Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 23.03.2015

Ing. Daniel Gladiš, CFA: rozhovor
Ing. Daniel Gladiš, CFA (*1968) přední český odborník na investice do akcií, bývalý ředitel ve společnosti Atlantik Finanční trhy a ABN AMRO Asset Management (Czech) a od roku 2004 je directorem investičního fondu Vltava Fund, je autorem zcela nové knižní publikace: Akciové investice, kterou vydalo nakladatelství Grada Publishing.

Kniha čtenáře seznámí s jednoduchými myšlenkami, na kterých je založeno investování do akcií a naučí se je aplikovat v praxi. Obsahuje příklady z autorovy více než dvacetileté investiční kariéry. Naučíte se formulovat si vlastní investiční filozofii a vytvořit si vlastní investiční proces. Samostatné kapitoly jsou věnovány riziku, psychologii investora, inflaci a tomu, co je dobrá společnost a jak a kde ji hledat. Gladišova první kniha Naučte se investovat se stala naprostým bestsellerem. 

Autora knihy, pana Daniela Gladiše, jsme požádali o krátký rozhovor:

1/ Dalo by se říci, že patříte mezi ikony na českém investičním trhu. Vnímáte to taky tak?

Ani ne. Možná to bude spíše tím, že už se na českém trhu služebně řadím mezi veterány.

2/ Kapitálový trh v české republice sledujete od samého začátku. Prošel jste řadou firem, máte plno zahraničních zkušeností a v současnosti vedete vlastní hedgeový fond. Jak vidíte český kapitálový trh v současnosti? Je to ještě divoký západ nebo je to trh pro investory „bezpečný“?

Divoký západ nebo divoký východ tady určitě nejsou. Bohužel náš akciový trh stále spíše skomírá a pro nás, co si pamatujeme, kolik akcií se tady aktivně obchodovalo v 90. letech, je to trochu zklamání. Na druhé straně sektor správy aktiv je u nás velký a dobře zavedený a z funkčního hlediska pro investory i bezpečný.
 
3/ Měl byste nějaké návrhy na změny? 
 
Radikálně bych zredukoval regulačně byrokratickou zátěž. Nejen že přináší spoustu neproduktivní činnosti a další náklady, ale v mnoha případech nemá vůbec žádný pozitivní dopad. To bychom ale museli otočit kormidlem někde v Bruselu, protože většina regulačních předpisů vzniká právě tam.
 
4/ Jak vnímáte pozici ČNB coby dozorového orgánu a tvůrce legislativy na českém kapitálovém trhu?
 
ČNB a jejího předchůdce Komisi pro cenné papíry sleduji již více než 15 let a počáteční úroveň se s tou dnešní nedá vůbec srovnávat. Kdyby všechny státní instituce fungovaly tak dobře jako ČNB, žilo by se nám tu lépe.
 
5/ Když se rozhlédnete po českém investičním trhu, co Vás tak napadá jako zajímavá investiční příležitost?
 
Momentálně nic.
 
6/ V zahraničí byste něco našel?
 
Ano, ale je to čím dá tím těžší. Poslední novou pozici jsme koupili loni v říjnu. Od té doby buď hledáme špatně, nebo máme příliš náročná měřítka. Skoro všechno se nám zdá drahé.
 
7/ Mohl byste v krátkosti představit, jakou strategií se řídí Váš hedgeový fond? Je to třeba strategie „Kup a drž“ nebo jde spíše o krátkodobé spekulace?
 
Naše strategie je rozhodně dlouhodobá. Průměrná doba držení jedné akcie se měří na roky.
 
8/ Máte nějaké oblíbené trhy, resp. kde investujete nejvíce, v USA, Německo nebo si vybíráte raději rozvíjející se trhy jako Indie, Brazílie nebo Čile?
 
Žádné zvláštní reference nebo předsudky nemáme. Investujeme tam, kde se nám daří nacházet nejlepší příležitosti. Momentálně to konkrétně vypadá tak, že jsme asi z poloviny zainvestováni v USA a ten zbytek skoro celý připadne na EU a Japonsko. Na emerging markets téměř nejsme.
 
9/ K předchozí otázce: Považujete za rozumné být věrný pouze jednomu trhu (např. USA) nebo je vhodné dle situace zvážit přesun investice do jiné destinace? Pokud ano, jaká kritéria považujete za zásadní pro rozhodování?
 
Myslím, že to není otázka věrnosti. Například náš problém s emerging markets se týká především všeobecně nízké úrovně corporate governance a v řadě případů i vysokým nákladům na ošetření měnového rizika. Kombinace výnosu a rizika nám stále vychází lépe na rozvinutých trzích. Možná i proto, že jsme poměrně dost konzervativní a opatrní.
 
10/  Jak vůbec funguje takový hedgeový fond a můžu já jako běžný spotřebitel do něj investovat? 
 
Pojem hedgeový fond nedokážu přesně definovat a my sami ho pro sebe ani nepoužíváme. Jsme Professional Investor Fund, což je obdoba Fondu kvalifikovaných investorů. Ti jsou definováni zákony a v praxi to mimo jiné znamená, že minimální investice je 125 000 eur, případně ekvivalent v korunách. 
 
Co se týče fungování, tak mezi námi a klasickým investičním fondem žádný rozdíl není. Lišíme se více méně jen v míře investičního omezení.
 
11/  V roce 2014 se akciovým trhů poměrně dařilo, můžete to samé říci o Vašem fondu?
 
Loňský rok jsme měli dobrý. Náš výnos byl 18,5 %, což je o hodně více, než o kolik vzrostly akciové trhy ve světě.
 
12/ V USA se chystá zvýšení úrokých sazeb v Evropě naopak začalo QE. Jak vidíte letošní rok? 
 
Letošní rok bude náročný. Je potřeba být opatrný a čekat na příležitost. Ta dříve nebo později přijde. Držíme v procentuálním vyjádření největší část portfolia v hotovosti za celých 11 let existence fondu.
 
13/ Jste také autorem řady knih. Vzpomínáte si, jaký byl ten impulz k napsání první z nich?
 
To už je tak dávno, že si to ani nepamatuji.
 
14/ Vaše poslední kniha, Akciové investice, se také tradičně věnuje investování. Chápete tuto knihu jako jakousi učebnici nebo se jen snažíte o vytvoření jakého si lidového průvodce investováním?
 
Lidový průvodce to určitě není. Má předchozí kniha Naučte se investovat je na vysokých školách zařazena mezi povinnou nebo doporučenou literaturu a Akciové investice vycházejí ze série přednášek, které jsem loni měl na Masarykově univerzitě. Možná tedy mají blíž k učebnici, i když jako učebnici jsem je nepsal.
 
15/ V knize rozebíráte oceňovací modely, zejména pak DCF. Proč jste se rozhodl právě pro toto téma?
 
Jsem toho názoru, že dobrý investor musí umět jen dvě základní věci. Ocenit společnost a správně pohlížet na pohyby trhu. To je i alfa a omega mé knihy. Ostatní kapitoly pak k tomu budují podpůrný aparát.
 
16/ Ve své knize věnujete psychologii pouze šest stránek, rizikům osm, není to málo?
 
Nejsem specialista na psychologii a myslím, že to tedy stačí. Kapitola o riziku vypadá sice jako krátká, ale cením si ji možná nejvýš. Je tam řada věcí, ke kterým jsem se dopracovával mnoho let.
 
17/ Plánujete pokračování?
 
Zatím ne. Vždyť je to teprve 14 dní, co kniha vyšla. Ta předchozí vyšla před 12 lety. Ono to chvilku trvá, než se nahromadí další zkušenosti a myšlenky a než má smysl psát novou knihu. Možná za těch dalších 12 let …
 
18/ Je něco co byste poradil začínajícím investorům?
 
Aby se snažili číst, přemýšlet o tom a potom investovat. Pokud možno v tomto pořadí. Ne naopak.
 
19/ Na co byste nalákal čtenáře?
 
Myslím, že Akciové investice jsou srozumitelné pro začínající investory a současně snad i přínosné pro staré a zkušené praktiky.
 
Děkujeme za rozhovor, www.akcieatrhy.cz
 


Zprávy na podobné téma


05.07.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v červenci 2017?
03.07.2017 DOW JONES INDUSTRIALS
26.06.2017Poměrové grafy – skrytá informace, která dává smysl
25.06.2017Zajiťovatelé shortují euro, americké sektory rotují
21.06.2017Aktuální přehled trhů v 25. týdnu
19.06.2017Elliottova analýza indexu Dow Jones naznačuje krátkodobý pokles
15.06.201750 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v květnu 2017
14.06.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v červnu 2017?
29.05.2017ES_F E-Mini S&P500 Elliottova analýza
25.05.2017Kumulovaný zisk amerických bank v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl o 12,7 %, ukazuje FDIC
24.05.2017Elliottova analýza – DAX a stříbro
18.05.2017Facebook dostal od EK pokutu 110 mil. € za poskytnutí zavádějících informací při převzetí WhatsAppu
17.05.201750 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v dubnu 2017
12.05.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v květnu 2017?
11.05.2017MONETA Money Bank - Klesající úrokové marže dále sužují ziskovost banky; vysoká dividenda stále na dosah
11.05.2017ČEZ výsledky za 1Q17 pozitivně překvapil, celoroční cíl zvýšen - rozšířený komentář
10.05.2017Wal-Mart zaplatí 300 milionů dolarů za to, že jeho zaměstnanci upláceli, tvrdí Bloomberg
05.05.2017Moneta Money Bank - Klesající čistá úroková marže stále tlačí na nižší ziskovost banky
27.04.2017Akciový index DOW JONES INDUSTRIALS
13.04.2017Růst ekonomiky USA zpomaluje, ale růst cen akcií bude pokračovat
   další >>
Stránka: 1 z 19

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.