Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 17.09.2014

Kouzelný poměr zlato a stříbro vám zajistí bohatství


 
 
Kouzlo složeného úroku zná každý. Skoro nikdo však nezná kouzlo poměru zlato/stříbro, které dokáže při správném užití podstatně zvýšit bohatství investorů. Nejlepší na tom je, že nejde o žádné kouzlo, ale o využití tržního mechanismu k tomu, aby investor několikanásobně zvýšil svůj majetek. 
 
Takzvaní „zlatí brouci“ jsou obchodníci investující zásadně do zlata. Příznivci „stříbrného pokladu“ investují zásadně do stříbra. Pak existuje ještě třetí skupina, která investuje do obojího. 
 
V následujícím grafu je vyobrazen poměr zlato/stříbro v délce trvání 15 let a na něm si můžeme ze zpětného pohledu ukázat, jakým způsobem může investor téměř zadarmo výrazně zvýšit své zisky. Jediné náklady totiž představují obchodní poplatky brokerům. 
 
Představme si tři investory: První kupuje jen zlato, protože miluje zlato. Druhý nakupuje stříbro, protože miluje stříbrné poklady. Třetí nakupuje jedno nebo druhé a je veden pouze cílem maximalizovat své bohatství. Nebudeme uvažovat obchodní poplatky a pro zjednodušení dojde také na zaokrouhlování.
 
První investor si v roce 1995 koupil 20 uncí zlata za cenu 380 USD za unci, celkem za 7600 USD. Druhý investor si tehdy koupil 1000 uncí stříbra za 4,30 USD za unci, celkem za 4300 USD. Třetí investor si koupí 20 uncí zlata, protože poměr zlato/stříbro je v té době výhodnější pro nákupy zlata. První a druhý investor uloží své poklady do sejfu a pak jen spoléhají na 5000 let historie, která se zatím vždy postarala o to, aby se jejich bohatství znásobilo. 
 
A na to také dojde. V roce 2014 má první investor na skladě zlato za 26 tisíc dolarů a druhý investor má stříbro za 20500 dolarů. Oba se mají dobře a jsou spokojeni. Třetí investor však měl jinou strategii. Hodlal využít sílu trhu tak, aby pracoval v jeho prospěch ovšem bez rizika pro jeho investice. V této jeho strategii nejsou dobrá, nebo špatná rozhodnutí. Jen některá fungují lépe a jiná hůře. Když poměr zlato/stříbro dosáhl hodnoty 80 : 1, usoudil třetí investor, že stříbro si asi povede lépe než zlato. Bylo to rozhodnutí čistě na základě poměru zlato/stříbro. Cena zde nemá význam, protože investor neprodává své podíly, jen přechází z držení jednoho kovu ve prospěch druhého. 

 
Třetí investor tedy vzal svých 20 uncí zlata a vyměnil je za stříbro. Protože poměr zlato stříbro byl 80 : 1, dostal za svých 20 uncí zlata 1600 uncí stříbra. (20 x 80 = 1600). Poté vyčkával, jak si povede poměr zlato/stříbro. Protože poměr 50 : 1 představuje silnou podporu, rozhodl se na této úrovni přejít ze stříbra na zlato a spoléhal, že zlato bude mít na této úrovni vyšší výkonnost. V roce 1999 směnil svých 1600 uncí stříbra za zlato a získal 32 uncí zlata (1600 : 50 = 32). To není marné. Původně měl 20 uncí zlata a teď jich má 32 a to bez ohledu na to, jak se vyvíjela cena. Jediné na čem záleželo, byl poměr mezi těmito dvěma komoditami. 
 
Během roku 2003, se poměr zlato/stříbro vyšplhal opět na 80 : 1, takže se opět mohlo uplatnit pravidlo, že na této úrovni se mění zlato za stříbro. Třetí investor opět směnil svých 32 uncí zlata za stříbro a obdržel 2560 uncí stříbra (32 x 80 = 2560). Od poslední směny měl navíc 960 uncí stříbra (2560 – 1600 = 960). Nepodstupoval přitom žádné riziko, protože byl na tom stejně jako první, nebo druhý investor. Stále vlastnil drahý kov, jen ho podle potřeby směňoval jeden za druhý. 
 
V roce 2006 se poměr zlato/stříbro opět sklouzl k hranici 50 : 1. To byl signál k opětovné měně stříbra za zlato. Za svých 2560 uncí stříbra získal třetí investor 51 uncí zlata (2560 : 50 = 51). Připomeňme si, že původně vlastnil 20 uncí zlata a nyní jich měl 51. Cena pro jeho investiční záměr není důležitá. 
 
Během roku 2009 se poměr zlato/stříbro opět vyšplhal na poměr 80 : 1, takže se 51 uncí zlata proměnilo do 4080 uncí stříbra (51 x 80 = 4080). Kouzlo poměru zlato/stříbro působilo podle předpokladu. Nebylo třeba dělat nic, než dodržovat dvě jednoduchá pravidla. Můžeme si je nazvat pravidlo 80/50. 
 
Po několika letech, konkrétně v roce 2011 se poměr zlato/stříbro opět dostal na úroveň 50 : 1. Třetí investor byl připraven a opět směnil svých 4080 uncí stříbra za 81 uncí zlata (4080 : 50 = 81). Jediné, co měl celou tu dobu na práci, bylo sledovat, kde se nachází úrovně podpory a resistence v grafu zlato/stříbro. Nijak ho nevzrušovalo, že se poměr zhoupl až na úroveň 35 : 1, než se opět obrátil vzhůru. Důsledné dodržování investičních pravidel pro něj bylo důležitější, než snaha vyzrát na trh. 
 
Poměr zlato/stříbro se nyní pohybuje okolo úrovně 68. Věci se v průběhu času mění, stejně jako se změnilo původních 20 uncí zlata do současných 81 uncí. Možná, že se mění úrovně podpory a resistence i v grafu zlato/stříbro. Jak jsme si uváděli dříve, nejsou tu dobrá, nebo špatná rozhodnutí. Jen některá fungují lépe a jiná hůře. Nejsme pod žádným tlakem, takže můžeme v klidu přemýšlet. 
 
Třetí investor se nyní musí rozhodnout. Může samozřejmě čekat, než se poměr zlato/stříbro dostane opět na úroveň 80 : 1. Nebo může využít současné úrovně 63 : 1 a vyměnit zlato za stříbro, protože během posledních 4 let působí hladina 68 : 1 jako resistence. Nebo se může trochu zajistit a směnit jednu polovinu zlata za stříbro. Jestliže poměr dojde na 80 : 1, smění zbytek.
 
Jestliže poměr zlato/stříbro již neporoste, jako tomu bylo během posledních 4 let, tak směna poloviny zlata v poměru 63 : 1 dává smysl. Co však s tou druhou polovinou? Co když je úroveň 68 novým maximem a nové minimum se bude nacházet na úrovni 35, nebo i níže? Vždy bude třeba řešit takové otázky, ale ať se rozhodneme, jak chceme, nikdy to nebude špatné, nebo dobré rozhodnutí. 
 
Předpokládejme, že třetí investor bude v souladu se svým pravidlem 80/50 čekat, až se poměr zlato/stříbro opět vyšplhá na úroveň 80. Začínal s 20 a v současné době vlastní 81 uncí zlata. První investor se strategií kup a drž vlastí 20 uncí zlata v hodnotě 26 tisíc USD. Druhý investor se stejnou strategií drží stříbro v hodnotě 20500 USD. Třetí investor proměnil svoji úvodní investici 7600 USD do hodnoty 105 300 USD. Není to ani „zlatý brouk“, ani nedrží „stříbrný poklad“, jen důvěřuje v trh a drahé kovy obecně. 
 
Všichni tři investoři věří investicím do drahých kovů, ale důvěra třetího investora je víc pragmatická. Na základě kouzelného poměru zlato/stříbro nakupuje jeden kov, nebo druhý.
Pokud si přidáme ještě čtvrtého investora, který začal nákupem 1000 uncí stříbra za 4300 USD, tak ten by za dodržování stejného kouzelného pravidla 80/50 zhodnotil svůj vklad na 66300 USD. Neměl by totiž příležitost směnit své stříbro za zlato do roku 1998. 
 
Další úvahy již necháme čtenářům. 

Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: Michael Noonan 
 Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.