Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 21.08.2014

Jsou růstové akcie vhodné pro důchodová portfolia? Část druhá, závěrečná.
Zajímavé současné růstové akcie


Po uveřejnění několika posledních článků, kde jsem se zabýval růstovými akciemi, jsem se setkal se dvěma hlavními námitkami. Zaprvé bylo namítáno, že uvedené příklady byly účelově vybrány, že se jedná o vyzobávání rozinek z dortu. S tím se dá souhlasit, přesně o tohle při vybírání akcií k investicím jde. I současné, dříve uvedené příklady jsou vybrány s cílem ukázat, jak vysoké výkonnosti mohou kvalitní růstové akcie dosáhnout.

Druhá námitka spočívala v tom, že ze zpětného pohledu není složité vybrat příklady úspěšných rostoucích společností, když už víme, jak to dopadlo. Vybrat akcie, které se stanou úspěšnými v budoucnosti je nejenom složité, ale vlastně nemožné. Dovolím si s touto námitkou nesouhlasit a to z několika důvodů. Nejenom, že se domnívám, že budoucí růstový potenciál lze identifikovat na jeho počátku, ale velmi často je také hodně na očích.

Navíc není nutné se snažit identifikovat budoucí úspěšné společnosti na samém počátku při úpisu akcií, nebo v krátké době po vstupu na burzu. Například společnost McDonalds (NYSE:MCD) tvořila zisk ročním tempem 30 až 40 % několik desítek let. Stejně tak Microsoft (NASDAQ:MSFT) a mnohé další. Z tohoto důvodu je poměrně jednoduché identifikovat společnost s desetiletým vysokým růstem a stále mít dostatek příležitosti k účasti na budoucím vysokém zhodnocení.

Ještě další skutečnost může být zajímavá. Jak MCD, tak MSFT, poté co jejich podnikání dospělo a rychlost růstu se zpomalila, začaly vyplácet dividendy a staly se exkluzivními dividendovými akciemi. Je tedy možné, že mladí investoři si užijí dlouhou dobu rychlého růstu své investice a s odchodem do důchodu se jejich investice změní v kvalitní dividendovou akcii.

I když moje akciové portfolio je primárně zaměřeno na akcie s rostoucími dividendovými výnosy, část mého portfolia je vyhrazena rychle rostoucím společnostem. Když jsem byl mladší, tvořily rostoucí akcie skoro 50 % mého portfolia. Jak jsem se stával starším, postupně jsem redukoval tento procentuální poměr a v současné době je z bezpečnostních důvodů moje portfolio tvořeno z dividendových akcií se zastoupením 80 až 90 %. I když mám pro růstové akcie vyhrazen menší prostor, stále umím ocenit, když vidím růstovou příležitost. Dokonce je aktivně vyhledávám. V současnosti monitoruji okolo 120 kandidátů růstových akcií.

Zde by se hodilo dodat, že investuji do růstových akcií (společností) pouze v případě, že jejich ocenění se pohybuje na reálné (spravedlivé, férové) hodnotě. To neznamená, že by rychle rostoucí akcie zakoupená na vyšší úrovni poměru P/E nemohla přinést dobré zhodnocení. To platí zvláště v případech, kdy je současná hodnota P/E společnosti svázána s odhadem budoucího rychlého růstu. Existuje jedna zajímavost související s investováním do růstových akcií. Vysoký každoroční růst zisku znamená, že se zde uplatňuje matematika složeného úročení. Můžete si tedy dovolit nakoupit rychle rostoucí akcii na vyšší ceně (nadhodnocené úrovni), a pořád získáte vysoké zhodnocení díky působení složeného růstu. Osobně to sice nedoporučuji, ale matematický výpočet to potvrzuje.

S výše uvedeným na paměti si nyní můžeme prohlédnout krátký seznam investičních kandidátů, akcií (společností) s vysokým růstovým potenciálem. V některých již držím pozici, jiné v současné době pozorně sleduji. Je zajímavé, že některé z těchto společností jsou malé, jak by se dalo očekávat, zatímco jiné jsou poměrně veliké. Při zkoumání jednotlivých grafů doporučuji se zaměřit na graf odhadovaného budoucího růstu. A povšimněte si také, že každý z kandidátů poroste podle odhadů rychleji, než je moje 15%, minimální prahová hodnota.

 

Avigilon Corporation: (OTC:AIOCF)


Avigilon Corporation navrhuje, vyrábí a celosvětově prodává sledovací kamerové systémy ve vysokém rozlišení s přenosem po internetu. Její produkty zahrnují software Avigilon Control Center, což je síťová platforma, která zachycuje, ukládá a spravuje HD obraz, dále HD amery s internetovým protokolem, analogové video enkodéry, síťové videorekordéry, moduly pro rozpoznávání SPZ automobilů a další.

Společnost dále vyrábí nejrůznější přístroje a příslušenství jako jsou optické čočky, joystickové a klávesnicové kontroléry, zabudované infračervené senzory, příslušenství pro noční vidění, akustické mikrofony a reproduktory, kryty kamer, venkovní uchycení pro kamery aj. Její produkty využívají vzdělávací centra, transportní systémy, zdravotnickř zařízení, veřejná místa, kritická infastruktura, vězení, továrny, kasina, letiště, finanční instituce, vládní úřady, prodejny atd. Společnost prodává své produkty prostřednictvím sítě dealerů. Avigilon Corporation vznikla v roce 2004 a sídlí ve Vancouveru v Kanadě.Složená rychlost růstu 74,2 %Dobrá výkonnost trhu, ještě lepší růstové společnostiOdhad růstu v tomto roce 45 % v příštím roce 56 %.

Catamaran Corporation: (NASDAQ:CTRX)


Catamaran Corporation provozuje v Severní Americe systémy pro správu léčiv a informační systémy pro zdravotní péči.
Složený růst zisků 34,6 %Co na to akciový trh?Odhad růstu zisků v tomto roce 9 %, v příštím roce 19 %

IPG Photonics Corporation: (NASDAQ:IPGP)


IPG Photonics Corporation vyvíjí a vyrábí řadu optických laserů, optických zesilovačů a diodových laserů, které jsou využívány k nejrůznějším účelům, primárně k opracování materiálu.
Lasery nízké, střední a vysoké účinnosti jsou užívány k opracování materiálů, ve výzkumu, v telekomunikaci a ve zdravotnictví. Společnost dodává své lasery výrobním společnostem, které je používají ve svých výrobcích (OEM), systémovým integrátorům i koncovým uživatelům. Společnost dodává své produkty přímo prostřednictvím své prodejní sítě.Složený růst 23,4 %Společnost poráží akciový trhOdhad růstu v tomto roce 16 %, v příštím roce 17 %

Gilead Sciences, Inc.: (NASDAQ:GILD)


Gilead Sciences, Inc., je biotechnologická společnost zaměřená na výzkum, vývoj a komerční využití léků v oblastech, kde současný stav nedosahuje potřebných zdravotních standardů. Společnost působí v Severní Ameice, Evropě a v oblasti Asie a Pacifiku.

Společnost se zaměřuje hlavně na vývoj léků proti HIV, nemocem jater, jako je žloutenka typu B a C, na onkologii, záněty, na závažná srdeční a respirační onemocnění.

Společnost měla v roce 2013 ve vývoji v různém stádiu klinických zkoušek přibližně 200 výzkumných studií. Zhruba 60 studií bylo vzávěrečné, třetí fázi klinických zkoušek.Složený růst 40,8 %Akciový trh nemá s investováním do GILD co dělatOdhad růstu pro tento rok 217 %, v příštím roce 22 %

Facebook, Inc.:(NASDAQ:FB)


Facebook, Inc. provozuje sociální síť s působením po celém světě. Společnost nabízí vývojářům sadu nástrojů, které umožňují naprogramovat integraci do webu Facebooku a vyvíjet provázané mobilní a webové aplikace. Společnost podporuje úsilí vývojářů mobilních aplikací a webových stránek, protože tak realizuje podíl ze zisku z provozu těchto aplikací.Složený růst 51,5 %Zvláštní poznámka k Facebooku: Tento příklad jsem uvedl, protože dobře ilustruje potenciální dlouhodobý výkon s vysokým růstem společnosti. Samozřejmě za předpokladu, že se odhad růstu vyplní. Nicméně se domnívám, že je v současné době společnost z krátkodobého hlediska nadhodnocená, i když z dlouhodobého hlediska velmi úspěšná. Osobně budu čekat pokud možno na lepší vstupní podmínky.Výhled zisku v tomto roce 54 %, v příštím roce 28 %

Souhrn a závěr


Investování do rostoucích akcií může být nesmírně finančně ziskové, jak ukazují uvedené příklady. Nicméně investice do rostoucích akcií může být také značně riziková. Co je podstatné, vzhledem k volatilitě cen akcií se vyplácí tato investice v dlouhodobém investičním horizontu. Pečlivý investor by měl být schopen odolat nutkání s nimi obchodovat. Tyto společnosti mají velmi vysoký složený zisk a právě působení složeného zisku je to, co nakonec přináší vysoké zhodnocení.

Je tedy investování do růstových akcií vhodné pro důchodová portfolia? Moje odpověď zní ano. Ale jen v kontextu toho, jak každý individuální investor zvládá svoji toleranci k riziku, jaké jsou jeho požadované investiční cíle a další osobní kritéria. Růstové akcie mohou být použity různými způsoby. Buď jako turbo složka v portfoliu zaměřeném na celkové zhodnocení, nebo v širším portfoliu může zvyšovat celkovou hodnotu. Protože je však riziko investování do akcií reálné, měli by investoři svému portfóliu věnovat přiměřenou a soustavnou pozornost.

Na závěr snad jen to, že s investováním do růstových akcií může být hodně legrace. Člověk zůstává mladý na duchu, protože v mnoha případech jsou růstové akcie na čele technologického pokroku. Touha vyhledávat stále nové rostoucí akcie je věčná.Prohlášení: Názory vyjádřené v tomto článku mají pouze informační a výukovou hodnotu a neměly by být považovány za doporučení k nákupu, nebo prodeji akcií zmíněných v článku. Minulá výkonnost firem není zárukou stejné výkonnosti v budoucnu a zmiňované společnosti si nemusí udržet odhadovaný růst zisků. Informace v tomto dokumentu by měly být přesné, ale nikdo by se na jejich základě neměl rozhodovat. Nedoporučujeme, aby někdo jednal na základě jakéhokoli investičního informací bez předchozí konzultace s investičním poradcem, pokud jde o vhodnost takových investic pro jeho konkrétní situaci.redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: Chuck Carnevale Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.