Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 11.11.2014

Jak rozeznat výprodejní razie na Wall Street. Část třetí, závěrečná.


 
Slavný byl „flash crash“, květnový propad roku 2010 na indexu Dow, kdy jeho hodnota během dne poklesla o 1000 bodů a zotavila se o 600 bodů. 
 
Poté co se 9. března 2009 index DJI propadl během medvědího trhu na své minimum, povedlo se indexu během jednoho roku urazit vzhůru dráhu 4000 bodů a zakončit na úrovni 10550. Heroický růst pokračoval na úroveň 10900, které index dosáhl ke konci března 2010 poté, co FED zakončil svoji poslední injektáž likvidity ve výši 1,75 bilionů dolarů prostřednictvím QE1. To se již však pod rozlišovací úrovní radaru rozvíjela řecká dluhová krize, která hrozila přerůst v další globální krizi a to ve chvíli, kdy se svět pomalu vzpamatovával z té předchozí. 
 
Nepatrné Řecko, jehož ekonomika má na evropské ekonomice podíl 3 % HDP, pomohlo zcela jistě proti své vůli spustit řetězovou reakci, v jejímž důsledku mohly být Portugalsko, Irsko, Španělsko a také Itálie sraženy do propasti a v důsledku toho prostřednictvím Evropské Unie také Amerika a zbytek světa, jehož křehké zotavování z přestálé finanční krize mohlo jít do kytek. Nepatrný Řecký dluhopisový trh – sotva miliardu euro obchodovaných denně, se stal lákavým a snadným cílem pro velké hráče, kteří prostřednictvím útoku na Řecké dluhopisy vyvolali vysokou volatilitu v dluhopisech a poté i v měnových kurzech, čímž se problémy malého národa dostaly na násobně větší úroveň zaručující gigantické zisky pro výprodejní nájezdníky.
 
Výnosy desetiletých řeckých dluhopisů vzrostly 26. dubna 2010 na 10 %, přičemž dvouleté dluhopisy vylétly o 300 bazických bodů na úroveň 14 %. Rozdíl mezi Německými a Řeckými dluhopisy se nafoukl na 1300 bazických bodů. Kreditní swapy na řecký bankrot (CDS) dosáhly 641 bazických bodů, neboli zisk 641000 dolarů ročně po dobu pěti let pro zajištění dluhopisu ve výši 10 milionů dolarů. O týden dřív to dělalo 390 bazických bodů. Otázkou bylo, jestli se Řecko stane další Lehman Brothers na dluhopisovém trhu. Pokud by bylo Řecko nuceno k restrukturalizaci dluhu a opětovným vyjednáváním, mohlo by to zažehnout panický úprk z měny euro.
 
27 dubna 2010 snížila agentura S&P rating Řecka rovnou o tři stupně na úroveň BB-plus s negativním výhledem. To je první úroveň spekulativního statusu a znamená to, že další snížení ratingu může následovat. S&P oznámila, že držitelé dluhopisů mohou očekávat splacení 30 až 50 % své investice, pokud Atény nebudou schopny splácet svůj dluh. Nejzadluženější evropská země vzhledem k velikosti ekonomiky měla v oběhu dluhopisy v hodnotě 296 miliard euro. Snížení ratingu na spekulativní úroveň vedlo investory k masivnímu úprku z dluhopisů, což vedlo k růstu výnosu dvouletých dluhopisů na úroveň 25 %. O měsíc dříve to bylo na londýnské burze 4,6 %. 
 
Graf: 6. května 2010 – „Flash Crash“, vyvolaný Řeckou krizí

 
Modrá – Index DJI; hnědá – Řecké pětileté vládní dluhopisy
Události v časovém pořadí:
Řecké pětileté dluhopisy s výnosem 5,56%
FED dokončuj injektáž QE1 ve výši 1,75 bilionů USD
Řecko dostává pomoc ve výši 45 miliard euro
Řecký dluh dosahuje 13 % HDP, 4 x více než dovolují pravidla EU
S&P snižuje rating Řecka o tři stupně na BB+
Flash Crash – Dow padá během dne o 1000 bodů
Řecké pětileté dluhopisy dosahují výnosu 15,93 %
EU a IMF poskytují záchranu pro euro ve výši 1 bilionu dolarů
 
4. května 2010 se obnovilo výprodejní šílenství na Řeckém dluhopisovém trhu v důsledku obav, že pomoc ve výši 110 miliard euro nebude dostatečná k tomu, aby odvrátila možnost státního bankrotu. Na Aténské akciové burze došlo k propadu o -10 %. Akcie Národní banky (NBGr.AT), řecké největší banky se propadly o -12,2 %. Alpha Bank (ACBr.AT) skončily o -11,6 % níž. Akcie řeckých bank přitom během roku vzrostly o 27 %. Jak se dramaticky rozšiřovalo rozpětí výnosů řeckých dluhopisů, šířila se nákaza do dalších evropských bank, které držely odhadem 272 miliard řeckého veřejného a privátního dluhu. Francouzské, Německé a Švýcarské banky byly vystaveny expozici vůči Řecku ve výši až 75 %. 
 
6. května 2010 byl index Dow Jones Industrial Average vystaven své historicky nejvyšší intradenní ztrátě, kdy se trh propadl o -1000 bodů s následným zotavením o 650 bodů. Byl to nejdivočejší den v celé historii Wall Streetu. Na počátku dne dosáhly řecké pětileté dluhopisy úrovně výnosu 16 %, a zvýšily se tak během dvou dní o 5,5 %. Rostoucí výnosová spirála řeckých dluhopisů dosáhla úrovně, která mohla spustit řetězovou reakci vedoucí 6. května k „Flash Crash“. Odpoledne ve 14:32 EST přistála na trhu od některého výprodejního nájezdníka objednávka na prodej E-Mini S&P-500 futures v hodnotě 4,1 miliardy USD. Během následujících dvaceti minut dorazilo dalších 75 tisíc kontraktů na prodej. Bez ohledu na čas, či cenu. Tyto další prodeje jen akcelerovaly propad cen. Normálně by prodej takového množství trval okolo pěti hodin. Nyní to trvalo okolo 20 minut. Index Dow Jones Industrials se propadl o více než 600 bodů během několika minut a dosáhl intradenního minima na úrovni 9870, načež během mžiku posílil o 650 bodů. 
 
Stejně jako typický propad trhu vymazal i tento pomalé 11 týdenní zisky během 72 hodin šílených výprodejů. A stejně typické bylo proměnění „Bernankovy opce“ v reakci na volatilitu na Wall Street. Od 2. července začal index Dow Jones Industrials nabírat opět zisky a šplhat k úrovni 9700. V druhé půli srpna šéf FEDu Ben „Bublina“ Bernanke oznámil spuštění QE2, které dodalo dalších 600 miliard likvidity k nafouknutí amerických kapitálových trhů. 18. října pokořil Dow hranici 11000 bodů, čímž vymazal své ztráty z Řecké krize. 
 
Graf: Pokles na rozvojových trzích vyvolal 6% pokles na S&P

 
Hnědá – Index rozvojových trhů EEM; modrá – index S&P 500; černá – index volatility VIX
Události v časovém pořadí:
FED začíná přiškrcovat třetí fázi kvantitativního uvolňování (QE3)
14 hlavních analytiků Wall Street odhaduje, že index S&P 500 dosáhne na konci roku 2015 úrovně 1949
Bloomberg uvádí, že měny rozvíjejících se trhů klesly v průměru o 9,7 %
Obchodníci jsou vystrašeni politickým vývojem v Turecku, Thajsku, prudkým snížením hodnoty argentinského pesa a snížením ekonomické aktivity v Číně
Proti poklesový tým intervenuje na futures akciových indexů
 
V tomto roce jsme byli svědky několika výprodejních razií, ale v různém provedení. V druhé polovině ledna 2014 byl výprodejní nájezd veden z pozice neočekávané události. Od 24. ledna do 5. února se S&P 500 rychle propadl o -7 % během osmi obchodních dní na dno na úrovni 1740. Hnací silou této minipaniky byl prudký pokles na devizových trzích rozvíjejících se trhů, který spustil odliv kapitálu z dluhopisů a akcií rozvíjejících se zemí. Ze zpětného pohledu byl pokles na akciovém indexu rozvíjejících se trhů (NYSE, EEM) záminkou pro výprodejní razii na Wall Street. 
 
Obchodníci nakupovali levné zajištění proti možnému poklesu na indexu S&P 500. Tyto nákupy vyhnaly Index volatility (VIX) z minimální úrovně 12,3 až 3. února dosáhla úrovně 21,4. Nicméně výprodejní razie netrvala dlouho. Proti poklesový tým FEDu (PPT) zinscenoval vytěsňovací růst typického V-tvaru a index S&P 500 se rychle a silně zotavil. Po sedmidenním propadu o -7 % index rychle zlikvidoval své ztráty a protáhl svůj růst až na úroveň historického maxima proražením úrovně 2000 bodů. 
 
Graf: Zotavení typu „V“ sklízí neočekávané zisky z prudkého poklesu cen ropy
 
 
Hnědá – aktuální cena ropy; zelená – cena ropy s dodáním v prosinci 2018; modrá – index DJI 
Události v časovém pořadí:
USA spojují Rusko se sestřelením malajsijského dopravního letadla
Ruský ministr energií ohlašuje, že pomůže Iránu s prodejem ropy
USA utužují sankce proti Rusku
Stabilizační úřad zemí G20: „Hodnoty aktiv jsou stlačené, riziko rychlé změny směru“
Saudská Arábie: „Jsme připraveni akceptovat ceny ropy pod 90 USD za barel až k 80 USD za barel po dobu jednoho roku až dvou let
 
Existují tisíce příkladů výprodejních razií na americkém akciovém trhu. Ještě působivější příklady můžeme nalézt na zahraničních trzích. Nicméně hra na americkém akciovém trhu je řízena proti poklesovým týmem FEDu, který monitoruje obrazovky trhů 24 hodin denně napříč všemi časovými zónami. Během několika posledních desetiletí museli výprodejní nájezdníci zavírat své pozice na short během pár dní, nebo týdnů po zahájení prodejní paniky. I když zde byly úspěšné výprodejní razie, na konci obchodního dne byly americké vládní autority vždy schopny překonat tržní výprodeje a vést akciové trhy vzhůru k novým výšinám. 
 
Jinými slovy, současní investoři do akciového trhu USA mohou v noci klidně spát, protože vědí, že jejich sázka na americké akcie je pod ochranou „Yellenové Put opce“, což je opět pojištění, které zabezpečuje, že FED bude vždy nablízku, aby zachránil Dow Industrials a odpálil míček hozený do hry výprodejními nájezdníky prostřednictvím vlastní elektronické tiskárny.
 
Naposledy inscenovali výprodejní nájezdníci pokles o 1400 bodů na Dow Industrials v období od 18. září do 16. října 2014. Obchodníci spekulující na pokles poukazovali na -15 % pokles na německém indexu DAX, který byl částečně způsoben ukončováním japonských carry obchodů a pak také -12 % korekce na indexu malých firem Russell 2000 měl přesvědčit obchodníky v růstových pozicích, aby opustili své obchody a prodali. Nicméně i zde přispěchal PPT se záchranou a podpořil Dow na úrovni 16000 prostřednictvím slovních i jiných intervencí.
 
Intervence PPT signalizovala, že dna trhu bylo dosaženo a výprodeje se obrátily v zuřivé nákupy. Náhle se změnil pohled finančních médií na vývoj na trhu a média začala poukazovat na důvody náhlého růstu, která byla nalezena v -20 % poklesu cen ropy s cenami okolo 82 USD za barel. Tyto ceny za ropu jsou pozitivní pro společnosti i pro spotřebitele v USA, protože tím běžný spotřebitel ušetří na daních okolo 600 dolarů ročně. V klasickém duchu se výprodejní nájezd obrátil do obvyklého „V“ zotavení a následného růstu k novým vrcholům. Několik týdnů panického výprodeje se změnilo do několika týdnů chamtivosti, které vytáhly index Dow Industrials na úroveň, kde výprodej začal. 
 
Takže se v budoucnu nenechte ošálit. Výprodejní razie se objevují tak třikrát do roka. Nyní máte dobrou představu o tom, jak to celé probíhá a jak se s tím můžete vyrovnat.

Čtěte dále: 
Jak rozeznat výprodejní razie na Wall Street. Část první
Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: Gary Dorsch
 


Zprávy na podobné téma


05.07.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v červenci 2017?
03.07.2017 DOW JONES INDUSTRIALS
26.06.2017Poměrové grafy – skrytá informace, která dává smysl
25.06.2017Zajiťovatelé shortují euro, americké sektory rotují
21.06.2017Aktuální přehled trhů v 25. týdnu
19.06.2017Elliottova analýza indexu Dow Jones naznačuje krátkodobý pokles
15.06.201750 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v květnu 2017
14.06.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v červnu 2017?
29.05.2017ES_F E-Mini S&P500 Elliottova analýza
25.05.2017Kumulovaný zisk amerických bank v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl o 12,7 %, ukazuje FDIC
24.05.2017Elliottova analýza – DAX a stříbro
18.05.2017Facebook dostal od EK pokutu 110 mil. € za poskytnutí zavádějících informací při převzetí WhatsAppu
17.05.201750 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v dubnu 2017
12.05.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v květnu 2017?
11.05.2017MONETA Money Bank - Klesající úrokové marže dále sužují ziskovost banky; vysoká dividenda stále na dosah
11.05.2017ČEZ výsledky za 1Q17 pozitivně překvapil, celoroční cíl zvýšen - rozšířený komentář
10.05.2017Wal-Mart zaplatí 300 milionů dolarů za to, že jeho zaměstnanci upláceli, tvrdí Bloomberg
05.05.2017Moneta Money Bank - Klesající čistá úroková marže stále tlačí na nižší ziskovost banky
27.04.2017Akciový index DOW JONES INDUSTRIALS
13.04.2017Růst ekonomiky USA zpomaluje, ale růst cen akcií bude pokračovat
   další >>
Stránka: 1 z 19

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.