Akcieatrhy  >  Komodity  >  Fundamentalni-analyza  >  Je na čase kupovat komodity?
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 18.08.2015

Je na čase kupovat komodity?
Sentiment v energiích na zlatě, a v ropných a zlatých akciích je na pokraji kapitulace. Možná již nastal čas se otočit proti proudu a začít nakupovat. 

 
Je na čase zvážit nákup komodit. Zatímco S&P 500, Nasdaq Composite a další klíčové akciové indexy se pohybují poblíž rekordních úrovní, komoditní akcie, včetně akcií energetických společností se pohybují daleko od svých maxim. Skupina komoditních akcií je nyní tou nejméně preferovanou skupinou napříč akciovým trhem. 
 
„Komoditní odvětví nyní představuje největší hodnotu oproti zbytku trhu,“ tvrdí Roland Morris, komoditní stratég a portfolio manažer společnosti Van Eck Global, společnosti, která většinu svého majetku investuje do komoditních akcií. „Už není kam se schovat – zlato, průmyslové kovy, energie, to všechno je podhodnocené. Podhodnocení vůči širšímu trhu je dramatické. Bohužel se však nedá odhadnout, kdy dojde ke změně.“
 
Akcie energetických gigantů, jako je ExxonMobil (XOM), Chevron (CVX) a Royal Dutch Shell (RDSA) se nyní obchodují na několikaletých minimech. Chevron utrpěl těžké ztráty po zklamání z uveřejněných výsledků hospodářského vývoje v červnu. V tomto roce ztratily akcie 24 % své hodnoty a v současné době se obchodují okolo 85 dolarů. Chevron je nyní nejhorší akcií z indexu Dow Jones Average.
 
Od konce června ztratila cena ropy 25 % a obchoduje se nyní okolo 45 dolarů za barel. Oproti minulému roku ztratila ropa 55 %. Zlato nyní propadlo pod 1100 dolarů za unci a to dělá v tomto roce pokles 8 %. Oproti svému vrcholu v roce 2011 na úrovni 1900 dolarů za unci ztratilo zlato 55 %. Stříbro, měď, železná ruda, zemní plyn – to jsou všechno klesající trhy. Doktor Měď – jak se říká mědi, pro její prediktivní schopnost předvídat vývoj ekonomiky se dostal na šestileté minimum na úrovni 2,30 USD za libru. Železná ruda s cenou 55 dolarů za tunu je 70 % pod svým vrcholem z roku 2011. Komoditní index S&P GSCI je pod polovinou svého maxima z roku 2011 a komoditní index Bloomberg je pod svým minimem z roku 2009.

 
Převažující pohled je nyní ten, že s nákupem není kam spěchat. Nízké ceny komodit tu s námi ještě nějaký ten čas pobudou. Redukce provozních nákladů umožní držet cenu na výrobních nákladech a zpomalení ekonomického růstu Číny a odstraní strach zbytku světa, že produkce komodit nebude dostatečná.
 
Silný dolar bude pomáhat producentům komodit mimo USA, protože jejich příjmy jsou obvykle v dolarech, ale náklady v lokálních měnách. Mnozí analytici jsou toho názoru, že ceny komodit nezačnou růst do té doby, dokud nezačne klesat hodnosta dolaru. Pokles hodnoty dolaru může urychlit zlepšující se ekonomická výkonnost USA vzhledem k ostatním rozvinutým zemím.
 
Odhadovat, kdy nastane dno komoditních cen je nebezpečné, nicméně by mohlo být zajímavé začít přidávat komodity do celkového portfolia. Ceny se pohybují na historických minimech a možná nastává doba, kdy začíná být vhodné jít proti davu.

 
„Vypadá to, že investoři v energiích kapitulují. To je poprvé od začátku pádu cen,“ říká Gina Adams z Wells Fargo Securities. „Investoři zkoušeli načasovat vstup na minimu a ocitli se na skluzavce směrem dolů.“ Dodává, že současný výprodej může být známkou toho, že dno je již blízko. Zdroje nyní plynou do energií a otevřených akciových fondů, které investují do materiálů. Tyto fondy se dostaly v posledním období do mínusu, i když na počátku roku do nich přiteklo dost kapitálu.
 
„Na komoditním trhu se nyní nacházíme u samého dna,“ říká Scott Colyer, výkonný ředitel Advisors Asset Management společnosti Monument. „Skoro každá centrální banka intervenuje ve snaze vyrobit inflaci. To znamená, že nastává čas nakupovat tento druh investic, ne je prodávat.“
 
Jiní analytici si však nejsou tak jistí. Komoditní analytici z Goldman Sachs, kteří sázeli správně na pokles cen akcií na začátku roku, zůstávají opatrní. Ve své poslední analýze, kterou nazývají „3D“ uvádějí tři důvody pro pokračující pokles komoditních cen: pokles nákladů po „desetiletí investic do kapacity produkce komodit“; divergence v rychlosti růstu výkonnosti ekonomiky USA a zbytku světa, což posiluje dolar a vyvolává tlak na ceny komodit; rozvíjející se ekonomiky se více zaměřují na vyvážený ekonomický růst, než na expanzi ekonomiky taženou nároky na komodity, jako je například výstavba infrastruktury a výstavba bytů.
 
„Domníváme se, že dlouhodobé přebytky na téměř veškerých komoditních trzích udrží ceny nízko a bude potřeba mnohem delší doby, než se vyrovnají nabídka a poptávka,“ píší analytici Goldman Sachs.


 
Protiargumentem k výše uvedenému je to, že hlavní tíži nesou producenti komodit a ti omezí velikost svých dodávek. „Nacházíme se v procesu reakce na velikost nabídky napříč veškerými komoditami, ale než se nabídka a poptávka vyrovnají, nějakou dobu to potrvá,“ říká Roland Morris, ze společnosti Van Eck Global.
 
Růst produkce americké ropy může začít klesat po mnohaletém a neuvěřitelném růstu těžby ropy z břidlic. Většina ropné produkce není při dnešních cenách zisková. Nicméně globální poptávka po ropě se v důsledku nízkých cen zvýšila o milión barelů ropy denně. Morrisův názor podporuje také to, že většina komodit je pod „udržitelnými cenami“, které zohledňují provozní náklady a kapitálové investice.
 
Veliké ropné společnosti představují největší a nejdefenzivnější investice, protože jejich expozice vůči ropě je vyvažována ostatními odvětvími, včetně rafinace a výroby chemikálií, které naopak těží z nízkých cen ropy a energií. Nicméně prudký propad cen ropy není těmito ostatními faktory zcela vyrovnán.
 
Veliký vliv to má na dividendový výnos, který ale i tak dosahuje vzhledem k ostatnímu trhu nebývalé výše.  ExxonMobil vyplácí dividendy ve výši 3,7 %; Chevron 5 %; Royal Dutch Shell 6,4 %; a BP 6,7 %. Dividendový výnos S&P 500 je ve výši pouhých 2 %.
 
Pokud budou současné ceny ropy přetrvávat, tak budou dividendy vyplácené vedoucími společnostmi náchylné ke snížení, pravděpodobně s jedinou výjimkou ExxonMobil. Ostatní společnosti nemají tolik volné hotovosti, aby udržely jejich výši.
 
Existuje zde několik možných způsobů, jak obchodovat energetické a komoditní akcie. Můžeme zakoupit akcie některých vedoucích průzkumných energetických společností, jako je Anadarko Petroleum (APC) a EOG Resources (EOG). Lze nakupovat producenta ropy z kanadských ropných písků, Suncor Energy (SU). Lze uvažovat o globální těžařské společnosti BHP Billiton (BHP). Z těžařů zlata můžeme uvažovat o Barrick Gold (ABX), Newmont Mining (NEM), případně o Goldcorp (GG).
 
Investoři mohou nakupovat ETF svázané s komoditními indexy. Máme zde ETF energetického sektoru, Energy Select Sector SPDR (XLE), což jsou energetické akcie z indexu S&P 500, dále ETF těžařů zlata, Market Vectors Gold Miners ETF (GDX), které sdružují vedoucí producenty zlata. Z otevřených fondů můžeme zmínit Vanguard Energy (VGELX), spravovaný společností Wellington Management a také Van Eck Global Hard Assets (GHAAX). Z uzavřených fondů můžeme uvažovat o Adams Natural Resources (PEO), nebo BlackRock Resources & Commodities Strategy Trust (BCX), které se nyní obchodují s 20% slevou vůči své účetní hodnotě. 
 
 
Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: Andrew Bary
 


Zprávy na podobné téma


21.07.2017Základní materiály a rozvíjející se trhy prorazily současně. Druhá část.
20.07.2017Základní materiály a rozvíjející se trhy prorazily současně. První část.
19.07.2017Aktuální přehled trhů v 29. týdnu
11.07.2017Aktuální přehled trhů v 28. týdnu
07.07.2017Aktuální přehled trhů v 27. týdnu
05.07.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v červenci 2017?
03.07.2017 DOW JONES INDUSTRIALS
28.06.2017Aktuální přehled trhů v 26. týdnu – trhům dochází dech?
26.06.2017Poměrové grafy – skrytá informace, která dává smysl
25.06.2017Zajiťovatelé shortují euro, americké sektory rotují
21.06.2017Aktuální přehled trhů v 25. týdnu
19.06.2017Elliottova analýza indexu Dow Jones naznačuje krátkodobý pokles
15.06.201750 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v květnu 2017
14.06.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v červnu 2017?
09.06.2017 Velký komoditní medvěd – už je konec?
29.05.2017ES_F E-Mini S&P500 Elliottova analýza
25.05.2017Kumulovaný zisk amerických bank v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl o 12,7 %, ukazuje FDIC
24.05.2017Elliottova analýza – DAX a stříbro
18.05.2017Facebook dostal od EK pokutu 110 mil. € za poskytnutí zavádějících informací při převzetí WhatsAppu
17.05.201750 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v dubnu 2017
   další >>
Stránka: 1 z 25

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.