Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 13.02.2015

Jak hodnotit výsledkovou sezónu? Část druhá - závěrečná.
Výsledková sezóna, pravidlo č. 1.
Celkové výsledky jsou nejdůležitější pro současnost.

Pokud si chceme publikované údaje zasadit do většího kontextu, tak se musíme podívat po procentuálním množství společností, které publikují vyšší, než odhadované zisky. Také chceme znát procentuální počet společností, které mají vyšší, než analytiky odhadované prodeje. Zisky nám dají něco jako spodní odhad (je to slovní hříčka, protože jsou obvykle uvedeny na spodku stránky), Prodeje nám dají horní odhad (obvykle jsou publikovány nahoře).
 
Například k 30. lednu publikovalo za čtvrté čtvrtletí roku 2014 své hospodářské výsledky 227 společností. Přibližně 80 % z nich mělo lepší zisky, než uváděly průměrované odhady analytiků. Také 58 % společností mělo lepší prodeje, než odhadovali analytici.
 
Co z toho plyne? V podstatě se dá říct, že ve firemní oblasti se Americe daří velmi dobře. I když jsou zisky relativně malé a čísla ohledně ziskovosti vypadají podezřele, stále je vidět, že se v systému pohybuje poměrně dost peněz.
 
Hodně se dá také zjistit z porovnání obou těchto čísel. Například zde máme 80 % lepších zisků než odhady a 58 % lepších prodejů, než odhady. Mezi oběma čísly je rozdíl víc než 20 %. Zisky jsou o 22 procent lepší, než prodeje, což se dá vysvětlit jen tím, že firmy stále těží ze zvyšování produktivity a úspor, zatímco růst tažený zvýšeným zájmem zákazníků není moc vysoký. Mimo jiné to vypovídá o tom, že ekonomické zotavení na tom není tak dobře, jak si politici představují. Opravdový ekonomický růst by měl mít mnohem rovnoměrnější rozdělení těchto údajů.
 
Musíme si však uvědomit, že procentuální údaje se mění každým dnem, jak postupuje výsledková sezóna. Není moudré se spoléhat na počáteční čísla. Čím víc společností publikuje svoje hospodářské výsledky, tím je celkový obraz přesnější.
 

 
Výsledková sezóna, pravidlo č. 2.
Odhad růstu ziskovosti je vaše vodítko pro budoucnost.

Když společnost publikuje hospodářské výsledky, tak obvykle současně publikuje své odhady ziskovosti pro příští rok. Tyto odhady pak slouží pro srovnání se skutečným ekonomickým vývojem v následujícím roce a také pro srovnání se stávajícím stavem.
 
Opět je třeba mít na paměti, že nejsou důležité výsledky jednotlivých firem, ale celek.
 
Například v současné době, což je zhruba polovina výsledkové sezóny, je celková odhadovaná ziskovost pro příští rok na úrovni zhruba 2,1 %. To je osmý soustavný čtvrtletní pokles v řadě za poslední dva roky a je to pořádný sešup. Podle společnosti FactSet byla před dvěma lety tato hodnota na úrovni 9,9 %.
 
 
 
Nemusíte na to mít žádné školy, abyste viděli, že se to sune – přímo do ztrátové oblasti. 
 
Takže stejně jako v případě celkové ziskovosti a prodejů máme i zde poměrně jasný signál. Příští rok 2016 může být pro akciové trhy poněkud riskantní. Pokud se tedy chceme jako investoři již nyní začít připravovat na tento scénář, měli bychom omezit nové nákupy pouze na tutové akcie se solidní účetní uzávěrkou, spoustou volné hotovosti, rostoucími maržemi a s cenou akcie, která se pohybuje v souladu s převládajícím trendem. Nic nového pod sluncem.
 
Samozřejmě bychom se také měli zamyslet, jestli není načase sklízet plody svých investic. Můžeme nastavit vlečené příkazy stop (trailing stop), případně můžeme částečně realizovat zisky, případně nastavit příkazy k realizaci zisku na cílových úrovních. Zmenšování obchodní expozice a zvyšování množství peněz na účtu však budeme provádět z úplně jiného důvodu, než si většina lidí myslí.
 
Snižováním celkové expozice nebudeme pouze snižovat riziko. Je to také cesta, jak mít dostatek hotovosti pro případ, že se objeví nějaké vhodné akcie k nákupu.
 
Nakupujte levně, prodávejte draze – takhle se to hraje.

 
Výsledková sezóna, pravidlo č. 3.
Slučujte si věci, které se hýbou a které se nehýbou

Mnoho investorů se soustřeďuje na nepodstatné věci spojené s jednotlivými akciemi a v hlavě si přehrává, co by akcie měly, mohly, případně neměly dělat. 
 
Místo toho by se měli zaměřit na to, co funguje a co ne. Možná by bylo vhodné provést nějaké úpravy ve svém akciovém portfoliu k jeho vyvážení, nebo by šlo přikoupit akcie do stávající expozice.
 
Možná jste postřehli, že tato výsledková sezóna se týká dvou skupin akcií. Společnosti, které podnikají na území USA, si vedou velmi dobře. Všechny, které podnikají ve světě, s velikou dolarovou expozicí a silným dolarem mají horší výkonnost, než širší trh. Příkladem může být McDonald, nebo Microsoft.
 
Obecně se říká: „ztráta v jednom čtvrtletí, zisk v druhém“. Klidně můžete nakupovat klesající akcie vybrané společnosti, když fundamentální údaje společnosti zůstávají silné a není viditelná žádná zásadní změna ve fungování společnosti. To se týká například mnoha akcií ze sektoru energie, případně ze sektoru obrany.
 
 
Na závěr.
Je zřejmé, že jsme si řekli jen naprosté základy. Existují doslova tisíce údajů, které můžeme analyzovat a můžeme jít tak hluboko, jak se nám bude chtít. 
 
Nicméně co se týká výsledkové sezóny, nejjednodušší způsob bývá ten nejlepší. 
 
 
Redakce: www.akcieatry.cz
Zdroj: Keith Fitz-Gerald
 


Zprávy na podobné téma


14.07.201750 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v červnu 2017
13.07.201710 nejlepších a nejhorších sektorů v USA v dubnu až červnu 2017
05.07.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v červenci 2017?
03.07.2017 DOW JONES INDUSTRIALS
26.06.2017Poměrové grafy – skrytá informace, která dává smysl
25.06.2017Zajiťovatelé shortují euro, americké sektory rotují
21.06.2017Aktuální přehled trhů v 25. týdnu
19.06.2017Elliottova analýza indexu Dow Jones naznačuje krátkodobý pokles
15.06.201750 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v květnu 2017
14.06.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v červnu 2017?
29.05.2017ES_F E-Mini S&P500 Elliottova analýza
25.05.2017Kumulovaný zisk amerických bank v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl o 12,7 %, ukazuje FDIC
24.05.2017Elliottova analýza – DAX a stříbro
18.05.2017Facebook dostal od EK pokutu 110 mil. € za poskytnutí zavádějících informací při převzetí WhatsAppu
17.05.201750 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v dubnu 2017
12.05.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v květnu 2017?
11.05.2017MONETA Money Bank - Klesající úrokové marže dále sužují ziskovost banky; vysoká dividenda stále na dosah
11.05.2017ČEZ výsledky za 1Q17 pozitivně překvapil, celoroční cíl zvýšen - rozšířený komentář
10.05.2017Wal-Mart zaplatí 300 milionů dolarů za to, že jeho zaměstnanci upláceli, tvrdí Bloomberg
05.05.2017Moneta Money Bank - Klesající čistá úroková marže stále tlačí na nižší ziskovost banky
   další >>
Stránka: 1 z 29

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.