Akcieatrhy  >  Akcie  >  Fundamentalni-analyza  >  Jak se pozná klesající trh, ještě než udeří – 11 varovných příznaků
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 17.09.2015

Jak se pozná klesající trh, ještě než udeří – 11 varovných příznaků
Než si většina investorů uvědomí, že akciový trh přešel do klesajícího trendu, tak už je napácháno mnoho škody. Velmi často přichází klesající trh během posledního vzepětí rostoucího trhu. Mark D. Cook, spoluautor knihy „Připravte se a přežijte v přicházejícím klesajícím trhu“ uvádí 11 příznaků, které investorům napovídají, že klesající trh přichází a je již za dveřmi. Každý klesající trh vypadá jinak, takže tyto příznaky je třeba brát jako vodítko, nikoli jako absolutní pravidla. 
 

1. Neúspěšné růstové vlny 

Prvním příznakem klesajícího trhu je to, že růstové vlny netrvají dlouho. Na grafu SPX 500 vidíme sérii nižších minim. To naznačuje zkušeným obchodníkům, že trh je zranitelný a slabý a náchylný k dalším poklesům.
 

2. Malátné růstové vlny s nízkým obchodním objemem

Dalším příznakem jsou malátné růsty a celkové nízké obchodní objemy. To je známkou toho, že investoři a instituce nejsou ochotni nakupovat. Většina institucionálních investorů se chová jako stádo a nakupuje, nebo prodává ve stejném období. Pokud účastníci trhu nenakupují, tak není pravděpodobné, že by jednotliví institucionální investoři umisťovali na trh své objednávky. Cook uvádí, že jedním ze způsobů, jak lze poznat opravdovou růstovou vlnu je sledování obchodního objemu NYSE Tick. Nicméně i další indikátory mohou ukazovat, že pulsace trhu je slabá, i když ceny zatím ještě rostou. Divergence mezi růstem cen a obchodními objemy je viditelný červený prapor.
 

3. Žádné odrazy zpět

Po každé větší než 3 % korekci by měl být trh schopen se odrazit zpět. Opětovně vyrůst nejméně o polovinu své ztracené hodnoty. Pokud toho není schopen, jde o další varovný příznak. Pokud růstové vlny selhávají, jde o další příznak toho, že akciový index, nebo akcie ztrácí další půdu pod nohama.
 

4. Ošklivě vypadající cenové grafy

Prvními, kdo obvykle zaznamenají nastávající problémy, jsou analytici technické analýzy. Na grafu se začnou vyskytovat nižší minima a cena v grafech se začne propadat pod své klouzavé průměry. Investoři spekulující na růst začínají být nervózní, ale zatím se ještě nemají k tomu, aby prodávali. Místo toho se snaží držet obvyklých rad, které fungují v rostoucím trhu, jako je „nakupujte při poklesu“, „nakupujte, když je trh slabý“, „nařeďte své pozice dokoupením dalších akcií“. Optimističtí investoři spekulující na růst doufají, že se trh zhoupne opět vzhůru, a že FED uchrání investory od katastrofy.
 
 
 

5. Akcelerace směrem dolů

Následným příznakem je akcelerace poklesu, kdy index S&P 500 ztrácí každým dnem 20 až 50 bodů. Během růstových dní index získává jen jednociferné přírůstky. Pokles směrem dolů je rychlý, růst je pomalý a upracovaný. Během poklesu se zvyšuje obchodní objem, Během růstu se obchodní objem snižuje. Během této fáze nastávajícího klesajícího trendu mnoho investorů ještě neprodává.
 

6. Dvouciferné korekce

Během této fáze začínají být na grafech vidět jak nižší minima a nižší maxima tvoří schody směrem dolů. Hodnota portfolií se nachází o 15 až 20 % níž, a spekulanti na růst začínají přemýšlet o tom, že by začali prodávat. S 20 % korekcí se dostavuje výprodej u podílových fondů.
 

7. Institutituce začínají prodávat

Instituce s vědomím, že individuální klienti uzavírají své pozice, jsou donuceny začít snižovat své obchodní expozice. Samolibost, která obvykle převažuje na Wall Street, se mění v mírnou paniku. Mnoho tvrdohlavých investorů však neopouští své pozice a zavazují se, že vytrvají.
 

8. Přichází méně dobrých zpráv

Pozitivní ekonomické zprávy, kterých bylo všude plno během růstového trendu, mizí a začínají převažovat pesimistické zprávy. S tím jak se trh dále propadá, investoři začínají podléhat panice. Ti nejtvrdohlavější spekulanti na růst drží pozice se zatnutými zuby a ujišťují se navzájem, že každý klesající trh musí nakonec skončit.
 

9. Obchodní objemy během klesajících dní rostou

Během klesajících dní obchodní objemy vystřelují vzhůru. Počet klesajících dnů v řadě může být až 10, počet rostoucích dnů v řadě je průměrně okolo 3. Poté, co trh poklesne o 20 % se většina účastníků trhu domnívá, že nejhorší je již za námi a modlí se, aby FED zachránil klesající trh.
 

10. Nakupující odcházejí z trhu

Během této fáze, poté co média potvrdila, že nastal klesající trh, se mnoho investorů spekulujících na růst vypaří z trhu. Když se objeví růstový investor v televizi, je zesměšňován, nebo je na něj pohlíženo s nedůvěrou. Špatné zprávy se okamžitě šíří celým mediálním prostorem a je jim věnována silná pozornost. Volatilita roste na dvouciferné hodnoty. Během této fáze trh již trh poklesl o 30 % a víc.
 

11. Kapitulace

V této fázi investoři spekulující na růst kapitulují. Poté, co nahlédnou do výsledkové listiny svého portfolia, docházejí k závěru, že se ceny nezotaví ještě během velmi dlouhé doby a začínají v panice prodávat. Obchodní objemy jsou třikrát větší než obvykle. Schizofrenní trh začíná ztrácet hlavu. Některé finanční společnosti jsou na pokraji kolapsu. Dříve sebevědomí růstoví investoři začínají tvrdit, že nikdy nebyli zastánci růstu a začínají tvrdit, že samozřejmě varovali ostatní před poklesem trhu. Většina si stěžuje: „Kdo to mohl vědět?“ Na trhu je lavina prodávajících příkazů a mnozí investoři jsou ve ztrátě 50 % a více. Investoři ignorují margin call – požadavek na uzavření pozice, nebo doplnění kapitálu, takže brokeři nuceně uzavírají jejich pozice, což přispívá k dalšímu prodejnímu tlaku. Mnoho drobných investorů se zapřísahá, že do akcií už nikdy nebude opět investovat. Během několika týdnů, se vypaří veškeré zisky získané během mnoha let. Dokonce dramaticky klesají ceny i takzvaných bezpečných akcií a vzorce na diverzifikaci portfolia jsou všem pro smích.
 
Aby bylo jasno, klesající trh nemusí mít stejný průběh, ale jeho scénář je pokaždé stejný. Samozřejmě nikdo vám není schopen říct, kdy klesající trh začne, nebo kdy skončí. Takže každý investor by se měl zabývat sledováním varovných signálů a sám se rozhodovat, kdy je čas z trhu odejít a kdy zase do něj vstoupit. Klesající trh je stejně nezbytnou součástí trhu, jako rostoucí trh a každých šest až osm let se dostavuje v plné síle. 
 
 
Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: Michael Sincere 
 


Zprávy na podobné téma


14.07.201750 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v červnu 2017
13.07.201710 nejlepších a nejhorších sektorů v USA v dubnu až červnu 2017
05.07.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v červenci 2017?
03.07.2017 DOW JONES INDUSTRIALS
26.06.2017Poměrové grafy – skrytá informace, která dává smysl
25.06.2017Zajiťovatelé shortují euro, americké sektory rotují
21.06.2017Aktuální přehled trhů v 25. týdnu
19.06.2017Elliottova analýza indexu Dow Jones naznačuje krátkodobý pokles
15.06.201750 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v květnu 2017
14.06.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v červnu 2017?
29.05.2017ES_F E-Mini S&P500 Elliottova analýza
25.05.2017Kumulovaný zisk amerických bank v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl o 12,7 %, ukazuje FDIC
24.05.2017Elliottova analýza – DAX a stříbro
18.05.2017Facebook dostal od EK pokutu 110 mil. € za poskytnutí zavádějících informací při převzetí WhatsAppu
17.05.201750 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v dubnu 2017
12.05.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v květnu 2017?
11.05.2017MONETA Money Bank - Klesající úrokové marže dále sužují ziskovost banky; vysoká dividenda stále na dosah
11.05.2017ČEZ výsledky za 1Q17 pozitivně překvapil, celoroční cíl zvýšen - rozšířený komentář
10.05.2017Wal-Mart zaplatí 300 milionů dolarů za to, že jeho zaměstnanci upláceli, tvrdí Bloomberg
05.05.2017Moneta Money Bank - Klesající čistá úroková marže stále tlačí na nižší ziskovost banky
   další >>
Stránka: 1 z 29

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.