Akcieatrhy  >  Akcie  >  Fundamentalni-analyza  >  Jak vybírat hodnotné akcie do fondu – Bill Smead volí hodnotu: JPMorgan, Berkshire a eBay
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 23.04.2015

Jak vybírat hodnotné akcie do fondu – Bill Smead volí hodnotu: JPMorgan, Berkshire a eBay
Poslední dobou to vypadá, že všichni na Wall Street, Goldman Sachs počínaje a Federated Investors konče, mají budíček a s překvapením sledují spotřebitelský nástup nové generace narozené mezi lety 1980 až 2000. 
Pětihvězdičkový hodnotový fond Billa Smeada poráží širší trh tím, že investuje do věcí, které nakupuje generace Y. 
 
Generace milénia, neboli generace Y, jak se jí říká v USA, je 92 miliónů Američanů narozených v letech 1980 až 2000. Je to nejpočetnější generace v historii a převyšuje svým počtem dokonce generaci narozenou po druhé světové válce. V současné době tato generace drží 2 biliony dolarů v majetku a očekává se, že do konce dekády naroste toto číslo na 7 biliónů dolarů. Nejvyšší čas začít zjišťovat, jaké představy má tato generace o utracení těchto peněz.
 
Bill Smead, generální ředitel společnosti Smead Capital Management a manažer fondu Smead Value Fund (SMVLX) má poměrně jasno. Sleduje vývoj ve spotřebních náladách generace Y již dlouho. Vidí do budoucna spoustu příležitostí k dlouhodobým investicím do oblastí, ve kterých se generace Y v následujících letech rozhodne utrácet.
 
Bill Smead začal svoji kariéru v roce, kdy se narodili první příslušníci této generace. Má záznamy o všem, co tuto generaci zajímá a jeho obchodní strategie je na tom založena. Jeho fond drží 5 hvězdičkové ocenění od Mornigstar a je první a druhý v kategoriích posledních tří a posledních pěti let, kdy jednoznačně překonával svojí výkonností své konkurenty. Také se mu dařilo překonat index S&P 500, který měl výkonnost 14,9 %, fond SMVLX měl za stejné období výkonnost 17,9 %. 

 
Životopisné údaje
Jméno:   William Smead
Věk: 57
Pozice:   Generální ředitel, ředitel investic, portfolio manager
Vzdělání:   B.A. v ekonomice, Whitman College 
Záliby:  Golf, čtení, návštěvy kostela

 
V současné době Bill Smead upřednostňuje investice do spotřebních akcií a finančních akcií. Jakým způsobem je vybírá jsme se zeptali v následujícím rozhovoru:
 
Barrons: Již sedmým rokem se pohybujeme v rostoucím trhu. Nacházíte jako investor do hodnoty i v současné době stále ještě atraktivní akcie pro své investice?
 
Smead: Mnohé z toho, co pochází z dlouhodobého vlastnictví hodnotných akcií, se projevuje tím, že jste v obraze. Vlastníte akcie a jste stále ve hře, takže můžete sklízet plody z přirozené potřeby být dobrým investorem. Protože vždy investujete do hodnoty, tak ze střednědobého pohledu vždy máte pravdu na své straně. Když máte investiční záměr investovat do hodnoty a zůstat tam 10 až 20 let, tak se prostě musíte trefit, tedy nikdy není pozdě začít. Lidé obvykle přemýšlejí v kratších časových horizontech, takže máte spoustu příležitostí investovat do toho, co vám přinese úspěch z dlouhodobého hlediska. A to platí i pro dnešní trh a pro dnešní ceny.
 
Q: Začněme třeba společností Gannett (GCI), která tvoří největší díl vašeho portfolia.
 
A: Před třemi lety vlastnil Gannett 84 novinových deníků a byl tak v nejvíce ohroženém sektoru v USA, protože nová generace nečte, a když tak pouze elektronická vydání. Dnes vlastní Gannett 23 televizních stanic Belo a zbytek tvoří vlastnictví Cars.com. Tyto lokální televizní stanice tvoří největší přidruženou síť CBC a NBC a další tři televizní společnosti, DirecTV (DTV), Dish Network (DISH) a Comcast (CMCSA) platí licenční poplatky. Tyto poplatky se v průběhu doby zvyšují, takže se společnosti Gannett daří velmi dobře.

 
Údaje o fondu Smead Value (SMVLX)
Majetek: 1 miliarda USD
Náklady fondu: 1,25%
Vstupní poplatek: ne
Roční výkonnost: 13%
Výnos: 0,39%
 
(k 4. březnu 2015)

 
Na poli vydávání tisku dělá Gannett všechny ty věci, o kterých hovoří Warren Buffett. Důraz na lokální politiku, na komunitní zprávy, sport a tak dále a jde jim to dobře. Víte, většinu lidí komunitní zprávy nezajímají do té doby, než se ožení a mají děti. A to se teď právě děje u generace Y. To je pro novinářský průmysl pozitivní.
 
Na straně digitálních projektů, cars.com čekají skvělé vyhlídky. Velká část nové generace dlouho odkládá dlouho nákup svého prvního auta, ale nakonec si ho koupí. Stejně tak CareerBuilder.com je výhodné vlastnit, protože nastávající generace začíná dělat kariéru. Existuje spousta mladých lidí, kteří mají zájem budovat svoji kariéru pomocí efektivního využívání nových technologií.
 
Q: Když přišla řeč na Warrena Buffetta, vlastníte také velký podíl jeho Berkshire Hathaway (BRKB).
 
A: Je zřejmé, že jak bude nastupující generace stárnout, bude to mít pozitivní efekt na sektor automobilů a sektor rezidenčních nemovitostí. A to jsou sektory, které jsou přímo hojně zastoupeny v Berkshire Hathaway. BRKB například vlastní druhou největší realitní společnost Berkshire Hathaway HomeServices. Také vlastní Clayton Homes, která má 40% podíl na trhu výstavby nových domů. Vlastní také výrobce nátěrů Benjamin Moore a výrobce koberců Shaw Industries. Nyní koupili jednoho z největších prodejců náhradních dílů pro auta Tuyl. Zaměření na akcie Buffettovy společnosti nám umožňuje vstoupit na cyklický automobilový trh a trh výstavby domů, prostřednictvím relativně necyklického portfolia Berkshire Hathaway.
 
Q: Říkáte, že nová generace se stává stále bohatší. Jak s tím souvisí vaše investice do JPMorgan Chase (JPM).
 
A: Příslušníci nové generace se stanou určitě zákazníky velkých bank. Ale nebudou do banky chodit často. Budou tam osobně chodit minimálně a to povede k obrovské redukci bankovních poboček. Počet bankovních zaměstnanců se dramaticky sníží a také se podstatně sníží střední úroveň řízení, která řídí bankovní pobočky. Prudký pokles administrativy povede k vyšším úsporám. Na druhé straně nová generace v následujících deseti letech bude žádat nové půjčky a ty porostou. Nicméně nebude kvůli tomu třeba chodit do banky. Takže vyšší příjmy z půjček a snížení nákladů na provoz vede k nákupu něčeho, jako je Costco (COST), nebo podobných věcí.

 
10 největších podílů ve fondu
Gannett  (GCI)
eBay (EBAY)
JPMorgan Chase  (JPM)
Berkshire Hathaway (BRKB)
Amgen  (AMGN)
Cabela’s  (CAB)
Aflac (AFL)
NVR (NVR)
Wells Fargo (WFC)
Bank of America (BAC)
 
(k 28. únoru 2015)

 
Q: Nová generace bude také utrácet v obchodech. Máte ve svém portfoliu Nordstrom (JWN), jako jednoho z mála maloobchodních prodejců.
 
A: Nordstrom je možná problematický z krátkodobého hlediska, ale určitě ne z perspektivy 10 až 20 let. Nordstrom chce zdvojnásobit počet svých prodejen Rack v USA a otevřít některé další v Kanadě. Že budou tyto prodejny úspěšné je nasnadě. Během několika minulých let se prodeje přes weby Nordstrom zvyšovaly o 30 % ročně. Skladové prodeje rostly 10 % ročně a kamenné obchody nerostly vůbec. Společnost se rozhodla své zisky investovat do dalšího rozvoje, takže v roce 2015 hodlá utratit 1,2 miliardy USD. V roce 2014 to bylo jen 750 miliónů. Jakmile budou tyto peníze vydány a společnost dokončí modernizaci, tak se generace Y, která nyní tvoří hlavní část zaměstnanců, změní v zákazníky společnosti a budou utrácet. Nordstrom má P/E na úrovni 20 a to není hodnota, která by svědčila o tom, že je akcie nějak zvlášť levná, ale lidé jsou ochotni platit za Amazon s P/E 80 až 100 a sází na to, že až ukončí svůj růst, přinese svým vlastníkům vysoké zisky. Historie nám ukazuje, že je dobré vlastnit akcie Nordstrom během její hlavní expanzní fáze. Například v roce 1980 probíhala první expanze společnosti v Kalifornii.
 
Q: Proč držíte z mála technologických akcií právě eBay (EBAY)?
 
A: Na Wall Street panuje přesvědčení, že vyhraje Amazon, protože má dobře nasmlouvané dodavatele z třetích stran. Na eBay nesází, kvůli problémům s oddělením PayPal a jeho samostatným vykročením. Nicméně se domníváme, že společnost má mnohem lepší předpoklady k tomu, aby se opět dostala do hlavního proudu podnikání. Společnost má výhodu v neuvěřitelně vysoké tvorbě volné hotovosti, takže by pro ni neměl být problém s modernizací a konkurenceschopností na poli webových stránek a elektronického prodeje. 
 
 
Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: Teresa Rivas
 
 


Zprávy na podobné téma


05.07.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v červenci 2017?
03.07.2017 DOW JONES INDUSTRIALS
26.06.2017Poměrové grafy – skrytá informace, která dává smysl
25.06.2017Zajiťovatelé shortují euro, americké sektory rotují
21.06.2017Aktuální přehled trhů v 25. týdnu
19.06.2017Elliottova analýza indexu Dow Jones naznačuje krátkodobý pokles
15.06.201750 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v květnu 2017
14.06.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v červnu 2017?
29.05.2017ES_F E-Mini S&P500 Elliottova analýza
25.05.2017Kumulovaný zisk amerických bank v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl o 12,7 %, ukazuje FDIC
24.05.2017Elliottova analýza – DAX a stříbro
18.05.2017Facebook dostal od EK pokutu 110 mil. € za poskytnutí zavádějících informací při převzetí WhatsAppu
17.05.201750 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v dubnu 2017
12.05.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v květnu 2017?
11.05.2017MONETA Money Bank - Klesající úrokové marže dále sužují ziskovost banky; vysoká dividenda stále na dosah
11.05.2017ČEZ výsledky za 1Q17 pozitivně překvapil, celoroční cíl zvýšen - rozšířený komentář
10.05.2017Wal-Mart zaplatí 300 milionů dolarů za to, že jeho zaměstnanci upláceli, tvrdí Bloomberg
05.05.2017Moneta Money Bank - Klesající čistá úroková marže stále tlačí na nižší ziskovost banky
27.04.2017Akciový index DOW JONES INDUSTRIALS
13.04.2017Růst ekonomiky USA zpomaluje, ale růst cen akcií bude pokračovat
   další >>
Stránka: 1 z 19

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.