těžit z nízkých úrokových sazeb a oživujícího realitního trhu.
 
Zatímco investoři v Číně musí být rychlí a pozorní, Indie vyžaduje zcela jiný přístup. „Je to dlouhodobá záležitost,“ tvrdí analytik UBS MacLeod, který dává Indii stejně jako Číně rating „overweight“. Indie, stejně jako Čína měla v loňském roce jednu z nejvyšších výkonností akciového trhu. Index Sensex v loňském roce vzrostl o slušných 30 %. Nicméně slabší firemní zisky a zklamání z rychlosti reforem koaliční vlády premiéra Modiho během prvního roku vlády v porovnání s velikými nadějemi, které doprovázely jeho vzestup k moci, přimělo některé zahraniční investory, aby stáhli své investice a to poslalo od začátku roku index Sensex o 7 % dolů.
 
MacLeod vidí pokles indického trhu jako nákupní příležitost. Poměr P/E vyjadřující hodnotu se opět dostal na svoji úroveň historického průměru 16,5. Probíhající reformy, nižší úrokové sazby, ukázněné vládní výdaje a relativně mladá populace jsou faktory, které by z dlouhodobého hlediska měly přinést akcionářům pěkné výnosy. Vlastnictví akcií mezi indickými retailovými investory je malé, což při jejich předpokládanému nárůstu může být také pozitivní.

 
Drak poráží slona

 
Uvolňování měnové politiky by také mohlo být pro indické akcie příznivé. Rezervní banka Indie snížila základní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na 7,25 %. Šlo již o třetí snížení v tomto roce. Trh toto snížení očekával, protože šlo ruku v ruce se snížením inflace v březnu a dubnu. Také doprovodné prohlášení RBI naznačuje, že další uvolnění by mohlo nastat, což bude záležet hlavně na vývoji inflace, která by v důsledku oživení na trhu s ropou mohla opět začít růst. Komoditní analytik Credit Suisse Stefan Graber však očekává, že země OPEC nesníží těžbu a nějaký větší cenový růst na trhu s fosilními palivy nenastane.
 
Růst indického HDP v prvním čtvrtletí dosáhl 7,5 %, což dostalo Indii na první místo na světě z hlediska rychlosti růstu ekonomiky. Indie tak předstihla Čínu. Nicméně zde zůstávají otázky ohledně výpočtu indického HDP a také ohledně rychlosti vládních reforem. Ekonom Siddhartha Sanyal z Barclays poukazuje na růst stavebních prací, který je financován vládními výdaji na stavbu silnic a železnic, oproti růstu v průmyslu a službách. Nízký růst úvěrů a průmyslové produkce však dává RBI prostor pro další uvolňování měnové politiky.
 
Analytik MacLeod z UBS s ohledem na slibné vládní reformy a makroekonomické pozadí doporučuje investorům vložit své peníze do akcií citlivých na výši základní úrokové sazby, jako je například HDFC Bank (500180.IN), nebo výrobce automobilů Maruti Suzuki (532500.IN). Také telekomunikační společnost Bharti Airtel (532454.IN) a Sun Pharmaceuticals (524715.IN) jsou z jeho pohledu zajímavé společnosti. MacLeod nicméně nedoporučuje investovat do společností s vysokými výrobními náklady, které by mohly být citlivé na snižování vládních výdajů.
 
 
Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: Isabella Zhong


Zprávy na podobné téma


05.07.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v červenci 2017?
03.07.2017 DOW JONES INDUSTRIALS
26.06.2017Poměrové grafy – skrytá informace, která dává smysl
25.06.2017Zajiťovatelé shortují euro, americké sektory rotují
21.06.2017Aktuální přehled trhů v 25. týdnu
19.06.2017Elliottova analýza indexu Dow Jones naznačuje krátkodobý pokles
15.06.201750 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v květnu 2017
14.06.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v červnu 2017?
29.05.2017ES_F E-Mini S&P500 Elliottova analýza
25.05.2017Kumulovaný zisk amerických bank v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl o 12,7 %, ukazuje FDIC
24.05.2017Elliottova analýza – DAX a stříbro
18.05.2017Facebook dostal od EK pokutu 110 mil. € za poskytnutí zavádějících informací při převzetí WhatsAppu
17.05.201750 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v dubnu 2017
12.05.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v květnu 2017?
11.05.2017MONETA Money Bank - Klesající úrokové marže dále sužují ziskovost banky; vysoká dividenda stále na dosah
11.05.2017ČEZ výsledky za 1Q17 pozitivně překvapil, celoroční cíl zvýšen - rozšířený komentář
10.05.2017Wal-Mart zaplatí 300 milionů dolarů za to, že jeho zaměstnanci upláceli, tvrdí Bloomberg
05.05.2017Moneta Money Bank - Klesající čistá úroková marže stále tlačí na nižší ziskovost banky
27.04.2017Akciový index DOW JONES INDUSTRIALS
13.04.2017Růst ekonomiky USA zpomaluje, ale růst cen akcií bude pokračovat
   další >>
Stránka: 1 z 19

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.