Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 10.02.2015

Jak hodnotit výsledkovou sezónu? Část první.
Dnes si budeme psát o věcech, které vám moc přátel na Wall Street neudělají. Tak to prostě je. Pro nás, obyčejné investory je to však důležité, takže se na to pojďme podívat.
 
Nacházíme se právě uprostřed první výsledkové sezóny roku 2015 a všechny společnosti uveřejňují své hospodářské výsledky za čtvrté čtvrtletí roku 2014. Miliony investorů jsou pochopitelně plni obav. A také nadějí. A také jsou velmi zmatení tím, co se děje.
 
Když se nad tím zamyslíme, tak to je přesně to, co Wall Street chce. Čím více jsou investoři zmatení, tím lépe pro Wall Street, protože investoři, kteří nahánějí cenu, víc obchodují (a generují větší provize). Když se tedy zaměříme na informace, které jsou pro úspěšné investování důležité a které mají bezprostředně vliv na naše peníze, tak to NENÍ ztráta času.
 
Takže, co bychom měli vědět?

 
Čtvrtletní hospodářské výsledky jsou přeceňovány
Výsledková sezóna je jako když jdete co cirkusu. Samé óó a áách, jasné reflektory, hlasitá hudba, pořád se něco děje. Je to zábava. Nicméně pro strategii dlouhodobého budování bohatství je to zcela nepodstatné.
 
Proč to tak je?

Za prvé si nejprve si musíme uvědomit, že existuje obrovský rozdíl v ekonomickém cyklu akciové společnosti a v cyklu čtvrtletně publikovaných hospodářských výsledků. Informace o čtvrtletním zisku poskytuje jen dílčí náhled do hospodaření společnosti a neposkytuje nám celkovou představu o stavu společnosti.
 
Vezměte si takový Boeing. Než uvede na trh nějaký nový druh letadla, nebo nového zbraňového systému, tak to trvá roky. Roky výzkumu, vývoje a zkoušek. Teprve až se dostane nový výrobek na trh, začíná společnost realizovat miliardové zisky z prodejů. Na představě, že publikování hospodářských výsledků každých 90 dní vám dá detailní pohled o stavu společnosti je něco špatně.
 
Nebo co třeba Alibaba? Společnost generuje úžasná čísla a prošla obdobím nepředstavitelného růstu, který se zhodnotí v nejbližších letech. Co však na to Wall Street? Pokles ceny akcií o 8,8 %, kvůli tomu, že hrubá marže klesla na POUHÝCH 71,3 %. A Amazon? Cena akcie mu vzrostla o 8 %, protože dosáhl marže 22,77 % a čtvrtletní zisk má 0,73 %. Kde to žijeme?
 
Za druhé, investování založené na sledování čtvrtletních výsledků je jako sázení na koně po ukončení závodu. Čtvrtletní výsledky sice poskytují jisté vodítko, ale většina akciových společností je řádně spravována a řízena tak, aby bylo přesně dosaženo předpokládaných výsledků. Odhady budoucího vývoje jsou v posledních letech soustavně podhodnocovány, takže není těžké vyvolat „pozitivní překvapení“. I přesto trh se trh od začátku roku pohybuje stranou.
 
Za třetí, analytici jsou ve výběru akcií úplně nejhorší. Jejich práce je analyzovat data, ohodnocovat společnosti, získávat celkový pohled na společnost. Úkolem analytiků není obchodovat. Oproti tomu, správci fondů a institucionální manažeři mají obchodování v popisu práce. Mají za úkol vydělávat peníze. To je obrovský rozdíl.
 
V průzkumu časopisu Institucionální investor, což je nejrespektovanější zdroj informací tohoto druhu se uvádí, že z 12 kritérií oceňujících analytické schopnosti podle důležitosti, je schopnost vybírat vhodné akcie až na 11 místě.
 
To je poměrně jasný vzkaz. Komu by to nestačilo, tak se může podívat zpátky do historie na krach internetové bubliny a na 43 % pokles akciového trhu v období od června 2008 do března 2009, který odstartoval finanční krizi. Během desetiměsíčního krachu internetových firem v průběhu roku 2001 sledovali analytici společnosti Solomon Smith Barney téměř 1200 akcií. Kolik z nich si myslíte, mělo doporučení „prodat“? Žádná. Jen jedna akcie měla doporučení „uderperform“. Není divu, že investiční veřejnost je s odhady analytiků, mírně řečeno, unavena.
 
Období bezstarostného optimismu ohledně cizího kapitálu se nachyluje ke konci. Stále tu však je tendence k očekávání růstu, což může být problém pro Wall Street, která se potácí ve střetu zájmů mezi investičními bankéři, analytiky a brokerskými společnostmi.
 
Za čtvrté, analytici jsou odměňování na základě svého vlivu, znalostí a publikovaných dat. Přesnost není součástí této rovnice. Předpokládejme, že analytik na Wall Street vydělává milión dolarů ročně. Je to subjektivně málo, hodně? Nevím jak vy, ale já mám problém s tím, jak subjektivní je většina analýz, pokud přihlédneme k obrovskému konfliktu zájmů, který je součástí této práce.
 
Prostě a jasně, JEDINOU věcí, kterou si můžeme odnést z výsledkové sezóny je poznatek, že záleží na celkovém obrazu. Musíme se snažit zjistit co je příčinou zatím nezastavitelného růstu amerických akcií. Proč máme vybírat z několika položek v hodnotě několika miliónů, když vše ostatní v hodnotě miliard je v pohybu a roste? Je to jako snaha na pláži vybírat jednotlivé vlnky, když se mění příliv a odliv.
 
Takže na co bychom se měli zaměřit? To si povíme příště.

 
Redakce: www.akcieatry.cz
Zdroj: Keith Fitz-Gerald

 


Zprávy na podobné téma


14.07.201750 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v červnu 2017
13.07.201710 nejlepších a nejhorších sektorů v USA v dubnu až červnu 2017
05.07.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v červenci 2017?
03.07.2017 DOW JONES INDUSTRIALS
26.06.2017Poměrové grafy – skrytá informace, která dává smysl
25.06.2017Zajiťovatelé shortují euro, americké sektory rotují
21.06.2017Aktuální přehled trhů v 25. týdnu
19.06.2017Elliottova analýza indexu Dow Jones naznačuje krátkodobý pokles
15.06.201750 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v květnu 2017
14.06.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v červnu 2017?
29.05.2017ES_F E-Mini S&P500 Elliottova analýza
25.05.2017Kumulovaný zisk amerických bank v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl o 12,7 %, ukazuje FDIC
24.05.2017Elliottova analýza – DAX a stříbro
18.05.2017Facebook dostal od EK pokutu 110 mil. € za poskytnutí zavádějících informací při převzetí WhatsAppu
17.05.201750 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v dubnu 2017
12.05.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v květnu 2017?
11.05.2017MONETA Money Bank - Klesající úrokové marže dále sužují ziskovost banky; vysoká dividenda stále na dosah
11.05.2017ČEZ výsledky za 1Q17 pozitivně překvapil, celoroční cíl zvýšen - rozšířený komentář
10.05.2017Wal-Mart zaplatí 300 milionů dolarů za to, že jeho zaměstnanci upláceli, tvrdí Bloomberg
05.05.2017Moneta Money Bank - Klesající čistá úroková marže stále tlačí na nižší ziskovost banky
   další >>
Stránka: 1 z 29

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.