Akcieatrhy  >  Ekonomika  >  Kdo padne jako první – bude to opravdu Deutsche Bank?
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 29.09.2016

Kdo padne jako první – bude to opravdu Deutsche Bank?
Prohlašovat o velkých bankách, že jsou hloupé a nebezpečné je zhruba stejné, jako označovat slunce jako velké a velmi horké. Je to prostě fakt. Stejně tak je normální tvrdit o Číně a Japonsku, že jsou ekonomicky bezradné. Dříve, nebo později jejich ekonomika nastoupí do nějaké spirály smrti. 
 
Když se však hovoří o Německu, tak se slova jako „hloupé“ a „nebezpečné“ v hodnocení běžně nevyskytují. Takže proč největší německá banka vyvolává u investorů a politiků takové obavy? 
 
Je to kvůli tomu, že ukazuje, jak blízko se nachází konec současného finančního systému založeném na nezřízeném tištění ničím nepodložených peněz vládami. Banky zase vytváří jen částečně kryté peníze ve formě úvěrů, protože smějí úvěry, které jsou kryty jen asi 10 % vybraných peněz od vkladatelů. 
 
Deutsche Bank je na nejlepší cestě stát se novými Lehman Brothers a Bear Stearns. V majetku banky se nachází deriváty, které nemají skoro žádnou cenu. Banka se chová jako hráč ve Vegas, který si nemůže pomoct a neustále zvyšuje sázky, ačkoli neustále prohrává. V účetní rozvaze banky se nachází neregulované deriváty v hodnotě ne ročního HDP státu, ale množství, které majetkem několikanásobně převyšuje celý evropský kontinent!

 
 
Zdroj: Bloomberg, Deutsche Bank, Zero Hedge. 
 
Navíc se Deutsche Bank připojila ke svým americkým protějškům a obdržela rekordní pokutu od regulátora ve výši 14 miliard dolarů za podvody s hypotékami. Tato částka je ve srovnání s biliony dolarů v derivátech sice nepatrná, ale přesto zabolí, protože nutí banku získávat kapitál v pro ni velmi nepříznivém finančním období. Situace je nepříjemná nejen pro banku, ale rovnou pro celé Německo.
 
Německá vláda se snaží od DB odstřihnout a ponechává banku, která musí zaplatit pokutu ve výši 14 miliard dolarů bez pomoci. Banka se musí snažit najít kapitál na pokutu sama. Politicky to ve volebním roce dává smysl. Je to také součást nátlaku na americké regulační orgány. Pokuta je příliš vysoká a němečtí daňoví poplatníci se na ní nebudou podílet. 
 
Nicméně nebezpečí tkví v tom, že investoři se začínají velmi zajímat o finanční zdraví německé bankovní jedničky a pokud se situace vymkne kontrole, vrátí se to jako bumerang zpět německé vládě. 
 
I když to politici vylučují, investoři vidí Deutsche Bank a Německo jako spojené nádoby. Kancléřka Angela Merkelová vyloučila, že německá vláda poskytne bance státní podporou. Je to pochopitelné rok před volbami. 
 
Když se podíváme na vývoj CDS (kredit default swap), což je cena zajištění proti úpadku, tak vidíme, že jak v případě Deutsche Bank, tak Německa hodnoty v posledním roce rostou a pohybují se v souladu.

 
 
Zdroj: Bloomberg
 
Dokonce se k situaci v Deutsche Bank vyjadřoval i vlastní management. Před rokem člen bankovní rady Stefa Krause poznamenal, že investoři si pletou banku s Bundesbank a proto se domnívají, že „existuje implicitní státní garance“ co se týká financování banky. Deutsche Bank je systémová banka s 2 biliony USD majetku. To je hodnota téměř dvou třetin německého HDP. Jestliže se bude DB propadat do čím dál větších potíží, musí se to projevit i na ekonomické situaci celého státu. 
 
Deutsche Bank zatím prohlašuje, že situaci zvládne a navyšování kapitálu není na pořadu dne. Německá vláda se také tváří, že se jí to netýká. Mluvčí vlády v pondělí prohlásil, že neexistuje základ pro pověsti, že vláda zasáhne. 
 
Tyto výroky jen ilustrují velikost problému. Když vláda popírá, že bude intervenovat ve prospěch záchrany banky, je záchrana nikoli možná, ale je vysoce pravděpodobná. 
 
Na následujícím grafu je vidět vývoj akcií DB v porovnání s vývojem Lehman Brothers v letech 2008 až 2009, kdy banka Lehman Brothers krachovala. Korelace mezi vývojem DB a LB je do očí bijící. A to je situace z léta.
 
 
 
Takto to vypadá nyní.
 
 
 
Vývoj ohledně DB spěje a musí dospět ke svému konci. Nicméně, že to dobře dopadne, tomu věří jen málokdo. Existují dvě možnosti. Buď DB zkrachuje a to uvrhne Německo a potažmo celý světový finanční systém do krize, nebo vláda DB znárodní a to uvede euro, dolar a jen do chaosu.
 
Německo, jako centrum globální krize. Kdo by si to pomyslel?
 
 
Zdroj: John Rubino
 
 
 


Zprávy na podobné téma


14.07.201750 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v červnu 2017
13.07.201710 nejlepších a nejhorších sektorů v USA v dubnu až červnu 2017
05.07.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v červenci 2017?
03.07.2017 DOW JONES INDUSTRIALS
26.06.2017Poměrové grafy – skrytá informace, která dává smysl
25.06.2017Zajiťovatelé shortují euro, americké sektory rotují
21.06.2017Aktuální přehled trhů v 25. týdnu
19.06.2017Elliottova analýza indexu Dow Jones naznačuje krátkodobý pokles
15.06.201750 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v květnu 2017
14.06.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v červnu 2017?
29.05.2017ES_F E-Mini S&P500 Elliottova analýza
25.05.2017Kumulovaný zisk amerických bank v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl o 12,7 %, ukazuje FDIC
24.05.2017Elliottova analýza – DAX a stříbro
18.05.2017Facebook dostal od EK pokutu 110 mil. € za poskytnutí zavádějících informací při převzetí WhatsAppu
17.05.201750 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v dubnu 2017
12.05.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v květnu 2017?
11.05.2017MONETA Money Bank - Klesající úrokové marže dále sužují ziskovost banky; vysoká dividenda stále na dosah
11.05.2017ČEZ výsledky za 1Q17 pozitivně překvapil, celoroční cíl zvýšen - rozšířený komentář
10.05.2017Wal-Mart zaplatí 300 milionů dolarů za to, že jeho zaměstnanci upláceli, tvrdí Bloomberg
05.05.2017Moneta Money Bank - Klesající čistá úroková marže stále tlačí na nižší ziskovost banky
   další >>
Stránka: 1 z 29

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.