Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 17.09.2012

Kdy je RRR a vstup v nejlepším poměru

Posledních dobou jsem se zabýval myšlenkou, jestli je lepší vstupovat v místě s vyšším RRR, nebo až potom, co se trh rozhodne, ale s RRR výrazně nižším. Občas slyším, že obchodníci mají často podobné dilema, tak se na něj podívejme detailněji.

Na té nejjednodušší modelové situaci, se situace vysvětluje nejlépe. Tento model, vyjadřující růst, je stavebním kamenem pro všechny deriváty cenových formací, které na trhu nalezneme. Je to impulzní-růstová vlna, korekční vlna (která je menší, pokud se jedná o uptrend), a další impulzní vlna.Do bodu 1, který se dá předpokládat pomocí různých supportů a rezistencí (SR), roste trh určitou dobu. A z nějakého důvodu si můžeme myslet, že se otočí. Nabízí se tedy prodej. Na nákup je už pozdě. Jestli si připravujeme obchod na long, tak bude lepší si chvíli počkat, trh samozřejmě může růst, ale pokud ne, musíme si připravit SL takový, aby přežil korekci do bodu 2, která bývá často 60% impulzní vlny.

Jestli se trh vydá k bodu 2, rýsuje se vůbec nejlepší příležitost na vstup, kterou nám tento model nabízí. Při vstupu na long v bodě 2 nám do karet hraje několik věcí. Nabízí nám nejvyšší možný poměr zisk/ztráta (otočení v tomto bodě se dá očekávat pomocí fibonacciho úrovni- 62%, často také na 50%), takže se dá vstoupit doslova na začátku další vlny. Další věc je, že trh se velmi zřídka vydá z bodu 1 rovnou do downtrendu. Obecně se trh skoro nikdy neotáčí z uptrendu do downtrendu hned. Spíše bude mít tendenci vytvářet dvojitý vrchol na úrovni zakreslené rezistence, která funguje jako magnet, než že by vynechal bod 2. Kdyby se trh rozhodl nepokračovat tak jak chceme (vzpomeňte si na článek o objemech), máme ještě příležitost pro výstup na nule.

Je to až třetí bod, ke kterému trh často dorazí, a začne váhat, jestli půjde nahoru nebo dolů. To tvoří samozřejmě střet zájmů, takže tu často dochází k boji mezi velkými hráči. Tenhle bod je takovým soubojem nabídky a poptávky. Pro nás z toho plyne, že pokud jsme už v obchodě, budou naše schopnosti odolávat emocím značně otestovány. Pokud jsme na nízkém TF, je rozumné si graf radši přepnout na vyšší, alespoň na chvíli. Jestli chceme teprve vstoupit, máme tu několik možností. Buďto vstoupíme okamžitě, s tím, že si vsadíme na směr, který se nám z nějakého důvodu zamlouvá a kde je větší potenciál, nebo si počkáme, kam se trh vydá. Problém toho, že po proražení choppu se trh často vydá velmi rychle tím směrem, kvůli čekajícím příkazům je možné vyřešit také vlastním příkazem “market if touched“.

V prvním bodě, je vstup velmi riskantní, s vysokým RRR, a rozumný pouze do shortu (pokud vycházíme pouze z tohoto modelového příkladu, naprosto vytrženého z kontextu každodenního trhu). To jsou v zásadě všechny vstupy, které zde připadají v úvahu. Teď se vraťme k úvodní otázce, je lepší vstupovat už v bodě 2, 3 nebo až po potvrzení?

Slovo „lepší“ asi není moc na místě, je to zkrátka jiné. V bodě 2 máme nízkou pravděpodobnost s maximálním potenciálem. V bodě 3 máme nejistotu se středně velkým potenciálem, a po potvrzení se dostáváme na velmi zajímavé pravděpodobnosti, ale také se přibližujeme ke kritickému poměru zisk/ztráta kolem 1. To je logická myšlenka, proti které asi nikdo nic nebude mít. S rostoucím potenciálem klesá pravděpodobnost a obráceně. Složitější je to ale s psychologií. Mám rád vysoké RRR, ale bez rozumné pravděpodobnosti to nestačí. Za nejasné „vysoké a rozumné“ se pokusím dosadit čísla.

Je důležité uvědomit si, co to znamená RRR 2:1. Znamená to, že jeden zisk pokryje dvě ztráty. Při zvýšení RRR na 2,5 jsou to dva zisky, likvidující 5 ztrát. Při RRR 5 jeden zisk zlikviduje 5 ztrát, takže by mi teoreticky stačila pravděpodobnost 20%, abych zůstal na nule. Ale klidně už RRR 3:1 můžeme považovat za vysoké. Špatný risk managament nám ale nepřipadá na první pohled tak nesmyslný jako pravděpodobnost. Proto dochází k tomu, že mi někdo často (rád bych řekl občas) dá příležitost k tomu se vyděsit se z toho, co mi řekne: „SL já nepoužívám…“. U pravděpodobnosti je to jinak. Pokud není RRR obrovské (10+), tak slyšíme na vysoké pravděpodobnosti. Poslední odstavec je o relativním vnímání, důležitější je, co je skutečně funkční. Funkční není samozřejmě ani jedna možnost, silná je pouze jejich kombinace.

Konečně tedy moje odpověď, kterou jsem si odpověděl na původní otázku. Výhodné jsou jednotlivé možnosti (v bodě dva a nad bodem 3) relativně k RRR a ostatních faktorům na trhu. Jsem přesvědčen o tom, že je trh velmi komplexní záležitost a je tedy nutné všechno zasazovat do kontextu. Tohle je jedno z dilemat, které je výhodné vyřešit a zasadit do svého plánu - budu používat vysoké RRR s nízkou pravděpodobností, vysokou pravděpodobnost s nižším RRR  a nebo kombinaci obojího?

Čtěte dále:
Víte kdy nejlépe nakoupit akcie? Nabízíme komplexí rozbor načasování.
Jak odhalit manipulaci v trhu? Pomocí objemů!
Analýza, přístup a vyhodnocení. Víte opravdu na co se zaměřit
Kdy pozastavit obchodování - Psychologie money managamentu
Analýza a její základní proměnná - cena

Tento článek je spíše taková volná úvaha, která vychází z mých zkušeností a je otevřena vašim názorům. Podělte se tedy o své zkušenosti a názory v diskuzi.

David Schlögl pro www.akcieatrhy.czVaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.