Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 12.09.2013

Kterou cestou se vydá dolar. Grafologie amerického dolaru.
Dnes bychom se měli podívat na několik grafů zabývajících se americkým dolarem. Po několikaměsíčním stranovém pohybu, kdy se dolar pohyboval v blízkosti svého současného minimaj, se dolar začal probírat a začal tvořit cenovou akci. Na několika následujících grafech si ukážeme, jak by mohl vypadat další vývoj během následujících jednoho až dvou měsíců.

Jako první zde máme 6 měsíční denní graf, který ukazuje možnou obracející inverzní dvojitou formaci hlava a ramena (head and shoulders). Vidíme, že menší inverzní H&S #1 obsahuje dlouhou prorážecí svíčku na svém výstupu, následovanou druhý den testovací svíčkou. Tato cenová akce dokončila menší inverzní H&S na úrovni minima. Následný jednodenní růst, který nám poskytl možnost zakreslit trendovou čáru spojnici krku Neckline 2. Cenová akce je nyní připravena opět otestovat úroveň NL #1, což by mělo vytvořit pravé rameno větší inversní formace H&S #2. V průběhu několika následujících dní tedy můžeme očekávat tuto kritickou cenovou akci na úrovni okolo 81,90. Pokud vydrží čára krku #1 vytvoří se zde podpora pro další větší formaci H&S jejíž horní rameno by mělo být na úrovni 84,85, což je úroveň červencového maxima.


 
Můžeme vzít též do úvahy formaci typu diamant. Bod číslo 10 diamantové formace sice leží níž, než v učebnicovém případě, ale po několika týdnech testování minima a spodní modré trendové čáry to konečně vypadá, že dolar krátkodobě začíná růst. Horní klesající trendová čára je odvozena z protilehlé klesající trendové čáry a je s ní rovnoběžná. Scénář z tohoto grafu je poněkud v protikladu k inverzní spodní formaci hlava a ramena z předcházejícího grafu, protože větší H&S #2 předpokládá dosažení hodnoty až k úrovni 84,85. To by znamenalo růst nad modrou klesající trendovou čáru tvořící se diamantové formace. Menší inverzní H&S formace předpokládá dosah hodnoty na úroveň 83,12, což by mohl být otáčecí bod číslo 11 v projektované diamantové formaci. V současnosti musíme pozorně sledovat vývoj cenové akce a z jejího průběhu se snažit odhadnout další vývoj.


 
Pokud pokročíme dále, tak můžeme vidět, jak předpokládaná diamantová formace pěkně zapadá do převládajícího rostoucího trendu, který začal na podzim roku 2011, v době, kdy zlato dosahovalo svého vrcholu. Od té doby dolar stále vytváří vyšší maxima i vyšší minima. Následující kombinovaný graf ukazuje dolar v horní části a zlato v dolní části. Vidíme, že dolar odmítl vytvořit nové minimum i když zlato raketově rostlo až na úroveň 1920. Tento souběžný vývoj mezi zlatem a dolarem vytvořil pozitivní divergenci ve prospěch dolaru.


 
Existuje několik možných scénářů pro vývoj na americkém dolaru. Následující graf ukazuje pěkný rostoucí trend který se formuje od začátku roku 2011. Můžeme zde vidět, jak dvojité dno naráží na spodní rostoucí trendovou čáru, která zde vytváří podporu pro další růst, i když poněkud vágní.


 
Další graf ukazuje růstový kanál a 200 denní klouzavý průměr zde tvoří úroveň podpory.


 
Průsečík dvou trendových čar obvykle vytváří úroveň, kde se v dalším průběhu zformuje resistence, nebo podpora, podle toho, kterým směrem se cenová akce vydá. Následující grafu ukazuje trojúhelníkovou formaci, která formuje takovou podporu na průsečíku trendových čar. Dokonce dvakrát.


 
Další je dlouhodobý týdenní graf. Vidíme zde jak se vyvíjela hodnota dolaru během minulých deseti let. Vidíme, že v minulém období vytváří dolar mohutnou základnu, shora ohraničenou klesající trendovou čarou. Pokud dojde k jejímu proražení, bude to znamenat silný impuls pro nastartování růstu. Ve spodní pravé části grafu vidíme dvojité dno a pak následuje série vyšších maxim i vyšších minim až do současnosti. Tato klesající trendová čára zatím není proražena a pokud se tak nestane, obrovská základna pro možný budoucí růst přijde vniveč.

Čtěte dále:
Korelace měn v první polovině roku
Kupní síla dolaru


 
Následující graf nás zavede zpět až do devadesátých let. Vidíme zde dvě podobné fraktální struktury, což naznačuje možný stejný vývoj ve formaci číslo 2. Platí pravidlo, že vytvoření široké základny vede zpravidla k velikým pohybům. Je to měsíční graf, takže se vyvíjí extrémně pomalu, ale změna určitě nastane.


 
Ještě se podíváme na další měsíční čarový graf, který nám poskytne celkovou představu o tom, kdy by mohlo dojít k proražení hlavní klesající trendové čáry. Vidíme zde, že již několik měsíců dochází k jejímu stálému testování. Poslední pokus o průraz v minulých měsících nebyl úspěšný a tak dolar opět ustoupil. Budeme vyčkávat na další pokus.


 
A ještě jeden graf na závěr. Je to kombinovaný graf s americkým dolarem ve vrchní části a s vývojem ceny zlata ve spodní části. V grafu je zakreslena formace kruhové dno. Kruhové dno se vytváří dlouhou dobu, ale poté co je jeho tvorba u konce, většinou následuje dlouhý cenový pohyb. Dvě červené šipky ukazují, že zatímco dolar vytváří kruhové dno, cena zlata padá dolů. Bez ohledu na to, co tvrdí ekonomické teorie, je existuje zde silná inverzní korelace mezi dolarem a zlatem. Tato korelace sice není ideální, ale na dlouhodobém grafu je dobře vidět.
 


Pohled ze širší perspektivy je vždy dobrý pro utvoření názoru, jaký pohyb můžeme očekávat. Musíme se vždy snažit o to, abychom obchodovali s převládajícím trendem, co nejdéle je to možné.Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: Rambus Chartology
 Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.