Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 08.01.2013

K bohatství pomocí znalostí fází trhu, část druhá, závěrečná.
Různé fáze, různé obchodní strategie

Již bylo uvedeno, že trhy oscilují mezi fázemi trendu, kdy se cena pohybuje delší dobu jedním směrem, tj. roste, nebo klesá a fází konsolidace, kdy se cena pohybuje nevýrazně a stranou. Během rostoucího trendu (fáze 2) cena vytváří sérii vyšších minim a vyšších maxim. Během klesajícího trendu (fáze 4) cena vytváří nižší minima a nižší maxima. Během konsolidace se cena pohybuje v úzkém cenovém rozmezí a maxima a minima se mohou nepravidelně střídat. Během fáze konsolidace v trhu nejsou obchodníci, kteří obchodují trend, takže se cena chová neutrálně.

Fáze 1 a fáze 3 jsou obvykle korekční a cena koriguje poté, co výrazně postoupila v jednom, nebo druhém směru. Tyto korekce nastávají po extrémních nárůstech/propadech a velmi často souvisí s emocionálními obchody nedisciplinovaných obchodníků vstupujících do obchodu poblíž vrcholu, nebo prodávajících v panice při závěrečných výprodejích. Obchodovat tyto fáze je mnohem obtížnější, než obchodovat fáze 2 a 4 a pokud je chce trader zvládnout měl by technice obchodování ale hlavně risk managementu věnovat velikou pozornost.

Krátkodobé konsolidace v primárním trendu jsou oblasti, kde chceme důkladně prostudovat vývoj cenové akce, protože potřebujeme zjistit, jestli zde dojde k obnovení trendu, k dlouhodobější konsolidaci, nebo k otočení trendu. Někdy je to však obtížné odhadnout, jakým směrem se bude budoucí vývoj ubírat a nezáleží na tom, v jakém časovém rámci se zrovna pohybujeme.

 Kdo je založením trendový obchodník, tak by se měl obchodování v těchto časových obdobích vyhnout. Obchodování poskytuje dostatek příležitostí a tradeři by se měli soustředit jen na ty obchody, u kterých je vysoce pravděpodobné, že skončí v zisku.

Podstatou obchodování je nacházet výhodné příležitosti, a maximálně je využít ke tvorbě zisku. Jestli se žádná výhodná příležitost nerýsuje, není důvod zůstávat v obchodě. Někdy je prostě nejvýhodnější, když obchodník zůstane mimo.

Samozřejmě, bez ohledu na momentální fázi vývoje ceny akcie a bez ohledu na vaše přesvědčení kam se cena vydá, je důležité, abyste měli vždy na paměti, že zde vždy existuje riziko finanční ztráty. Ani nejlepší obchodníci proti tomu nejsou imunní a zajisté se dostávají i do ztrátových obchodů. Klíčem k úspěchu je minimalizovat tyto ztráty a obchodovat jen ty akcie, které mají nejvyšší pravděpodobnost úspěšného a ziskového obchodu. Toto chování odlišuje profesionální obchodníky od těch, kteří v obchodech ztrácí své peníze.

Emoční analýza a analýza životního cyklu akcie

Historie se záhadně neustále opakuje, ať už se jedná o růst a pokles ceny akcií, nebo o vzestup a pád impérií. Cyklické změny můžeme pozorovat napříč celou historií. Lidé se sice mohou změnit, ale lidská přirozenost, konání, a přehnané reakce jsou nedílnou součástí lidských vlastností. Tuto předvídatelnost lidského chování lze vysledovat v technické analýze pohybu cen a rozpoznání tohoto vývoje přináší traderům výhodu, kterou mohou zužitkovat ve svém obchodování. Když analyzujeme cyklický vývoj, tak ve skutečnosti analyzujeme lidské emoce a pokoušíme se odhadnout, jakým způsobem budou účastníci trhu na situaci reagovat.

Po provedení takové analýzy se může zdát, že se trhy chovají iracionálně a nepředvídatelně. Nedisciplinovaní obchodníci jsou často obětí svých vlastních emocí a ztrácejí kontrolu nad svým racionálním rozhodováním. Když se lidé chovají iracionální, tak se úplně stejně musí chovat i trhy a toto iracionální chování se vyskytuje na trzích dlouhodobě.

John Maynard Keynes často citoval větu: „Trhy se chovají iracionálně mnohem déle, než kolik vydrží váš účet.” To je tvrdá realita, a proto musíme klást velký důraz kázeň, řízení rizik, a bedlivě sledovat cenovou akci.

Emoce oddělují úspěšné obchodníky od těch neúspěšných. Emoce jsou nelítostný soupeř a často přicházejí bez varování a zasahují vás v nevhodnou dobu. Úspěšní obchodníci musí být schopni rozeznat své emoční chování, zachovat objektivitu a soustavně posuzovat své silné a slabé stránky.

Vždy nastanou chvíle, kdy obchodník není schopen ovládat své emoce, nicméně je potřeba vědět, jak se v takové situaci chovat a zvládnout své reakce. Pokaždé, když zjistíte, že emoce ovlivňují vaši mysl, jste jen krok od toho, abyste se chovali jako běžný účastník trhu. V takové situaci je potřeba se zklidnit, zostřit své vnímání, prozkoumat cenový vývoj, a poté provést odpovídající akci.

Porozumění psychologii davu je v obchodování důležitou složkou obchodních dovedností a poskytuje nám výhodu oproti běžným účastníkům obchodování, kteří se nezajímají a dostatečně nepromýšlí, co se kolem nich děje. V davu, nebo v chaosu nelze zjistit, jak se cítí a jaké emoce prožívá každý jednotlivý účastník davu. Existují však určité emoce, které se objevují v konkrétních situacích a v závislosti na konkrétním vývoji je lze s jistou pravděpodobností předvídat.

Vývoj ceny akcie se od tohoto průběhu nijak neliší. Ačkoli neznáme pocity a motivace jednotlivých účastníků trhu, existují zde konkrétní emoce, které jsou sdíleny davem v jednotlivých fázích vývoje ceny akcie. Při pochopení těchto emocí a jejich důsledků na cenovou akci získá obchodník stálou výhodu, kterou pak může snadno proměnit v zisk.

Jablečný strom ztrácí své listy


Ovocná válka – Jablka na vrcholu, ostružiny dole

Je velmi zajímavé, že akcie AAPL dosáhla vrcholu ve stejném týdnu ve kterém dosáhla akcie RIMM svého dna. Bude nový modelu telefonu Blackberry 10 tím důvodem, který způsobí opětovný růst akcií RIMM? Ale i tak, chování trhu je předvídatelné, jak tradeři a obchodníci nakupují fámy, že BB10 bude úspěšný a poté prodají fakta, jakmile bude uveden na trh, přičemž nebude záležet na tom, jestli přinese zisky, či nikoliv. Na trh má být uveden 30. ledna, takže uvidíme, jestli akcie RIMM utečou hrobníkovi z lopaty.


 
RIM – Denní graf, sledujeme cenovou akci


 
Závěr:

Znalost cyklického vývoje ceny je zásadním předpokladem pro přežití v obchodování. Jakmile se objeví charakteristické znaky probíhajícího cyklu, a nezáleží na tom, zda jde o 1 minutový, nebo roční graf, je třeba své obchodování tomu přizpůsobit. Využití těchto znalostí pro výběr vhodného obchodu a jeho načasování významně snižuje množství obchodů, do kterých budete vstupovat, nicméně se dokážete zaměřit na nové lídry trhu, kteří mají veliký růstový potenciál.

Vypadá to, že rok 2013 bude velmi zajímavý a přinese mnoho obchodních příležitostí, jakmile akcie, sektory a indexy vytvoří základní formaci fáze 1 „podpora“. Vypadá to, že fáze 1 se bude objevovat napříč všemi trhy a to indikuje nový rostoucí směr.

Čtěte dále:
K bohatství pomocí znalostí fází trhu, část první.

Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: Chris Vermeulen
 Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.