Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 05.03.2012

Jak vybrat tu správnou společnost do svého portfolia aneb poměrové ukazatele v praxi.

V tomto článku se budeme zaobírat otázkou, jaký náhled na hodnoty ocenění jednotlivých společností na akciovém trhu použít při porovnání jejich účetních hodnot s hodnotou kapitalizace.

Každému je přeci jen jasné, že určit, zda jsou akcie společnosti vůči své účetní hodnotě podceněné, či předražené je u každé firmy naprosto jiné. Například na malou společnost podnikající v oblasti telekomunikací musíme při porovnání její účetní hodnoty vůči ceně akcií na trhu trochu jinak, než na Coca Colu nebo Apple. Zaměřme se přímo na nejdůležitější otázky, které je nutné si položit, pokud chceme zahlédnout pod účetní hodnotou také další fundamentální prvky, které se mohou následně na pohybu ceny jejích akcií projevit.

Důležité oproti otázkám týkajícím se reálné účetní hodnoty tipu: „Má společnost větší aktiva než své závazky?“, je v té chvíli spíše nadhled nad celou její historií. Stejně tak je mnohem snadnější, než by se mohlo na první pohled zdát, vybrat vhodný ukazatel, který by mohl nejlépe naznačit budoucí směr vývoje jejích akcií. Zdá se, že určit relevantní ukazatel by mohlo být velmi komplikované a samo o sobě by se mohlo jednat o sázení na dostihového koně, ale pokud přehlédneme záplavu technických a fundamentálních ukazatelů a zaměříme se na problém selským rozumem, tak se celý problém najednou jeví výrazně jednodušeji.

Například, Coca-Cola (KO) má na trzích několikanásobnou hodnotu svého majetku, ale za touto cenou nestojí jen její majetek, ale síla značky, která dokáže i do následujícího období zajistit významné příjmy společnosti, ať se bude s ekonomikou dít cokoliv. To samo o sobě ukazuje, že účetní hodnota společnosti a jejího majetku nemusí být pro budoucnost tím nejlepším ukazatelem pro nákup či prodej akcií. Coca-Cola má prostě pozici globální super značky, která se  na trhu neztratí. Na základě stability příjmů si pak mimo jiné může dovolit svým podílníkům vyplácet velmi zajímavé procento z utržených zisků a to prakticky v jakémkoliv období své existence.

Tím se konečně dostávám k momentu, které ukazatele určitě patří mezi ty  nejdůležitější a jak s nimi pracovat.

 1) Cena akcie / disponibilní hotovost
 2) Cena akcie / čistá hodnota oběžných aktiv
 3) Cena akcie / hodnota hmotného majetku společnosti
 4) Cena akcie / ziskovost společnosti

První hodnota nám nabízí možnost zvážit, zda má firma v dané chvíli dostatek kapitálu k pokrytí případného nákupu vlastních akcií. I firma, která se dlouhodobě pohybuje ve ztrátách má tak dostatek kapitálu, aby své akcie případně začala na zajímavých cenách sama nakupovat, i když se to v poslední době moc často nestává.

Čtěte dále:
George Soros masivně navýšil podíl v technologiích, John Paulson opět nakupuje zlato a Warren Buffett vyprodal Exxon Mobil Corp..

Druhá hodnota nám nabízí pohled na takzvaný provozní kapitál. Mluvíme v ní o hotovosti, pohledávkách a zásobách. Poukazuje na velikost a šíři rychle likvidního majetku, který společnost má. Velmi dobrým signálem dalšího vývoje společnosti tak bývá moment, kdy zaregistrujeme, že některá společnost má vyšší obrat prodejů, než zásob na skladě a dalšího likvidního majetku a tento poměr dále narůstá. Důležité v této části je si uvědomit v jakých číslech vlastně firma své ukazatele doplňuje, zda je například hodnota zásob evidována v ceně jejich nákupu nebo cenách, za které se je firma chystá pouštět dále do tržního mechanismu, což může měnit výsledek poměrně úspěšného systému NCAV Benjamina Grahama, který vždy vychází z toho, že cena zásob je stanovená jejich nákupní hodnotou, což vede samo o sobě postupem času (jelikož zásoby mohou skutečně cirkulovat velmi rychle) ke změnám v samotném výsledku poměru NCAV, který je postaven na odečtení pasiv od oběhových aktiv a dělen cenou akcie.

Důvodů nepřesností u výpočtů NCAV se ale najde mnohem více. Přeci jen se  jedná o metodu starou více jak půl století a tím pádem podstatná část  moderních odvětví a sektorů v té době vůbec neexistovala a nesou v sobě  trochu jiné zákonitosti cirkulace vlastního majetku, než bylo zvykem ve  druhé polovině minulého století.

Nejvíce ošidným ukazatelem může být třetí metoda, kdy prakticky nejsme  schopni nahlédnout na žádný reálný proces, který by nám poukázal na to,  jakého progresu je společnost v daném období schopná. Poukazuje pouze na  možnost krýt svou část obchodovanou na trzích hodnotou svého hmotného majetku, a ten není příliš flexibilní. Je těžké prodat gigantickou nemovitost v době hypoteční krize za cenu, za kterou jí společnost pořídila na přelomu tisíciletí, což je ale jenom příklad, proč tyto hodnoty mohou být ve skutečnosti velmi ošidné. Tato hodnota ale může být v jiném sektoru, než je třeba technologický, velmi důležitá. Například v průmyslu neukazuje pouze užitný majetek, ale také investici do dalšího provozu, kterou může být nákup strojů a zařízení k výrobě či výstavbě, čímž prakticky můžeme určit následnou narůstající progresi. Je však smutné, že v současné době existuje velmi mnoho společností, které si takový kapitál nesou z minulosti, je pro ně převážně nepoužitelný a kdyby se o jeho nákupu a pořízení mělo rozhodovat dnes, tak by k němu rozhodně nedošlo, jelikož je prakticky nepoužitelný. Založili by v  Barners and Noble takovou síť prodejen tištěných knih, kdyby věděli, jaká po nich bude v současnosti poptávka? Přesto jsou tato aktiva stále vedena v účetnictví, ačkoliv v současné době zároveň vytvářejí na druhé straně neuvěřitelné množství nákladů potřebného k samotnému provozu.

Čtvrtým způsobem prozkoumání ceny akcie je pohled na její ziskovost vůči hodnotě akcie. V takovém případě je však nutné prozkoumat dlouhodobý růst zisků a nahlédnout i do minulosti, zda své zisky dokáže i soustavně navyšovat. Pokud tomu tak nebylo, podívat se na možnost, zda-li došlo k jejich nárůstům na základě krátkodobého odbytu a případně pokud jde o výkyv zapříčiněný cenou akcie, zkontrolovat, jaká hlásí očekávání pro následující období ve svých posledních hospodářských výsledcích.
 
Další zajímavý systém jak posoudit ocenění akcií firmy je možnost podívat se detailněji na jejich konkurenční tituly a pokud se společnost výrazně vymyká hodnotou celého sektoru, je tu možnost jí do svého portfolia zařadit jako černého koně, pokud je sektor zdraví a nezasahují do něj vnější vlivy, které by mohly danou firmu doslova zničit.

Posledním možným pohledem je potom prozkoumat, zda do společnosti poslali svou část majetku léta úspěšní spekulanti. Například portfolia Buffetta či Sorose jsou již po léta "vykrádána" řadovými investory právě pro jejich úspěšnost na trhu. A peníze posílá do pozic každý investor rád právě proto, aby mu hodnota portfolia rostla, tak proč nekopírovat někoho, kdo to prostě umí. Problém ale v této věci začíná právě tím, že po takovém vstupu zkušeného investora dochází k výraznému  nárůstu již po tomto zásahu a následně se nemusí v dlouhodobé  perspektivě ubírat i nadále pozitivním směrem, jelikož již v té chvíli jsou veškeré výše zmíněné poměry znehodnoceny právě růstem ceny akcie.

Čtěte více:
Jak obchoduje Buffett, Gates nebo Paulson aneb rozbor portfolií úspěšných obchodníků


Takže důležité je použít všechny tyto indikace a následně je seřadit právě podle jednotlivých sektorů a možností společnosti.

Kamil Beran
www.akcieatrhy.czVaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.