Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 10.04.2014

Akcie Johnson Controls: Zpět ke konzistenci?
Johnson Controls (JCI) má zajímavou historii, kterou můžeme sledovat až do období před sto třiceti lety. Warren Johnson byl profesorem ve městě Whitewater ve Wisconsinu a pro pohodlí své a svých studentů vynalezl elektrický termoskop, tedy zařízení, které se dnes jmenuje termostat. Tento vynález soužil ke dvěma účelům. Za prvé udržoval stálou teplotu a za druhé zamezil vyrušování v hodině školníkem, který chodil pravidelně kontrolovat teplotu v učebnách. Samozřejmě to nevíme jistě, ale vypadá to, že profesor Warren dbal o pohodlí svých studentů.

Krátce nato vznikla v roce 1885 firma Electric Service Company, která v následujících letech vyráběla termostaty pro celý tehdejší svět. V dnešní době se firma jmenuje Johnson Controls a stále se zabývá výrobou teplotních regulátoru. Jedna třetina firmy se zabývá instalací a výrobou vytápění, ventilací a air-kondition a má miliony spokojených zákazníků po celém světě. Firma je silně diverzifikovaná a zhruba polovina firmy se zaměřuje na výrobu panelů, přístrojů a interiérové techniky v autech. Má 240 továren po celém světě a dodává díly pro 50 milionů aut ročně. Zbytek tvoří výroba autobaterií pro hlavní automobilky.

Od jednoduché myšlenky v roce 1880 se firma rozrostla do společnosti, která zaměstnává 170 tisíc lidí v 1300 lokacích na celém světě. Tržní kapitalizace je 30 miliard USD, prodeje za minulý tok dosáhly 42,7 miliard USD.

Čtěte dále:
Wells Fargo akcie: Způsob jak se vypořádat se strachem

Stejně jako historie firmy je působivá historie zhodnocování držitelů akcií. Jedná se hlavně o dividendové výnosy. Johnson Controls soustavně vyplácí dividendy roku 1887. Tato soustavnost ve vyplácení dividend již třetí století je působivá. A nejen to, od roku 1975 do roku 2008 dividendový výnos rostl každým rokem. Během Velké recese s kolapsem automobilového trhu došlo k propadu příjmů a to se odrazilo také na výši dividend. Nicméně od roku 2010 se firma Johnson Controls vrátila ke svým kořenům a zvyšuje výši dividendového výnosu průměrně o 14 % ročně. Firma se objevuje v seznamu exkluzivních dividendových firem CCC lists, který zpracovává David Fish.

Aby toho nebylo málo, oznámila firma zpětný odkup akcií ve výši 3 miliard USD, který má proběhnout během několika následujících let. Očekávání držitelů akcií jsou proto dost vysoká.
Podívejme se tedy na graf vývoje firmy a na to, jak firmu hodnotí analytici.

Již jsme si řekli něco o historii firmy a nyní se zaměříme na růst společnosti. Johnson Controls stále a konzistentně rostla od svého vzniku. Příjmy společnosti konstantně rostly nepřetržitě 62 let až do minulé krize. Na rozdíl od ostatních konzistentně rostoucích společností, jako je Wal-Mart (WMT), nebo Johnson & Johnson (JNJ), které nebyly zasaženy krizí, firma Johnson Controls doplatila na cyklickou vlnu automobilového průmyslu.

Zisk na akcii, který v roce 2008 dosahoval úrovně 2,27, klesl v roce 2009 na 0,26 USD. Následně trvalo další čtyři roky, než se společnost dostala na úroveň minulého zisku. Pohled z dlouhodobějšího pohledu je však mnohem zajímavější. Od roku 2001 rostly zisky společnosti rychlostí 9 % ročně. Když se započítá průměr od roku 1996, dojdeme k velikosti 12 % ročně.


 
Pohled na graf jasně ukazuje, že recese neměla nějaký zásadní vliv na výrobu Johnson Controls. Pokud byste v roce 2000 investovali 10 000 USD, měla by v současné době investice hodnotu 52 000 USD. Navíc by investor obdržel 7 000 USD dividendových výnosů, což by zvýšilo celkový roční výnos na 14,4 %. Pro srovnání index S&P 500 se za stejné období zhodnotil o 3,6 %. Rozhodně bychom měli věnovat pozornost dividendovým výnosům.

Od roku 2008 do roku 2010 byla firma nucena zastavit růst dividend. Nicméně je lepší pozastavit růst, než snížit velikost dividendového výnosu. I když to vypadá, že v období krize si akcie vedla špatně, přesto investor od roku 2008 získal 9 % ročně a to včetně dvou let stagnace. I mnohem větší společnosti mohou čelit krátkodobým problémům.


 
Z historického hlediska vypadá všechno velmi dobře a to navzdory recesi. Nicméně investiční rozhodování by nemělo být založeno na historických výsledcích, ale investor by se měl zajímat také o firemní vyhlídky.

Johnson Controls má v současné době hodnotu P/E na úrovni 16, což je dobrá hodnota. Kromě toho nabízí dividendový výnos o velikosti 1,9 %. Analytici očekávají v následujícím období mnohem vyšší hodnotu P/E, to znamená z dlouhodobého pohledu růst zhruba 15 % ročně. Pokud se odhady nespletou, dá se očekávat během následujících pěti let růst včetně dividend ve výši 16 % ročně.


 
I když by se mohlo zdát, že tyto odhady mohou být přesnější, než odhady jiných analytických technik, je třeba mít na paměti, že se jedná o kalkulace založené na konsensu vedoucích analytiků. V trzích neexistuje záruka. Společnost by mohla utrpět v budoucnosti ztráty v závislosti na cyklickém charakteru automobilového průmyslu. Výroční zpráva firmy uvádí 16 možných hlavních rizik a 17 dílčích rizik, které by mohly mít vliv na úspěšnost firmy. Vždy existuje riziko z držení akcií.

Pokud to shrneme, tak firma Johnson Controls byla v celém historickém období mimořádně konzistentní v generování zisku a růstu dividendového výnosu. Minulá recese firmě způsobila těžkosti, ale vypadá to, že se s tím firma rychle vyrovnala. Zisk v budoucnosti může být ovlivněn cyklickým charakterem automobilového průmyslu, nicméně celková fundamentální data společnosti jsou příznivá a tvoří předpoklad konstantních dividendových výnosů a odpovídajícího zhodnocování ceny akcie. Jako vždy je třeba uvést, že každý investor by si měl udělat svůj vlastní průzkum, aby si ověřil, zda je pro něj investice výhodná z jeho pohledu na výši rizika, časového horizontu a dalších kritérií.

Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: FAST Graphs
 Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.